Σαντορίνη Σαντορίνη: luxury and budget tips!

rosacruz

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ομολογώ οτι διάβασα τα πάντα στο φόρουμ έχοντας ήδη κλείσει ενα low budget ξενοδοχειο για αρχες Ιουλίου(4 ημερες).Απογοητεύτηκα...Μεχρι που διάβασα αυτο το θρεντ!ΝΑ'ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ,ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΑΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!!Απ'οτι κατάλαβα αυτοί που θέλουν να ζήσουν την χλιδή χωρίς να πληρώνουν πολλά,δεν περνάνε και πολύ καλά στην Σαντορίνη.Αυτοι που διαθέτουν μεγάλα ποσα για διαμονή κ φαγητό περνάνε εξ ορισμού καλά!Εδώ καλύφθηκαν και οι δύο κατηγορίες σε 2-3 σελίδες,πολύ σημαντικό για τον επισκέπτη που πάει για πρώτη φορά στο νησί!Θα προσπαθήσω να συνδυάσω κ τα δυό και θα σας καταθέσω τις εντυπώσεις με τη σειρά μου.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Eλπίζω να σου φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες και να περάσεις υπέροχα! Αν και είμαι σίγουρη γι'αυτό!:)
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
γεια σας k από εμενα. ετοιμάζω ένα ταξίδι στην κρήτη και θα επισκεφτώ την σαντορίνη από τo ηράκλειο για 3 μέρες.
ακόμα δεν έχω βρει που θα μείνω... έχω βρει κάποια ξενοδοχεια στο Καμάρι αλλα βλέπω ότι είναι πολύ απομακρυσμένο από τα θήρα η το ημεροβίγλι και την οία...

σκέφτομαι να νοικιάσω γουρούνα και όχι αυτοκίνητο... μια 50cc γουρούνα μας βγάζει στους αγνωστους για εμενα δρόμους τις σαντορίνης? τελικά είναι τόσο μακριά όσο φαίνεται ? πόση ώρα θα κάνω σε normal συνθήκες 24 αυγούστου που θα έρθουμε για να πάμε στα πιο σημαντικά αξιοθέατα ?
βασικά για να το θέσω k αλλιώς τι προλαβαίνουμε να δούμε σε αυτές τις 3 μέρες που θα είμαστε εκεί? από το πολύ πρωί της τεταρτης έως της 20.00 τις παρασκευης. σχεδόν 3 γεμάτες μέρες...

οποιος έχει να μου προτείνει από που θα προμηθευτώ την γουρούνα ας μου πει...

σας ευχαριστω
 

rosacruz

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Γειά σου φίλε!Λοιπόν εγώ μόλις επέστρεψα απο σαντορίνη και θα σου πω το εξής:Αν έχεις τη δυνατότητα να μείνεις όσο πιο κοντά στα "αξοιοθέατα" τότε μείνε,προσωπικά το ημεροβίγλη θα είναι ο επόμενος προορισμός όταν ξαναπάω εκει.Έμεινα περίβολο και ταλαιπορήθηκα πααααρα πολύ απ'το (απαράδεκτο)οδικό δίκτυο του νησιού,άσε που απο περίβολο για να πάω οία ήθελα κα'να 40λεπτο.Είναι υπολογήσιμη διαδρομή ειδικά όταν έχεις τελειώσει απ'το μπανάκι σου και θες να προλάβεις το ηλιοβασίλεμμα!Οπότε θα σου πρότεινα να πας λίγο πιο κοντά.Εαν απ'την άλλη ήδη το εχεις κλείσει στο καμάρι,τότε σε συμβουλέυω να πας για μπανάκι σε παραλίες που μου πρότειναν κι εμένα απο εδω και που τις καταευχαρηστηθηκα(καμπιά,μέσα πηγάδια,περίβολο και βλυχάδα)ειδικά οι δύο πρώτες είναι ότι πρέπει η γουρούνα.Εγώ πήγα αυτή την εποχή που θεωρείται οτι δεν έχει πολύ κόσμο,φαντάσου αυγουστιάτικα τι θα γίνεται !!!Οπότε λιγο υπομονή με το θέμα μετακινήσεων και γουρούνα.Ενα ομως θα σου πω:το νησί δεν παίζεται οπου και να πας ο τι και να κάνεις,δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσετε υπέροχα!!!!Καλά να περάσετε!
 

rosacruz

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Φίλοι του φόρουμ θα ήθελα να σας ευχαρηστήσω θερμά για τις πολύτιμες και πολύ αξιόπιστες συμβουλές που μου δόσατε.Πραγματικά ευχαρηστήθηκα την κάθε στιγμή στο νησί.
Συνοπτικά:
1)Οδικό δικτυο απαράδεκτο,όλο χανόμομασταν,χάναμε πολύ χρόνο στο αυτοκίνητο.
2)Ολοι απιστευτα ευγενικοί,δεν πέσαμε πουθενά θύματα εκμετάλευσης.
3)Το ξενοδοχείο και η τοποθεσία που μείναμε(περίβολος) μας καλύψανε 100%,παραλία περιβόλου στα 300μ.απο το ξενοδοχείο,εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή!.
4)Φαγητο:Μεγαλοχώρι "Μαρμίτα" ,θεϊκό,τιμές λογικές.Εξω γωνιά "Μεταξύ μας",μαγαζί απο άλλο κοσμο,τιμες λογικότατες,φαγητό άπαιχτο(και τις 2 φορες που πήγαμε!!!)Μόνο που καλό είναι να κλέισετε τραπέζι νωρίς επειδή τα καλά τραπέζια καπαρώνονται από νωρίς!.
Να προσθέσω κι εγώ την δικιά μου "ανακάλυψη" :"Η ταβερνα του Δημήτρη" στη βλυχάδα,ψάρι φρεσκότατο,πιάτα άκρως παραδοσιακά(η πιό νόστιμη χωριατικη με ντοματάκια,κάπαρι και ντοπιο τυρί!!!!)μόνο ντόπια υλικά και τιμή πολύ λογική!Επίσης να πω οτι ζήλεψα το ταβερνάκι στη καμπιά,έβγαζε ψάρια εκείνη την ώρα ο ιδιοκτήτης και εαν δεν είχα ήδη κλείσει τραπέζι στο "μεταξύ μας" θα καθόμουν σίγουρα να φάω εκεί!
5)Ποτό/γλυκό:Καρφοτοί πήγαμε στο franco's στα φηρά,χαζέψαμε τα αστέρια πίνοντας παγομένο βισάντο υπο τους ήχους της κλασικής μουσικής,αλλά βρε παιδιά,δεν λέω ,να τα στάξω αλλά 25 ευρώ μου φάνηκαν πολλά για ένα βισάντο κι μία σαγκρία...Anyway...άξιζε.Μελένιος στην Οία : Η καλύτερη bitter τούρτα της ζωής μου!!!
5)Ηλιοβασίλεμμα :Πολύς ντόρος για να στρημοχτεί ο ένας πάνω στον άλλον ενώ υπάρχουν άπειρα μέρη στο νησί για να το απολάυσεις πραγματικά όπως π.χ μία αμμουδιά που βρήκα μετά το χωριό Φοινικιά και πρίν την Οία οπου είμασταν εγώ κ το έτερον ημισι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ,με τις μπυρίτσες στο χέρι και το απολαύσαμε πραγματικά.Την πρώτη μέρα πήγαμε Οία να το δούμε,ταλαιπορία σκέτη και δεν το απολάυσαμε!Κάτι που επίσης αξίζει είναι το να πάει κανείς στο φάρο ή σε ένα απο τα άπειρα σημεία στο δρόμο που οδηγεί προς ακρωτήρι,εκεί βλέπεις ένα διαφορετικό ηλιοβασίλεμμα όπου ο ήλιος ΄χανεται πίσω απ'το ηφαίστιο.
Γενικό συμπέρασμα:Άξιζαν τα πάντα,ζήλεψα τα ξενοδοχεία στο ημεροβίγλι και στο ακρωτήρι,η μετακίνηση είναι πρόβλημα μεγάλο,αν ξαναπήγαινα ακριβώς τα ίδια θα έκανα,το ευχαρηστηθήκαμε,ευχαριστούμε κι εσάς για τις συμβουλές!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
σε ευχάριστω για τις πληροφορίες...
θέλω να ρωτήσω διότι είμαι στην φάση αναζήτησης ξενοδοχείου και δυστυχώς ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.... ψάχνουμε φυσικά πλέον μονο από την πλευρά του ηφαιστείου.

δεν έχουμε αποφασίσει κύριος λόγο κόστους.
έχουμε δει κάποια τα οποια είναι ωραία k στο κόστος που θέλουμε αλλα δεν έχουν πισινα. αυτά που έχουν πισινα k μας αρέσουν ξεφεύγουν από την τιμή.

η ιδέα το να πηγαίνουμε στην θάλασσα για μπάνιο είναι άσχημη? διότι επικρατεί στο μυαλό μας ότι δεν θα έχει καλές παραλιες .

τι προτείνεται να κάνουμε?
η ακόμα k σε πιο ξενοδοχείο θα προτείνατε

ευχάριστω
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
τo ξενοδοχείο τo βρήκα τελικά... κλείσαμε στο ημεροβίγλι, τώρα είμαι στην διαδικασία ενοικίασης μέσου μεταφοράς... είναι καλή ιδέα τελικά η γουρούνα η να βρω αυτοκίνητο καλύτερα? νομίζω ότι η γουρούνα θα είναι μια άλλη εμπειρία από τo κλειστό αυτοκίνητο!

τι λέτε?
 

betoto

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
τo ξενοδοχείο τo βρήκα τελικά... κλείσαμε στο ημεροβίγλι, τώρα είμαι στην διαδικασία ενοικίασης μέσου μεταφοράς... είναι καλή ιδέα τελικά η γουρούνα η να βρω αυτοκίνητο καλύτερα? νομίζω ότι η γουρούνα θα είναι μια άλλη εμπειρία από τo κλειστό αυτοκίνητο!

τι λέτε?
εγω ειχα παει σαντορινη τελη μαιου αλλα νοικιασαμε αυτοκινητο λογω του οτι ειχε ψυχρα εκεινες τις μερες. γενικως στις διακοπες προτιμω το αυτοκινητο για ασφαλεια οσο κ για ταχυτητα. νομιζω πως μηχανακι ή γουρουνα θα σας φαει χρονο. εμεις μεναμε καμαρι. μου αρεσε η παραλια, αλλα ηταν πολυ καλυτερα στον περιβολο οπου κ οι περισσοτεροι ηταν ελληνες. ξαπλωστρα, ηλιοθεραπεια, μουσικουλα τερμα απο τα beach bar κ καφεδακι!. φτασαμε παρασκευη κ φυγαμε δευτερα. σε πληροφορω οτι το ειδαμε σχεδον ολο το νησι. να πατε οπωσδηποτε για φαγητο στο feredini στην οια. (απο τα καλυτερα ζυμαρικα που εχω φαει. 1 σαλατα 2 κυριως κ κρασακι 75 ευρω). εκτος απο αυτο φαγαμε στο saltsa του λαζαρου στο φηροστεφανι. μπορει η τοποθεσια να μην λεει πολλα αλλα το φαγητο πολυ καλο. κ αν θελετε κατι διαφορετικο, το καρμα στην οια επισης. σε αυτα πηγαμε βραδυ γιατι μεσημερι δεν τρωγαμε. για ποτο στα φηρα με θεα την καλντερα για λιγο πιο χαλαρα κ στα σοκακια για πολυ χορο! στο murphy's γινεται χαμος! αν θες κατι αλλο πες μου.
 

rosacruz

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
τo ξενοδοχείο τo βρήκα τελικά... κλείσαμε στο ημεροβίγλι, τώρα είμαι στην διαδικασία ενοικίασης μέσου μεταφοράς... είναι καλή ιδέα τελικά η γουρούνα η να βρω αυτοκίνητο καλύτερα? νομίζω ότι η γουρούνα θα είναι μια άλλη εμπειρία από τo κλειστό αυτοκίνητο!

τι λέτε?
Ημεροβιγλη είναι πολύ καλά σαν τοποθεσία,κι εγω εκει θα πηγαινα αν ηταν να παω πάλι στο νησί!
Οσο για το μεσο μεταφοράς,το ξαναλέω,το μονο που με ζορισε στο νησί ηταν αυτό,το οδικό δικτυο είναι απλώς απαράδεκτο!Αν θες να ανακαλύψεις κρυφες γωνιές του νησιού χρειάζεται αμαξι,λογω μεγάλων αποστάσεων.Η γουρούνα ειναι μεν καλή φάση αλλά μονο εαν οι μετακινησεις σας ηταν το πολύ 10χλμ.όταν η απόσταση από Οία μέχρι περίβολο είναι 45'(με αμάξι)φαντάσου με την γουρουνα!Ειδικά που οι ποιό ομορφες και γλυκές παραλίες βρίσκονται στο νοτιο-δυτικό τμημα του νησιού,αν θες να τις δείς και πρεπει να ξεκινας απο ημεροβίγλη θα φας πολύ χρόνο και σκόνη,αυτή ειναι η αποψή μου !!!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
παιδιά, τελευταία κάτι έχω πάθει και βλέπω τη Σαντορίνη ακόμα και στον ύπνο μου....
Δεν την έχω επισκεφθεί ακόμα.
Λετε να το τολμήσω φέτος?
Μοναδική μου ένσταση η τιμή των ακτοπλοικών (ναι, πήγα φθηνότερα Ρώμη αεροπορικώς)!
Θα το μετανοιώσω λέτε το 40αρι του εισιτηρίου ? (είμαι αρκετά δύσκολα οικονομικά).....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom