Ισπανία Σαν πεζοπόρος που ψάχνει την ψυχή του στο Camino De Santiago και μετράει την αντοχή του

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Περιεχόμενα

Και μερικες φωτογραφιες...


St Jean Pied Du Port - Η Αφετηρια του Camino Frances στη Γαλλικη μερια των Πυρηναιων.


Ειπαμε οι ομορφιες ειναι στις ανηφοροκατηφορες και την πρωτη μερα ειδα πολλες.



Καποιος προσκυνητης ανεφερε οτι οι Γαλλοι τρωνε τα αλογα γι αυτο τα εκτρεφουν. Δεν το εψαξα πολυ αλλα μπορει.



Ενα απο τα καλυτερα και καινουρια albergue στο Roncesvalles.



Τα περιφημα pinchos στην Παμπλονα. Πραγματικα πολυ νοστιμα.



Εδω γυριστηκαν σκηνες απο την ταινια The Way με τον Martin Sheen για οποιον ενδιαφερεται. Η ταινια δεν ειναι τιποτα φοβερο αλλα εχει ομορφα μερη.
Τρειλερ :


Ενα ηλιοβασιλεμα που μας εκανε να παρατησουμε το φαγητο και να βγουμε εξω να το φωτογραφισουμε.


Στον δρομο και σε λιγο θα πιουμε καφεδακι,, βλεπω πολη μπροστα.


Στο καμινο εχει πολλα παπουτσια παρατημενα. Καποιος σκεφτηκε να κανει κατι ομορφο.


Ατελειωτοι αμπελωνες.





Αστειες τοιχογραφιες για την ταλαιπωρια των προσκυνητων υπηρψαν πολλες αλλα αυτη μου αρεσε ιδιαιτερα.

Ο καθεδρικος ναος στο Burgos.


Breakfast of champions.


Ο καθεδρικος ναος του Santiago De Compostela. Οι σκαλωσιες το αδικουν ειναι ωραιος ναος.

Η ομορφια της απλοτητας και της πρακτικοτητας. Το νερο εγλυφε την πετρα και δεν μπορουσε καποιος να πιει. Για ολα ομως υπαρχει μια λυση.
 
Last edited:

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Και μερικες φωτογραφιες...

20161003_162319.jpg

St Jean Pied Du Port - Η Αφετηρια του Camino Frances στη Γαλλικη μερια των Πυρηναιων.

20161004_084530_HDR.jpg

Ειπαμε οι ομορφιες ειναι στις ανηφοροκατηφορες και την πρωτη μερα ειδα πολλες.


20161004_100255.jpg

Καποιος προσκυνητης ανεφερε οτι οι Γαλλοι τρωνε τα αλογα γι αυτο τα εκτρεφουν. Δεν το εψαξα πολυ αλλα μπορει.


20161005_073148.jpg

Ενα απο τα καλυτερα και καινουρια albergue στο Roncesvalles.


20161006_203809.jpg

Τα περιφημα pinchos στην Παμπλονα. Πραγματικα πολυ νοστιμα.


20161007_130251.jpg

Εδω γυριστηκαν σκηνες απο την ταινια The Way με τον Martin Sheen για οποιον ενδιαφερεται. Η ταινια δεν ειναι τιποτα φοβερο αλλα εχει ομορφα μερη.
Τρειλερ (
)


20161007_195456_HDR.jpg

Ενα ηλιοβασιλεμα που μας εκανε να παρατησουμε το φαγητο και να βγουμε εξω να το φωτογραφισουμε.

20161008_103339.jpg

Στον δρομο και σε λιγο θα πιουμε καφεδακι,, βλεπω πολη μπροστα.

20161009_135609.jpg

Στο καμινο εχει πολλα παπουτσια παρατημενα. Καποιος σκεφτηκε να κανει κατι ομορφο.

20161011_154340.jpg

Ατελειωτοι αμπελωνες.

20161013_222150.jpg



20161015_115219.jpg

Αστειες τοιχογραφιες για την ταλαιπωρια των προσκυνητων υπηρψαν πολλες αλλα αυτη μου αρεσε ιδιαιτερα.
20161015_164633.jpg

Ο καθεδρικος ναος στο Burgos.

20161026_125439.jpg

Breakfast of champions.

20161101_145516.jpg

Ο καθεδρικος ναος του Santiago De Compostela. Οι σκαλωσιες το αδικουν ειναι ωραιος ναος.

20161102_112625.jpg
Η ομορφια της απλοτητας και της πρακτικοτητας. Το νερο εγλυφε την πετρα και δεν μπορουσε καποιος να πιει. Για ολα ομως υπαρχει μια λυση.
 

Attachments

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.236
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Ένα μεγάλο like από μένα! Χαίρομαι πολύ όταν βλέπω και διαβάζω για το Camino de Santiago.

Είχα δει την ταινία The Way κάπου το 2014 και από τότε μου έχει μπει στο μυαλό για τα καλά η ιδέα. Στη συνέχεια έμαθα περισσότερα για το camino, την ιστορία του, το Σαντιάγο ντε Κομποστέλα. Το καλοκαίρι που μας πέρασε ταξίδεψα στην Πορτογαλία και στη συνέχεια ένα τριήμερο στο Vigo με Πορτογάλους φίλους. Eίχαμε μείνει στο O Refuxio de la Jerezana το οποίο είναι albergue στο Cesantes. Ήμασταν οι μόνοι που δεν κάναμε το camino ανάμεσα σε 25 άτομα και είχα την ευκαιρία να γνωρίσω κάποιους Γερμανούς και Αυστριακούς ταξιδιώτες. Πιστεύω ότι αυτά τα 2 βράδια στο Cesantes ήταν ότι καλύτερο για να μπω στο κλίμα. Πλέον θέλω τόσο πολύ να κάνω το camino και ελπίζω πως στα επόμενα χρόνια θα το πραγματοποιήσω είτε solo είτε με τον πατέρα μου αν χάσει κανα κιλό είτε με τους Πορτογάλους που θέλουν κι αυτοί να το κάνουν.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Εμενα μου ειχε πρωτοπει η αδερφη μου γι αυτο καμια 10αρια χρονια πριν και μου φανηκε ενδιαφερον. Δεν μπορουσα να παρω ομως αδεια για τοσο καιρο. Οταν οι συνθηκες βολεψαν πηρα την αποφαση και το εκανα.
Το σημαντικο ειναι οτι ο σπορος φυτευτηκε στο μυαλο σου. Οταν οι συνθηκες ειναι σωστες θα ευδοκιμησει. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαιρετικος!

Όντως οι σκαλωσιές αδικούν τον κατ'εμε πιο όμορφο ναό στον κόσμο, θα παραμείνουν μέχρι το 2020, που νομίζω είναι Αγιο έτος.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μπράβο Βασίλη που το κατάφερες, εβλεπα πριν λιγα χρονια τους προσκυνητές οταν επισκεφτηκα τη Γαλικία και θα θελα να είχα τον χρόνο να το ζήσω και εγω. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πόσα ¨πληγωμένα¨πόδια κυκλοφορούσαν στο Santiago απο τους ανθρώπους που τα κατάφεραν. Ακόμη και μαγνητάκια με πληγωμένες πατούσες υπάρχαν χα χα!!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Συγχαρητήρια !! Οι φωτογραφίες είναι υπέροχες!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αφησα πολλα πραγματα πισω μου. Αφησα τις ακριβες μου ορειβατικες μποτες που επρεπε να τις κουβαλαω για 3 μερες πριν να παρω την αποφαση να τις αφησω αφου μου μαυρισαν 2 νυχια. Ξεχασα και καποια ρουχα και στενοχωρεθηκα πολύ όταν το καταλαβα γιατι μου αρεσαν πολύ. Επισης αφησα πισω και μερικες σκεψεις. Τελικα από όλα αυτά καταλαβα ότι ειτε δεν τα χρειαζομουν ειτε μπορουσα να ζησω χωρις αυτά.
50 like τουλαχιστον σε αυτο
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μπραβο Βασίλη για το οδοιπορικό που εκανες !
Ωραια ιστορια και ωραίες φωτογραφίες .....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
μπραβο χαρας στο κουραγιο και την υπομονη σου .. οι φωτογραφιες τελειες..
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Πάρα πολύ όμορφο!! Μπράβο σου!! Άλλο ένα project που μπαίνει στο πρόγραμμα και μάλλον μετά το 2020 που θα τελειώσουν και οι εργασίες στο ναό!!;)
Σ' ευχαριστουμε πολύ για τις πληροφορίες!! Άντε τώρα με το καλό και στην ολοκλήρωση του Ε4!!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Πολυ ενδιαφερον, ευχαριστω για την ιδεα.
Μια απορια γιατι 2 νουμερα μεγαλυτερο παπουτσι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom