Σακιδιο πλατης

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Η 25 λιτρη
Δειτε και αυτα τα duffel bag της deuter
deuter duffel bags for sport & everyday
Η μικροτερη δεν περναει ευκολα δωρεαν απο low cost, πρεπει το μηκος να ειναι ως 40.
Εγω περασει μια φορα με μηκος 45 αλλα με προβληματισμο μη μετρηθει.
Οι μεγαλυτερες ειναι ασηκωτες σε μια πλευρα απο μικροκαμωμενα ατομα
 

apos

Member
Μηνύματα
199
Likes
528
Σαν ατομική αποσκευή/αντικείμενο δεν περνάει αλλά σαν χειραποσκευή το duffel bag των 40λίτρων έχει διαστάσεις 22Χ52Χ35 και βάρος 1,2 κιλά
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Σαν ατομική αποσκευή/αντικείμενο δεν περνάει αλλά σαν χειραποσκευή το duffel bag των 40λίτρων έχει διαστάσεις 22Χ52Χ35 και βάρος 1,2 κιλά
Αμ γεμισει στα 8 κιλα σε μια πλευρα, κανει μονο για ψηλους και χειροδυναμους :D
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
327
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Travel backpack 50L - Travel 100
Καλημέρα, έχει κανείς άποψη για αυτό; Σκέφτομαι φέτος να αντικαταστήσω την μικρή βαλίτσα με ροδάκια με αυτό. Πολύ οικονομικό δεν είναι για το μέγεθός του;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
777
Likes
1.122
Ενδιαφέρομαι για ένα backpack για τα καθημερινά είδη που κουβαλάω στα ταξίδια. Κύριο χαρακτηριστικό να είναι αντιδρωτικο γιατί η υγρασία δεν παλεύεται σε ορισμένες χώρες και η πλατουλα μου είναι ευαίσθητη.. Από άποψη μεγέθους για να πάρετε μια ιδέα τα είδη που θα βάζω μέσα είναι :μια αλλαξια για παιδί Πορτοφόλι φωτογραφική μωρόμαντήλα κινητό νερό αντηλιακό και τα αναμνηστικά της κάθε μέρας που ψωνίζουμε... Χαχαχχα.
Τι θα μου προτείνατε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Travel backpack 50L - Travel 100
Καλημέρα, έχει κανείς άποψη για αυτό; Σκέφτομαι φέτος να αντικαταστήσω την μικρή βαλίτσα με ροδάκια με αυτό. Πολύ οικονομικό δεν είναι για το μέγεθός του;
1. Είναι ανδρικό (=η ανάρτησή του είναι σχεδιασμένη για ανδρικά σώματα)
2. Είναι μεγαλύτερο από το μεγέθος χειραποσκευής. Κάποιες εταιρίες θα σε αναγκάσουν να το παραδώσεις (και οι υπόλοιπες, θα έπρεπε...).
3. Θα λιώνεις στον ιδρώτα, δεν έχει τίποτα για να βοηθάει την πλάτη σου να παίρνει αέρα.
4. Έχει πολλαπλά ανοίγματα για τον κύριο χώρο -> δεν κλειδώνεται εύκολα.
5. Αν κρίνω από τη μάρκα, η ποιότητα κατασκευής και τα υλικά δεν είναι και τα top...
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
327
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
1. Είναι ανδρικό (=η ανάρτησή του είναι σχεδιασμένη για ανδρικά σώματα)
2. Είναι μεγαλύτερο από το μεγέθος χειραποσκευής. Κάποιες εταιρίες θα σε αναγκάσουν να το παραδώσεις (και οι υπόλοιπες, θα έπρεπε...).
3. Θα λιώνεις στον ιδρώτα, δεν έχει τίποτα για να βοηθάει την πλάτη σου να παίρνει αέρα.
4. Έχει πολλαπλά ανοίγματα για τον κύριο χώρο -> δεν κλειδώνεται εύκολα.
5. Αν κρίνω από τη μάρκα, η ποιότητα κατασκευής και τα υλικά δεν είναι και τα top...
Ναι το είδα τώρα ότι λέει αντρικό, βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πόσο επηρεάζει αυτό.
Είδα ότι είναι λιγάκι μεγαλύτερο όμως δεν είχα σκοπό να το γεμίζω και εντελώς αν δεν χρειάζεται.
Ο ιδρώτας με απασχολεί πράγματι και είναι και ένας από τους λόγους που δεν θέλω backpack γενικά.
Νομίζω τα πολλαπλά ανοίγματα βολεύουν αλλά όντως δεν είναι τόσο ασφαλή (δηλαδή αν το αφήνεις χωρίς επίβλεψη). Δεν μπορώ να επενδύσω σε κάτι τοπ υπό την έννοια ότι δεν ξέρω καν αν με βολεύει αυτός ο τρόπος μεταφοράς των υπάρχοντών μου. Οπότε για δοκιμή κάτι όχι και τόσο top θα αγόραζα. Ευχαριστώ πάντως τα σχόλια βοήθησαν !


** Νομίζω βέβαια ότι είμαι σε λάθος θέμα; Δεν θέλω να πάρω τσάντα πλάτης αλλά χειραποσκευή καμπίνας.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.566
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
** Νομίζω βέβαια ότι είμαι σε λάθος θέμα; Δεν θέλω να πάρω τσάντα πλάτης αλλά χειραποσκευή καμπίνας.
Δεν είσαι σε λάθος θέμα. Ένα σακίδιο πλάτης μπορεί να είναι και χειραποσκευη καμπίνας
Ναι το είδα τώρα ότι λέει αντρικό, βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πόσο επηρεάζει αυτό.
Επηρεάζει και μάλιστα πολύ! Αν κουβαλάς βάρος στη πλάτη με λάθος τρόπο θα το καταλάβεις σύντομα.
Ο ιδρώτας με απασχολεί πράγματι και είναι και ένας από τους λόγους που δεν θέλω backpack γενικά.
Υπάρχουν πολλές τσάντες πλάτης που δεν σε ιδρώνουν πέρα απο τον ιδρώτα που θα είχες ούτως ή άλλως αλλά κοστίζουν.

Γενικά για να πάρεις κάτι καλό και σωστό πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Ναι το είδα τώρα ότι λέει αντρικό, βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πόσο επηρεάζει αυτό.
Είδα ότι είναι λιγάκι μεγαλύτερο όμως δεν είχα σκοπό να το γεμίζω και εντελώς αν δεν χρειάζεται.
Ο ιδρώτας με απασχολεί πράγματι και είναι και ένας από τους λόγους που δεν θέλω backpack γενικά.
Νομίζω τα πολλαπλά ανοίγματα βολεύουν αλλά όντως δεν είναι τόσο ασφαλή (δηλαδή αν το αφήνεις χωρίς επίβλεψη). Δεν μπορώ να επενδύσω σε κάτι τοπ υπό την έννοια ότι δεν ξέρω καν αν με βολεύει αυτός ο τρόπος μεταφοράς των υπάρχοντών μου. Οπότε για δοκιμή κάτι όχι και τόσο top θα αγόραζα. Ευχαριστώ πάντως τα σχόλια βοήθησαν !


** Νομίζω βέβαια ότι είμαι σε λάθος θέμα; Δεν θέλω να πάρω τσάντα πλάτης αλλά χειραποσκευή καμπίνας.
Το αν θα σε βολευει εξαρταται απο το ειδος του ταξιδιου.
Αν πηγαινεις απο μια πολη σε μια πολη μονο χωρις αλλαγες ξενοδοχειων αρα απλα θα μεταφερεις αποσκευες σε ενα αεροδρομιο κι ενα τρενο, τοτε βαλιτσα.
Αν εχεις πολλες αλλαγες μεσων μεταφορας, πιο πρακτικο το σακιδιο.
Αν το βαρος λογω πολλων ημερων ταξιδιου ξεπερναει το δικο σου οριο αντοχης (το δικο μου ειναι 8κ), θα σε κουρασει ακομη κι αν ειναι το πιο σουπερ ντουπερ της αγορας.
Αξιζει μια δοκιμη αφου κρινεις τα χαρακτηριστικα του ταξιδιου.

Σχετικα με αυτο που βρηκες: χωραει 50 λιτρα. Ο χειραποσκευες ειναι 40 ως 44. Εγω λεω να ψαχτω για 36λιτρη λογω υψους/βαρους μου. Αν εισαι πανυψηλη τοτε η 50λιτρη ισως σου κανει, αλλα οι αεροπορικες την κοβουν.
 
Last edited:

Marinetta

Member
Μηνύματα
327
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μου επιβεβαιώνετε τις υποψίες και αμφιβολίες μου. Πιστεύω βέβαια όλα κρίνονται στην πράξη τελικά. Αν αγοράσω κάτι και το χρησιμοποιήσω θα σας πω γνώμη. Δεν το βλέπω πάντως , μια χαρά είναι και τα ροδάκια μου και ας χάνω 1-2 κιλά από το επιτρεπτό βάρος 💅🏼😂
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Μου επιβεβαιώνετε τις υποψίες και αμφιβολίες μου. Πιστεύω βέβαια όλα κρίνονται στην πράξη τελικά. Αν αγοράσω κάτι και το χρησιμοποιήσω θα σας πω γνώμη. Δεν το βλέπω πάντως , μια χαρά είναι και τα ροδάκια μου και ας χάνω 1-2 κιλά από το επιτρεπτό βάρος 💅🏼😂
Το πιο εργονομικο μου σακιδιο λογω πολλων ιμαντων ζυγιζει ενα κιλο και η πιο ελαφρια μου βαλιτσα 2 κιλα.
Για ενα κιλο διαφορα μιλαμε καποιες φορες.
Στο τελευταιο πολυ περιπλοκο ταξιδι ενω οι ενδειξεις υπαγορευαν σακιδιο, πηρα βαλιτσα μη μεινω απο μεση. Ολα ειναι σχετικα.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Travel backpack 50L - Travel 100
Καλημέρα, έχει κανείς άποψη για αυτό; Σκέφτομαι φέτος να αντικαταστήσω την μικρή βαλίτσα με ροδάκια με αυτό. Πολύ οικονομικό δεν είναι για το μέγεθός του;
Καλησπέρα,
Όσον αφορά ποιοτικά και εξειδικευμένα travel backpack θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στις εταιρείες Osprey και Lowe Alpine,είναι σαφώς πιο ανεβασμένες οι τιμές τους από αυτό που αναφέρεις αλλα οι ποιότητα κατασκευής στον εξαερισμό της πλάτης και comfortability είναι εξαιρετική!
Εγώ αυτο που έχω και με έχει βολέψει είναι το osprey farpoint 40 το οποίο βγαίνει και σε ανδρικό και γυναικείο.(το οποίο περνάει και σαν carry on στις αεροπορικές)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.257
Μηνύματα
885.314
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom