Σαντορίνη: Το διαφορετικό νησί του Αιγαίου

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
παιδιά σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε μια γουρούνα για 3 μέρες στην σαντορίνη... λέτε να μας παιδέψει? δεν έχω οδηγήσει ξανά γουρούνα... είναι καλο μέσο για τo νησί??

thx
Οδηγείς αυτοκίνητο γενικά ή μηχανάκι; Αν οδηγείς μόνο αυτοκίνητο είναι πιο εύκολο, αν οδηγείς μηχανάκι είναι πιο δύσκολο, γιατι νομίζεις πως μοιάζει με μηχανακι, αλλά είναι διαφορετικό. Είναι κάπως περίεργη η γουρούνα, εμένα με δυσκολεύει λίγο, άσε που για να στρίψει και αν την οδηγείς όλη μέρα θα σου ψιλοβγούν τα χέρια...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Οδηγείς αυτοκίνητο γενικά ή μηχανάκι; Αν οδηγείς μόνο αυτοκίνητο είναι πιο εύκολο, αν οδηγείς μηχανάκι είναι πιο δύσκολο, γιατι νομίζεις πως μοιάζει με μηχανακι, αλλά είναι διαφορετικό. Είναι κάπως περίεργη η γουρούνα, εμένα με δυσκολεύει λίγο, άσε που για να στρίψει και αν την οδηγείς όλη μέρα θα σου ψιλοβγούν τα χέρια...
μονο αυτοκίνητο οδηγό, αυτές έχουν όλες όπισθεν?? γενικά για τo νησί όμως θα βολέψει? νομίζω ότι σου λύνει λίγο τα χερια από τo parking και ότι θα μπορούμε να σταματάμε παντού k οποτε θέλουμε.... και τα 80 euro τις 3 μέρες είναι καλά... 150cc δεν είναι αρκετά??

σε ευχαριστώ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
μονο αυτοκίνητο οδηγό, αυτές έχουν όλες όπισθεν?? γενικά για τo νησί όμως θα βολέψει? νομίζω ότι σου λύνει λίγο τα χερια από τo parking και ότι θα μπορούμε να σταματάμε παντού k οποτε θέλουμε.... και τα 80 euro τις 3 μέρες είναι καλά... 150cc δεν είναι αρκετά??

σε ευχαριστώ
Τοτε είναι σχετικά εύκολο.
Ναι, έχουν όπισθεν και έχεις δίκιο για το πάρκινγκ. Μιά χαρά είναι και τα κυβικά, οπότε κανόνισέ το. Θα γυμναστούν και τα χέρια, δεν πειράζει! :D Ελπίζω να μη με βρίζεις μετά...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Τοτε είναι σχετικά εύκολο.
Ναι, έχουν όπισθεν και έχεις δίκιο για το πάρκινγκ. Μιά χαρά είναι και τα κυβικά, οπότε κανόνισέ το. Θα γυμναστούν και τα χέρια, δεν πειράζει! :D Ελπίζω να μη με βρίζεις μετά...
ελπίζω να μην χειροτερεύσει η τενοντίτιδα στον ωμο μου!!!
με την κίνηση στο νησί? 26 αυγούστου θα πάμε.... λογικα θα έχει πέσει?

αν έχεις κάποιο καλο που νοικιάζει ΑΤV στείλε μου κάποιο pm σε ευχάριστω k πάλι
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ελπίζω να μην χειροτερεύσει η τενοντίτιδα στον ωμο μου!!!
με την κίνηση στο νησί? 26 αυγούστου θα πάμε.... λογικα θα έχει πέσει?

αν έχεις κάποιο καλο που νοικιάζει ΑΤV στείλε μου κάποιο pm σε ευχάριστω k πάλι
Δεν ξέρω τι παίζει με την κίνηση, λογικά θα χει ψιλοπέσει, αλλά ας απαντήσει κάποιος περισσότερο γνώστης. Ούτε για κάποιο rent γνωρίζω...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Δεν ξέρω τι παίζει με την κίνηση, λογικά θα χει ψιλοπέσει, αλλά ας απαντήσει κάποιος περισσότερο γνώστης. Ούτε για κάποιο rent γνωρίζω...
θα υπάρχει πρόβλημα στο να πάρω την γουρούνα από το λιμάνι?
μου είπανε ότι έχει πολύ δύσκολο δρόμο από το λιμάνι προς την χωρα και ότι είναι επικίνδυνο? ξέρει κανεις να μου πει... τελικά βρήκα μια γουρούνα kymco 150cc θα είμαστε 2 άτομα επάνω με μια αποσκευή...
thanks
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ταξίδι-Όνειρο
Νομος Γρεβενών (παντού)
Λοιπον, για τη Σαντορινη εχω κι εγω να πω 3-4 πραγματακια...
- Πρωτα απόλα ειναι ενα νησι που απλα ΠΡΕΠΕΙ να πας να το δεις - εδω ερχονται απο την αλλη ακρη του κοσμου καθε λογης τουριστες. Δε θα αναφερθω στην ομορφια και τη μοναδικοτητα (παγκοσμιως) του τοπιου αφου με καλυψαν οι προηγουμενοι, να σημειωσω μονο οτι καμια φωτογραφια που εχετε δει εως τωρα δεν καταφερνει να απεικονισει το τοπιο ως εχει (τωρα πως γινεται αυτο, ουτε εγω το ξερω)...

- Να μη παραλειψετε να επισκευθειτε την Παναγια την Τρυπα, ενα μοναδικο εκκλησακι μεσα σε ενα βραχο (εντοιχισμενο). Η πορτα του ειναι στερεωμενη στην εισοδο της σπηλιας ενω μεσα οι χωροι ειναι καταλληλα διαμορφωμενοι (ασπρισμενοι κλπ) - ψαξτε το στο internet.

- Να μη πατε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τον Αυγουστο ! καλυτερα Ιουνιο ή προς το τελος του Σεπτεμβριου. Εγω με τη γυναικα μου ειχαμε παει τελος Σεπτεμβριου και εκανε πολυ ζεστη (καναμε καθε μερα μπανιο) ενω οι τιμες ηταν δροσερες...

- Μη παρετε αυτοκινητο μαζι σας γιατι θα σας γδαρουν οι πλοιοκτητες ! τα δρομολογια των λεωφορειων ειναι πολυ συχνα, παντα στην ωρα τους, μεχρι αργα το βραδυ και πανε σε ολες τις γνωστες παραλιες και σε ολα τα χωριουδακια (βασικα αυτο συμβαινει επειδη ειναι σουπερ τουριστικο το νησι, αλλοιως...). Απλα μολις φτασετε στην αφετηρια, βγαλτε μια φωτογραφια τον πινακα με τα δρομολογια για να τον εχετε παντα μαζι σας.

- Μη νοικιασετε δωματιο με θεα στην καλντερα !!! - εκτος βεβαια αν το φυσατε το παραδακι, γιατι θα πληρωσετε τα τριπλασια (μπορει και παραπανω) απο ενα παρομοιο δωματιο (οσον αφορα την ανεση και την καθαριοτητα) που απλα κοιταει απο την αλλη πλευρα. Ετσι κι αλλοιως εκει θα πηγενετε μονο για ενα υπνο. Εμεις ξεκιναγαμε τη βολτα μας καθε μερα στις 9 το πρωι, γυρναγαμε κατακοποι το βραδυ και πεφταμε ξεροι για υπνο... Οσον αφορα τη θεα, τη χορταιναμε και με το παραπανω στις καφετεριες και τα εστιατορια που ειχαν θεα στην καλντερα.

Αυτα σχετικα με το νησι... μπορειτε αν θελετε να δειτε και τις φωτογραφιες που εχω βγαλει, για να παρετε μια μικρη ιδεα, στον συνδεσμο που υπαρχει στην υπογραφη μου...
- χε χε, μολις τωρα ειδα οτι ολες οι συμβουλες μου ξεκινανε με 'ΜΗ' - :haha: απλα θελω να προειδοποιησω γιατι ειδικα τωρα με την κριση, οτι λεφτα γλυτωσει κανεις καλα ειναι...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Με την ευκαιρία του προηγούμενου μηνύματος και της πρόσφατης επίσκεψης στη Σαντορίνη:

Σίγουρα είναι ένα πολύ τουριστικό νησί, σε πολύ εκνευριστικό βαθμό πολλές φορές. Πήγαμε αρχές Οκτωβρίου και ο κόσμος που είχε έρθει ήταν όσο αυτός που βλέπεις σε άλλα νησιά τον Αύγουστο! Οι δρόμοι της είναι χάλια, έχει πολλή κίνηση. (Σημείωση: Είδαμε πολλά χαριλίκια από Κινέζους τουρίστες με νοικιασμένα αυτοκίνητα. Προσοχή!). Οι συγκοινωνίες είναι τακτικές, για τα δεδομένα άλλων νησιών, αλλά με τόσο κόσμο είναι ανεπαρκείς. Στο δρομολόγιο Φηρά - Οία το λεωφορείο γέμιζε εντελώς στις αφετηρίες και δεν έπαιρνε κόσμο από τις άλλες στάσεις.

Η καλντέρα είναι το μεγάλο highlight της. Θα έλεγα και το μόνο, αλλά πήγαμε και στον Πύργο που μας ξάφνιασε ευχάριστα. Ένα πραγματικά νησιώτικο χωριό, με χαρακτήρα και απεριόριστη θέα σε όλο το νησί. Επίσης, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στη Σαντορίνη είναι να περπατήσεις από το μονοπάτι της καλντέρας από το Ημεροβίγλι στα Φηρά. Η αντίστροφη διαδρομή έχει ανηφόρες. Σε παραλίες δεν πήγαμε. Στα Φηρά ένα μεγάλο Χ. Η άναρχη και υπερβολική δόμηση στα πεδινά του νησιού, αλλά και στην καλντέρα μου προκαλεί θλίψη, όπως και στα περισσότερα νησιά των Κυκλάδων.

Επισκεφθήκαμε και το Μουσείο*της*Προϊστορικής*Θήρας στα Φηρά, το οποίο φιλοξενεί λίγα από τα ευρήματα της ανασκαφής στο Ακρωτήρι. Πήραμε μια μικρή γεύση από ό,τι που θα βλέπαμε στον αρχαιολογικό χώρο του Ακρωτηρίου, αν αυτός δεν ήταν κλειστός για το κοινό εδώ και έξι (6) χρόνια!

Πολλή γκρίνια ε?

Για τη διαμονή τώρα. Όντως το να νοικιάσεις δωμάτιο με θέα στοιχίζει πολύ ακριβά. Τα ξενοδοχεία στην καλντέρα είναι υπερτιμημένα, σε σχέση με αντίστοιχα σε άλλα νησιά με τις ίδιες ανέσεις και πολυτέλειες. Πουλάνε το μεγάλο τους ατού που είναι η φανταστική θέα και η ιδιόμορφη διαμόρφωσή τους (βέβαια δεν είναι όλα υπόσκαφα).
Από την άλλη όμως αυτή η θέα είναι το θέμα. Αν μένεις σε τέτοιο δωμάτιο δεν χρειάζεται να τρέχεις όλη μέρα στα αξιοθέατα. Είσαι στο αξιοθέατο. Γι' αυτό προτείνω καλντέρα για διαμονή, μετά από σωστή έρευνα και όσο το δυνατό offseason για καλύτερες τιμές. Κατά προτίμηση Ημεροβίγλι και Φηροστεφάνι.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Οινοτουρισμός

Η Σαντορίνη (που δεν τη συμπαθώ ιδιαίτερα κατά τα λοιπά) παράγει υπέροχα κρασιά. Ένα ακόμη λόγος να προτιμήσει κανείς το Σεπτέμβρη, είναι ότι θα πέσει πάνω στην παραγωγή κρασιού και θα έχει την ευκαιρία να τριγυρίζει από παραγωγό σε παραγωγό και να δοκιμάζει μέχρι τελικής μέθης. Σημείωση: Πέρα από ένα συγκεκριμένο πασίγνωστο οινοπαραγωγό, εμένα μου έκανε θετική (!) εντύπωση η ...αγένεια των υπόλοιπων εκπροσώπων του επαγγέλματος, δείγμα ότι ο κρασοτουρισμός δεν έχει ακόμα παγιωθεί και τα πράγματα είναι σχετικά απλά και - ας πούμε - αγνά. Στην υγειά σας!:shark:
 
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
με λιγα λογια τον σεπτεμβριο θα γινονται ολοι ντιρλα..χαχαχααα!!
εγω θα παω τον ιουνιο και το πιθανοτερο προς το τελος!οι πληροφοριες που δινεται γενικα ολοι σας ειναι πολυ καλες!μια ερωτηση μονο να κανω..παιζει να νοικιασεις εκει καμια γουρουνα?
ευχαριστω :p
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Για ενοικιαζόμενη γουρούνα δεν ξέρω... Αλλά τώρα που το ανέφερες - κι αφού σχεδιάζεις ταξίδι τον Ιουνιο - να σου πω πού γουρουνιάσαμε και το καταευχαριστηθήκαμε: Στο Μεγαλοχώρι (υπέροχο, ελάχιστα τουριστικό, χωριό στην ενδοχώρα) υπάρχει στην κεντρική πλατεία ωραιότατο ταβερνείο με συμπαθέστατους ιδιοκτήτες που πέρισυ το Μάιο τα πίναμε μαζί στην υγειά του μακαρίτη του Παπάζογλου. Πήγαινε και θα με θυμηθείς :cool:... Αν έχεις κέφι, θα ανταλλάξετε απόψεις και για ταξίδια, καθώς το χειμώνα κλείνουν το μεζεδοπωλείο και γυρνάνε την Ασία. Επίσης στο ίδιο χωριό θα βρεις και τον οινοποιό Γαβαλά, που φτιάχνει πολύ αξιόλογα κρασιά κι έχει και ωραία αυλή.
 
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Τελικα οπως και να εχει θα γουρουνιασουμε απ'οσο καταλαβα..αχαχαχααα:haha:
και θα τα πιουμε κιολας για τα καλα:bleh:
οποτε το λιγοτερο που με ενδιαφερει ειναι το να νοικιασω μια γουρουνα..αν ολα ειναι τοσο ομορφα οσο τα περιγραφεται η λυση για ενοικιαζομενο μεσο μεταφορας υα ειναι το τελευταιο που θα με απασχολησει και μαλλον θα το κοιταξω οταν παω κατευθειαν στο νησι!
ευχαριστω για τις πληροφοριες krazy kat:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom