Κίμωλος Νάξος Σίφνος Σίφνος και Κίμωλος ή Νάξος;

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Επανέρχομαι με νέο δίλημμα, δυστυχώς για τα 5 βράδια που έχουμε στη διάθεσή μας, το πρόγραμμα της Σίφνου - Κιμώλου σε συνδυασμό καθίσταται αρκετά δύσκολο λόγω του ότι δε βολεύουν καθόλου τα δρομολόγια προς Πειραιά με τα αεροπορικά που κοιτάμε να κλείσουμε από Αθήνα για Θεσσαλονίκη. Θα πρέπει δηλαδή αναγκαστικά να πάμε Κίμωλο για μια διανυκτέρευση και την επόμενη μέρα να γυρίσουμε μεσημεροαπόγευμα στη Σίφνο και να μείνουμε για ένα βράδυ πριν αναχωρήσουμε από εκεί για Πειραιά, με αποτέλεσμα να φοβάμαι μήπως εντέλει φάμε τις μέρες μας στα πήγαινε έλα αλλάζοντας 3 ξενοδοχεία σε 5 ημέρες.
Πιστεύετε αξίζει περισσότερο να επικεντρωθούμε σε ένα εκ των δύο νησιών σε αυτή την περίπτωση; Σκέφτομαι να μείνουμε μόνο στη Σίφνο αλλά αυτή η Κίμωλος με τις φωτογραφίες της μου έχει κλέψει την καρδιά.
Θα μπορούσες να πας 5 μέρες μόνο Σίφνο ή Φολέγανδρο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επανέρχομαι με νέο δίλημμα, δυστυχώς για τα 5 βράδια που έχουμε στη διάθεσή μας, το πρόγραμμα της Σίφνου - Κιμώλου σε συνδυασμό καθίσταται αρκετά δύσκολο λόγω του ότι δε βολεύουν καθόλου τα δρομολόγια προς Πειραιά με τα αεροπορικά που κοιτάμε να κλείσουμε από Αθήνα για Θεσσαλονίκη. Θα πρέπει δηλαδή αναγκαστικά να πάμε Κίμωλο για μια διανυκτέρευση και την επόμενη μέρα να γυρίσουμε μεσημεροαπόγευμα στη Σίφνο και να μείνουμε για ένα βράδυ πριν αναχωρήσουμε από εκεί για Πειραιά, με αποτέλεσμα να φοβάμαι μήπως εντέλει φάμε τις μέρες μας στα πήγαινε έλα αλλάζοντας 3 ξενοδοχεία σε 5 ημέρες.
Πιστεύετε αξίζει περισσότερο να επικεντρωθούμε σε ένα εκ των δύο νησιών σε αυτή την περίπτωση; Σκέφτομαι να μείνουμε μόνο στη Σίφνο αλλά αυτή η Κίμωλος με τις φωτογραφίες της μου έχει κλέψει την καρδιά.
Η σκέψη του να μείνεις μόνο στη Σίφνο και τις 5 ημέρες δεν είναι καθόλου κακή. Είναι θα έλεγα ιδανικοτατες για το μέγεθος της. Δεδομένου κιόλας ότι έχετε ταξίδι από και προς Θεσσαλονίκη καλύτερα αποφύγετε αυτά τα back and forth γιατί στο τέλος μόνο ξεκουραστες διακοπές δεν θα κάνετε. Εάν πια, θέλεις οπωσδήποτε να δεις και ένα δεύτερο νησί, τσέκαρε το ενδεχόμενο μονοήμερης από Σίφνο προς Σέριφο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύετε αξίζει περισσότερο να επικεντρωθούμε σε ένα εκ των δύο νησιών σε αυτή την περίπτωση; Σκέφτομαι να μείνουμε μόνο στη Σίφνο αλλά αυτή η Κίμωλος με τις φωτογραφίες της μου έχει κλέψει την καρδιά.
Οι πέντε μέρες είναι λίγες με τα δεδομένα της μετακίνησης, πόσο μάλλον αν χρειαστεί να μείνεις και αλλού. Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, πρέπει να αρκεστείς μόνο στη Σίφνο που αξίζει φυσικά ή να προσθέσεις ακόμα ένα βράδυ στο πρόγραμμα σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντυπώσεις από Κίμωλο, τελευταία εβδομάδα Ιουνίου 2023:

Θετική έκπληξη η Χώρα , δεν το περιμέναμε, πολύ όμορφη, ωραία μαγαζάκια, έχει κι ένα πολύ καλού επιπέδου φεστιβάλ κινηματογράφου. Ορθώς αναφέρεται ως χαιλαιτ η εκδρομή στο Πολυαιγο με καραβάκι, πληρώσαμε 50 ευρώ ανά άτομο για μικρό βαρκάκι με συνολικά 11 άτομα, καλό φαγητό, καπετάνιο που στα νιάτα του ήταν βοσκός στο Πολυαιγο κι άμα λάχει κάναμε και τρεκ στο νησί. Εξαιρετικά νερά ελάχιστος κόσμος, σίγουρα καλύτερα από το να πας με μεγαλύτερο καράβι πχ από Μήλο.

Το gps δε βοηθάει πολύ στις διαδρομές εντός Κιμώλου, πολλές ανακρίβειες μας το είχαν πει και δεν τους ακούσαμε, πρέπει να ρωτάς. Διαμονή ακριβότερη από Φολέγανδρο και Σίκινο, όπως και η ενοικίαση αυτοκινήτου (30 στη Φολέγανδρο, 47 το φτηνότερο που βρήκαμε στην Κιμωλο). Καλό φαγητό στο Sardis, σπιτικό, Πολυ νόστιμο, σε τεράστιες μερίδες , ειδικά το ζακυνθινο στη γατρα δεν είναι δυνατόν να το φάει ένας μόνος του, ούτε καν εγώ. Από παραλίες πήγαμε μόνο στην Πρασσα, καλή αλλά όχι τόσο όσο περιμέναμε. Από φαγητό δοκιμάσαμε και την Καλή Καρδιά για φαγητό, συμπαθητική μακαρονάδα με μύδια.

Ωραίος κόσμος, πολλοί Έλληνες, άξιζε 2 βράδια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θετική έκπληξη η Χώρα , δεν το περιμέναμε, πολύ όμορφη, ωραία μαγαζάκια,
Όχι Χώρα, Χωριό, και όντως απ' τα ομορφότερα των Κυκλάδων. :)
Εξαιρετικά νερά ελάχιστος κόσμος, σίγουρα καλύτερα από το να πας με μεγαλύτερο καράβι πχ από Μήλο.
Είναι μια φανταστική ημερήσια εκδρομή που αξίζει όντως να την κάνει κάποιος από Κίμωλο, συμφωνώ σ' αυτό, μιας και έχει όλη τη μέρα διαθέσιμη στην Πολύαιγο και στα υπερτέλεια νερά και τοπία τριγύρω. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη που χω κάνει στις Κυκλάδες, την έχω πιο ψηλά ακόμη κι απ' τη Μήλο, αν και μου λείπει αυτή στο Δεσποτικό Αντιπάρου. ;)

Κατά τα άλλα το νησί είναι διαμαντάκι, τις αξίζει τις 2 και τις 3 ημέρες με το παραπάνω.
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Μικρό update κι από'μένα.
Τελευταίες μέρες του Αυγούστου -που δε τις λες σεζον- 70€ η εκδρομή που λέτε για Πολύαιγο (μου φαίνεται πολύ τσιμπημένη, και βρήκαμε κι άλλη με 90€...).
Το GPS μας έβγαλε διαδρομή για τον Δέκα με τα πόδια που καταλήγει σε γκρεμό, ενώ και στη χώρα δε δείχνει όλα τα δρομάκια.
Για Πράσσα συμφωνώ, αλλά μου άρεσαν πολύ άλλες παραλίες (Ελληνικά με τα αρχαία και το ηλιοβασίλεμα που βλέπω τώρα, από την άλλη τα σύρματα...).

Επίσης επειδή κάνουμε ελεύθερο και έχω πραγματικά ελάχιστη μπαταρία και υποθέτω ότι παίζουν πολλά τοπικ για Μήλο και σκεφτόμαστε μήπως πάμε ημερήσια εκεί αντί για Πολύαιγο (πόσα και στη σειρά...), αν υπάρχει κάποιο τοπικ που να βρω πιο γρήγορα ιδέες/γνώμες για το τι αξίζει πραγματικά να κάνουμε σε μια μέρα σε ανθρώπινες τιμές, σίγουρα θα ήταν καλοδεχουμενο.
(Έχω γενικά ιδέα γιατί είχα πάει πριν 20 χρόνια με γονείς, απλά δεν είναι και τόσα φρέσκα)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom