Σακιδιο πλατης

Giann_

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Μόνο αν δεν κάνουν έλεγχο αποσκευών! Είναι μεγάλο σακίδιο!
Σε προηγούμενα ταξίδια το έδινα κάτω δεν με ένοιαζε, αλλά τώρα το θέλω οπωσδήποτε πάνω, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο μικρότερο. Για north face homestead roadtripper τι λες; Αυτό μαζί με μια μικρή τσάντα πλάτης θεωρώ ότι με καλύπτουν. Tσέκαρα και το osprey farpoint 55 αλλά είναι πιο μεγάλο και δεν θέλω να το ρισκάρω. Επίσης βρήκα το vango traverse 40 το οποίο είναι εντός διαστάσεων και φαίνεται καλή επιλογή. Αν το terra 65 το αφήσω μισοάδειο και το πιέσω, λες να με αφήσουν να το περάσω ή θα πουν ότι οι διαστάσεις είναι διαστάσεις; Οι frequent flyers έχουν τίποτα προνόμια στις χειραποσκευές; Αν είναι να κάνω καμιά τέτοια πατέντα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.366
Για north face homestead roadtripper τι λες;
Επίσης βρήκα το vango traverse 40 το οποίο είναι εντός διαστάσεων
Δεν τα έχω δει από κοντά, οπότε δεν γνωρίζω. Επειδή ασχολούμαι με πεζοπορία για μένα σε ένα σακίδιο το πιο σημαντικό είναι το πως εφαρμόζει η πλάτη του στην δική μου,μετά το όριο βάρους( αυτό που σηκώνει άνετα το σακίδιο) μετά η τιμή και μετά όλα τα άλλα. Αν στα ταξιδια σου περπατάς παρα πολύ τσέκαρε πρώτα την πλάτη. Αλλιώς αν είναι απλά μία ακόμη αποσκευή, με κάθε επιφύλαξη, θα προτιμούσα μάλλον το Vango, διότι έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα. Από την άλλη ίσως το North face να έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Αν δεν έχεις δει κάτι από κοντά........

Αν το terra 65 το αφήσω μισοάδειο και το πιέσω, λες να με αφήσουν να το περάσω ή θα πουν ότι οι διαστάσεις είναι διαστάσεις;
Νομίζω το δεύτερο.

Οι frequent flyers έχουν τίποτα προνόμια στις χειραποσκευές; Αν είναι να κάνω καμιά τέτοια πατέντα.
Ούτε αυτό το ξέρω. :(
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Aν το αφησεις μισοαδειο και το σουρωσεις απο πανω δε νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι οι διαστασεις του μικραινουν μ αυτο τον τροπο.. Μονο προσεξε μη το το φορτωσεις πολυ για να κερδισεις σε υψος κ δε σε παιρνει σε πλατος μετα.. Το 40L για 2+ βδομαδες μου φαινεται λιγο.. εκτος αν δε παρεις αλλα παπουτσια μαζι σου. Νομιζω οτι ιδανικα ενα 55L ειναι οτι πρεπει! Εγω παντως που ταξιδεψα με το Lowe Alpine Kongur 65+10L κ το ειχα φουλ φορτωμενο κι ηταν σαν πολυκατοικια στην πλατη μου (δε μιλαμε για το ποσο ζυγιζε!!!), μου το περασαν σαν χειραποσκευη αλλα κοντευε να μη χωρεσει στα ντουλαπακια... Βεβαια ταξιδευα Ελλαδα.. Για εξωτερικο ουτε που θα μου περνουσε απ το μυαλο να το περασω για χειραποσκευη.
 

Giann_

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Δεν τα έχω δει από κοντά, οπότε δεν γνωρίζω. Επειδή ασχολούμαι με πεζοπορία για μένα σε ένα σακίδιο το πιο σημαντικό είναι το πως εφαρμόζει η πλάτη του στην δική μου,μετά το όριο βάρους( αυτό που σηκώνει άνετα το σακίδιο) μετά η τιμή και μετά όλα τα άλλα. Αν στα ταξιδια σου περπατάς παρα πολύ τσέκαρε πρώτα την πλάτη. Αλλιώς αν είναι απλά μία ακόμη αποσκευή, με κάθε επιφύλαξη, θα προτιμούσα μάλλον το Vango, διότι έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα. Από την άλλη ίσως το North face να έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Αν δεν έχεις δει κάτι από κοντά........


Νομίζω το δεύτερο.


Ούτε αυτό το ξέρω. :(
Aν το αφησεις μισοαδειο και το σουρωσεις απο πανω δε νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι οι διαστασεις του μικραινουν μ αυτο τον τροπο.. Μονο προσεξε μη το το φορτωσεις πολυ για να κερδισεις σε υψος κ δε σε παιρνει σε πλατος μετα.. Το 40L για 2+ βδομαδες μου φαινεται λιγο.. εκτος αν δε παρεις αλλα παπουτσια μαζι σου. Νομιζω οτι ιδανικα ενα 55L ειναι οτι πρεπει! Εγω παντως που ταξιδεψα με το Lowe Alpine Kongur 65+10L κ το ειχα φουλ φορτωμενο κι ηταν σαν πολυκατοικια στην πλατη μου (δε μιλαμε για το ποσο ζυγιζε!!!), μου το περασαν σαν χειραποσκευη αλλα κοντευε να μη χωρεσει στα ντουλαπακια... Βεβαια ταξιδευα Ελλαδα.. Για εξωτερικο ουτε που θα μου περνουσε απ το μυαλο να το περασω για χειραποσκευη.
Στο συγκεκριμένο ταξίδι χρειάζομαι απλά ένα backpack που να μου το περάσουν όπωσδήποτε ως χειραποσκευή, δεν με νοιάζουν ιδιαίτερα τα λίτρα και το πόσα πράγματα θα χωρέσουν, καθώς θα έχω τη δυνατότητα να πλύνω και ρούχα στο μέσο του ταξιδιού. 1 ζευγάρι παπούτσια θα έχω, όχι πολλά ρούχα(μιλάμε για καλοκαίρι και πολύ λεπτά ρούχα το οποίο διευκολύνει αρκετά την κατάσταση) και εξοπλισμό φωτογραφικής μηχανής. Δεν είναι ταξίδι που θα χρειαστεί να περπατώ ώρες με το backpack στην πλάτη, για πιο extreme καταστάσεις έχω το terra 65 που με έχει βολέψει αρκετά. Απλά επειδή το terra 65 είναι χλωμό να μου το περάσουν, αναζητώ μια πιο safe επιλογή
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.366
Στο συγκεκριμένο ταξίδι χρειάζομαι απλά ένα backpack που να μου το περάσουν όπωσδήποτε ως χειραποσκευή, δεν με νοιάζουν ιδιαίτερα τα λίτρα και το πόσα πράγματα θα χωρέσουν, καθώς θα έχω τη δυνατότητα να πλύνω και ρούχα στο μέσο του ταξιδιού. 1 ζευγάρι παπούτσια θα έχω, όχι πολλά ρούχα(μιλάμε για καλοκαίρι και πολύ λεπτά ρούχα το οποίο διευκολύνει αρκετά την κατάσταση) και εξοπλισμό φωτογραφικής μηχανής.
Δίνεις μόνος σου την απάντηση. στις δύο πρώτες γραμμές. Αφού το terra που έχεις ήδη, είναι εκτός διαστάσεων, παίρνεις κάποιο που έχει τις κατάλληλες διαστάσεις. Διότι έτσι πολύ απλά
δεν ρισκάρεις! :)
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Στο συγκεκριμένο ταξίδι χρειάζομαι απλά ένα backpack που να μου το περάσουν όπωσδήποτε ως χειραποσκευή,
Σε πρόσφατο ταξίδι χρησιμοποίησα ένα παλιό "cabin max". Μου έκανε εντύπωση πόσο διαθέσιμο χώρο είχα με τα καλοκαιρινά ρούχα.
Και επειδή είναι γνωστή μάρκα με συγκεκριμένες διαστάσεις δεν πολυασχολούνται ούτε με βάρος ούτε και με τους 3-4-5 πόντους του φουσκώματος.

https://cabinmax.com/23-backpacks
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σε πρόσφατο ταξίδι χρησιμοποίησα ένα παλιό "cabin max". Μου έκανε εντύπωση πόσο διαθέσιμο χώρο είχα με τα καλοκαιρινά ρούχα.
Και επειδή είναι γνωστή μάρκα με συγκεκριμένες διαστάσεις δεν πολυασχολούνται ούτε με βάρος ούτε και με τους 3-4-5 πόντους του φουσκώματος.

https://cabinmax.com/23-backpacks
Ακριβως, εχω την ιδια εμπειρια. Δεν μετρανε cabin max, ποσο μαλλον αυτες που γραφουν εξωτερικα τις διαστασεις. Η δε χωρητικοτητα ειναι πολυ καλη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο συγκεκριμένο ταξίδι χρειάζομαι απλά ένα backpack που να μου το περάσουν όπωσδήποτε ως χειραποσκευή
Προσοχή γιατί διαφορετικές αεροπορικές εταιρίες έχουν διαφορετικά όρια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το να πάρεις μια χειραποσκευη που ειναι στις διαστάσεις που θέτει η εταιρεία με την οποία πετάς σου πέρασε από το μυαλό;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι επιλογή θα συνιστούσατε για backpack που να είναι σίγουρα στις διαστάσεις και να χωράει πράγματα για 2+ βδομάδες;
Το να πάρεις μια χειραποσκευη που ειναι στις διαστάσεις που θέτει η εταιρεία με την οποία πετάς σου πέρασε από το μυαλό;
απο κει ξεκινησε...τα μαλακα παντως χωρανε παντου κ σπανιοτατα ελεγχονται για βαρος..
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση πρωτάρη;
Όλη μου τη ζωή ταξίδευα με βαλίτσα.

Τώρα έχουμε κλείσει ταξίδι 2 εβδομάδων σε Ασία και πήραμε backpack.
Όπως το σκεφτήκαμε:
+ Μικρότερο βάρος (αν πέσεις σε στραβόξυλο και στο ζυγίσουν)
+ Περισσότερος χώρος
+ Πιο εύκολο ανέβα-κατέβα στα φέρι, βάρκες κτλ.

Η ΜΕΓΑΛΗ μου απορία είναι:
Περνάει κανονικά σαν χειραποσκευή;
Αυτό εδώ πήραμε:
https://www.e-jumbo.gr/valitses-eid...ping/sakidio-taxidiou-ble-37x24x70-cm_298180/Έβαλα μέσα 3 μπουφάν και το μέτρησα: 65 30 30.
Οκ, αν το φουσκώσω, πάει και 70.
Αν δεν το έχω τέρμα φουσκωμένο και παίζει πχ στα 60, θα έχω θέμα με τις αεροπορικές; (Όλες οι πτήσεις είναι κλεισμένες μόνο με χειραποσκευή.)

Scoot: 54 38 23, 10 κιλά (2 items).
https://www.flyscoot.com/en/fly-scoot/before-you-fly/baggage
Vietjet: 56 36 23, 7 κιλά (2 items).
https://www.vietjetair.com/Sites/Web/en-US/NewsDetail/baggage-service/ 383/baggage-service
Η εύκολη απάντηση είναι: "Όχι ρε φίλε, αφού είσαι εντός ορίων, τι θέμα να έχεις;"
Ρωτάω όμως γιατί όλα αυτά τα χρόνια βλέπω τουρίστες με ΥΠΕΡΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ σακίδια να μπαίνουν κανονικά στο αεροπλάνο και προφανώς τα έχουν σαν χειραποσκευή. Αλλά μιλάμε για σακίδια τίγκα, έτσι;;; Αυτοί πώς πέρασαν τον έλεγχο...???

Σόρυ αν είναι ερώτηση πρωτάρη.
Αλλά better safe than sorry.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom