Αίγινα ΣΚ στην Αίγινα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Για μενα που ημουν επισκεπτρια για αρκετες μερες, η αρχιτεκτονικη της πολης μου φανηκε πολυ ανωτερη απο των χωριων καθως και ζωη το βραδυ. Τα χωρια μου φανηκαν ιδανικα για μπανιο αλλα ανοιξη προτεινω την πολη.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Γιατί δεν μας τα γράφεις εδώ να τα ξέρουμε κι εμείς; :)
Υποθέτω δεν μπορώ δημόσια να αναφέρω συγκεκριμένες ταβέρνες, μπαράκια κτλ.

Θα προσπαθήσω σήμερα να μαζέψω φωτογραφικό υλικό και να φτιάξω ένα topic με το τι εναλλακτικό μπορεί να κάνει κάποιος στην Αίγινα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Υποθέτω δεν μπορώ δημόσια να αναφέρω συγκεκριμένες ταβέρνες, μπαράκια κτλ.

Θα προσπαθήσω σήμερα να μαζέψω φωτογραφικό υλικό και να φτιάξω ένα topic με το τι εναλλακτικό μπορεί να κάνει κάποιος στην Αίγινα.
Μπορείς να τα αναφέρεις δημόσια όταν τα σχόλια είναι θετικά.Δεν θα τους κάνεις δυσφήμιση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Νομιζω οτι θα χρειαστει γιατι ειναι υποτιμημενο νησι και πολυ κακως. Ειναι εξαιρετικη ιδεα για σαββατοκυριακο ολο το χρονο, απολυτη χαλαρωση τοσο κοντα στην Αθηνα και χωρις αυτοκινητο.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλημέρα σας παιδιά,

Μιας που μπαίνει η άνοιξη σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να πάμε ενα σκ μετά το Πάσχα στην Αίγινα.
θα ήθελα να μάθω που είναι προτιμότερο να μείνω αφού δυστυχώς δε θα χουμε αυτοκίνητο;βολεύει κάποια συγκοινωνία;
Επίσης συμφέρει να νοικιάσουμε ή θα μας βολέψει και το λεωφορείο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι καλό Πάσχα!
Μεσα στη πολη ξεκαθαρα!εμεις που χαμε παει καλοκαιρι κ δε ξεραμε,καναμε το λαθος και μειναμε Αγια Μαρινα και πληρωσαμε τα μαλλια της κεφαλης μας σε ταξι κ ας ηταν και καλοκαιρι με συχνο κτελ(σχετικα)..αν θες ζωη για ποτο και φαγητο σιγουρα πολη,αν παλι σ αρεσουν τα γραφικα χωριουδακια οπως προειπαν τοτε προτεινω και γω Περδικα
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Γεια σας παιδιαααα , ετοιμαζομαι γι αυτο το σκ στην αιγινα και επειδη δε ξερω καθολου θα ηθελα να μου προτεινετε κανα καλό μαγαζί με θαλασσινά στη πέρδικα, αν ξέρετε κάνα καλό φούρνο στην αίγινα που θα μείνουμε και επίσης κανα καλό μαγαζί για ποτό,παγωτό και ταβερνούλα στο κέντρο;

ευχαριστώ πολύυυυ!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Γεια σας παιδιαααα , ετοιμαζομαι γι αυτο το σκ στην αιγινα και επειδη δε ξερω καθολου θα ηθελα να μου προτεινετε κανα καλό μαγαζί με θαλασσινά στη πέρδικα, αν ξέρετε κάνα καλό φούρνο στην αίγινα που θα μείνουμε και επίσης κανα καλό μαγαζί για ποτό,παγωτό και ταβερνούλα στο κέντρο;

ευχαριστώ πολύυυυ!!!
Foursquare και tripadvisor θα σου λυσουν τα χερια!(μιας και δε βλεπω να σου λενε κατι αλλο συγκεκριμενο!)
 

taxidiotis01

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Καλημέρα σας. Τις επόμενες ημέρες θα βρεθώ για ένα διήμερο στην Αίγινα και συγκεκριμένα στην Αγία Μαρίνα. Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει ταξιδέψει αυτό το καλοκαίρι ώστε να μου δώσει μια εικόνα σχετικά με τα Κτελ? Από την Αγία Μαρίνα θα μπορώ να πάω ως τον ναό Αφαίας ή τη χώρα του νησιού ή σε κάποια άλλη παραλία; Ευχαριστώ πολύ.
 

taxidiotis01

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Ευχαριστώ. Το λινκ το είχα βρει κι εγώ τις προηγούμενες ημέρες. Αυτό που θα με ενδιέφερε ειναι η προσωπική εμπειρία κάποιου
 

taxidiotis01

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Καλησπέρα σας. Επισκέφθηκα τις προηγούμενες ημέρες την Αίγινα και σκέφτηκα να γράψω εδώ την εμπειρία προκειμένου να επικαιροποιηθεί το νήμα. Καταρχήν η γενική εντύπωση που αποκόμισα ήταν αρκετά καλή. Δεν το μετάνιωσα σε καμία περίπτωση που επισκέφθηκα για πρώτη φορά το νησί. Η διαμονή μου πραγματοποιήθηκε καθημερινές ημέρες και όχι σαββατοκύριακο και έγινε στην Αγία Μαρίνα. Ουσιαστικά η Αγία Μαρίνα αποτελείται από έναν δρόμο με τουριστικά μαγαζιά δεξιά και αριστερά και ταβέρνες, καφετέριες που το βράδυ σερβίρουν και ποτά. Τα ενοικιαζόμενα δωμάτια βρίσκονται είτε πάνω στο δρόμο είτε στα στενά δεξιά και αριστερά. Η παραλία βρίσκεται εξαιρετικά κοντά. Ωστόσο προσωπικά η παραλία δε μου άρεσε. Αποτελείται από έναν κολπίσκο που αράζουν κάποια καϊκια, είναι αρκετά ρηχή και με βότσαλα στα πρώτα σου βήματα εντός του νερού (κατα τ'άλλα η παραλία έχει άμμο κάτω). Η συνέχεια όμως της παραλίας της Αγίας Μαρίνας είναι αρκετά πιο ενδιαφέρουσα καθώς γίνεται βραχώδης, τα νερά είναι πιο βαθιά και προσφέρεται για κάποιον που θέλει να κολυμπήσει. Επίσης μπορείς να απλώσεις την πετσέτα σου στα βράχια και να κοιτάζει το γαλάζιο της θάλασσας ή κάποια ιστιοφόρα που αράζουν στο βάθος. Οι ξένοι τουρίστες ήταν αρκετοί στην Αγία Μαρίνα.
Από φαγητό έμεινα ικανοποιημένος καθώς η Αγία Μαρίνα, εκτός από τα κλασικά "πρόχειρα" φαγητά σε στυλ σουβλάκια, καλαμάκια, γύρους κτλ, διαθέτει και εστιατόρια με ωραίες γεύσεις και πιάτα. Σχετικά με την νυχτερινή ζωή δεν θα έλεγα πως προσφέρεται για ξεφάντωμα. Όπως προείπα υπάρχουν κάποιες καφετέριες που βγάζουν ποτά το βράδυ και ένα μπιτς μπαρ στην παραλία. Το δωμάτιο στο οποίο έμενα ήταν συμπαθητικό. Κάτι που παρατήρησα και μου το επεσήμαναν και οι ντόποιοι είναι πως δεν υπάρχει καλό ίντερνετ γενικά στην Αίγινα.
Επιπλέον στην Αγία Μαρίνα υπάρχει στάση του ΚΤΕΛ το οποίο σε πηγαίνει μέχρι το λιμάνι της Αίγινας και ενδιάμεσους σταθμούς. Από το λιμάνη της Αίγινας υπάρχουν άλλα δρομολόγια που σε πηγαίνουν σε διάφορα μέρη του νησιού. Τα δρομολόγια είναι κάπως αραιά και μεγάλο μειονέκτημα το γεγονός πως στις 16.00 ξεκινούσε το τελευταίο δρομολόγια από την Αίγινα προς την Αγία Μαρίνα. Πάντως βρίσκεις εύκολα να κάτσεις μέσα στο ΚΤΕΛ και το εισιτήιο κυμαίνεται γύρω στο 1,60-1,80 ευρώ. Το ταξί από το λιμάνι της Αίγινας μέχρι την Αγία Μαρίνα μου πηρε κάτι λιγότερο από 17 ευρώ, με τον οδηγό μάλιστα να κόβει απόδειξη και να ήταν ευγενικότατος.
Στα αξιοθέατα οπωσδήποτε κάποιος πρέπει να επισκεφθεί το ναό της Αφαίας. Είναι εντυπωσιακός μόνο και μόνο στη θέα που έχει μέσα από το ΚΤΕΛ βλέποντάς τον να στέκει όρθιος δίπλα σου. Επίσης αξίζει η επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο της Αίγινας. Μικρό ναι μεν αλλά με ενδιαφέροντα εκθέματα και έναν πολύ μεγάλων διαστάσεων αμφορέα! Ο ναός του Αγίου Νεκταρίου εντυπωσιάζει με το μέγεθός του, ωστόσο μου κακοφάνηκε που υπήρχαν σκαλωσιές μέσα στο ναό, δείγμα του ότι βρίσκεται σε στάδιο κατασκευής. Ιδιαίτερο και το δωμάτιο που έμενε ο Άγιος, με τα προσωπικά του αντικείμενα να εκτίθενται.
Σε γενικές γραμμές ανέφερε ο,τι θυμάμαι! Όποιος σκοπεύει να πάει και θέλει να ρωτήσει κάτι, προφανώς μπορεί να ρωτήσει και ευχαρίστως να απαντήσω. Ευχαριστώ για την ανάγνωση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom