Ιταλία Σαλέντο και ελληνόφωνα χωριά. Προτάσεις?

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Lecce είναι ασφαλώς στο πρόγραμμα μου, το Alberobello το έχω ήδη δει. Ένα άλλο μέρος που έχω εντοπίσει και έχω στο πρόγραμμα μου είναι τα Sassi di Matera Sassi di Matera - Wikipedia, the free encyclopedia
matera - Αναζήτηση Google
Οι διακοπές που κάνω είναι σε πολύ χαλαρό ρυθμό. προτιμώ να δω λιγότερα πράγματα, να μπω στην ζωή και την νοοτροπία των ντόπιων.
Το σίγουρο πάντως είναι ότι είναι μια ιδιαίτερη περιοχή και προβλέπω ότι το φαγητό θα είναι πολύ καλό.
η συζήτηση στα τελευταία ποστ έχει ξεφύγει λίγο γιατί Alberobello, Matera κλπ δεν έχουν καμμία σχέση με το Σαλέντο του θέματος αλλά δεν πειράζει, βοηθάει όποιον πάει στη νότια Ιταλία γενικά. αν θέλεις κι άλλες ινφο να αλλάξουμε κ τον τίτλο να βοηθηθούν κι άλλοι.
η Ματέρα είναι για ημερήσια κατά τη γνώμη μου. βέβαια στη Basilicata έχεις περιορισμένες επιλογές από όμορφα μέρη..παραλιακά είναι πιο ωραία πάντως. και το Lecce μην το χάσεις. αν σε ενδιαφέρει παραλία Gallipoli, οτι καλύτερο στην περιοχή.
τι εννοείς "είναι μια ιδιαίτερη περιοχή"? ποια, η Puglia γενικά, το Σαλέντο?τι το ιδιαίτερο έχει?
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα πληροφορίες
Φίλε Samion, έχεις απόλυτο δίκιο με την Ματέρα ξέφυγα από το ήδη υπάρχον θέμα. Η ιδιαιτερότητα του Σαλέντο πάντως για μένα είναι τα Ελληνόφωνα χωριά του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φίλε Samion, έχεις απόλυτο δίκιο με την Ματέρα ξέφυγα από το ήδη υπάρχον θέμα. Η ιδιαιτερότητα του Σαλέντο πάντως για μένα είναι τα Ελληνόφωνα χωριά του.
οκ, δεν το ειπα πάντως για να σταματήσουμε να μιλάμε για τη νότιο Ιταλία (προσωπικά είναι χαρά μου να συζητάω ατελείωτα για αυτή...), μόνο για να αλλάξει ο τίτλος αν θα σε ενδιέφερε να επεκταθούμε..
για το Σαλέντο, σωστά το έθεσες, για σένα, για μας τους Έλληνες δηλ. για τους ιταλούς δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο.
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
οκ, δεν το ειπα πάντως για να σταματήσουμε να μιλάμε για τη νότιο Ιταλία (προσωπικά είναι χαρά μου να συζητάω ατελείωτα για αυτή...), μόνο για να αλλάξει ο τίτλος αν θα σε ενδιέφερε να επεκταθούμε..
Ευχαριστώ, τον περισσότερο χρόνο μου θα τον διαθέσω για το Σαλέντο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom