Σαντορίνη Σαντορίνη Ερωτήσεις

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
δεν εχω απαντησεις σε ολα σου τα ερωτηματα. ηφαιστειο δεν εχω παει και ειχαμε αμαξι, αλλα νομιζωω πως βολευεσαι με τα μεσα, αυτο εχω ακουσει.
για παραλιες θα σου προτεινω βλυχαδα, παραλιαρα, μοναδικη. αν μπεις πιο μεσα εχει και γυμνιστες, αν δεν σε ενδιαφερει καθεσαι πιο εξω. η κοκκινη παραλια αν και ειναι η πιο γνωστη εμενα δεν με τρελανε, αν θες να βλεπεις τα μαστ του καθε μερους, ε πηγαινε.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα! Θα επισκεφτούμε σε λίγες μέρες τη Σαντορίνη (μέσα Ιουνίου) κοριτσοπαρέα 4 ατόμων και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
1)Από θέμα κόσμου θα επικρατεί κάποια ηρεμία ή θα γίνεται ο χαμός που υπάρχει Ιούλιο-Αύγουστο;
2) Δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο. Θα βολευτούμε με τα λεωφορεία ή υπάρχουν δυσκολίες στη μετακίνηση με αυτά;
3) Η μίνι κρουαζιέρα στο ηφαίστειο αξίζει να γίνει; Προσωπικά θέλω πολύ να πάμε, αλλά επειδή θα έχουμε 4 μέρες ουσιαστικά, ρωτάω κυρίως από θέμα χρόνου.
4) Από τις παραλίες του νησιού, μπορείτε να μας προτείνετε 2 που δεν πρέπει να χάσουμε; Λόγω έλλειψης χρόνου αναγκαστικά θα μοιράσουμε κάπως τις εκδρομές μας.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ή πληροφορία ευπρόσδεκτη :)
Λοιπόν:
1)εχει κόσμο συνέχεια η Σαντορίνη, ήσυχη δε νομίζω να είναι
2)τα λεοφωρεία ειναι οκ , σε πάνε σχεδόν παντού, όμως βολεύει να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να μοιραστείτε τα έξοδα, γιατί τα ΚΤΕΛ δεν είναι και οικονομικά. Κοστίζει κάθε διαδρομή 1,80 νομίζω οποτε αν κάνετε 1-2 βόλτες την ημέρα βγάινουν αρκετά.
3)αν θέλετε κάποια κίνηση να πάτε Περίσσα, Περίβολο ή Καμάρι. Επίσης ωραία είναι Βλυχάδα, Μέσα Πηγάδια και Κόκκινη. Ανάλογα τι προτιμάτε.
4) δεν ξέρω να σας πω για την εκδρομή, πολλοί λένε πως αξίζει.

Προτίνω βόλτα απόγευμα και βραδάκυ στο Μεγαλοχώρι που έχει ωραία πλατεία με ταβέρνες και φυσικά Οία και Ημεροβίγλι αλλά αυτά σίγουρα τα έχετε στο πρόγραμμα.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου

Klair

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
25.914
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα! Θα επισκεφτούμε σε λίγες μέρες τη Σαντορίνη (μέσα Ιουνίου) κοριτσοπαρέα 4 ατόμων και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
1)Από θέμα κόσμου θα επικρατεί κάποια ηρεμία ή θα γίνεται ο χαμός που υπάρχει Ιούλιο-Αύγουστο;
2) Δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο. Θα βολευτούμε με τα λεωφορεία ή υπάρχουν δυσκολίες στη μετακίνηση με αυτά;
3) Η μίνι κρουαζιέρα στο ηφαίστειο αξίζει να γίνει; Προσωπικά θέλω πολύ να πάμε, αλλά επειδή θα έχουμε 4 μέρες ουσιαστικά, ρωτάω κυρίως από θέμα χρόνου.
4) Από τις παραλίες του νησιού, μπορείτε να μας προτείνετε 2 που δεν πρέπει να χάσουμε; Λόγω έλλειψης χρόνου αναγκαστικά θα μοιράσουμε κάπως τις εκδρομές μας.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ή πληροφορία ευπρόσδεκτη :)
1) Θεωρώ ότι τέτοια περίοδο θα έχει όσο κόσμο χρειάζεται για να ευχαριστηθεί κάποιος τη Σαντορίνη και να μπορεί να κυκλοφορεί με μια σχετική άνεση στα δρομάκια του νησιού.
2) Η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου θα ήταν να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να έχετε αυτονομία και να κερδίσετε χρόνο στις μετακινήσεις σας, αφού οι μέρες είναι κάπως περιορισμένες. Αν αυτό δεν είναι εφικτό θα εξυπηρετηθείτε μια χαρά και με τα λεωφορεία.
3) Η εκδρομή στο ηφαίστειο αξίζει, κατά τη γνώμη μου πάντα, γιατί εκτός από το ηφαίστειο, το καραβάκι κάνει στάση για βουτιά και στις θερμές πηγές και καταλήγει στη Θηρασιά, όπου μπορείτε να φάτε εκεί σε κάποια ταβέρνα. Είναι μια όμορφη εκδρομή γιατί βλέπεις και όλο το νησί από την πλευρά της θάλασσας που έχει επίσης μια διαφορετική γοητεία.
Αν κάνετε λοιπόν την εκδρομή, θέλει πολύ καλή προετοιμασία (αντηλιακό, καπέλο, νερά, όχι σαγιονάρες ή σανδάλια, αλλά κλειστά παπούτσια), γιατί ο ήλιος και η ζέστη δεν αστειεύονται.
4) Από παραλίες σίγουρα η Βλυχάδα είναι κάτι το διαφορετικό με το σεληνιακό τοπίο και η Κόκκινη παραλία αξίζει σαν τοπίο, όταν την βλέπεις από το μονοπάτι ψηλά, πριν κατέβεις κάτω. Σαν θάλασσα δεν λέει και πολλά.
Καμάρι και Περίσσα είναι πολύ οργανωμένες και φουλ τουριστικές.
Εμένα μου άρεσε και η παραλία του Κολούμπο, αλλά δεν ξέρω αν πηγαίνουν λεωφορεία προς τα εκεί.
Θα πρότεινα να μην χάσετε το Αμμούδι, όχι για μπάνιο, γιατί δεν υπάρχει παραλία, πηδάς από τα βράχια στη θάλασσα, αλλά σαν τοπίο είναι πολύ ωραίο. Έχει και ωραίες ταβέρνες για φαγητό.
Επίσης αν σας βγει χρονικά, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε τον αρχαιολογικό χώρο του Ακρωτηρίου.
Ελπίζω να βοήθησα.
Καλές διακοπές.
 
Last edited:

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη και Σκωτία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες! Για αυτοκίνητο το σκεφτόμαστε είναι η αλήθεια. Αν τελικά δε νοικιάσουμε, τα ταξί είναι πολύ ακριβά σε περίπτωση που χρειαστούμε; Γιατί έχω ακούσει και διαβάσει αρκετά τσιμπημένα πράγματα.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες! Για αυτοκίνητο το σκεφτόμαστε είναι η αλήθεια. Αν τελικά δε νοικιάσουμε, τα ταξί είναι πολύ ακριβά σε περίπτωση που χρειαστούμε; Γιατί έχω ακούσει και διαβάσει αρκετά τσιμπημένα πράγματα.
Αρκετά ακριβά πιστεύω.Βεβαια αν το μοιράζεστε ειναι λιγότερο.
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Η Σαντορίνη έχει κτελ οργανωμένο και συχνό και εντυπωσιακά ακριβές στις ώρες του (Σεπτέμβριο 2015 που το χρησιμοποίησα).
οι πληροφορίες μου πριν από 5 μέρες από τη Σαντορίνη είναι ότι το νησί έχει πάρα πάρα πολύ τουρισμό από τις 12 Απριλίου.
Η εκδρομή στο ηφαίστειο αξίζει και για τις θερμοπηγές και γιατί περπατάς στο σεληνιακό τοπίο του ηφαιστείου. Λάβα δεν θα δεις, μόνο καπνούς σε διάφορα σημεία και θέλει αθλητικά παπούτσια για το περπάτημα που είναι λίγο ανηφορικό στο πήγαινε.
Αυτό που αξίζει είναι ο αρχαιολογικός χώρος του Ακρωτηρίου. Προσωπικά πήγα ξανά στη Σαντορίνη μόνο γι'αυτό τον χώρο, γιατί την πρώτη φορά που ήμουν Σαντορίνη, είχε κλείσει μετά από ένα ατύχημα τουρίστα. όμως να προτιμήσεις να έχεις ξεναγό, γιατί λένε πολλές πληροφορίες που οι ταμπέλες δεν αναφέρουν ή δεν τονίζουν. περπατάς μέσα στον αρχαιολογικό χώρο που είναι κλεισμένος από πάνω.
Έχει πολύ ωραία μονοπάτια για πεζοπορία και πολύ ωραία χωριά μακριά από τη θάλασσα. Πάνω από το Καμάρι υπάρχει ένα χωριό που εγκαταλήφθηκε μετά το σεισμό γιατί απαγορεύεται να κάνουν επισκευές. Εκεί μένει μια γιαγιούλα (ελπίζω να είναι καλά) και πολλές γάτες) και περπατάς το χωριό γιατί δεν μπαίνει αυτοκίνητο.
Στο Καμάρι ψηλά υπάρχει αρχαιολογικός χώρος (ανεβαίνεις είτε με μικρό λεωφορείο-10 ευρώ ήταν πρόπερσι είτε με τα πόδια (μισή ώρα περίπου περπάτημα σε ανηφόρα για να φτάσεις στην κορυφή). Στη μέση περίπου της διαδρομής μπορείς να βγεις από το δρόμο και να πας σε ένα εκκλησάκι που βρίσκεται κολλημένο στον βράχο και το οποίο έχει πηγή νερού- που πίνεται. όταν φτάσεις στην κορυφή, βλέπεις το Καμάρι από τη μία και την Περίσσα από την άλλη.
Τώρα που το θυμήθηκα, πριν 5 μέρες μου είπαν ότι ο δρόμος προς την Οία φτιάχνεται ακόμη, με αποτέλεσμα να έχει μείνει ανοικτό μόνο ένα ρεύμα για πηγαινελα, με αποτέλεσμα να γίνεται χαμός στο δρόμο. Με δεδομένο ότι οι δρόμοι της Σαντορίνης δεν είναι και οι καλύτεροι, θα έλεγα να νοικιάσετε αυτοκίνητο, μόνο αν έχετε έμπειρο οδηγό.
Βέβαια οι παραπάνω προτάσεις μου απαιτούν πολύ περπάτημα, που αν δεν έχετε διάθεση να κάνετε, μάλλον θα χρειαστείτε μεταφορικό, γιατί στα περισσότερα μέρη (ορεινά χωριά, μοναστήρια) παραλίες, το κτελ δεν θα σας εξυπηρετήσει. Μπορείτε να πάρετε εκδρομή οργανωμένη για να δείτε αυτά τα μέρη και τα άλλα να τα κάνετε με το ΚΤΕΛ.
πάντως οι παραλίες της Σαντορίνης δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, όπως της Μήλου για παράδειγμα, αλλά έχει πολλά πράγματα να δεις.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
25.914
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Έχει πολύ ωραία μονοπάτια για πεζοπορία και πολύ ωραία χωριά μακριά από τη θάλασσα. Πάνω από το Καμάρι υπάρχει ένα χωριό που εγκαταλήφθηκε μετά το σεισμό γιατί απαγορεύεται να κάνουν επισκευές. Εκεί μένει μια γιαγιούλα (ελπίζω να είναι καλά) και πολλές γάτες) και περπατάς το χωριό γιατί δεν μπαίνει αυτοκίνητο.
Στο Καμάρι ψηλά υπάρχει αρχαιολογικός χώρος (ανεβαίνεις είτε με μικρό λεωφορείο-10 ευρώ ήταν πρόπερσι είτε με τα πόδια (μισή ώρα περίπου περπάτημα σε ανηφόρα για να φτάσεις στην κορυφή). Στη μέση περίπου της διαδρομής μπορείς να βγεις από το δρόμο και να πας σε ένα εκκλησάκι που βρίσκεται κολλημένο στον βράχο και το οποίο έχει πηγή νερού- που πίνεται. όταν φτάσεις στην κορυφή, βλέπεις το Καμάρι από τη μία και την Περίσσα από την άλλη.
Συμφωνώ και εγώ με τις παραπάνω προτάσεις σου και ειδικά για τον αρχαιολογικό χώρο πάνω από το Καμάρι.
Εκτός από τον υπέροχο χώρο, η θέα στις δύο παραλίες του νησιού είναι ανεπανάληπτη. Σαν να βρίσκεσαι σε αεροπλάνο.
Όσο για τα χωριά εμένα μου άρεσε πολύ ο Πύργος.
Δεν τα πρότεινα όμως γιατί πιστεύω, ότι οι μέρες που διαθέτουν δεν φτάνουν να δούνε καλά-καλά τα βασικά.
Ίσως να τα έχουν υπ' όψιν για κάποια άλλη φορά.
 

Santorinia

Member
Μηνύματα
7
Likes
15
Καλησπέρα! Θα επισκεφτούμε σε λίγες μέρες τη Σαντορίνη (μέσα Ιουνίου) κοριτσοπαρέα 4 ατόμων και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
1)Από θέμα κόσμου θα επικρατεί κάποια ηρεμία ή θα γίνεται ο χαμός που υπάρχει Ιούλιο-Αύγουστο;
2) Δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο. Θα βολευτούμε με τα λεωφορεία ή υπάρχουν δυσκολίες στη μετακίνηση με αυτά;
3) Η μίνι κρουαζιέρα στο ηφαίστειο αξίζει να γίνει; Προσωπικά θέλω πολύ να πάμε, αλλά επειδή θα έχουμε 4 μέρες ουσιαστικά, ρωτάω κυρίως από θέμα χρόνου.
4) Από τις παραλίες του νησιού, μπορείτε να μας προτείνετε 2 που δεν πρέπει να χάσουμε; Λόγω έλλειψης χρόνου αναγκαστικά θα μοιράσουμε κάπως τις εκδρομές μας.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ή πληροφορία ευπρόσδεκτη :)
FB_IMG_1496729359212.jpg
Μια καθημερινή στιγμη σε καποιο στενό στη Σαντορινη.Κατι τέτοιο να εχεις στο μυαλο σου οτι μπορει να αντιμετωπισεις....:) βασικο ειναι σε ποιο χωριο θα μεινετε...διοτι λεωφορεια υπαρχουν μεχρι τις 12 πανω κατω.αν θελετε να βγειτε για ποτο θα παρετε ταξι.Τα οποια ειναι λιγα στο νησι,μπορεί να σας παρει και μια ωρα για να βρειτε και το κοστος δεν ειναι μικρο.για να καταλαβεις μια μικρη διαδρομη 2 χιλιομετρων ειναι γυρω στα 5 ευρώ . οπότε 15 με 20 το εχεις για πλακα για μια μετακινηση.το αμαξι βολευει με χιλια....απλα γινονται αυτα τα εργα οπως αναφερε και πιο πανω καποιος και γινεται χαμος.ελπιζω μεχρι να ερθετε να εχει φτιαξει η κατασταση διοτι μια αποσταση 2 λεπτων την εχω κανει 45 λεπτα...τρελα....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες! Για αυτοκίνητο το σκεφτόμαστε είναι η αλήθεια. Αν τελικά δε νοικιάσουμε, τα ταξί είναι πολύ ακριβά σε περίπτωση που χρειαστούμε; Γιατί έχω ακούσει και διαβάσει αρκετά τσιμπημένα πράγματα.
Εμεις πέρυσι 15 Αυγούστου νοικιάσαμε αυτοκίνητο για 5 μέρες 100 κάτι ευρώ..Δεν θυμάμαι ακριβώς. Αλλα νομιζω πανω απο τα 150! Μας το ειχε βρει ο ανθρωπος του ξενοδοχειου. Νομιζω η τιμη ειναι super για Σαντορινη και απολαυσαμε ολο το νησι. Επισης θελω να τονίσω σε ολους οσους θελουν να πανε πως ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ειχαμε προβλημα με το Parking. Οπου και να πήγαμε ακομα και στα Φηρα παντα βρίσκαμε να παρκάρουμε που πραγματικα εκει γίνετε της κολάσεως. Μαλιστα ενα μικρο Tip στα Φηρα εχει και ενα Parking δωρεαν σε ενα Super Market με αρκετες θεσεις. 2 λεπτα απο τα σοκακια. Καλα να περασετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom