Σαμοθράκη Σαμοθράκη 2012

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Σαμοθάκη χωρίς αυτοκίνητο δεν λέει παιδιά. Μην το κάνετε αυτό!!!
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Σαμοθάκη χωρίς αυτοκίνητο δεν λέει παιδιά. Μην το κάνετε αυτό!!!
Κοίτα 3 μέρες θα μαστε! Δεν νομίζω να βαρεθούμε πηγαίνοντας στις βάθρες τα πρωινά και το βράδυ να αράζουμε στο Beach bar ή στο καφενείο (τα οποία θα τα κάνουμε με τα πόδια εφόσον Θέρμα θα μένουμε). Και τι στο καλό, δεν θα κάτσει κι ένα ωτοστοπ ή ένα κτελ να μας πάει έστω μια φορά στην Χωρα; Έτσι δεν είναι ρε παιδιά;; Πόσο παίζει να βαρεθούμε δλδ;
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείς στη Σαμοθράκη. Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να χάσεις την ευκαιρία να επισκεφτείς όμορφα μέρη που αξίζουν τον κόπο. Οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγάλες. Κι εγώ στα Θέρμα έμενα όταν πήγα τελευταία φορά και ακόμα και τα δωμάτια που νοικιάζαμε ήταν απομονωμένα από το υπόλοιπο χωριό.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Σαμοθάκη χωρίς αυτοκίνητο δεν λέει παιδιά. Μην το κάνετε αυτό!!![/quote
Συμφωνώ και επαυξάνω|||Δε λέει χωρίς αυτοκίνητο...Καν αν θυμάμαι καλά τα Θέρμα το χωριό δεν είναι επάνω στη θάλασσα θέλει δηλ δρόμο για να φτάσεις στην βοτσαλωτή παραλία τους -δεν μπορώ να το υπολογίσω γιατί το κάναμε με αυτοκίνητο αλλά θυμάμαι ότι πήραμε μια κοπέλλα που μας παρακάλεσε να την κατεβάσουμε ως το κάμπιγκ γιατί έχει....δρόμο.
Επίσης θα πρέπει να ξέρετε ότι σ΄αυτές τις βοτσαλωτές παραλίες θέλει λαστιχένια παπουτσάκια θάλασσας γιατί δεν λέει χωρίς...Εξαρτάται βέβαια πόσο μαθημένος είσαι να περπατάς ξυπόλητος στις πέτρες...
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Μα δεν θα μένουμε στο κάμπινγκ, θα μένουμε σε δωμάτια που απέχουν ένα χλμ από την παραλία Θέρμων. Ντάξει ένα δεκάλεπτο περπάτημα δεν είναι τραγικό.. Πάντως όσο για τις πέτρες καθόλου μαθημένοι δεν είμαστε :/ Μας κόβω να κολυμπάμε μόνο στις βάθρες, και στη παραλία μόνο στο beach bar το βράδυ (είναι ανοιχτό τα βράδια για κάνα ποτό ε;)
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Το βράδυ στα Θέρμα όλοι μαζεύονται στο καφενείο στην πλατεία. Το beachbar είναι ανοικτο μεχρι καποια ώρα το βράδυ, μην περιμένετε όμως κόσμο. Απο την παραλία σε περιμένει ενα ανηφορικο χλμ για να επιστρεψεις στο δωμάτιο! Πάντως κι εγω συμφωνώ πως για να δεις την Σαμοθράκη πρέπει να είσαι με αυτοκίνητο ή με μηχανάκι.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Μα δεν θα μένουμε στο κάμπινγκ, θα μένουμε σε δωμάτια που απέχουν ένα χλμ από την παραλία Θέρμων. Ντάξει ένα δεκάλεπτο περπάτημα δεν είναι τραγικό.. Πάντως όσο για τις πέτρες καθόλου μαθημένοι δεν είμαστε :/ Μας κόβω να κολυμπάμε μόνο στις βάθρες, και στη παραλία μόνο στο beach bar το βράδυ (είναι ανοιχτό τα βράδια για κάνα ποτό ε;)
1 χιλιόμετρο σε δέκα λεπτά υπολογίζεις να το περπατήσεις; Ποιος είσαι; Ο Beep-Beep; :bleh: Άσε που πρέπει να υπολογίσεις και παράγοντες όπως η ζέστη ή η πείνα ή η κούραση (στο ανέβασμα) μετά το κολύμπι. Σκέψου το λίγο καλύτερα. Γιατί δε μας ακούς; Εμείς τις περισσότερες φορές πηγαίναμε μέχρι την Παχιά Άμμο για να κολυμπήσουμε σαν άνθρωποι. Πραγματικά στην θάλασσα μπροστά στα δωμάτια που μέναμε φοβόμουν για την ακεραιότητα των δαχτύλων μου!!!
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Xεχε, σας πιστεύω κορίτσια! 'Αλλωστε όπως προανέφερα ούτε εγώ ούτε η φίλη μου, είμαστε της τρελής περιπέτειας ούτε και του πολύ "χύμα", οπότε και οι πέτρες στα νερά, και το τρελό περπάτημα και οι χίπιδες στα Θέρμα δεν θα είναι ό,τι καλύτερο. Αλλά, τι να κάνω ο δόλιος, είμαστε και οι δυο 26χρονα γαιδούρια και δεν οδηγάει κανένας :p
 

ivonie

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σαμοθρακη χωρις αμαξι δεν λεει....Θα χασετε τα καλυτερα ..Μεγαλες αποστασειε σε συνδυασμο με τη ζεστη..Γενικα η Σαμοθρακη ειναι ενα νησι που δεν θα ξεχασω ποτε μου...Απιστευτη αγρια ομορφια κ εικονες που δνε συναντας αλλου..Αν εμενα βορεια ελλαφδα θα το επισκεπτομουν καθε χρονο...Δεν μπρω ομωσ να φανταστω μετα τη πεζοπορια στισ βΑΘΡΕς να πρεπει να παρεις Κτελ και να περιμενεις....
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Από την στιγμή που δεν οδηγείτε θα πρέπει να υπολογίσετε το ταξί στο κόστος του ταξιδιού τουλάχιστον για κάποια δρομολόγια το βράδυ. Πρόγραμμα του στυλ πρωί βάθρες, απόγευμα μπάνιο στα θέρμα, βράδυ στην χώρα και επιστροφή στα δωμάτια νομίζω προς πρέπει να τα ξεχάσεις. Ίσως το καλύτερο θα ήταν να μένατε στην Καμαριώτισσα που είναι και η αφετηρία των αστικών.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Βρε παιδιά μισό λεπτό! Εντάξει σίγουρα χάνει αρκετά η Σαμοθράκη χωρίς αμάξι αλλά τι φονικές πέτρες κ έξαλλοι χίππιδες κ αβάσταχτοι ποδαρόδρομοι;;; Τα θεωρώ λίγο υπερβολικά όλα αυτά χωρίς να σημαίνει πως απουσιάζουν τελείως. Προφανώς όποιος πάει στη Σαμοθράκη κ έχει διαβάσει τα στοιχειώδη φαντάζομαι δεν περιμένει τρελές ανέσεις κ σικάτους ή κλαμπόβιους να κάνουν περαντζάδα στις βάθρες ούτε απέραντες αμμουδιές, ούτε να είναι όλα τα σημεία του ενδιαφέροντός του έξω από την πόρτα του αμαξιού του... Κ όσο για το "δεν είμαστε μαθημένοι", ούτε εγώ ήμουν σε πολλά πράγματα μαθημένη όταν πήγα (πεζοπορείες, κάμπινγκ κτλ) αλλά στη Σαμοθράκη ειλικρινά δεν χρειάζεται να είσαι "μαθημένος" , αρκεί να είσαι wanna be "μυημένος"!!! :)
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Από την στιγμή που δεν οδηγείτε θα πρέπει να υπολογίσετε το ταξί στο κόστος του ταξιδιού τουλάχιστον για κάποια δρομολόγια το βράδυ. Πρόγραμμα του στυλ πρωί βάθρες, απόγευμα μπάνιο στα θέρμα, βράδυ στην χώρα και επιστροφή στα δωμάτια νομίζω προς πρέπει να τα ξεχάσεις. Ίσως το καλύτερο θα ήταν να μένατε στην Καμαριώτισσα που είναι και η αφετηρία των αστικών.
Γιατί να το ξεχάσω; Επειδή δεν θα έχω πώς να παω και να γυρίσω Χώρα το βράδυ; Τότε βάθρες το πρωί, μπάνιο στα Θέρμα το απόγευμα και καφενείο Θέρμα το βράδυ. Ε και μια από τις 3 μέρες, θα τύχει (είτε με ταξί είτε με οτοστόπ) να πάμε να δούμε και την Χώρα ένα απόγευμα, (αν όχι βράδυ). Στην τελική η ιδιαιτερότητα της Σαμοθράκης δεν είναι κυρίως οι βάθρες από ότι οι παραλίες; 'Ασε που αν τελικά είναι τόσο ερημικά και (ίσως ανιαρά) στα Θέρμα όσο περιγράφεται, θα είναι κι ευκαιρία να έρθουμε πιο κοντά κι ως ζευγάρι :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom