Νορβηγία Σαβ/κο Oslo

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραία!
Καλό ήταν το 2-3ήμερο, μια χαρά! Ε, αφού έχεις και φίλη εκεί, θα κανονίσεις να ξαναπάς να έχει και κείνη λίγο χρόνο να πάτε και δυτικά να φάτε και γαριδόσουπα (πότε θα την πώ γαιδουρόσουπα, δεν ξέρω... ).
 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
Μόλις γύρισα απο Όσλο και άποψή μου η πόλη θέλει 2 μέρες για να την γυρίσεις. Είναι πολύ όμορφη και μπορείς εκτός των παραπάνω να κάνεις μια βόλτα στο holmenkollen με την περήφημη εξέδρα σκι και να φας στο πολύ όμορφο εστιατόριο στο frognerseteren με πολυελαίους απο κέρατα τάρανδου και πανέμοδφη ζεστή αρχιτεκτονική. Οι συγκοινωνίες είναι φανταστικές και συμφέρει πολύ η ημερήσια κάρτα των 70nok. Επίσκεψη στα ξύλινα σπιτάκια, στο πανέμορφο κάστρο ekersus, στο ekeberg για πανοραμική άποψη της πόλης και μια βόλτα στο φιόρδ που αν κάτσεις στα αριστερά όπως φεύγει το καραβάκι βλέπεις όλα αυτά τα πανέμορφα νησάκια με τα κουκλίστικα σπιτάκια. Δυστυχώς η πόλη έχει δεχτεί πληθώρα μεταναστών και όλα είναι πανάκριβα. Το ξενοδοχείο best western που μείναμε στο toyen πολύ καλό και σε καλή τιμή για Όσλο, να το προτιμήσετε και σεις.
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Επειδη παω κι εγω στις 13 Μαιου Oslo με τη Norwegian και προσγειωνομαστε στη πολη Rygge ειδα οτι φευγει ενα λεωφορειο αλλα μηπως εχει παει κανεις να μου πει καλυτερα πως να παω Oslo? και να πω οτι φτανω και 23:00
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Υπάρχει λεωφορείο από το Rygge που πηγαίνει στο Όσλο περίπου μισή ώρα μετά από κάθε πτήση. Έχει όλη τη μέρα αν και οι πτήσεις σε αυτό το αεροδρόμιο δεν είναι πολλές. Επίσης υπάρχει τοπικό λεωφορείο που περνάει ανά τέταρτο και σε πάει στο σταθμό του τρένου για Όσλο. Τέτοια ώρα όμως δε ξέρω αν θα έχει τρένο. Οι σελίδες που θα σε βοηθήσουν για ακριβείς πληροφορίες:
Moss Airport Rygge
NSB - Buy tickets
 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
Το μετρό και ΟΛΑ τα μέσα σταματάνε να λειτουργούν απο τη 1 μέχρι τις 5 το πρωί...Εμείς φθάσαμε μετά τη 1 τη νύχτα αλλά ευτυχώς το ξενοδοχείο ήταν σχετικά κοντά και πήγαμε με τα πόδια...τα ταξί είναι απλησίαστα τέτοια ώρα, ίσως επειδή τύχαμε σε περίοδο εορτών. Προλαβαίνεις αν φτάνεις στις 11 και φύγει το λεωφορειάκι στις 11.30 μετά απο μια ώρα θα είσαι Όσλο, οριακά όμως...αν όχι και το ξενοδοχείο είναι μακριά, την πάτησες...πρέπει να πάρεις ταξί!
Άν θες κάτι άλλο για Όσλο με ρωτάς...
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Ευχαριστω πολυ
 

SILONAM

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Σιγκαπούρη
Διανυκτέρευση στο Moss Airport Rygge

Λόγω σχεδιασμού , επιστρέφω Θεσσαλονίκη από Moss Airport Rygge , στο οποίο φθάνω στις 11 το βράδι και αναχωρώ στις 6.30 το πρωί. Γνωρίζει κανείς αν θα έχω πρόβλημα να παραμείνω στην διάρκεια της νύχτας στο αεροδρόμιο?????
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μπα, έχω κοιμηθεί εκεί. Γενικά πολλοί το κάνουν μιας και είναι μια χαρά αεροδρόμιο. Δωρεάν WiFi και έχει και άνετες καρέκλες για ύπνο ;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδιά, μια γρήγορη ερώτηση..μόνο με ταυτότητα βγαίνω από το αεροδρόμιο ή θέλω διαβατήριο?

(Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που γράφετε)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom