ΗΠΑ Σαν Φρανσίσκο - Διαμονή

D

Delmem38110

Guest
Και η Ομόνοια κι η Πλατεία Βάθης κέντρο είναι, αλλά φαντάζομαι δεν αγαπάμε και πολύ να μένουμε εκεί.
αγαπάμε επίσης ομόνοια, και μένουμε ευχάριστα. έχει και πολύ καλά ξενοδοχεία.
έχετε θεματάκια με το κέντρο. και υπέρ φοβίες. να το προσέξετε. υπάρχει κάτι που σας ενοχλεί; να μας το πείτε να το ξέρουμε.
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
έχετε θεματάκια με το κέντρο. και υπέρ φοβίες. να το προσέξετε. υπάρχει κάτι που σας ενοχλεί; να μας το πείτε να το ξέρουμε.
Ναι άσε, εγώ φταίω, έχω πολλά θέματα, μην το ψάχνεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Και η Ομόνοια κι η Πλατεία Βάθης κέντρο είναι, αλλά φαντάζομαι δεν αγαπάμε και πολύ να μένουμε εκεί.
Η αληθεια ειναι πως υπαρχουν αμετρητα airbnb στο Μεταξουργειο και την Ομονοια. Αν βολταρεις το καλοκαιρι στην Αθηνας, Ασωματων και Πειραιως θα δεις απειρα βαλιτσακια να ρολαρουν. Ακομη κι αν καταλαβαν πολυ αργα οτι η "cosy φωλιτσα διπλα στο μετρο" ειναι στην Ομονοια, δεν κινδυνευσε η ζωη κανενος ουτε βρισκουμε τουριστες μαχαιρωμενους, η περιοχη εχει σχολεια, αρα κατοικους. Ειναι περιοχες φτωχες με μικροπαραβατικοτητα, αλλα το Μεταξουργειο πισω απο την Ομονοια ειναι καταπληκτικο για εξοδους.
Και η πλατεια Βαθης ειναι κατοικημενη περιοχη με τους δικους της κατοικους. Τωρα γκουγκλαρα, περναω καπου καπου και δεν ηξερα οτι ειναι επικινδυνα.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
αγαπάμε να μένουμε κέντρο (όπως και σε κάθε πόλη) και πάμε όπου θέλουμε μετά.
τα χοστελ φυσικά είναι για τις νεαρές ηλικίες.
αν είναι να φύγω από το κέντρο πάω να μείνω στο sausalito.
αλλά για πρώτη φορά επιβάλετε το κέντρο με τα θετικά του και τα αρνητικά του όπως και σε κάθε μεγαλούπολη.
το ΣΦ είναι για περπάτημα και έχει πολύ καλό σύστημα μετακίνησης. είτε με ταξί είτε με ουμπερ είτε με BART.
Είτε ποδήλατο. Με εξαίρεση Coit Tower που σου βγαίνει η γλώσσα, Marina beach, Mission Dolores, Port of San Francisco και Golden Gate park είναι κατα βάση flat και κάνεις πολύ ευχάριστη βόλτα. Όσες φορές έχω πάει ΣΦ, Bart μόνο για το αεροδρόμιο. Ποδηλατάκι και uber για τα καθημερινά.


Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα 😏😯
Έκανα κράτηση,με δωρεάν ακύρωση, στο Mosser Hotel, 200m από τον σταθμό Powell Street.
4-5 μέρες είναι αρκετές για να δει κάποιος την πόλη; Μιας κ έχουμε 7 γεμάτες μέρες , σκεφτόμουν μήπως πάμε Yosemite και Ειρηνικο ωκεανό ( Καρμελ).
Yosemite εννοείται. Δες την ιστορία μου, φαίνεται ότι έχεις πολύ παρόμοιο πρόγραμμα με αυτά που έκανα προ 3 μηνών.

Edit: Το λινκ της ιστορίας

ΗΠΑ - Βραζιλία - 33000 χλμ , 3 ηπείροι με 150 ευρώ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η αληθεια ειναι πως υπαρχουν αμετρητα airbnb στο Μεταξουργειο και την Ομονοια. Αν βολταρεις το καλοκαιρι στην Αθηνας, Ασωματων και Πειραιως θα δεις απειρα βαλιτσακια να ρολαρουν. Ακομη κι αν καταλαβαν πολυ αργα οτι η "cosy φωλιτσα διπλα στο μετρο" ειναι στην Ομονοια, δεν κινδυνευσε η ζωη κανενος ουτε βρισκουμε τουριστες μαχαιρωμενους, η περιοχη εχει σχολεια, αρα κατοικους. Ειναι περιοχες φτωχες με μικροπαραβατικοτητα, αλλα το Μεταξουργειο πισω απο την Ομονοια ειναι καταπληκτικο για εξοδους.
(Ξεφεύγουμε από το θέμα και δεν είναι ωραίο)
Τα γνωρίζω πολύ καλά αυτά που λες, είναι όμως η μία πλευρά του νομίσματος.
Το αρχικό μου σχόλιο είχε να κάνει με το ότι δε σημαίνει απαραίτητα ότι όλα τα κέντρα της κάθε πόλης είναι καλά/ασφαλή για να μείνει κάποιος. Με αφορμή τις κεντρικές γειτονιές που γράφτηκαν για το ΣΦ και είναι όντως προβληματικές κάποιες από αυτές. Και σταματώ εδώ το offtopic.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
(Ξεφεύγουμε από το θέμα και δεν είναι ωραίο)
Τα γνωρίζω πολύ καλά αυτά που λες, είναι όμως η μία πλευρά του νομίσματος.
Το αρχικό μου σχόλιο είχε να κάνει με το ότι δε σημαίνει απαραίτητα ότι όλα τα κέντρα της κάθε πόλης είναι καλά/ασφαλή για να μείνει κάποιος. Με αφορμή τις κεντρικές γειτονιές που γράφτηκαν για το ΣΦ και είναι όντως προβληματικές κάποιες από αυτές. Και σταματώ εδώ το offtopic.
Εγω μονο σχολιασα τις περιοχες της Αθηνας που "δεν αγαπαμε να μενουμε".
Ως κατοικος του κεντρου και εργαζομενη για ενα διαστημα σε "κακοφημες" περιοχες αναγκαστικα, δεν συνεβη τιποτε και συναντησα φιλοτιμους ανθρωπους οσο και σε αλλες. Οι ανθρωποι ειναι επικινδυνοι παντου, οχι μονο στις φτωχογειτονιες.
Τελος Off topic κι απο μενα.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Είτε ποδήλατο. Με εξαίρεση Coit Tower που σου βγαίνει η γλώσσα, Marina beach, Mission Dolores, Port of San Francisco και Golden Gate park είναι κατα βάση flat και κάνεις πολύ ευχάριστη βόλτα. Όσες φορές έχω πάει ΣΦ, Bart μόνο για το αεροδρόμιο. Ποδηλατάκι και uber για τα καθημερινά.




Yosemite εννοείται. Δες την ιστορία μου, φαίνεται ότι έχεις πολύ παρόμοιο πρόγραμμα με αυτά που έκανα προ 3 μηνών.

Edit: Το λινκ της ιστορίας

ΗΠΑ - Βραζιλία - 33000 χλμ , 3 ηπείροι με 150 ευρώ
Εννοείτε πως την έχω διαβάσει!!!

Ποδήλατο της Uber εννοείς ή Uber taxi?
 
D

Delmem38110

Guest
(Ξεφεύγουμε από το θέμα και δεν είναι ωραίο)
Τα γνωρίζω πολύ καλά αυτά που λες, είναι όμως η μία πλευρά του νομίσματος.
Το αρχικό μου σχόλιο είχε να κάνει με το ότι δε σημαίνει απαραίτητα ότι όλα τα κέντρα της κάθε πόλης είναι καλά/ασφαλή για να μείνει κάποιος. Με αφορμή τις κεντρικές γειτονιές που γράφτηκαν για το ΣΦ και είναι όντως προβληματικές κάποιες από αυτές. Και σταματώ εδώ το offtopic.
τι είδες εκεί και σε έκανες να βγάλεις το συμπέρασμα ότι δεν είναι ασφαλή και ωραίο να μείνεις;,
πες μας να ξέρουμε να μην ξαναπάμε. μιλάμε για ΣΦ γιατί για την Αθήνα έχεις αστοχήσει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Απλά να θυμίσω ότι η κουβέντα ξεκίνησε συγκεκριμένα από την Union square και όχι γενικά για όλες τις περιοχές του κέντρου του ΣΦ.Και προσωπική μου γνώμη την Union δεν την λες μη ασφαλή περιοχή.Και έχει όπως είπα πολλές επιλογές σε ξενοδοχεία.Τέλος πάντων γούστα και απόψεις είναι όλα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
τι είδες εκεί και σε έκανες να βγάλεις το συμπέρασμα ότι δεν είναι ασφαλή και ωραίο να μείνεις;,
πες μας να ξέρουμε να μην ξαναπάμε. μιλάμε για ΣΦ γιατί για την Αθήνα έχεις αστοχήσει.
Άλλα 2 μέλη έχουν αναφερθεί σε συγκεκριμένες γειτονιές του ΣΦ πριν από εμένα, λέγοντας ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο για να μείνεις, παρ' όλα αυτά έχεις κολλήσει στα δικά μου γραφόμενα.
Ψάξε στο διαδίκτυο π.χ. για Tenderloin και πέριξ Union Square και ίσως διαπιστώσεις ότι δεν είναι αποκλειστικά δικό μου το συμπέρασμα.
Η πληροφόρηση υπάρχει, από κει και πέρα ο καθένας τα ζυγίζει κι αποφασίζει ό,τι του κάνει κέφι.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εννοείτε πως την έχω διαβάσει!!!

Ποδήλατο της Uber εννοείς ή Uber taxi?
Όχι, κατέβασε το app bay wheels. Συνδρομή $25 το μήνα, 45 λεπτά χωρίς έξτρα χρέωση, τα ηλεκτρικά έχουν χρέωση έξτρα νομίζω $0,5 ανα μίλι. Βλέπεις στο app σε ποια σημεία μπορείς να αφήσεις ή να πάρεις καινούριο ποδήλατο, πρακτικά έχει κάθε 200μ και ένα station, εκτός μόνο στη περιοχή γύρω από την γέφυρα και σε λόφους. Είναι πολύ χρηστικό γιατί η πόλη είναι μικρή και μπορείς να σπάσεις τα κομμάτια που θέλεις να πας μέσα στο 45λεπτο.

Πχ φεύγεις από Chinatown και πας painted ladies και Alamo park σε μισή ώρα. Περνάς την ώρα σου εκεί, μετά παίρνεις άλλο ποδήλατο και πας golden gate park.. Κάθεσαι στο πάρκο κανα 2ωρο, παίρνεις άλλο ποδήλατο και πας Mission dolores. Κλπ κλπ
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom