Σαμοθράκη Σαμοθράκη 2012

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εννοείς σας κακοφάνηκε το είδος του κόσμου, ή ότι έπαιζε πολύ περπάτημα και δύκολη πρόσβαση;
Γενικά ήθελα να αποφύγω το πολύ "χύμα", αλλά σύμφωνα με τα λέγομενά σου αυτό βρίσκεται εκεί που θα μένουμε (Θέρμα) και χωρίς αμάξι είμαστε εγκλωβισμένοι άρα και καταδικασμένοινα το υποστούμε!
(Και πάλι, μη παρεξηγηθώ δεν έχω τίποτα εναντίον αυτού του στυλ ανθρώπων αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω σε αυτές τις διακοπές.)
Μια χαρά νορμάλ κόσμο έχει στα Θέρμα βρε παιδιά! :D Τίποτα extreme! Πραγματικά τι νομίζετε ότι θα δείτε; Αναβίωση της "Θείας μου της χίπισσας";
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Και θα σου ξανατονίσω ότι το χύμα στυλ περιορίζεται στα Θέρμα και σε εκείνη την περιοχή που είναι και το καμπιγκ λόγω μάλλον του ότι δεν έχουν μέσο μετακίνησης για το υπόλοιπο νησί...
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Μια χαρά νορμάλ κόσμο έχει στα Θέρμα βρε παιδιά! :D Τίποτα extreme! Πραγματικά τι νομίζετε ότι θα δείτε; Αναβίωση της "Θείας μου της χίπισσας";
εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας μας νορμαλ..
 
Μηνύματα
15
Likes
0
underwater: Δεν περιμένουμε να δούμε κάτι ακραίο, αλλά ακόμα κι αυτό το " πλένονται γυμνοί στις βάθρες με σαμπουάν" που ανέφερε η koker είμαι σίγουρος ότι θα κακοφανεί στην κοπέλα μου, η οποία για να σας δώσω να καταλάβετε στα 26 της χρόνια δεν έχει κάνει ποτέ της κάμπινγκ κι όυτε και πρόκειται.
Anyway, μάλλον θα καταφύγουμε στο ταξί, οπότε θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε χονδρικά πόσο μπορεί να κάνει μια διαδρομή Θέρμα- Χώρα πχ. για να έχω μια σφαιρική ιδέα για το πόσα λεφτά να πάρω μαζί μου, Επίσης αυτό το πολυφημισμένο καραβάκι με τον γύρο του νησιού πόσο κοστίζει; Οκ, για φαί είδα πολλές προτάσεις, αλλά οι τιμές δε σχολιάστηκαν και πολύ. Κρίση έχουμε, οπότε προιδεάστε με σας παρακαλώ! :D
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.030
Likes
1.590
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
underwater: ... Επίσης αυτό το πολυφημισμένο καραβάκι με τον γύρο του νησιού πόσο κοστίζει; ... :D
Από το λιμανάκι στα Θέρμα αναχωρεί καθημερινά καραβάκι για το γύρο του νησιού. Ώρες 12.00 με 18.00 εισιτήριο 20 ευρώ (2010).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κυρίως λόγω του οτι είχε αρκετό περπάτημα έστω και για την πρώτη βάθρα και της δύσκολης πρόσβασης (για τις βάθρες λέω) αλλά και λόγω του κόσμου (το χύμα που λέγαμε είχε ψιλοκατασκηνώσει στην διαδρομή για βάθρες- με τα παρελκόμενα -δηλ να σου δώσω να καταλάβεις έκαναν μπάνιο με σαμπουάν στις βάθρες γυμνοί) και εγώ χωρίς παρεξήγηση δεν έχω κάτι με αυτού του είδους το στυλ ...
Επίσης στα Θέρμα λόγω του ότι υπάρχουν ιαματικά λουτρά υπάρχει και το οξύμωρο ότι έχει και πολλούς ηλικιωμένους που πάνε για λουτρά οι άνθρωποι...
Επρεπε να κλείσεις στην καμαριώτισα που είναι πιο ...και έχει και αρκετά ταβερνάκια για ούζα..φαγητά κλπ
Αν εξαιρέσω το χύμα στυλ ...μου άρεσε πολύ πάντως το νησί
Προσωπικά δεν είχα δει κάτι σαν αυτό που περιγράφεις. Δεν αντιλέγω στο ότι παίζει να πετύχεις μια τέτοια σκηνή (όπως φαντάζομαι οπουδήποτε παίζει η εναλλακτική του ελεύθερου camping), όχι όμως ότι είναι ο κανόνας και ούτε ότι χαρακτηρίζει όλη την περιοχή των Θέρμων. Και το παραπάνω δεν είναι μόνο δική μου άποψη, αλλά και πολλών φίλων μου που έχουν κατά καιρούς πάει στο νησί. Να διευκρινίσω ότι ούτε χίπιδες είμαστε, ούτε ελεύθερο κάνουμε, αλλά ούτε και είμαστε το στυλ που συχνάζει Μύκονο ας πούμε!

Επίσης θα διαφωνήσω στο ότι έχει ιδιαίτερο περπάτημα για τη Γριά Βάθρα. Σίγουρα αν θες να ανέβεις στις πάνω-πάνω είναι κάπως, αλλά οι πρώτες 3-4 προσεγγίζονται με ευκολία. Πιο πολύ περπάτημα έχει για τον Φονιά, αλλά σε αποζημιώνει το μπάνιο στην υπέροχη φυσική πισίνα που σχηματίζεται.

Από εκεί και πέρα φίλε Αχιλλέα, βλέπω ότι είσαι πάρα πολύ αγχωμένος για το ζήτημα. Αδικαιολόγητα για μένα, αλλά από την άλλη το γεγονός ότι εγώ δεν κατανοώ το σκεπτικό σου δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου χαλάσουν και οι διακοπές. Έτσι, αν νομίζεις ότι τα Θέρμα θα είναι τόσο χάλια, δεν έχεις παρά να κλείσεις κάπου αλλού, ας πούμε Χώρα ή Καμαριώτισσα.
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Από εκεί και πέρα φίλε Αχιλλέα, βλέπω ότι είσαι πάρα πολύ αγχωμένος για το ζήτημα. Αδικαιολόγητα για μένα, αλλά από την άλλη το γεγονός ότι εγώ δεν κατανοώ το σκεπτικό σου δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου χαλάσουν και οι διακοπές. Έτσι, αν νομίζεις ότι τα Θέρμα θα είναι τόσο χάλια, δεν έχεις παρά να κλείσεις κάπου αλλού, ας πούμε Χώρα ή Καμαριώτισσα.
'Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες, δλδ όχι ακραίες καταστάσεις, δεν έχω λόγο να κλείσω αλλού. Προς Θεού, αν ήθελα στυλ Μυκόνου θα πήγαινα Μύκονο.
Για το οικονομικό κομμάτι άλλος κανείς;;!
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεςι σας
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Ίσως η Καμαριώτισσα να είναι καλύτερα από άποψη μετακίνησης για κάποιον που δεν έχει δικό του μέσο κ νυχτερινή ζωή επίσης ήρεμα κ χαλαρά, χωρίς κάτι το συγκλονιστικό (ταβερνούλες ωραίες, έχει κ ένα-δυο μπαροκλαμπ από ό,τι θυμάμαι). Αλλά στα Θερμά αισθάνεσαι περισσότερο ότι βρίσκεσαι στην αληθινή Σαμοθράκη. Στις βάθρες θα την κάνετε την προσπάθεια για ανάβαση κ βουτίτσα, δεν το συζητάμε αυτό, είναι δυνατόν να πάτε Σαμοθράκη κ να μη δείτε έστω μια-δυο βάθρες; Άλλωστε δεν έχουν όλες οι βάθρες ίδιο βαθμό δυσκολίας. Θα προμηθευτείτε προηγουμένως χάρτες που δείχνουν τη διαδρομή για κάθε βάθρα κ βαθμό δυσκολίας (στην Καμαριώτισσα πουλάνε σίγουρα, πιθανόν κ αλλού), κ θα φροντίσετε να έχετε μαζί σας τα σχετικά: αθλητικά, καπέλα, τίποτα φαγώσιμο κ νεράκι για το δρόμο. Όπου βλέπετε ότι είναι πολύ χύμα η φάση κ δεν σας εμπνέει.. απλώς προσπερνάτε κ πάτε παραπέρα! Κ στην τελική αράζετε στην απέραντη βοτσαλωτή παραλία των Θερμών (ακόμη κ το βράδυ θα είναι φανταστικά!) κ θα είναι και ρομαντικά και έξω από τα τετριμμένα, γλυκανάλατα σκηνικά που μπορείτε να βρείτε οπουδήποτε αλλού! Καλή διάθεση να υπάρχει κ επαναλαμβάνω πως αν δεν παίζει φεστιβάλ, όσοι χίππις κ να συχνάζουν θα είναι πολύ ήρεμα τα πράγματα.
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Εντάξει! Οπότε διαβάζοντας όλα αυτά, καταλήγω στο ότι στα Θερμα βρίσκονται οι πιο ιδιαίτερες και όμορφες πτυχές του νησιού, αλλά και ως φυσικό επακόλουθο βρίσκονται επίσης και οι περισσότεροι τύποι που κάνουν ελεύθερο και έιναι χύμα στο κύμα. Δεν μετανιώνω λοιπόν που θα μένω εκεί, καθώς για αυτήν την χαρακτηριστική ομορφιά επέλεξα την Σαμοθράκη. Αλλά για να μην απηυδήσει κι η κοπέλα μου, πρέπει να την βγάζω και στην Χώρα τα απογεύματα, τώρα το πώς είναι μεγάλο ζήτημα, άλλοι λέτε ότι τα λεωφορεία είναι αξιόπιστα άλλοι πώς όχι, κι όσο για τα ταξί δεν έχω μαθει ακόμη πόσο ακριβά μπορεί να είναι. Και έχω την εντύπωση, ότι εκτός από το καραβάκι που κάνει τον γύρο, στο οποίο θα αφιερώσουμε στάνταρ μια μέρα, και φυσικά την παραλία των Θερμών που θα πάμε με τα πόδια, καλό είναι να μη χάσουμε άλλο χρόνο ψάχνοντας να βρούμε πώς θα πάμε σε άλλη παραλία. Συμφωνείτε;
 

mary_tgk

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πόρτο
Χτες γύρισα από Σαμοθράκη και ίσως μπορώ να βοηθήσω. Τα ταξί στο νησί είναι ελάχιστα (3 νομίζω) και πρέπει να τα καλείς κάθε φορά από Καμαριώτισσα. Τα τηλέφωνά τους μπορείς να τα βρεις εδώ
Ταξί στην Σαμοθράκη
(ίσως σε διαφωτίσουν σχετικά με το κόστος)

Η βόλτα με το καραβάκι είναι σίγουρα must, αλλά άκουσα ότι ο βαρκάρης είχε κάποιο πρόβλημα φέτος και οι διαδρομές θα αργήσουν να ξεκινήσουν. Δε διευκρίνισαν το πότε. Επίσης πολλές φορές ακυρώνονται λόγω ανέμων. Σ' ενημερώνω για να έχεις κι ένα plan b τη μέρα εκείνη.

Αν πάρεις χάρτη για τις βάθρες θα έλεγα να ξεκινήσεις από τον Παράδεισο. Είναι η πιο κοντινή στα Θέρμα, πανέμορφη και σχετικά απομονωμένη. Την είχα ανακαλύψει το '06 με το φίλο μου, που έχει κι αυτός ένα "θέμα" με το στυλ του κόσμου που περιγράφεις και ψάχναμε τρόπους να τον αποφύγουμε. Δεν υπήρχε ψυχή! Για τις υπόλοιπες θα συμφωνήσω ότι στο Φονιά οι 4 πρώτες είναι εύκολα προσβάσιμες και στη Γριά οι 6 -7. (Εννοείται με τον κατάλληλο εξοπλισμό)

Για πολύ καλό και φτηνό φαγητό προτείνω τις Καρυδιές στην Άνω Μεριά (5 χλμ περίπου από Θέρμα) και το Βράχο στον Προφήτη Ηλία (υπολόγισε 8 - 15 Ευρώ το άτομο). Θα σου πρότεινα κι άλλες, αλλά χωρίς μεταφορικό μέσο δε με βοηθάς...

Πιο κοντινά στα Θέρμα είναι τα μαγειρεία Το Περιβόλι του ουρανού και η Γριά Βάθρα (7 - 12 Ευρώ το άτομο).
Εναλλακτικά το Στενάκι στη χώρα (αν βαρεθείτε ποτέ το κατσίκι) και για γλυκό ο Λευκός Πύργος με το διάσημο σουφλέ σοκολάτας Πίσσα και Πούπουλα..
Εξαιρετική ταβέρνα, λίγο έξω από τη χώρα (νομίζω όμως ότι πας με τα πόδια) είναι το Εξοχικό Κέντρο του Σωτήρος. Είναι λίγο πιο ακριβή από τις υπόλοιπες, αλλά το κατσικάκι που θα φας εκεί θα το θυμάσαι σε όλη σου τη ζωή...
Προτείνω να είναι στη λαδόκολλα.. :D
 
Μηνύματα
15
Likes
0
mary_tgk ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 'Οταν όλοι λέτε ότι οι βάθρες απαιτούν τον "κατάλληλο εξοπλισμό" πέρα από νερό και κάνα σνακ τι άλλο εννοείται? Ερώτηση της κοπέλας μου: " Τα πέδιλα κάνουν, ή τα αθλητικά επιβάλλονται;" :p
 

mary_tgk

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πόρτο
Αθλητικά ή ακόμα καλύτερα ορειβατικά. Την προηγούμενη φορά που είχα πάει με πέδιλα είχα ταλαιπωρηθεί πολύ και στο τέλος κατέληξα να σκαρφαλώνω ξυπόλυτη :roll:. Σε κάποια σημεία θα χρειαστεί να περπατάτε μέσα στα νερά, οπότε καλύτερα να είναι παλιά τα παπούτσια. Κατά τα άλλα νερό και καπέλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom