Κίμωλος Νάξος Σίφνος Σίφνος και Κίμωλος ή Νάξος;

DanaiF

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα σας,

ξεκινάω να διοργανώνω καλοκαιρινές διακοπές με το αγόρι μου για φέτος, με διπλάσια συγκίνηση και ενθουσιασμό από ότι συνηθώς λόγω των περιστάσεων (!!), και θέλω να θέσω μερικές απορίες στην παρέα του φορουμ.
Επιθυμούμε ιδανικά να πάμε 4 βράδια στη Σίφνο και 1-2 στην Κίμωλο, ώστε να συνδυάσουμε και την υπέρτατη κυκλαδίτικη ομορφιά της Σίφνου και τις πολυ όμορφες παραλίες της Κιμώλου. Δυστυχώς όμως σε αναζήτηση μου προς διαμονή στα δύο αυτά νησιά, διαπιστώνω ότι όσο περνούν τα χρόνια οι τιμές στις Κυκλάδες ολοένα και ξεφεύγουν και από μία σύντομη έρευνα καταλήγω να βρίσκω δωμάτια επιεικώς χρέπια, με 100-120 ευρώ το βράδυ... ένω τα αξιοπρεπή και έστω φιλικά προς το μάτι δωμάτια αγγίζουν τα 150+ το βράδυ, τα οποία δεδομένου ότι θα πάμε από Θεσσαλονίκη, με αυξημένα μεταφορικά, και θέλουμε να είμαστε άνετοι στις διακοπές μας, μας πέφτουν πολλά. Ως εναλλακτική σκέφτομαι τη Νάξο, στην οποία βρίσκω πολύ πιο νορμάλ τιμές δωματίων, όμως για κάποιο λόγο δεν με ενθουσιάζει τόσο πολύ ως προορισμός σε σχέση με τη Σίφνο - Κίμωλο που είχα φανταστεί.
Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική στα παραπάνω νησιά δεδομένου ότι: είμαστε ζευγάρι 25-30, μας ενδιαφέρει πρωτίστως η αρχιτεκτονική και οι όμορφες βόλτες και δευτερευόντως οι ωραίες θάλασσες, θέλουμε ένα νησί στο οποίο να χαλαρώσουμε αλλά να έχουμε πράγματα να εξερευνήσουμε ταυτόχρονα, δε μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα η βραδινή διασκέδαση, ένα δύο καλαίσθητα μαγαζιά για κοκτέιλ θα ήταν σίγουρα θεμιτά αλλά μέχρι εκεί, και υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης αυτοκινήτου. Διαφορετικά μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα για Σίφνο που γνωρίζετε να είναι τουλάχιστον νορμάλ από σχέση ποιότητας - τιμής;

Ευχαριστώ πολύ!!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Για τσεκαρε Αρχική Σελίδα για Κιμωλο .Εχει ωραιο πρωινο και το μελι του Γιαννη ειναι απαικτο.
Για Σιφνο Διαμονή - Πέτρα και Φως Studios & Rooms | Σίφνος
Παντως αν μιλαμε για Αυγουστο οι τιμες αυτες ειναι και πιστευω φετος θα γινει <σφαγη> λογω που ολοι ειναι σκασμενοι και θα πληρωσουμε και τα περσινα σπασμενα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα

Επιθυμούμε ιδανικά να πάμε 4 βράδια στη Σίφνο και 1-2 στην Κίμωλο, ώστε να συνδυάσουμε και την υπέρτατη κυκλαδίτικη ομορφιά της Σίφνου και τις πολυ όμορφες παραλίες της Κιμώλου
Μ΄αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που το σκέφτεστε, ο συνδυασμός νησιών και πίστεψε με, υπέρτατη Κυκλαδίτικη ομορφιά θα βρεις εξίσου στο Χωριό της Κιμώλου.
όσο περνούν τα χρόνια οι τιμές στις Κυκλάδες ολοένα και ξεφεύγουν
Είναι κάτι που συμβαίνει, ειδικότερα δε το φετινό καλοκαίρι θα συμβαίνει παντού και για ευνόητους λόγους.
Ως εναλλακτική σκέφτομαι τη Νάξο, στην οποία βρίσκω πολύ πιο νορμάλ τιμές δωματίων, όμως για κάποιο λόγο δεν με ενθουσιάζει τόσο πολύ ως προορισμός σε σχέση με τη Σίφνο - Κίμωλο
Συμφωνώ, χωρίς να λέω πως δεν αξίζει το νησί, κάθε άλλο, είναι μια σοβαρή εναλλακτική αλλά σαφώς μεγαλύτερο νησί, άλλης ομορφιάς και χρειάζεται απαραιτήτως μέσο τις περισσότερες ημέρες.
Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική στα παραπάνω νησιά δεδομένου ότι: είμαστε ζευγάρι 25-30
Εξαρτάται τι αεροπορικά έχετε και με ποιο τρόπο θα κατεβείτε από Θεσσαλονίκη. Θα πάτε μέσω Πειραιά ή θα πιάσετε αεροδρόμιο των Κυκλάδων;
Να σου πω να πάτε Φολέγανδρο, πάλι θα πέσετε σε πολύ ακριβή διαμονή (διαχρονικά), να σου πω για Αμοργό, είναι ίσως η καλύτερη πρόταση αλλά κι εκεί δυσκολεύει η πρόσβαση, οπότε θα έλεγα να κοιτάξετε προς Σέριφο.

Μην αφήνεις πάντως το σενάριο σου έτσι εύκολα και κυρίως μη κοιτάς το booking μόνο και τις πλατφόρμες. Να πάρεις τηλέφωνα, να μιλήσεις και να διαπραγματευτείς, να ζητήσεις συστάσεις αν κάποιος δεν έχει διαθεσιμότητα ή παίζει με άλλο μπάτζετ, έτσι βγαίνει σχεδόν πάντα πολύ καλύτερη άκρη.
Κοίτα για διαμονή στον Αρτεμώνα της Σίφνου που είναι σαφώς πιο όμορφα από την Απολλωνία και πολύ κοντά της για πρόσβαση με τα πόδια.
Στη Κίμωλο δε το γλιτώνετε, ίσως χρειαστεί μια μικρη υπέρβαση, τα καταλύματα είναι λιγοστά.

ολοι ειναι σκασμενοι και θα πληρωσουμε και τα περσινα σπασμενα
Αυτό εννοούσα πιο πάνω αλλά το είπα κομψά. :haha:
Κάτσε μην έχουμε και φετινά σπασμένα μόνο...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@DanaiF Για Σίφνο έχω να σου προτείνω αυτό που έμεινα πέρισυ και ήταν πολύ ωραίο με εξαιρετικούς οικοδεσπότες. Είναι στο Άνω Πετάλι, 5 λετπά περίπου με τα πόδια από το κέντρο της Απολλωνίας (χώρα) Home - Official Web Site Guest House Flora Geronti Δε ξέρω πότε θες να πας, ενδεικτικά τώρα που κοίταξα για Αύγουστο βρίσκεις δωμάτια με 70-90Ε ανάλογα τι θα κλείσεις

Για Κίμωλο σε νιώθω, το ψάχνω κι εγώ φέτος και ομολογουμένως δε περίμενα τέτοιες τιμές. Νομίζω πάει να γίνει δεύτερη Αντίπαρος λόγω της εγγύτητάς της σε δημοφιλές νησί... Προσωπικά παρ΄ολο που δε κολλάω να δώσω κάτι παραπάνω να μείνω κάπου ωραία, παρατηρώ ότι έχει λίγες κλίνες κ αυτό το κάνει πιο δύσκολο για άτομα σαν εμένα που δε θέλουν να κλείσουν 3 μήνες πριν... Ειδικά όταν τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν δωρεάν ακύρωση

Α κ όντως οι πλατφόρμες κράτησης στο ίντερνετ έχουν εξαιρετικά λίγα δωμάτια, κάνε το εξής: άνοιξε το google maps βρες τα ξενοδοχεία/δωμάτια που σου εμφανίζει εκεί, και ξεκίνα να ψάχνεις τα σάιτ τους. Όταν τα βρεις ρώτα τιμές, τα περισσότερα δεν έχουν online σύστημα κράτησης δυστυχώς. Νομίζω έχουν αναφερθεί κάποια εδώ σε παλιότερα thread που μπορείς να τσεκάρεις, όπως το Faros, το Μελτέμι, το Sofia's apartments, που είναι σχετικά φθηνά. Κ όταν μάθεις πες μου κ μένα να ξέρω χαχα

Δες και στο airbnb βρήκα κανα δυο συμπαθητικά στο κέντρο κι από κει
 
Last edited:

DanaiF

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες και χρήσιμες απαντήσεις. Αναζωπυρώθηκε ο ενθουσιασμός για ζεύγος Κίμωλος - Σίφνος και δεν το βάζουμε κάτω!!

Το Μικρό Παρίσι στην Κίμωλο που πρότεινε ο @barkour κάνει κρατήσεις για 3 διανυκτερεύσεις και πάνω, ωστόσο επειδή μοιάζει εξαιρετικά προσεγμένο και είναι για τα δεδομένα του νησιού value for money, θέλω να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι πρέπει να αναπροσαρμόσω το πλάνο σε 3 μέρες Σίφνο και 3 Κίμωλο. Όσο για το Πέτρα και Φως, μοιάζει επίσης εξαιρετικό αλλά με διχάζει λίγο η τοποθεσία του Κάστρου για διαμονή, καθώς προτιμούμε να μην οδηγούμε καθημερινώς από την Απολλωνία βραδινές ώρες, ωστόσο το κρατώ σαν πολύ αξιόλογη εναλλακτική.

@taxidiara Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, θα μου στείλουν τα διαθέσιμα δωμάτια το απόγευμα και ελπίζω να είναι πράγματι σε αυτές τις πολύ λογικές τιμές. Για την Κίμωλο συνεχίζουμε το ψάξιμο λοιπόν, αν καταλήξω κι εγώ σε κάποιο θα σε ενημερώσω, τσέκαρε την πρόταση του barkour, δωμάτια ιδιαιτέρως προσεγμένα στα 125 ευρώ με πρωινό και ελάχιστες διανυκτερεύσεις 3.

@psilos3 σε ευχαριστώ πολύ για τις αντιπροτάσεις, μάλλον θα πάμε αεροπορικώς μέχρι Αθήνα και θα πάρουμε πλοίο από Πειραιά, εκτός αν προκύψει τις επόμενες μέρες καμιά καλή προσφορά προς Σαντορίνη και το κάνουμε έτσι. Λέω να επιμείνω στην επιλογή νησιών με την ελπίδα ότι ο επιμένων νικά, ειδικά διαβάζοντας κι άλλες ιστορίες εδώ στο φορουμ πείθομαι παραπάνω ότι αξίζει την έξτρα οικονομία έως τότε!

Η ενοικίαση οχήματος είναι απαραίτητη και την Κίμωλο στο πλάνο των 1-2 ημερών ή θεωρείτε ότι δε θα ταλαιπωρηθούμε πολύ αν το παραλείψουμε;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Για μένα καλύτερα να προσπαθήσετε να πάτε ή Ιούνιο ή Σεπτέμβριο σε αυτά τα νησιά. Ο Αύγουστος και από άποψη τιμών και από άποψη κόσμου είναι ο χειρότερος μήνας για διακοπές.
Η Κίμωλος πέρυσι ήταν πολύ ήρεμη και με ελάχιστο κόσμο μέχρι κάποια ημερομηνία μέσα στον Ιούλιο, τόσο που πραγματικά δεν το πίστευα όταν τον Αύγουστο κουβαλιόντουσαν εκεί ένα σωρό πολιτικοί, παρουσιαστές και άλλοι "διάσημοι" και η Κίμωλος έπαιζε στα κοσμικά.

Επίσης η Σίφνος είναι νησί με ήρεμες και ζεστές θάλασσες. Τέλη Σεπτέμβρη από τις πιο ζεστές θάλασσες που έχω κολυμπήσει, ήταν στη Σίφνο. Ιδανικός και ο Σεπτέμβρης για αυτά τα νησιά.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@DanaiF Όσον αφορά τη Σίφνο, δε ξέρω αν το πρόσεξες, στο σάιτ που σου έδωσα έχει online σύστημα κράτησης από κεί είδα τις τιμές... Πρόσεξε μη σου πούνε παραπάνω, κλείσε από το σάιτ

A και μια λεπτομέρεια: Αν κλείσετε εκεί τελικά που σας είπα και γενικότερα στο Άνω Πετάλι, και πάτε χωρίς αμάξι Σίφνο, καλύτερα να πάρετε ταξί από το λιμάνι όταν φτάσετε να σας πάει στην είσοδο του ξενώνα γιατί είναι ανηφόρα προς τα εκεί δε θα τη παλέψετε με τις βαλίτσες
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Νάξος με αυτοκίνητο. Τέλος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σας,

ξεκινάω να διοργανώνω καλοκαιρινές διακοπές με το αγόρι μου για φέτος, με διπλάσια συγκίνηση και ενθουσιασμό από ότι συνηθώς λόγω των περιστάσεων (!!), και θέλω να θέσω μερικές απορίες στην παρέα του φορουμ.
Επιθυμούμε ιδανικά να πάμε 4 βράδια στη Σίφνο και 1-2 στην Κίμωλο, ώστε να συνδυάσουμε και την υπέρτατη κυκλαδίτικη ομορφιά της Σίφνου και τις πολυ όμορφες παραλίες της Κιμώλου. Δυστυχώς όμως σε αναζήτηση μου προς διαμονή στα δύο αυτά νησιά, διαπιστώνω ότι όσο περνούν τα χρόνια οι τιμές στις Κυκλάδες ολοένα και ξεφεύγουν και από μία σύντομη έρευνα καταλήγω να βρίσκω δωμάτια επιεικώς χρέπια, με 100-120 ευρώ το βράδυ... ένω τα αξιοπρεπή και έστω φιλικά προς το μάτι δωμάτια αγγίζουν τα 150+ το βράδυ, τα οποία δεδομένου ότι θα πάμε από Θεσσαλονίκη, με αυξημένα μεταφορικά, και θέλουμε να είμαστε άνετοι στις διακοπές μας, μας πέφτουν πολλά. Ως εναλλακτική σκέφτομαι τη Νάξο, στην οποία βρίσκω πολύ πιο νορμάλ τιμές δωματίων, όμως για κάποιο λόγο δεν με ενθουσιάζει τόσο πολύ ως προορισμός σε σχέση με τη Σίφνο - Κίμωλο που είχα φανταστεί.
Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική στα παραπάνω νησιά δεδομένου ότι: είμαστε ζευγάρι 25-30, μας ενδιαφέρει πρωτίστως η αρχιτεκτονική και οι όμορφες βόλτες και δευτερευόντως οι ωραίες θάλασσες, θέλουμε ένα νησί στο οποίο να χαλαρώσουμε αλλά να έχουμε πράγματα να εξερευνήσουμε ταυτόχρονα, δε μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα η βραδινή διασκέδαση, ένα δύο καλαίσθητα μαγαζιά για κοκτέιλ θα ήταν σίγουρα θεμιτά αλλά μέχρι εκεί, και υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης αυτοκινήτου. Διαφορετικά μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα για Σίφνο που γνωρίζετε να είναι τουλάχιστον νορμάλ από σχέση ποιότητας - τιμής;

Ευχαριστώ πολύ!!
Είχα μείνει σε αυτό στην Αγία Μαρίνα (απέναντι από το λιμάνι στις Καμάρες) της Σίφνου και πραγματικά το έχει μια θαυμάσια οικογένεια, άκρως εξυπηρετική σε όλα. Για τέλη Ιουλίου το βλέπω γύρω στα 70 ευρώ τη βραδιά. Είσαι σχεδόν δίπλα στην όμορφη παραλία της Αγίας Μαρίνας, και στο beach bar "Ισσαλος". Τα λεωφορεία και το λιμάνι είναι επίσης πολύ κοντά (λιγότερο από 10 λεπτά περπάτημα).
Όαση, Καμάρες, Ελλάδα
Επίσης γενικά στη Σίφνο τσέκαρε δωμάτια στις Καμάρες, τα Εξάμπελα, ή στην Καταβατή. Εϊναι σαφέστερα φθηνότερα από Απολλωνία, Κάστρο, και Αρτεμώνα και ουσιαστικά πως με τα πόδια στην Απολλωνία άνετα. Απίθανο γενικά νησί η Σίφνος, που έχει μείνει στην καρδιά μου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 σε ευχαριστώ πολύ για τις αντιπροτάσεις, μάλλον θα πάμε αεροπορικώς μέχρι Αθήνα και θα πάρουμε πλοίο από Πειραιά, εκτός αν προκύψει τις επόμενες μέρες καμιά καλή προσφορά προς Σαντορίνη και το κάνουμε έτσι
O επιμένων πάντα νικά, ειδικά όταν πρόκειται για νησιά. ;)
Τώρα που θυμάμαι για Κίμωλο είχα δυσκολευτεί κι εγώ, ήταν και μέσα Αυγούστου βέβαια, αλλά με έσωσε το γεγονός ότι έκλεισα αρκετά νωρίς καλή ώρα.

Αν βολέψει για Σαντορίνη θα είναι ότι καλύτερο, καθώς θα σας γλιτώσει από έξτρα κόπο. Δείτε το σενάριο να κατεβείτε Σαντορίνη, να πάρετε πλοίο για Μήλο (με σκοπό να πεταχτείτε απέναντι στη Κίμωλο) και να συνεχίσετε μετά προς Σίφνο, με επιστροφή είτε μέσω Αθήνας είτε μέσω κάποιου άλλου νησιού που έχει απευθείας και βολεύει (Πάρος, Μύκονος). Δείτε και το ανάποδο, δεν είναι κακό, απλά ίσως χρειαστεί καμιά διανυκτέρευση κάπου.
Ασκήσεις επί χάρτου όπως γράφω και στην αντίστοιχη ιστορία μου για το Θεσσαλονίκη-Κίμωλος.

Η ενοικίαση οχήματος είναι απαραίτητη και την Κίμωλο στο πλάνο των 1-2 ημερών ή θεωρείτε ότι δε θα ταλαιπωρηθούμε πολύ αν το παραλείψουμε;
Αμάξι στη Κίμωλο; Προς θεού.
Δε θα το σκεφτόμουν καν, μια σταλιά είναι το νησί. Λεωφορείο, ένα ταξί όλο κι όλο και τα πόδια σας...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Νάξος με αυτοκίνητο. Τέλος.
Εχω πολυ... περιεργες αναμνησεις απο Ναξο. Με αυτοκινητο πηγα και εγω και μας ετυχε αρκετος αερας, σε οποια παραλια και να ειμασταν ηταν λες και εισαι σε μια διαρκη αμμοβολη, δεν ηταν οτι καλυτερο...
Πλεον χωρις προβλεψη καιρου δεν ξεκιναω καν...
 

DanaiF

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επανέρχομαι με νέο δίλημμα, δυστυχώς για τα 5 βράδια που έχουμε στη διάθεσή μας, το πρόγραμμα της Σίφνου - Κιμώλου σε συνδυασμό καθίσταται αρκετά δύσκολο λόγω του ότι δε βολεύουν καθόλου τα δρομολόγια προς Πειραιά με τα αεροπορικά που κοιτάμε να κλείσουμε από Αθήνα για Θεσσαλονίκη. Θα πρέπει δηλαδή αναγκαστικά να πάμε Κίμωλο για μια διανυκτέρευση και την επόμενη μέρα να γυρίσουμε μεσημεροαπόγευμα στη Σίφνο και να μείνουμε για ένα βράδυ πριν αναχωρήσουμε από εκεί για Πειραιά, με αποτέλεσμα να φοβάμαι μήπως εντέλει φάμε τις μέρες μας στα πήγαινε έλα αλλάζοντας 3 ξενοδοχεία σε 5 ημέρες.
Πιστεύετε αξίζει περισσότερο να επικεντρωθούμε σε ένα εκ των δύο νησιών σε αυτή την περίπτωση; Σκέφτομαι να μείνουμε μόνο στη Σίφνο αλλά αυτή η Κίμωλος με τις φωτογραφίες της μου έχει κλέψει την καρδιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom