Σαντορίνη Σαντορίνη

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Eυχαριστω αλλα ηβασικη μου ερωτηση δεν απαντηθηκε. Πως να χωρισω τις μερες για να δω τα βασικα.
Πχ ποσες μέρες οια, ποσες θηρα κτλ
Η ερώτηση σου είναι λίγο κάπως γι αυτό δεν πήρες απάντηση. Λογικο βέβαια αφου δεν ξέρεις τo νησί.
Η μεριά που είναι η Οία δεν έχει παραλίες. Άντε να πας να κάνεις καμιά βουτιά στο λιμανάκι στο Αμμούδι από κάτω. Άρα χωρίς αμάξι στην Οία ή δεν κάνεις μπάνιο ή πας Αμμούδι ή πας με λεωφορείο.
Όλες οι παραλίες και τα αξιοθέατα (Ακρωτηρι, αρχαία Θήρα, Πύργος) του νησιού είναι από τη μέση και κάτω. Θεωρητικά όλες τις μέρες θες αμάξι λοιπόν.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Eυχαριστω αλλα ηβασικη μου ερωτηση δεν απαντηθηκε. Πως να χωρισω τις μερες για να δω τα βασικα.
Πχ ποσες μέρες οια, ποσες θηρα κτλ
Οι αποστάσεις στη Σαντορίνη ειναι μικρές, μπορείς να γυρνάς στην Οια καθε μέρα νωρίς (οπότε δεν χρειάζεται να αλλαξεις ξενοδοχείο)

Τα αξιοθέατα με είσοδο (αρχαιολογικοί χώροι, μουσείο) εχουν συγκεκριμενα ωράρια (συνήθως πρωινά). Μετακινήσεις για παραλίες θα κάνεις ούτως ή άλλως όπου και αν μείνεις.
 
Last edited:
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Eυχαριστω αλλα ηβασικη μου ερωτηση δεν απαντηθηκε. Πως να χωρισω τις μερες για να δω τα βασικα.
Πχ ποσες μέρες οια, ποσες θηρα κτλ
Στην Οια πρακτικά θες απλά μια μέρα για να τη γυρίσεις, να δεις το ηλιοβασίλεμα κλπ και αυτή όχι ολόκληρη.
Μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιείς τι λεωφορείο για να πήγαινες στις παραλίες ή στα φηρα.
Γενικα εξαρτάται από το αν θες να πηγαίνεις παραλία ή όχι... Αν ναι θα πρότεινα τη μία μέρα από αυτές που θα έχεις αμάξι να πας Βλυχαδα γιατί τις μέρες χωρίς αμάξι θα περιοριστεί σε περίσσα-περίβολο και καμάρι. Από εκεί και πέρα.. Θα έλεγα ένα απόγευμα να κάνεις τη διαδρομή φηρα-φηροστεφανι-ημεροβιγλι. Άλλο απόγευμα να κατέβεις στα κάτω φηρα και να δεις το ηλιοβασίλεμα από εκεί και ένα τρίτο απόγευμα βόλτα στον πύργο μέχρι το Καστέλι του.
Σίγουρα ένα πρωί ακρωτήρι στον αρχαιολογικό χώρο και συνδυάζεται με καραβακι μετά για κόκκινη-μαύρη-άσπρη παραλία. Και ο αρχαιολογικός χώρος της αρχαίας θήρας θέλει οπωσδήποτε αμάξι και συνδυάζεται με μπάνιο στο καμάρι. Επίσης ένα πρωί μπορείς να πας στο μουσείο στα φηρα αν σε ενδιαφέρει.
Απο εκεί και πέρα να έχεις υπόψη σου ότι στην Οια μετά το ηλιοβασίλεμα η περιοχή ερημωνει και δεν έχεις επιλογές για διασκέδαση,τις οποίες θα βρεις στα φηρα ή αν δεν θες εκεί μπορείς να βρεις πιο ήρεμη και οικογενειακή κατάσταση στο καμάρι. Επίσης πάντα προτείνω το tranquilo στην περίσσα για φοβερά και τεράστια κοκτέιλ σε πολύ καλές τιμές.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Παιδια αυτοκινητο απο που να νοικιασω σαντορινη για να μη με κλεψουν?

edit: εκλεισα μεσω τους site της ryanair (με την οποια πεταω για σαντορινη) aπο την εταιρια ενοικιασεων Centauro. θεος βοηθος. λεει θα μου κρατησουν και 900 ευρω απτη πιστωτικη σε περιπτωση ζημιας, οπου αν πανε ολα καλα θα μου επιστραφουν.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Παιδιά λέω να πάω ένα σκ Σαντορίνη αρχές Μαρτίου αεροπορικώς. Δεν έχω πάει ποτέ μου τόσα χρόνια. Που λέτε να μείνω να έχει έστω κάποιο κόσμο και να προλάβω να δω κάποια βασικά μέρη? Παραλίες ξεχνάμε προφανώς, αλλά ηλιοβασιλέματα, βράχια, στενά σοκάκια κλπ. τα θέλω στο πρόγραμμα.
Ενοικίαση αυτοκινήτου θα ήθελα να την αποφύγω, οπότε με ΚΤΕΛ.
Ευχαριστώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά λέω να πάω ένα σκ Σαντορίνη αρχές Μαρτίου αεροπορικώς. Δεν έχω πάει ποτέ μου τόσα χρόνια. Που λέτε να μείνω να έχει έστω κάποιο κόσμο και να προλάβω να δω κάποια βασικά μέρη? Παραλίες ξεχνάμε προφανώς, αλλά ηλιοβασιλέματα, βράχια, στενά σοκάκια κλπ. τα θέλω στο πρόγραμμα.
Ενοικίαση αυτοκινήτου θα ήθελα να την αποφύγω, οπότε με ΚΤΕΛ.
Ευχαριστώ.
Τέτοια εποχή νομίζω πρέπει να κοιτάξεις για διαμονή αποκλειστικά στα Φηρά και πουθενά αλλού.
Ημεροβίγλι με τα πόδια, Οία με τυ συγκοινωνία, Πύργο το ίδιο ίσως και με ταξί. Εξαρτάται από τις μέρες που θα μείνεις, αλλά τέτοιες εποχές (και μόνο πλέον) η Σαντορίνη είναι απόλαυση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φηροστεφανι ή Ημεροβιγλι για μένα φανταστική περίοδος με κορυφαίες τιμές κι ωραίο καιρό. Αν οδηγείς μηχανάκι είναι ιδανικό. Όπως σου είπαν για Φηρα πας με τα πόδια, Οία εύκολα με το ΚΤΕΛ, ακόμη κι ο Πύργος γίνεται. Πολύ υποτιμημενος ο αρχαιολογικός χώρος στο Ακρωτήρι και θα είσαι και μόνος στο μουσείο της Θήρας. Προσωπικά θα έκανα και τρεκ μέχρι την Οία. Φαγητό στο Μεταξύ Μας που θα είναι ανοιχτό και ίσως να μη χρειάζεται και κράτηση.
 
Μηνύματα
117
Likes
159
Καλημέρα σε όλους.

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα top-3 με beach bars στη Σαντορίνη;

Απαιτούνται κρατήσεις εκτιμάτε για αρχές Αυγούστου;

ΥΓ. Ξέρω...ψιλο-υποκειμενικό αλλά καταλάβατε...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλημέρα σε όλους.

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα top-3 με beach bars στη Σαντορίνη;

Απαιτούνται κρατήσεις εκτιμάτε για αρχές Αυγούστου;

ΥΓ. Ξέρω...ψιλο-υποκειμενικό αλλά καταλάβατε...
Προτείνω δύο = wet stories και theros wave.Καλύτερα με κράτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom