Σαντορίνη Σαντορίνη Ερωτήσεις

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Χωρίς να είμαι ειδικός στα της Σαντορίνης, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις τόπο διαμονής, αφού το νησί είναι πολύ μικρό και θα έχεις και αυτοκίνητο. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι παραλίες είναι πολύ λιγότερο εντυπωσιακές από τα υπόλοιπα που προσφέρει το νησί: και ο αρχαιολογικός χώρος στο Ακρωτήρι και η αρχιτεκτονική σε Πύργο, Οία, Φηρά και το περπάτημα στο Φηροστεφάνι με τα βράχια για λίγο περπάτημα κλπ αξίζουν πολύ περισσότερο από τις δύο παραλίες που λες, που είναι ΟΚ για μια φωτογραφία, αλλά για μπάνιο πάρα πολύ μέτριες.

Το να αλλάξετε τόπο διαμονής ούτε εγώ βρίσκω πως εξυπηρετεί κάποιο σκοπό.
 

ElenaMusic

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Οι παραλίες είναι πολύ λιγότερο εντυπωσιακές από τα υπόλοιπα που προσφέρει το νησί: και ο αρχαιολογικός χώρος στο Ακρωτήρι και η αρχιτεκτονική σε Πύεργο, Οία, Φηρά και το περπάτημα στο Φηροστεφάνι με τα βράχια για λίγο περπάτημα κλπ αξίζουν πολύ περισσότερο από τις δύο παραλίες που λες, που είναι ΟΚ για μια φωτογραφία, αλλά για μπάνιο πάρα πολύ μέτριες.

Το να αλλάξετε τόπο διαμονής ούτε εγώ βρίσκω πως εξυπηρετεί κάποιο σκοπό.
Ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Εχω ξαναπάει Σαντορίνη κ γνωρίζω για Φηρά και Οια. Είναι πανεμορφα. Απλά σκέφτηκα για μια διαφορετική βόλτα να δούμε και παραλίες όχι απαραίτητα για μπάνιο..
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Εχω ξαναπάει Σαντορίνη κ γνωρίζω για Φηρά και Οια. Είναι πανεμορφα. Απλά σκέφτηκα για μια διαφορετική βόλτα να δούμε και παραλίες όχι απαραίτητα για μπάνιο..
E δε θα σας πάρει και πολύ χρόνο για να τις δείτε πάντως. Επίσης μπορείτε να πάτε στην Ανάφη ημερήσια ή στο ηφαίστειο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Να προτείνω να πάτε στο Οινοποιείο SantoWines. Βρίσκετε στον Πύργο. Εμείς περάσαμε τέλεια όχι για το ηλιοβασίλεμα μόνο αλλά από την συνολική εμπειρία με τα κρασιά και την γευσιγνωσία. Ήταν πάρα πολύ οικονομικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και φαγητό στο ΜΕταξύ Μας στην Έξω Γωνιά.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλη σας μέρα!!! Έχουμε κλείσει για Σαντορίνη τριήμερο με τα 2 πρώτα βράδια στο Niovi apartments στα Φηρά..χωρίς αμάξι. Οπότε το πρώτο βράδυ λέμε να το περάσουμε στα Φηρά και το δεύτερο βράδυ να νοικιάσουμε μηχανάκι και να παμε Οία.. Σκέφτομαι την τελευταία ημέρα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, να διανυκτέρευσουμε κάπου παραλιακά και να παραδώσουμε το αμάξι στο λιμάνι πριν την αναχώρηση μας. Ετσι θα μπορέσουμε να δούμε την κόκκινη και μαύρη παραλία και ίσως επισκεφτούμε και τον αρχαιλογικο χώρο :) Σε ποια περιοχή θα μου προτείνατε να κλείσω το τελευταίο βράδυ; Ευχαριστώ
Αν θέλετε να επισκεφτειτε τις παραλιες, που ειναι πολλες , κι οχι μονο η κοκκινη και η μαυρη (να σου πω οτι μαυρες ειναι πολλες, Καμαρι, Περισσα, Περιβολος, Βλυχαδα κλπ)θα πρότεινα να νοικιάσετε αυτοκινητο. Μην παραλέιψετε να επισκεφτείτε το Μεγαλοχώρι και φυσικά τον Πύργο, ίσως το ομορφότερο χωριο! Δε χρειάζεται να διανυκτερευσετε αλλού, αν δε θέλετε, αλλά φυσικά υπαρχουν πολλά μέρη εκτός Φηρών, θα πρότεινα είτε Καμάρι είτε τον Πύργο.
 

ElenaMusic

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας :) Έκλεισα 2 βράδια Φηρά και 1 βράδυ στο Καμάρι και θα νοικιάσουμε αμάξι την τελευταία ήμερα. Στα Φηρά ποιο εστιατόριο με παραδοσιακή κουζινα θα μου συστηνατε; Αν έχει και θέα τη θάλασσα ακόμα καλύτερα :)
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Πολύ καλό φαγητό, και σε καλή τιμή ( για δεδομένα Σαντορίνης πάντα !) το ''Theoni's Kitchen'' , χωρίς όμως θέα στην Καλντέρα , ( καλύτερα στην Καλντέρα για καφέ ή ποτό γιατί τα εστιατόρια είναι πανάκριβα!!)

Η ποιότητα του φαγητού εξαιρετική , πολύ καλύτερη από τα υπόλοιπα μέτρια και ακριβά εστιατόρια στα Φηρά. Προτείνονται τα πιάτα με ψάρι , λόγω μεγάλης εμπειρίας του προσωπικού. Δοκιμάστε οπωσδήποτε την ''παντρεμένη'' σαρδέλα , και τους απίστευτους ντοματοκεφτέδες. Οι κερασμένοι λουκουμάδες με μέλι και παγωτό στο τέλος απλώς φανταστικοί.

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...hen-Fira_Santorini_Cyclades_South_Aegean.html
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας :) Έκλεισα 2 βράδια Φηρά και 1 βράδυ στο Καμάρι και θα νοικιάσουμε αμάξι την τελευταία ήμερα. Στα Φηρά ποιο εστιατόριο με παραδοσιακή κουζινα θα μου συστηνατε; Αν έχει και θέα τη θάλασσα ακόμα καλύτερα :)
Εμείς είχαμε φάει στο Φανάρι. Αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά έτσι λεγόταν. Με θέα στο απόλυτο κενό και αρκετά οικονομικά. Είχαμε φάει καλαμάρι, σαρδέλα ψητή στα κάρβουνα και όλα τα σχετικά..

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-d1184943?m=19905
 

BurnItDown

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
Μιας και θα την επισκεφθω το επομενο σκ,ποιες παραλιες προτεινετε για μπανιο?θα κινουμαστε με κτελ..επισης εχει μεσα στα Φηρα καμια καβα ή κανα μαγαζι με τοπικα προιοντα που αξιζει να πας(να φερουμε κανα κρασακι και πισω στην Αθηνα)?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom