Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ισπανία Σαν πεζοπόρος που ψάχνει την ψυχή του στο Camino De Santiago και μετράει την αντοχή του

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος va5ilis, στις 11 Φεβρουαρίου 2017.

1. va5ilis

va5ilis Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Το Εβερεστ
    Ευχαριστω ολους για τα καλα σχολια. Ευχομαι να σας δοθει η ευκαιρια να το περπατησετε καποια στιγμη.

Και εμενα μου φανηκε περιεργο οταν το ελεγαν αλλοι που ειχαν κανει την διαδρομη.
    Βασικα συμβαινουν 2 πραγματα.
    1. Οταν εισαι πολλες ωρες ορθιος το αιμα κατεβαινει στα πελματα με αποτελεσμα αυτα να μεγαλωνουν σε ογκο(φουσκωνουν).
    2. Το δευτερο ειναι οτι η καμαρα του ποδιου μετα απο πολλες ωρες περπατημα "καθεται" και το πελμα "απλωνει".
    Καλο ειναι λοιπον να εχει αρκετο χωρο μεσα στο παπουτσι για το ποδι σου.

Nick_St and holland74 like this.
  2. va5ilis

va5ilis Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Το Εβερεστ
    Μην περιμενεις το 2020. Θα βαρεθεις να βλεπεις εκκλησιες αρα μην σε σταματαει αυτο.
    Κοιτουσα πληροφοριες για το Ε4 το οποιο δεν το ηξερα και φαινεται ενδιαφερον. Ευχαριστω για την πληροφορια.
    Παντως το καμινο δινει πραγματικα ζωη σε καποια χωριουδακια στην βορεια Ισπανια που αν και ομορφα ειναι πολυ φτωχα. Δεν ξερω γιατι δεν το εκμεταλλευομαστε και εμεις στην Ελλαδα για να προσελκυσουμε τουρισμο. Θα μου πεις πρεπει να βρουμε και κανενα λειψανο αγιου, αλλα και απο αυτα εχουμε πολλα.
    Μια αξιολογη προσπαθεια ειδα στην Ηρακλεια που εχει σηματοδοτημενα μονοπατια.

kitsos! and holland74 like this.
  3. efi.hania

efi.hania Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    papua
    Και τι γινεται οταν το πελμα ειναι φυσιολογικο και τριβεται μεσα στο μεγαλο παπουτσι? Δε γεμιζεις φουσκες? Εσυ οντως το εκανες?

holland74 likes this.
  4. va5ilis

va5ilis Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Το Εβερεστ
    Ναι εγω πεταξα ορειβατικες μποτες που τις ειχα χρησιμοποιησει σε αλλα μονοπατια χωρις προβλημα, γιατι με χτυπησαν. Την εβγαλα με σανδαλια και κατι αθλητικα με τρεκκινγκ σολα.
    Οι φουσκαλες ειναι αναποφευκτες οτι και να κανεις :eek:

efi.hania and holland74 like this.
  5. holland74

holland74 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού
    Καταρχάς χίλια like για τους Active Member :)
    Οι δρομείς μεγάλων αποστάσεων βάζουν στα πόδια τους και ανάμεσα στα δάχτυλά τους λίπος και φοράνε και 2 ζευγάρια κάλτσες, νομίζω με αυτόν τον τρόπο οι φουσκάλες μπορούν να αποφευχθούν ;);)

Last edited by a moderator: 13 Φεβρουαρίου 2017
    efi.hania and makisg like this.
  6. va5ilis

va5ilis Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Το Εβερεστ
    Καταρχάς χίλια like για τους Active Member :)
    Δικος μας εισαι και εσυ. Ωραιος!

Οι δρομείς μεγάλων αποστάσεων βάζουν στα πόδια τους και ανάμεσα στα δάχτυλά τους λίπος και φοράνε και 2 ζευγάρια κάλτσες,
    Καποιοι χρησιμοποιουσαν βαζελινη. Εγω χρησιμοποιουσα το Glide, που ειναι σαν αποσμητικο στικ, και περιοριζει τις τριβες.

νομίζω με αυτόν τον τρόπο οι φουσκάλες μπορούν να αποφευχθούν ;);)
    Ισως δεν ξερω. Δεν γνωρισα καποιον που να μην εβγαλε φουσκαλες :haha:. Παντως δεν ειναι κατι να σε τρομαζει, μπορεις να συνεχισεις να περπατας.

KIKI, Yorgos and holland74 like this.
  7. Amplified

Amplified Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Δυτική ακτή ΗΠΑ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Utopia Planitia
    Συγχαρητήρια για μονοπάτι, συγχαρητήρια και για τους active member. Πολύ ωραία ιστορία.

Marinetta and va5ilis like this.
  8. kitsos!

kitsos! Member

Επόμενο Ταξίδι:
    αζορες
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    περου
    Επίσης ένας άλλος σημαντικός λόγος που πρέπει το παπούτσι να είναι τουλάχιστον 1,5 νούμερο μεγαλύτερο είναι για να μην βρίσκει η φτέρνα στο πίσω μέρος του παπουτσιού κ τρίβεται στις απότομες ανηφόρες και αντίστοιχα για να μη βρίσκουν τα δάχτυλα και τα νύχια μπροστά στις απότομες κατηφόρες.. Γενικά πρέπει να έχει άνεση το πόδι μέσα στο παπούτσι αλλά να είναι και καλά δεμένα τα κορδόνια για να μην είναι σαν βάρκα και κάνει βόλτες..
    Ενας εύκολος τρόπος για να πάρεις το σωστό νούμερο παπούτσι για Trekking (είτε είναι μποτάκι είτε αθλητικό) είναι να φορέσεις το παπούτσι, να προωθήσεις το πόδι σου όσο πιο μπροστά γίνεται ώστε να βρίσκουν τα δάχτυλα στο παπούτσι και να χωράει άνετα ο δείκτης (ή και 2 δάχτυλα) στο πίσω μέρος του παπουτσιού στην φτέρνα.

Δε ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό.. Ούτε το έχω ξανακούσει.. Γιατί αν φοράς δύο ζευγάρια κάλτσες αυτό που γίνεται είναι ότι στα σημεία τριβής τρίβονται οι κάλτσες μεταξύ τους κ σου προκαλλούν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα μετά από ώρες πορείας.. Ακόμα και χειμερινό βουνό όταν κάνεις ποτέ δε φοράς 2 ζευγάρια κάλτσες λόγω κρύου ας πούμε. Απλά φοράς πιο χοντρές. Γενικά όσο σημαντικό είναι το παπούτσι σε ένα trekking άλλο τόσο σημαντική είναι και η κάλτσα. Μπορεί το παπούτσι να είναι το ιδανικό αλλά αν δεν είναι και η κάλτσα οι φουσκάλες είναι σίγουρες!!

Στην Ελλάδα έχουμε πολλά χιλιόμετρα σηματοδοτημένων μονοπατιών απλά μάλλον δεν είναι τόσο διαδεδομένα. Αλλά στα ''ψηλά βουνά μας'' γενικά υπάρχουν πάρα πολλά και πανέμορφα μονοπάτια με μεγάλη ποικιλία στο τεχνικό τους επίπεδο και γενικά για όλα τα γούστα!!

8avos, va5ilis and vasiliss like this.
  9. Arkoudou

Arkoudou Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
    Χίλια μπράβο και από εμένα, για την ιστορία , τις φωτογραφίες και το κουράγιο σου!!!
    Κάτι που μου αρέσει πολύ στο φόρουμ είναι ότι μαθαίνεις για ταξιδιωτικούς προορισμούς που ούτε καν γνώριζες την υπαρξή τους. ...

dpapatsimpas and va5ilis like this.
  10. underwater

underwater Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ανταρκτική
    Ευχαριστούμε πολύ!
    Πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερη εμπειρία, θέλω κι εγώ να το κάνω κάποια στιγμή! :)

11. STKF

STKF Member

Να σκεφθείς ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο και σημαντικότερο μονοπάτι στην Ελλάδα, επειδή είναι διευρωπαικό. Παρόλα αυτά δεν το γνώριζες. Για το camino όμως ήξερες. Αυτό κάτι λέει. Τι λεέι? Κατά την γνώμη μου ότι δεν υπάρχει επαρκής προβολή του.
    Όσο για την τωρινή κατάστασή του? Μία ακόμη πονεμένη ιστορία, στην χώρα -πανηγύρι Ψάξε καλά πριν κάνεις κάποιο κομμάτι του.

Δεν είναι ανάγκη να έχει θρησκευτικό ενδιαφέρον απαραίτητα.
    Σκέψου ένα μονοπάτι να αρχίζει από Ναύπακτο, να συνεχίζει στα ορεινά της, να διασχίζει Άγραφα, Αργιθέα, Νότια Πίνδο(με παρακλάδι για Τζουμέρκα) και να καταλήγει Μέτσοβο. Δεν θα ήταν φανταστικό?:xalara:

Ότι έγραψα και προηγουμένως για το Ε4. Δεν είναι πολύ γνωστά λόγω ελλιπούς προβολής. Επίσης σε πολλά υπάρχουν προβλήματα λόγω έλλειψης συντήρησης.:(

Last edited: 14 Φεβρουαρίου 2017
    Arkoudou, va5ilis and kitsos! like this.
  12. STKF

STKF Member

Σε αυτά που λέτε θέλω να προσθέσω το εξής. Όταν πάτε να αγοράσετε ορειβατικά η πεζοπορικά παπούτσια να θυμάστε ότι καταρχάς πρέπει να βρείτε ποιό είναι το νούμερο στην συγκεκριμμένη εταιρεία της οποίας τα παπούτσια σκέπτεσθε να αγοράσετε. Διότι δεν φοράτε απαραίτητα σε όλες στις εταιρείες το ίδιο νούμερο. Οι φόρμες των παπαουσιών διαφέρουν σε τέτοιο σημείο που είναι πολύ πιθανόν σε άλλη να φοράτε μισό η ένα νούμερο πάνω, σε άλλη μισό η ένα νούμερο κάτω, από αυτό που συνήθως φοράτε στα αστικά παπούσια.
    Έχει παρατηρηθεί ακόμη και στην ίδια εταιρεία οι φόρμες να αλλάζουν από μοντέλο σε μοντέλο και να φοράς άλλο νούμερο στο ένα και άλλο νούμερο σε κάποιο άλλο.