Σαντορίνη Σαντορίνη Ερωτήσεις

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Μιας και θα την επισκεφθω το επομενο σκ,ποιες παραλιες προτεινετε για μπανιο?θα κινουμαστε με κτελ..επισης εχει μεσα στα Φηρα καμια καβα ή κανα μαγαζι με τοπικα προιοντα που αξιζει να πας(να φερουμε κανα κρασακι και πισω στην Αθηνα)?
Αν ενδιαφέρεσαι για κρασιά κοίταξε αν είναι ανοικτά τα οινοποιεία και αν έχουν δοκιμές,γευσιγνωσίες κτλ.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μιας και θα την επισκεφθω το επομενο σκ,ποιες παραλιες προτεινετε για μπανιο?θα κινουμαστε με κτελ..επισης εχει μεσα στα Φηρα καμια καβα ή κανα μαγαζι με τοπικα προιοντα που αξιζει να πας(να φερουμε κανα κρασακι και πισω στην Αθηνα)?
Παραλίες εφόσον θα πάτε για σκ θα επισκεφτείτε τις πιο γνωστές του νησιού και αυτές που είναι προσβάσιμες με το λεωφορείο, δηλαδή ή καμάρι ή περίβολο-περίσσια. Από εκεί και πέρα σχετικά με τα κρασιά να δείτε οινοποιεία αν είναι ανοιχτά, εγώ προτιμώ εκείνο του Γαβαλα στο Μργαλοχωρι, μικρό και οικογενειακό, ωστοσο έχει πολλά το νησί. Επίσης αν θέλετε να αγοράστε κρασιά ή τοπικά προϊόντα καλή λύση είναι ο συναιτερισμος ή αλλιώς Santo Wines, στο οποίο μπορείτε να δοκιμάσετε αν καθίσετε ποικιλία κρασιών του νησιού με πανέμορφη θέα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Γαβαλάς,Σιγάλας,Αργυρός και Santo αξίζουν για επίσκεψη.Φυσικά έχει πολλά.Γύρω στα 15 νομίζω.
 

BurnItDown

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
Παραλίες εφόσον θα πάτε για σκ θα επισκεφτείτε τις πιο γνωστές του νησιού και αυτές που είναι προσβάσιμες με το λεωφορείο, δηλαδή ή καμάρι ή περίβολο-περίσσια. Από εκεί και πέρα σχετικά με τα κρασιά να δείτε οινοποιεία αν είναι ανοιχτά, εγώ προτιμώ εκείνο του Γαβαλα στο Μργαλοχωρι, μικρό και οικογενειακό, ωστοσο έχει πολλά το νησί. Επίσης αν θέλετε να αγοράστε κρασιά ή τοπικά προϊόντα καλή λύση είναι ο συναιτερισμος ή αλλιώς Santo Wines, στο οποίο μπορείτε να δοκιμάσετε αν καθίσετε ποικιλία κρασιών του νησιού με πανέμορφη θέα.
Περιβολο παει κτελ?Γιατι βλεπω οτι παει Περισσα μονο...Με τα ποδια ειναι σε κοντινη αποσταση?
Κι εκτος απο αυτες τις στανταρ εχει καποιες αλλες παραλιες που να αξιζει να παμε η να αρκεστουμε 3 μερες σε αυτες μονο?
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Περιβολο παει κτελ?Γιατι βλεπω οτι παει Περισσα μονο...Με τα ποδια ειναι σε κοντινη αποσταση?
Κι εκτος απο αυτες τις στανταρ εχει καποιες αλλες παραλιες που να αξιζει να παμε η να αρκεστουμε 3 μερες σε αυτες μονο?
Κάνει ενδιάμεση στάση σε περίβολο, ωστόσο μην φανταστείς ότι είναι κάτι φοβερό. Πρακτικά είναι η ίδια παραλία αλλά αλλάζει όνομα μετά από ένα σημείο. Κοίτα αν είχατε τρόπο να πάτε σε μια παραλία προς το Ακρωτήρι που λέγεται Καμπιά, θα είχε ενδιαφέρον, γιατί δεν είναι σαν τις υπόλοιπες του νησιού, έχει πέτρα βέβαια και δεν πάει το κτελ. Εφόσον θα είστε ομως 3 μέρες νομίζω οι βασικές παραλίες θα σας καλύψουν δεδομένου ότι δε θα έχετε μεταφορικό και εξάλλου μπορείτε να αξιοποιήσετε το χρόνο σας και σε άλλα πράγματα, καθώς το νησί έχει πολλά να δεις.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Ερωτηση, πιθανων χαζη ή ακυρη για καποιους...
Διαβασα πολλες ενοτητες σχετικα με το νησι και εμεινε η εξης απορια...Τι νοημα εχει να νοικιασει καποιος δωματιο με θεα στη καλντερα,και να το χρυσοπληρωσει,οταν την ημερα θα λειπει απο εκει κανοντας περιηγηση στο νησι και πιθανων καποιο tour ή καποια βουτια στις παραλιες, και τα απογευματα πιθανων θα πηγανει 2 ή και 3 ωρες πριν το ηλιοβασιλεμα σε Οια, Σκαρδο,Φηρα,Ακρωτηρι,κρουαζιερα και ισως Santo wine(να τη βαλουμε και αυτη τη τοποθεσια μεσα χωρις να θελω να κανω διαφημηση)...δε βρηκα εδω μεσα καποια αλλα μερη για ειδυλιακο ηλιοβασιλεμα,οπως εγραψαν οσοι εχουν παει, αλλα και ετσι αμεσως μαζευτηκαν ηδη 5-6 βραδυες για να δει καποιος απο διαφορετικες οπτικες γωνιες το περιβοητο ηλιοβασιλεμα, γιατι απ οτι καταλαβα για τα ηλιοβασιλεματα γινεται ολος ο ντορος στο νησι,εκτος απο την αυρα πολυτελειας που δειχνει να εχει...
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Κοίτα η καλντέρα ειναι μοναδική. Πίστεψε με στο συγκεκριμένο νησί έχω καταφέρει να πάω πάρα πολλές φορές, τόσες που δεν ξέρω να σου πω αριθμό. Εγώ προσωπικά καθε φορά που πηγαίνω και στέκομαι σε ένα σημείο της καλντέρας (οταν πήγαινα συχνά δεν ειχε τον κόσμο που εχει τα τελευταια χρονια , αλλά πάντα το Ημεροβιγλι για μενα ξεχώριζε) γαληνεύω, ηρεμώ, θαυμαζω την ομορφιά. Ολες αυτες τις φορές λοιπόν που έχω παει στο νησί, μονο μία κατάφερα να μεινω σε ξενοδοχείο στο Ημεροβίγλι πάνω στη καλντέρα (έχουν περασει και 18 χρόνια o_Oo_O) και μου εχει μεινει μία ομορφη ανάμνηση, αν μου δινόταν η ευκαιρία θα ξαναέμενα. Απολαμβάνεις αλλιώς τη θέα, αυτό το μοναδικο τοπίο χωρίς τη βαβούρα των τρίτων,ηρεμείς,. Σου γράφει βέβαια ένας άνθρωπος που το ονειρο του να παει στη Σαντορίνη ήταν από 7-8 ετων όταν ειδε στην εγκυκλοπαίδεια φωτογραφίες της καλντέρας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερωτηση, πιθανων χαζη ή ακυρη για καποιους...
Διαβασα πολλες ενοτητες σχετικα με το νησι και εμεινε η εξης απορια...Τι νοημα εχει να νοικιασει καποιος δωματιο με θεα στη καλντερα,και να το χρυσοπληρωσει,οταν την ημερα θα λειπει απο εκει κανοντας περιηγηση στο νησι και πιθανων καποιο tour ή καποια βουτια στις παραλιες, και τα απογευματα πιθανων θα πηγανει 2 ή και 3 ωρες πριν το ηλιοβασιλεμα σε Οια, Σκαρδο,Φηρα,Ακρωτηρι,κρουαζιερα και ισως Santo wine(να τη βαλουμε και αυτη τη τοποθεσια μεσα χωρις να θελω να κανω διαφημηση)...δε βρηκα εδω μεσα καποια αλλα μερη για ειδυλιακο ηλιοβασιλεμα,οπως εγραψαν οσοι εχουν παει, αλλα και ετσι αμεσως μαζευτηκαν ηδη 5-6 βραδυες για να δει καποιος απο διαφορετικες οπτικες γωνιες το περιβοητο ηλιοβασιλεμα, γιατι απ οτι καταλαβα για τα ηλιοβασιλεματα γινεται ολος ο ντορος στο νησι,εκτος απο την αυρα πολυτελειας που δειχνει να εχει...
Το νόημα είναι ότι η θεά είναι καταπληκτική, είναι ένα μοναδικό τοπίο. Τώρα τα ηλιοβασιλέματα δεν τα καταλαβαίνω, δε βρίσκω λόγο να πάει κάποιος, ήλιος είναι, δύει στη θάλασσα, πάμε παρακάτω. Αλίμονο αν πάει κανείς στη Σαντορίνη για να δει τον ήλιο να δυει, παντού δύει. Το νησί έχει απίθανη αρχιτεκτονική, μοναδική γεωλογία , τρομερή ιστορία, αρχαία που δεν τα βρίσκεις αλλού, έχει τοπική κουζίνα και είναι η χαρά του τρέκερ με φοβερές θέες σε πάμπολλα σημεία. Ε αν μια από τις κορυφαίες θεες στον κόσμο τη βλέπεις όταν ξυπνάς, πριν πέσεις για ύπνο, την ώρα που κάνεις το τσιγαράκι σου με το ταίρι σου μετά το παγωτό από το μπαλκόνι σου, καλύτερα. Το ηλιοβασίλεμα δε μου λέει κάτι, μια ώρα της μέρας είναι κι αυτή.
 

enpens

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
Το νόημα είναι ότι η θεά είναι καταπληκτική, είναι ένα μοναδικό τοπίο. Τώρα τα ηλιοβασιλέματα δεν τα καταλαβαίνω, δε βρίσκω λόγο να πάει κάποιος, ήλιος είναι, δύει στη θάλασσα, πάμε παρακάτω. Αλίμονο αν πάει κανείς στη Σαντορίνη για να δει τον ήλιο να δυει, παντού δύει. Το νησί έχει απίθανη αρχιτεκτονική, μοναδική γεωλογία , τρομερή ιστορία, αρχαία που δεν τα βρίσκεις αλλού, έχει τοπική κουζίνα και είναι η χαρά του τρέκερ με φοβερές θέες σε πάμπολλα σημεία. Ε αν μια από τις κορυφαίες θεες στον κόσμο τη βλέπεις όταν ξυπνάς, πριν πέσεις για ύπνο, την ώρα που κάνεις το τσιγαράκι σου με το ταίρι σου μετά το παγωτό από το μπαλκόνι σου, καλύτερα. Το ηλιοβασίλεμα δε μου λέει κάτι, μια ώρα της μέρας είναι κι αυτή.
Για τους τρεκερ που λες, έχεις κάποιες προτάσεις πέρα από το κλασσικό Οία-Φηρά;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με @Yorgos. Αν εχεις δωμάτιο στην καλντερα, βλέπεις το ηλιοβασίλεμα από εκει. Σιγά μην στριμωχτεις στην Οια.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Για τους τρεκερ που λες, έχεις κάποιες προτάσεις πέρα από το κλασσικό Οία-Φηρά;
Hμεροβίγλι - Σκάρος (ευκολάκι αφού το έχω κάνει ακόμα κι εγώ) για τα πιο δύσκολα θα σου απαντήσει ο @Yorgos
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως για θέα όντως τα santo wines είναι εξαιρετικά αν και ο χώρος είναι διαμόρφωμενος μοντέρνα. Αντίθετα το σκηνικό δένει ωραιότερα στο οινοποιείο του Βενετσάνου που βλέπει κι αυτό καλντερα. Γενικά μπορείτε να επισκεφθείτε πολλά οινοποιεία (άνω των 10 υπάρχουν) και να αγοράσετε κρασιά. Εμείς στοκαραμε για το χειμώνα !!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom