Σαμοθράκη

belbo73

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καταρχήν να χαιρετήσω όλα τα μέλη του forum. Παρακολουθώ το forum εδώ και καιρό, αλλά δυστυχώς, το θέμα που με έκανε να κάνω εγγραφή δεν είναι ευχάριστο, αλλά ελπίζω να κάνει τους υπόλοιπους πιο προσεχτικούς από εμένα.

Με την σύζυγο μου είχαμε την τρομερή όπως αποδείχτηκε ιδέα, να επισκεφτούμε την Σαμοθράκη το τριήμερο του 15 Αύγουστου. Στις 25/7/2011 ήρθαμε σε επαφή με ξενοδοχείο (δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω το όνομα) και μας ζήτησαν μια διανυκτέρευση ως προκαταβολή. Η κατάθεση έγινε την ίδια ημέρα. Ως εδώ καλά.

Έλα που 3 ημέρες μετά προέκυψε κάτι έκτακτο και έπρεπε να ακυρώσουμε το ταξίδι. Παίρνω λοιπόν το ξενοδοχείο και ζητώ την ακύρωση της κράτησης. Μου λέει η υπάλληλος, ότι επειδή πέρασε η προθεσμία των 21 ημερών πριν την άφιξη, θα μου κρατούσε ολόκληρη την προκαταβολή.

Με συγχωρείτε της λέω, δεν έπρεπε να με ειδοποιήσετε όταν έκανα την κράτηση, αφού ήδη από τότε είχε περάσει η προθεσμία; Απάντηση: Δεν επιλέγω εγώ το τι λέω στους πελάτες αλλά ο ιδιοκτήτης. Μάλιστα, και ποιος είναι ο ιδιοκτήτης; Δεν μπορώ να σας πω το όνομα. Μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του; Όχι δεν μπορείτε.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Σημειώνω ότι για όποιον ενδιαφέρετε, υπάρχουν και άλλα στοιχεία που δικαιολογούν τον τίτλο του post αλλά δεν θέλω να σας κουράσω.
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
υπερβολικός κα άστοχος ο τίτλος

περα από την ευθύνη του ξενοδοχείου να σε ενημερώσει για την πολιτική ακύρωσης, θα έπρεπε/μπορούσες από μόνος σου να ρωτήσεις τι ισχύει σε περίπτωση ακύρωσης...


ενα ειναι σίγουρο:
η Σαμοθράκη ειναι υπέροχη :cool:
 

belbo73

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δεκτές οι παρατηρήσεις, και απολογούμαι γιατί το post γράφτηκε εν βρασμό ψυχής. Παραθέτω ακόμα δύο στοιχεία και διευκρινίζω ότι τα σχόλια προφανώς δεν αφορούν το νησί αλλά τους ανθρώπους με τους οποίους ήρθα σε επαφή.

1. Κόστος μεταφοράς αυτοκινήτου για διαδρομή διάρκειας 2 ορών: €70 ανά δρομολόγιο. Για σύγκριση να αναφέρω ότι ακριβώς τόσα κοστίζει να περάσεις το αυτοκίνητο σου από Ηγουμενίτσα - Ανκόνα.

2. Κόστος ενοικίασης αυτοκινήτου στην Σαμοθράκη: €70 την ημέρα ανεξαρτήτως αυτοκινήτου εκτός των Jeep τα οποία κοστίζουν €80 την ημέρα. Για σύγκριση αναφέρω ότι το καλοκαίρι του 2010, το κόστος του αυτοκινήτου στην Πάρο ήταν €130 για 6 ημέρες.

Δεν έχω πάει στην Σαμοθράκη και αμφιβάλλω αν θα πάω μετά από αυτά, αλλά με αυτούς τους ανθρώπους ήρθα σε επαφή. Εσείς τι συμπέρασμα θα βγάζατε μετά από όλα αυτά;
 
Last edited by a moderator:

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Δυστυχώς ισχύει ότι για την πολιτική ακύρωσης έπρεπε να έχεις ρωτήσει εσύ ο ίδιος. Αλλά εμένα αυτό που μου χτυπάει πιο άσχημα (και ως παράνομο πιστεύω) έιναι το "δεν σας λέω το όνομα του ιδιοκτήτη και δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του". Δηλαδή τι; Από πότε το όνομα του ιδιοκτήτη μιας επιχείρησης είναι κρυφό; Μόνο στις ανώνυμες εταιρίες ισχύει αυτό νομίζω. Το ξενοδοχείο δεν είναι τέτοια. Ίσως ένα τηλέφωνο στην ΕΟΤ να σε βοηθούσε.

Για το κόστος του καραβιού, τα χα γράψει και γω σε δικό μου μήνυμα αλλού :mad: Ήταν ο λόγος για τον οποίο παρατήσαμε πέρισυ την ιδέα της Σαμοθράκης και πήγαμε τελικά Θάσο όπου περάσαμε σούπερ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
...πήγαμε τελικά Θάσο όπου περάσαμε σούπερ.
και το κόστος του καραβιού από Κεραμωτή Καβάλας για Λιμένα Θάσου για διαδρομή 20 λεπτών περίπου ειναι 16Ε, αυτη η τιμή πριν λίγες βδομάδες!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα; Υπαρχει συγκεκριμενος κανονισμος σχεσεων ξενοδοχων πελατων τον οποιο εισαι υποχρεωμενος να γνωριζεις και δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να σε ενημερωσει. Αν δεν ησουν σιγουρος για την κρατηση σου καλυτερα να μην το εκλεινες το δωματιο.
Το ο,τι κατηγορεις κι ενα ολοκληρο νησι επειδη επεσες σε 1-2 "κακους" αν θες επαγγελματιες, με κανει να αγνοησω τελειως το ποστ σου...

Ελπιζω να καταλαβεις πως εισαι 100% αδικος... Καλη σου μερα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο τίτλος του ποστ είναι υπερβολικός. Η Σαμοθράκη είναι ένα υπέροχο νησί , που συνδιάζει μοναδικά βουνό και θάλασσα, φύση, αρχαία ευρήματα και παραδοσιακή αρχιτεκτονική.
Αν είχες εσύ μια στραβή ή αν σου φάνηκαν τα ακτοπλοικά ακριβά, είναι ένα άλλο ζήτημα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Τριπάκια. Μην καταδικάζεις το νησί με αυτό τον τρόπο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μα τι είναι αυτό το πράγμα τελευταία;;; Άλλος βρίζει τα Κύθηρα άλλος τη Σαμοθράκη. Μα γιατί έτσι; Έχουμε γίνει γκρινιάρηδες , έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις, δεν ξέρουμε να διαλέγουμε τον σωστό προορισμό που θα μας ευχαριστήσει;;;;;Τι να πω;;;;
Περιττό να πω πως και στη Σαμοθράκη είχα περάσει πολύ ωραία και έχω πολύ καλές αναμνήσεις!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
παντως εγω δεν το βρισκω κακο που παμε σε ενα νησι και μπορει να πεσουμε σε διαφορες αναποδιες και να χαλασει το κεφι μας!βρισκω κακο ομως που απο μια εμπειρια λιγων ημερων σε εναν τοπο , και τη γνωριμια μας με το 1% των κατοικων, το βγαζουμε λοξο τον τοπο...

και εγω τα καλυτερα εχω ακουσει για το νησι απο ντοπιο φιλο...(αυτο το ειπα τωρα κυριως για να μην ειμαι off...οχι οτι εχει σπουδαια σημασια;) )
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μόλις -μα μόλις- επέστρεψα από Σαμοθράκη, είναι το πιο ξεχωριστό νησί της Ελλάδας και ίσως πλέον το αγαπημένο μου. Η τιμή για ενοικίαση αυτοκινήτου είναι πλαφόν στα εβδομήντα, τόσο θα σου πουν όπου κι αν ρωτήσεις. Σε καμια περίπτωση δεν λέω ότι είναι φτηνό αλλά είναι πιθανότατα θέμα προσφοράς και ζήτησης. Πόσοι νοικιάζουν αμάξι στην Πάρο και πόσοι στη Σαμοθράκη? Άσε που από την εμπειρία, το αμάξι στη Σαμοθράκη χρειάζεται για μια, δύο ημέρες το πολύ. Τις υπόλοιπες μπορείς να χαρείς με την ησυχία σου τις παραμυθένιες βάθρες...
 

arisvas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Δεκτές οι παρατηρήσεις, και απολογούμαι γιατί το post γράφτηκε εν βρασμό ψυχής. Παραθέτω ακόμα δύο στοιχεία και διευκρινίζω ότι τα σχόλια προφανώς δεν αφορούν το νησί αλλά τους ανθρώπους με τους οποίους ήρθα σε επαφή.

1. Κόστος μεταφοράς αυτοκινήτου για διαδρομή διάρκειας 2 ορών: ?70 ανά δρομολόγιο. Για σύγκριση να αναφέρω ότι ακριβώς τόσα κοστίζει να περάσεις το αυτοκίνητο σου από Ηγουμενίτσα - Ανκόνα.

2. Κόστος ενοικίασης αυτοκινήτου στην Σαμοθράκη: ?70 την ημέρα ανεξαρτήτως αυτοκινήτου εκτός των Jeep τα οποία κοστίζουν ?80 την ημέρα. Για σύγκριση αναφέρω ότι το καλοκαίρι του 2010, το κόστος του αυτοκινήτου στην Πάρο ήταν ?130 για 6 ημέρες.

Δεν έχω πάει στην Σαμοθράκη και αμφιβάλλω αν θα πάω μετά από αυτά, αλλά με αυτούς τους ανθρώπους ήρθα σε επαφή. Εσείς τι συμπέρασμα θα βγάζατε μετά από όλα αυτά;
Καλησπερα φιλε..
Διαβαζοντας το post σου με τα παραπονα για τη Σαμοθράκη επεσε το ματι μου στην ενοικιαση αυτοκινητου στην Παρο..
Επειδη θα την επισκευτω τελη του μηνα μηπως θυμασαι απο που νοικιασες το αυτοκινητο 130euro/6ημ?? Στα γραφεια που επικοινωνησα ή μου λενε για ποσά πολυ μεγαλυτερα ή αποφευγουν επιμελως να μου απαντησουν...
Thanx προκαταβολικα..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom