Σαντορίνη Σαντορίνη: luxury and budget tips!

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Αυτος ειναι προγραμματισμος...δεν αφηνεις τιποτα στην τυχη,ε?
χεχεχε αφου τα ψαχνω που τα ψαχνω μην με βρει το ηλιοβασιλεμα σε καμια σπηλια, αλλωστε 5 μερες θα ειμαι εκει.. να εμενα 15 θα το αφηνα στην τυχη αλλα δεν εχουμε τοσα μεγαλα περιθωρια χρονου. :D
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Καλα τα λες, αυτο πιστευω και εγω, μια χαρα θα περασουμε.

εχοντας βρει αρκετες ταβερνες με καλες κριτικες που ομως οι περισσοτερες δεν εχουν και την τρομερη θεα ψαχνω μια καλη επιλογη για Φαγητο με Πολυ καλη θεα στον 'γκρεμο' της καλντερας.. ή οπουδήποτε τελοσπαντων εχει καλη θεα ειτε λεγετε οια-φηρα-φηροστεφανι-ημεροβιγλι

με τιμες στα 25 το ατομο χωρις κρασι υπαρχει κατι?.. ειδα το Argos και φαινετε αρκετα καλο και οι τιμες υψηλες αλλα οχι τρομερα.

Gourmet επιλογες δεν με ενδιαφερουν και δεν ψαχνω οπως καταλαβαινετε, δεν θα μπορουσα αλλωστε με αυτα τα χρηματα, οποτε καποια καλη ταβερνουλα με ωραια θεα θα την εκανε τη δουλεια
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλα τα λες, αυτο πιστευω και εγω, μια χαρα θα περασουμε.

εχοντας βρει αρκετες ταβερνες με καλες κριτικες που ομως οι περισσοτερες δεν εχουν και την τρομερη θεα ψαχνω μια καλη επιλογη για Φαγητο με Πολυ καλη θεα στον 'γκρεμο' της καλντερας.. ή οπουδήποτε τελοσπαντων εχει καλη θεα ειτε λεγετε οια-φηρα-φηροστεφανι-ημεροβιγλι

με τιμες στα 25 το ατομο χωρις κρασι υπαρχει κατι?.. ειδα το Argos και φαινετε αρκετα καλο και οι τιμες υψηλες αλλα οχι τρομερα.

Gourmet επιλογες δεν με ενδιαφερουν και δεν ψαχνω οπως καταλαβαινετε, δεν θα μπορουσα αλλωστε με αυτα τα χρηματα, οποτε καποια καλη ταβερνουλα με ωραια θεα θα την εκανε τη δουλεια


Είσαι και εσύ control freak ε?
Σου προτείνω λοιπόν αυτό http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...-La_Maison-Imerovigli_Santorini_Cyclades.html
Νομίζω ότι είναι στο μπάτζετ σου, έχει πολύ καλή θέα και καλό φαγητό. Αν δεν καταλάβεις πως θα το βρεις, πες μου να σου δώσω πληροφορίες (είναι στο "μονοπάτι" που συνδέει, από την καλντέρα, το Ημεροβίγλι με τα Φηρά (παρεμπιπτόντως, αξίζει να το περπατήσετε αυτό τον δρόμο)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
για τα ενδιαμεσα μπορεις να τρως σουβλακι στα Φηρά (από 2.5 ευρω και πανω), καμιά pizza στο όρθιο ή κάποια σφολιάτα από τους 2 φούρνους κοντά στην πλατεία
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
για τα ενδιαμεσα μπορεις να τρως σουβλακι στα Φηρά (από 2.5 ευρω και πανω), καμιά pizza στο όρθιο ή κάποια σφολιάτα από τους 2 φούρνους κοντά στην πλατεία
Σωστό ειδικά ο φούρνος στην πλατεία έχει ένα πεινιρλί κόλαση, και είναι και καλά να αράξεις να κάνεις χαβαλέ με την περατζάδα, εμείς όλες τις βραδιές εκεί τις τελειώναμε!
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Είσαι και εσύ control freak ε?
Σου προτείνω λοιπόν αυτό http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...-La_Maison-Imerovigli_Santorini_Cyclades.html
Νομίζω ότι είναι στο μπάτζετ σου, έχει πολύ καλή θέα και καλό φαγητό. Αν δεν καταλάβεις πως θα το βρεις, πες μου να σου δώσω πληροφορίες (είναι στο "μονοπάτι" που συνδέει, από την καλντέρα, το Ημεροβίγλι με τα Φηρά (παρεμπιπτόντως, αξίζει να το περπατήσετε αυτό τον δρόμο)
αστα να πανε, Control freak οσο δεν παει κατι φορες.

το εχω δει αυτο το la maison απλα μου φαινονται οι μεριδες παρα πολυ μικρες οποτε με το budget που εχω θεσει κατι μου λεει οτι δεν θα χορτασει ουτε το 1/3 του στομαχιού .
γενικα ειδικευετε στο ψαρι ή ετυχε στις φωτογραφιες? γιατι δεν τα τιμαμε ιδιαιτερα τα ψαρια.

για το ARGOS εχει κανεις αποψη για τη θεα του?

@Rosa mundial και Frenchman: Θα τα εχω στα υποψη μου αν και θα μενουμε φηροστεφανι, αν κατσει να φαμε κανενα σουβλακι εχω διαβασει καλα λογια για τον Lucky, αν το γραφω καλα
 

antzi 23

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.Φέτος με τον καλό μου προκειται να ταξιδέψουμε στη Σαντορίνη για 5 μέρες.Διάβασα κ τα υπόλοιπα θέματα και όλες οι πληροφορίες μου φάνηκαν χρήσιμες :). Όλα οκ με τη διαμονή μας αλλά λόγω low budjet απέχουμε πολύ απο τη διαμονή σε luxary suites!!! Χθές κοιτάζαμε με το αγόρι μου ξενοδοχεία με τέλειες πισίνες και pool bar με απίστευτη θέα...Κ θέλω να ρωτήσω μήπως κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει πρόσβαση για πότό ή μπάνιο εκεί σε άτομα που δε μένουν στα συγκεκριμένα υπερπολυτελή ξενοδοχεία....Αν γνωρίζατε κάποιο πραγματικά θα με βοηθούσατε πολυ.Ευχαριστώ... :)
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Stathis23 αν σε πρόλαβα και δεν εχεις πάει και έχεις γυρίσει ήδη δες και αυτο το εστιατόριο. http://www.skarossantorini.com/gr/profile.php
Θυμάμαι ήταν πολύ νόστιμα τα πάντα και λογικές οι τιμές. Απο τα λίγα εστιατόρια που μου έχουν μείνει τόσο έντονα στο μυαλό. Βεβαια εγω πήγα το 2004 στη Σαντορίνη, οπότε πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει απο τότε...
 

PERIKLIS1

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Βρισκομαι απο την Κυριακή 28/7 στην Σαντορινη και θα επιστρέψω στην βάση μου σε δύο μέρες (Κυριακή 4/8).
Το νησί εχει πολυ καλές τιμές. Μύθος ότι είναι ακριβό.
Σχετικά με ορισμένα μαγαζιά που αναφέρθηκαν στο forum εχω να παρατηρησω τα εξής:
Μελένιο (Οία): Εξαιρετική θέα (δεν βλέπεις όμως ηλιοβασίλεμα). Τα γλυκά είναι μέτρια (σουφλέ σοκολάτας εξαιρετικό). Τιμή για δυο γλυκά 13 ευρω!
Ρακί (Μεγαλοχώρι): Εξαιρετικής νοστιμιάς πιάτα. Το προτείνω 100% αλλά υπολογίστε ότι 2 μερίδες κρέας, 1 χωριατικη & 2 μεζεδες μαζί με 2 αναψυκτικά κοστίζουν 45 ευρω. Πολύ ακριβό μαγαζι.

Αξιζει να επισκεφθειτε τον Πύργο.

Από παραλίες μην ζορίζεστε να ανακαλύψετε...διαμάντια. Οι αξιόλογες είναι: Κοκκινη παραλία, Περίσσα-Περίβολος(1 παραλία ειναι) και ο όρμος Αμμούδι που εαν περπατήσετε 100μ. στα βραχια θα βρειτε κοσμο να κανει μπανιο σε πεντακαθαρα νερα και με ενα μικρο πανύψηλο βραχο μπροστά του.
Δεν αξιζουν οι υπολοιπες παραλιες του νησιου (προσωπική αποψη).

Η Οία ειναι πανάκριβη. Η υπόλοιπη Σαντορινη έχει πολύ καλές τιμές. Το νησί ειναι μαγευτικό και μοναδικό! Οι ντόπιοι είναι πολύ εξυπηρετικοί.
 

Despoina.dr

Member
Μηνύματα
14
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΙΑΔΑ ΗΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΗΤΗ
Σαντορινη:Οτι κ να πεις κανεις γι αυτο το νησι ειναι λιγο...
Η πρωτη μου επισκεψη στο νησι ηταν πριν 4 χρονια.Μεναμε σε ξενοδοχειο στα φηρα αλλα χωρις θεα.Ηταν κοντα στο camping.Αυτο δε με εκανε να πeρασω λιγοτερο καλα.To νησι το λατρεψα κ ας μην εμενα στην καλντερα.
Η δευτερη επισκεψη ηταν πιο "glamour"...Μειναμε σε δωματιο στην καλντερα στο ημεροβηγλι.Καθε φορα που βγαιναμε στο ιδιωτικο μπαλκονι μας, το οποιο ηταν στο χειλος του γκρεμου, μας κοβοταν η ανασα!Δε θελαμε να φυγουμε απο το δωματιο.Φευγαμε με βαρια καρδια για να δουμε καμια παραλία.Τα βραδια ετοιμαζομασταν για εξοδο κ κολουσαμε παντα στο μπαλκονι μας.
Το να μεινεις στην καλντερα ειναι μοναδικη εμπειρια κ αυτο δεν το αρνειτε κανεις..Αν δεν το ειχα ζησει δε θα μπορουσα να το καταλαβω.Για οποιον εχει την δυνατοτητα καλο ειναι να το κανει κ αυτο 1 φορα στην ζωη του.
Ομως αυτο δεν σημαινει οτι η Σαντορινη δε σε μαγευει αν δεν μεινεις σε ακριβο ξενοδοχειο με θεα.Ο καθενας επιλεγει αυτο που του ταιριαζει περισσοτερο.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Και εγώ μόλις επέστρεψα από τη Σαντορίνη και ας πω και εγώ τις εντυπώσεις μου για μερικά μαγαζιά που αναφέρθηκαν και στο forum.

Από εστιατόρια, για μένα τα καλύτερα που φάγαμε ήταν η Ρόκα στην Οία, κρυμμένη στα στενά, χωρίς θέα βέβαια αλλά με μενού πολύ καλό και λογικές τιμές.
Επίσης το Μεταξύ μας στην Εξω Γωνιά καταπληκτικό, οπωσδήποτε με κράτηση γιατί γίνεται χαμός.
Το 1800 ήταν μια απογοήτευση, ωραίο περιβάλλον αν και αξίζει περισσότερο το εσωτερικό του μαγαζιού, αλλά με τα πιάτα του δεν τρελάθηκα.
Φάγαμε επίσης και στο Τέρψη εν οία, πολύ μέτρια και ακριβά γι αυτό που προσφέρει. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχαμε άλλη επιλογή εκείνη την ημέρα καθώς ήμασταν από τους "τυχερούς" που βρέθηκαν στη Σαντορίνη στο black out και δεν λειτουργούσαν οι κουζίνες όλων.
Επίσης, η Μαρμίτα στο Μεγαλοχώρι μέτρια, είναι πάντως όμορφα στην πλατεία του χωριού. Δεν ξέρω τι λένε τα διπλανά.
Ο Μελένιος δεν με τρέλανε με τα γλυκά του.
Τέλος, ο manager του Αμβροσία ήταν αγενέστατος και γι΄αυτό και δεν κλείσαμε τραπέζι παρόλο που το περιβάλλον ήταν ρομαντικό και ειδυλλιακό, αν και ο ένας πάνω στον άλλον. Ηταν ξεχωριστή περίσταση καθώς παντρέψαμε ένα ζευγάρι, θέλαμε ενα τεσσάρι και δεν ένωνε τα 2αρια που ήταν μπροστά. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα ήταν η συμπεριφορά του.

Θα πρότεινα ενα ποτάκι στο Franco s στον Πύργο, είναι ήσυχα και ατμοσφαιρικά. Βέβαια σου βγαίνει λιγο η γλώσσα να ανέβεις αλλά αξίζει. Εκεί είχαμε τη δυνατότητα να μιλήσουμε με το σερβιτόρο και μας είπε διάφορες ιστορίες για τον Φράνκο. Το άλλο στη χώρα, δεν ανήκει πλέον σε αυτόν, απλά έχει κρατήσει το όνομα. Επίσης, προτιμήσαμε να πιούμε ένα κοκτειλ στο Crystal στα Φηρά που είχε λιγότερο κόσμο και είναι δίπλα στο Franco.
Εντύπωση μου κάνει που υπάρχουν ακόμη το Enigma και το Koo!
Δυστυχώς δεν προλάβαμε να επισκεφθούμε κάποιο οινοποιείο, την επόμενη φορά!

Αξίζει μια επίσκεψη στο Ακρωτήρι, στην προιστορική πόλη, την είχα επισκεφθεί πριν την αλλαγή του στεγάστρου.

Τέλος ομολογώ ότι από παραλίες δεν τρελαθήκαμε, συμφωνώ ότι η καλύτερη είναι η Κόκκινη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom