Σίφνος Σίφνος

Ela_mwre_twra

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα,
για τις διαδρομές από τις Καμάρες (λιμάνι) και προς Χώρα (Απολλωνία), Κάστρο, Μονή Χρυσοπηγής, Πλατύ Γιαλό και τον Αρτεμώνα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα με το 50άρι δικάβαλο (το έχω κάνει προσωπικά και με το max του βάρους) να πάτε και να γυρίσετε έχει καλό δρόμο και όχι απότομες ανηφοριές .
Προσοχή! εάν θέλετε να πάτε στο Βαθύ τότε δεν θα την βγάλει την επιστροφή το 50άρι γιατί έχει μεγάλες ανηφόρες (προτιμήστε το ΚΤΕΛ).
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Ήσουνα κατατοπιστικότατος.


Προς άλλες παραλίες έχει καμιά ιδέα για το αν βγαίνει το μηχανάκι?π.χ Βρουλίδια,Χερρρόνησος,Φάρος,Γλυφό???
 

Antonia N

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γεια σας, είμαι καινούρια εδώ αλλά όλη η συζήτηση περί Σίφνου με βοήθησε πολύ, καθώς και όλες οι πληροφορίες που έχετε δώσει για παραλίες κλπ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω όμως για μονοήμερη στην Σέριφο αν συμφέρει και οικονομικά καθώς είμαι φοιτήτρια και έχω ένα συγκεκριμένο budget, αλλά και σαν νησί μιας που είμαι δίπλα αν αξίζει να την δω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας, είμαι καινούρια εδώ αλλά όλη η συζήτηση περί Σίφνου με βοήθησε πολύ, καθώς και όλες οι πληροφορίες που έχετε δώσει για παραλίες κλπ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω όμως για μονοήμερη στην Σέριφο αν συμφέρει και οικονομικά καθώς είμαι φοιτήτρια και έχω ένα συγκεκριμένο budget, αλλά και σαν νησί μιας που είμαι δίπλα αν αξίζει να την δω!
Καλησπέρα. Αυτό είναι το νόημα του φόρουμ, να αλληλοβοηθιόμαστε;)
Με μία πρόχειρη έρευνα, και με δεδομένο ότι θα θες να φυγεις πρωί και να γυρισεις βραδάκι, το κόστος με τα γρήγορα πλοία τυπου seajet & aegean speed, είναι στα 30 ευρώ με επιστροφή, και διάρκεια 20 λεπτά περίπου. Δε το λες και λίγο.
Μακάρι να προβλέπεται κάποιου τύπου φοιτητικό εισιτήριο, γιατί πλοίο της γραμμής -που η τιμή είναι ανθρώπινη- δεν εχει κάθε μέρα, κι αν έχει ίσως να μη βολεύουν οι ώρες.
 

Antonia N

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα. Αυτό είναι το νόημα του φόρουμ, να αλληλοβοηθιόμαστε;)
Με μία πρόχειρη έρευνα, και με δεδομένο ότι θα θες να φυγεις πρωί και να γυρισεις βραδάκι, το κόστος με τα γρήγορα πλοία τυπου seajet & aegean speed, είναι στα 30 ευρώ με επιστροφή, και διάρκεια 20 λεπτά περίπου. Δε το λες και λίγο.
Μακάρι να προβλέπεται κάποιου τύπου φοιτητικό εισιτήριο, γιατί πλοίο της γραμμής -που η τιμή είναι ανθρώπινη- δεν εχει κάθε μέρα, κι αν έχει ίσως να μη βολεύουν οι ώρες.
Ναι, και εγώ εκεί ελπίζω αλλά είπα να ρωτήσω μήπως το έχει κάνει κάποιος να χαρώ από τώρα :ρ Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

Tsegis

Member
Μηνύματα
20
Likes
67
Ναι, και εγώ εκεί ελπίζω αλλά είπα να ρωτήσω μήπως το έχει κάνει κάποιος να χαρώ από τώρα :ρ Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Το είχα κάνει πριν 2 χρόνια και από όσο θυμάμαι είχα πάρει το πρωινό πλοίο της γραμμής για να πάω (φτηνό σχετικά) και επέστρεψα στις 7 το απόγευμα με το γρήγορο. Αξίζει και από οικονομικής άποψης αλλά και γενικά σαν μονοήμερη. Έχεις αρκετή ώρα και για μια βόλτα στην χώρα (θα πάρεις το λεωφορείο που φεύγει από το λιμάνι), να γυρίσεις λίγο στα σοκάκια και να πιεις και ένα καφεδάκι στην όμορφη πλατεία της, ενώ στη συνέχει θα ξανακατέβεις στο λιμάνι για να πάρεις το λεωφορείο για τις παραλίες. Θα σου πρότεινα την παραλία του Άγιου Σώστη..15 λεπτά με το λεωφορείο και 10 λεπτά περπάτημα αλλά τ' αξίζει..
 

Xloh_Pella

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Καλησπερα!
Φετος το καλοκαιρι αποφασισαμε να παμε Σιφνο με τον φιλο μου. Που ειναι καλα να μεινει κανεις?
Καμαρες, Αρτεμωνα, Απολλωνια? Μαλλον θα εχουμε αυτοκινητο..
Εχουμε βρει ενα δωματιο στο Rooms Flwra στον Αρτεμωνα, αν εχει μεινει καποιος θα το εκτιμουσα να μου πει την αποψη του.
Γενικα αν υπαρχουν προτασεις για Σιφνο ( και εστιατορια, μπαρ κτλ) ειναι ευπροσδεκτες!
Ευχαριστω πολυ!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα!
Φετος το καλοκαιρι αποφασισαμε να παμε Σιφνο με τον φιλο μου. Που ειναι καλα να μεινει κανεις?
Καμαρες, Αρτεμωνα, Απολλωνια? Μαλλον θα εχουμε αυτοκινητο..
Εχουμε βρει ενα δωματιο στο Rooms Flwra στον Αρτεμωνα, αν εχει μεινει καποιος θα το εκτιμουσα να μου πει την αποψη του.
Γενικα αν υπαρχουν προτασεις για Σιφνο ( και εστιατορια, μπαρ κτλ) ειναι ευπροσδεκτες!
Ευχαριστω πολυ!!
Εφόσον υπάρχει αυτοκίνητο και μιλάμε για ζευγάρι, μια καλή επιλογή είναι και το Κάστρο, ένας από τους ομορφότερους οικισμούς των Κυκλάδων. Επίσης όπως έχουμε αναφέρει, ο Αρτεμώνας είναι μια πάρα πολύ καλή, ποιτική και ήσυχη λύση, σε απόσταση βολής -με τα πόδια- από την Απολλωνία, όπου και υπάρχει όλη η βραδινή κίνηση του νησιού. Εκτός αν κάποιος θέλει να βλέπει Θάλασσα κατά τη διαμονή του.
Μπορείς να διαβάσεις τις συστάσεις των περισσοτέρων σε όλα τα τοπικ που αφορούν τη Σίφνο. Θα βγάλεις πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Γεια σας, είμαι καινούρια εδώ αλλά όλη η συζήτηση περί Σίφνου με βοήθησε πολύ, καθώς και όλες οι πληροφορίες που έχετε δώσει για παραλίες κλπ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω όμως για μονοήμερη στην Σέριφο αν συμφέρει και οικονομικά καθώς είμαι φοιτήτρια και έχω ένα συγκεκριμένο budget, αλλά και σαν νησί μιας που είμαι δίπλα αν αξίζει να την δω!
Μονοημερη Σεριφο δεν αξιζει για πολλους λογους, οχι μονο γ το οικονομικο...Γενικα Κυκλαδονησια αν θες να πας, κατσε παραπανω μερες, τζαμπα χρηματα για τοσο λιγο...Η Αραχωβα ειναι για μονοημερη, οχι τα νησια...

Εφόσον υπάρχει αυτοκίνητο και μιλάμε για ζευγάρι, μια καλή επιλογή είναι και το Κάστρο, ένας από τους ομορφότερους οικισμούς των Κυκλάδων. Επίσης όπως έχουμε αναφέρει, ο Αρτεμώνας είναι μια πάρα πολύ καλή, ποιτική και ήσυχη λύση, σε απόσταση βολής -με τα πόδια- από την Απολλωνία, όπου και υπάρχει όλη η βραδινή κίνηση του νησιού. Εκτός αν κάποιος θέλει να βλέπει Θάλασσα κατά τη διαμονή του.
Μπορείς να διαβάσεις τις συστάσεις των περισσοτέρων σε όλα τα τοπικ που αφορούν τη Σίφνο. Θα βγάλεις πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.
πηγα περυσι και δε μου φανηκε αποσταση που περπατιεται η Αρτεμωνας-Απολλωνια...Συμφωνω βεβαια οτι ειναι πιο ωραια και πιο ιδανικα για ζευγαρι, αλλα το θεμα της μετακινησης δεν ειναι και τοσο απλο..
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για Σιφνο έχει να προτείνει κανείς εστιατορια/ταβέρνες; Επίσης ωραία μπαράκια στην Απολλωνια;
Φαγητό και μεζέ ειδικά με συνοδεία σούμας σίγουρα στου Δρακάκη στην Απολλωνία στο στενό.
Καλές οι ταβέρνες στον Αρτεμώνα.
Το πιο ωραίο μπαρ για μένα ήταν το ''Δόλωμα'' επίσης στο στενό στην Απολλωνία.
 

papatomas7

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
καλημέρα παιδια εκλεισα για Σιφνο μετα τη Σύρο για τρεις ημέρες στο kampos home στο ανω πεταλι με πρωινο. Γνώμες? Γενικα υπαρχουν εκδρομές με καραβάκια σε δυσβατες παραλιες? Αξίζουν? Θα έχω δικό μου αυτοκίνητο
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
καλημέρα παιδια εκλεισα για Σιφνο μετα τη Σύρο για τρεις ημέρες στο kampos home στο ανω πεταλι με πρωινο. Γνώμες? Γενικα υπαρχουν εκδρομές με καραβάκια σε δυσβατες παραλιες? Αξίζουν? Θα έχω δικό μου αυτοκίνητο
Σίφνος πας σε όλες σχεδόν τις παραλίες με αμάξι πολύ ευκιλα. Πλατύ Γιαλό για οργανωμένη (αλλά αδιάφορη) και μετά καλύτερα Χρυσοπηγη Βαθύ Φάρο Φασολου.Δες και εδώhttp://e-sifnos.com/explore-sifnos/beaches.php
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom