Σαμοθράκη: αναζητώντας μυστήρια, μύθους και νεράιδες!

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
για ακομα μια φορα υπεροχη η περιγραφη σου .....σε ενα αγαπημενο νησι!!!!
thanks pattyyy!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Kορίτσια σας ευχαριστώ πολύ! Σήμερα το βράδυ θα γράψω ένα τελευταίο κεφάλαιο με κάποιες ακόμα εντυπώσεις από το υπέροχο αυτό νησί!
 

maria_psk

Member
Μηνύματα
34
Likes
54
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ορλεάνη
Να το γράψεις, να το γράψεις! ;)

υ.γ. Καλέ τι φωτογραφιάρες είναι αυτές;;;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Αποχαιρετώντας τη μαγεία...

Κυριακή πρωί...Ημέρα αναχώρησης! Το καράβι σαλπάρει στις 12:00 κι έτσι έχουμε 2-3 ωρίτσες να "χαζέψουμε" στη Χώρα. Αποφασίζουμε να στρογγυλοκάτσουμε στον Λευκό Πύργο, για πρωινό αυτή τη φορά. Παρελαύνουν από μπροστά μας γευστικά σαντουϊτσάκια, ζεστά ψωμάκια με βούτυρο και μαρμελάδα φράουλα-μέντα (θεεική!), φρεσκοστυμμμένες πορτοκαλάδες και μερακλίδικοι ελληνικοί! Μήπως το παρακάναμε;;;:) Πάντως, κάτω από τη σκιά του πλάτανου, στην πρωινή δροσούλα, αυτό το "λιτό" πρωινό ήταν ό,τι καλύτερο για να αντιρροπήσει την μελαγχολία μας λόγω της επικείμενης αποχώρησής μας από το νησί...Συνεχίσαμε με βολτούλες στα στενάκια της Χώρας, αποχαιρετίσαμε όλες τις όμορφες γωνιές της που μας είχαν μαγέψει τις 3 τελευταίες μέρες, γεμίσαμε τα μπουκάλια μας με γάργαρο, δροσερό νερό από μια όμορφη βρυσούλα και εν τέλει αναχωρήσαμε...

Στο πλοίο της επιστροφής, κοιτάζοντας τις φωτογραφίες είχα ήδη αρχίσει να μελαγχολώ...Και να ονειρεύομαι την στιγμή που θα επιστρέψω...Τι θα κάνω τότε; Και συνάμα τι θα πρότεινα στους μελλοντικούς ταξιδιώτες; Οπωσδήποτε να αφιερώσουν στη Σαμοθράκη τουλάχιστον 6 ημέρες. 2-3 μέρες να "λιώσουν" όλη μέρα στις βάθρες και αργά το απόγευμα να απολαύσουν μπανάκι στους μυστηριακούς Κήπους. 2-3 μέρες free camping στον Βάτο κι εξερεύνηση της γύρω περιοχής. Και 1 ημέρα ενοικίαση θαλάσσιου ποδηλάτου στην Παχιά Άμμο και prive μπανάκι σε Καρκάνι και Κατάρτι. Βραδάκια οπωσδήποτε στην Χώρα! Πρωινό-απογευματινό στον Λευκό Πύργο, φαγητό οπωσδήποτε στις Καρυδιές (θα ήθελα να δοκιμάσω όλα τα πιάτα!) και ποτάκι στο Μελτέμι! Αυτά τα ολίγα...Ο ορισμός των ονειρεμένων διακοπών!

Και κάπως έτσι αυτό το υπέροχο τριήμερο έφτασε στο τέλος του...Η παραμονή μας στη Σαμοθράκη ήταν σύντομη αλλά οι εμπειρίες που μας χάρισε ήταν πολλές και ξεχωριστές! Το σημαντικότερο ήταν το ότι νιώσαμε πολλές φορές "ένα" με τη φύση...Και η αίσθηση ήταν μοναδική...Όπως και η υπόσχεση της επιστροφής...:rolleyes:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Παρατηρώ πως σε ολόκληρη την ιστορία μου δεν αναφέρω τίποτα για τους πρωταγωνιστές του ταξιδιού! Τα περιβόητα κατσικάκια της Σαμοθράκης! Μπορεί να μην τα δοκιμάσαμε γευστικά (δεν είναι του γούστου μας!:p) όμως ανταμώσαμε με εκατοντάδες από αυτά! Βρίσκονται παντού! Σε όλα τα πιθανά και απίθανα μέρη και έχουν πολύ γέλιο! Το ομορφότερο το αντικρύσαμε στη διαδρομή προς τον καταρράκτη του Φονιά. Του αφιερώνω, λοιπόν, αυτή την ιστορία!:)
 

Attachments

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Παρατηρώ πως σε ολόκληρη την ιστορία μου δεν αναφέρω τίποτα για τους πρωταγωνιστές του ταξιδιού! Τα περιβόητα κατσικάκια της Σαμοθράκης! Μπορεί να μην τα δοκιμάσαμε γευστικά (δεν είναι του γούστου μας!:p) όμως ανταμώσαμε με εκατοντάδες από αυτά! Βρίσκονται παντού! Σε όλα τα πιθανά και απίθανα μέρη και έχουν πολύ γέλιο! Το ομορφότερο το αντικρύσαμε στη διαδρομή προς τον καταρράκτη του Φονιά. Του αφιερώνω, λοιπόν, αυτή την ιστορία!:)
Εγω τα δοκίμασα γιατί είναι του γούστου μου....:oops:(ζητώ συγνώμη απο τους χορτοφάγους) και ήταν εξαιρετικά!!!!!
Φυσικά εδώ μη ξεχάσω να αναφέρω οτι ποτέ δεν πρέπει να παρκάρετε το αυτοκίνητο σας κάτω απο δέντρα οταν βρίσκεστε στη Σαμοθράκη. Αυτά τα γλυκύτατα ζωάκια ανεβαίνουν στο καπό και στον ουρανό του αυτοκινήτου για να φάνε τα ψηλά κλαδάκια και το αυτοκίνητο γίνεται σαν να το έχουν λιθοβολήσει απο τις οπλές του ζώου!
Έχω και μια φωτογραφία για του λόγου το αληθές αλλα με παλιά φωτογραφική οπότε δεν θα μπορέσετε να θαυμάσετε μια παρέα κατσικιών να τρώνε το γεύμα τους σκαρφαλωμένα στα αυτοκίνητα! :haha:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Εγω τα δοκίμασα γιατί είναι του γούστου μου....:oops:(ζητώ συγνώμη απο τους χορτοφάγους) και ήταν εξαιρετικά!!!!!
Φυσικά εδώ μη ξεχάσω να αναφέρω οτι ποτέ δεν πρέπει να παρκάρετε το αυτοκίνητο σας κάτω απο δέντρα οταν βρίσκεστε στη Σαμοθράκη. Αυτά τα γλυκύτατα ζωάκια ανεβαίνουν στο καπό και στον ουρανό του αυτοκινήτου για να φάνε τα ψηλά κλαδάκια και το αυτοκίνητο γίνεται σαν να το έχουν λιθοβολήσει απο τις οπλές του ζώου!
Έχω και μια φωτογραφία για του λόγου το αληθές αλλα με παλιά φωτογραφική οπότε δεν θα μπορέσετε να θαυμάσετε μια παρέα κατσικιών να τρώνε το γεύμα τους σκαρφαλωμένα στα αυτοκίνητα! :haha:
......σωστή!!!!!!!! έχεις απόλυτο δίκιο.
οσο για το κατσικάκι σαμοθράκης ......απλά θεικό!!!!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Όντως αυτό το πρόβλημα με τα κατσικάκια υπάρχει...Γι'αυτό και δεν πρέπει να παρκάρεις ποτέ το αυτοκίνητο κάτω από τα δέντρα. Ιδιαίτερα είχα διαβάσει στο internet για την παραλία Κήποι. Ευτυχώς δεν είχαμε κάποιο ατυχές συμβάν κι έτσι στο μυαλό μας έμεινε η εικόνα των χαριτωμένων πλασμάτων!:)
 

tsopi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Χα χα εχω ενα συναδερφο που ειχε παρει ενα καινουργιο BMW compact 30κατι χιλιαρικα και ειχανε παει για φαγητο και απορουσε γιατι δεν βαζανε το αμαξι κατω απο τα δεντρα,οταν γυρισανε και ειδε τα κατσικια επανω στο αμαξι κοντεψε να παθει εγκεφαλικο...εριξε αλλα δυο χιλιαρικα για φτιαξιμο

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
υπεροχη η αφηγηση σου !!ευγε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom