Ισπανία Σαν πεζοπόρος που ψάχνει την ψυχή του στο Camino De Santiago και μετράει την αντοχή του

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Ευχαριστω ολους για τα καλα σχολια. Ευχομαι να σας δοθει η ευκαιρια να το περπατησετε καποια στιγμη.

Μια απορια γιατι 2 νουμερα μεγαλυτερο παπουτσι?
Και εμενα μου φανηκε περιεργο οταν το ελεγαν αλλοι που ειχαν κανει την διαδρομη.
Βασικα συμβαινουν 2 πραγματα.
1. Οταν εισαι πολλες ωρες ορθιος το αιμα κατεβαινει στα πελματα με αποτελεσμα αυτα να μεγαλωνουν σε ογκο(φουσκωνουν).
2. Το δευτερο ειναι οτι η καμαρα του ποδιου μετα απο πολλες ωρες περπατημα "καθεται" και το πελμα "απλωνει".
Καλο ειναι λοιπον να εχει αρκετο χωρο μεσα στο παπουτσι για το ποδι σου.
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Πάρα πολύ όμορφο!! Μπράβο σου!! Άλλο ένα project που μπαίνει στο πρόγραμμα και μάλλον μετά το 2020 που θα τελειώσουν και οι εργασίες στο ναό!!;)
Σ' ευχαριστουμε πολύ για τις πληροφορίες!! Άντε τώρα με το καλό και στην ολοκλήρωση του Ε4!!
Μην περιμενεις το 2020. Θα βαρεθεις να βλεπεις εκκλησιες αρα μην σε σταματαει αυτο.
Κοιτουσα πληροφοριες για το Ε4 το οποιο δεν το ηξερα και φαινεται ενδιαφερον. Ευχαριστω για την πληροφορια.
Παντως το καμινο δινει πραγματικα ζωη σε καποια χωριουδακια στην βορεια Ισπανια που αν και ομορφα ειναι πολυ φτωχα. Δεν ξερω γιατι δεν το εκμεταλλευομαστε και εμεις στην Ελλαδα για να προσελκυσουμε τουρισμο. Θα μου πεις πρεπει να βρουμε και κανενα λειψανο αγιου, αλλα και απο αυτα εχουμε πολλα.
Μια αξιολογη προσπαθεια ειδα στην Ηρακλεια που εχει σηματοδοτημενα μονοπατια.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
Ευχαριστω ολους για τα καλα σχολια. Ευχομαι να σας δοθει η ευκαιρια να το περπατησετε καποια στιγμη.



Και εμενα μου φανηκε περιεργο οταν το ελεγαν αλλοι που ειχαν κανει την διαδρομη.
Βασικα συμβαινουν 2 πραγματα.
1. Οταν εισαι πολλες ωρες ορθιος το αιμα κατεβαινει στα πελματα με αποτελεσμα αυτα να μεγαλωνουν σε ογκο(φουσκωνουν).
2. Το δευτερο ειναι οτι η καμαρα του ποδιου μετα απο πολλες ωρες περπατημα "καθεται" και το πελμα "απλωνει".
Καλο ειναι λοιπον να εχει αρκετο χωρο μεσα στο παπουτσι για το ποδι σου.
Και τι γινεται οταν το πελμα ειναι φυσιολογικο και τριβεται μεσα στο μεγαλο παπουτσι? Δε γεμιζεις φουσκες? Εσυ οντως το εκανες?
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Και τι γινεται οταν το πελμα ειναι φυσιολογικο και τριβεται μεσα στο μεγαλο παπουτσι? Δε γεμιζεις φουσκες? Εσυ οντως το εκανες?
Ναι εγω πεταξα ορειβατικες μποτες που τις ειχα χρησιμοποιησει σε αλλα μονοπατια χωρις προβλημα, γιατι με χτυπησαν. Την εβγαλα με σανδαλια και κατι αθλητικα με τρεκκινγκ σολα.
Οι φουσκαλες ειναι αναποφευκτες οτι και να κανεις :eek:
 

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ναι εγω πεταξα ορειβατικες μποτες που τις ειχα χρησιμοποιησει σε αλλα μονοπατια χωρις προβλημα, γιατι με χτυπησαν. Την εβγαλα με σανδαλια και κατι αθλητικα με τρεκκινγκ σολα.
Οι φουσκαλες ειναι αναποφευκτες οτι και να κανεις :eek:[/QUOTE
Καταρχάς χίλια like για τους Active Member :)
Οι δρομείς μεγάλων αποστάσεων βάζουν στα πόδια τους και ανάμεσα στα δάχτυλά τους λίπος και φοράνε και 2 ζευγάρια κάλτσες, νομίζω με αυτόν τον τρόπο οι φουσκάλες μπορούν να αποφευχθούν ;);)
 
Last edited by a moderator:

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το Εβερεστ
Καταρχάς χίλια like για τους Active Member :)
Δικος μας εισαι και εσυ. Ωραιος!

Οι δρομείς μεγάλων αποστάσεων βάζουν στα πόδια τους και ανάμεσα στα δάχτυλά τους λίπος και φοράνε και 2 ζευγάρια κάλτσες,
Καποιοι χρησιμοποιουσαν βαζελινη. Εγω χρησιμοποιουσα το Glide, που ειναι σαν αποσμητικο στικ, και περιοριζει τις τριβες.

νομίζω με αυτόν τον τρόπο οι φουσκάλες μπορούν να αποφευχθούν ;);)
Ισως δεν ξερω. Δεν γνωρισα καποιον που να μην εβγαλε φουσκαλες :haha:. Παντως δεν ειναι κατι να σε τρομαζει, μπορεις να συνεχισεις να περπατας.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Utopia Planitia
Συγχαρητήρια για μονοπάτι, συγχαρητήρια και για τους active member. Πολύ ωραία ιστορία.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Ευχαριστω ολους για τα καλα σχολια. Ευχομαι να σας δοθει η ευκαιρια να το περπατησετε καποια στιγμη.



Και εμενα μου φανηκε περιεργο οταν το ελεγαν αλλοι που ειχαν κανει την διαδρομη.
Βασικα συμβαινουν 2 πραγματα.
1. Οταν εισαι πολλες ωρες ορθιος το αιμα κατεβαινει στα πελματα με αποτελεσμα αυτα να μεγαλωνουν σε ογκο(φουσκωνουν).
2. Το δευτερο ειναι οτι η καμαρα του ποδιου μετα απο πολλες ωρες περπατημα "καθεται" και το πελμα "απλωνει".
Καλο ειναι λοιπον να εχει αρκετο χωρο μεσα στο παπουτσι για το ποδι σου.
Επίσης ένας άλλος σημαντικός λόγος που πρέπει το παπούτσι να είναι τουλάχιστον 1,5 νούμερο μεγαλύτερο είναι για να μην βρίσκει η φτέρνα στο πίσω μέρος του παπουτσιού κ τρίβεται στις απότομες ανηφόρες και αντίστοιχα για να μη βρίσκουν τα δάχτυλα και τα νύχια μπροστά στις απότομες κατηφόρες.. Γενικά πρέπει να έχει άνεση το πόδι μέσα στο παπούτσι αλλά να είναι και καλά δεμένα τα κορδόνια για να μην είναι σαν βάρκα και κάνει βόλτες..
Ενας εύκολος τρόπος για να πάρεις το σωστό νούμερο παπούτσι για Trekking (είτε είναι μποτάκι είτε αθλητικό) είναι να φορέσεις το παπούτσι, να προωθήσεις το πόδι σου όσο πιο μπροστά γίνεται ώστε να βρίσκουν τα δάχτυλα στο παπούτσι και να χωράει άνετα ο δείκτης (ή και 2 δάχτυλα) στο πίσω μέρος του παπουτσιού στην φτέρνα.

φοράνε και 2 ζευγάρια κάλτσες,
Δε ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό.. Ούτε το έχω ξανακούσει.. Γιατί αν φοράς δύο ζευγάρια κάλτσες αυτό που γίνεται είναι ότι στα σημεία τριβής τρίβονται οι κάλτσες μεταξύ τους κ σου προκαλλούν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα μετά από ώρες πορείας.. Ακόμα και χειμερινό βουνό όταν κάνεις ποτέ δε φοράς 2 ζευγάρια κάλτσες λόγω κρύου ας πούμε. Απλά φοράς πιο χοντρές. Γενικά όσο σημαντικό είναι το παπούτσι σε ένα trekking άλλο τόσο σημαντική είναι και η κάλτσα. Μπορεί το παπούτσι να είναι το ιδανικό αλλά αν δεν είναι και η κάλτσα οι φουσκάλες είναι σίγουρες!!

Δεν ξερω γιατι δεν το εκμεταλλευομαστε και εμεις στην Ελλαδα για να προσελκυσουμε τουρισμο. Θα μου πεις πρεπει να βρουμε και κανενα λειψανο αγιου, αλλα και απο αυτα εχουμε πολλα.
Μια αξιολογη προσπαθεια ειδα στην Ηρακλεια που εχει σηματοδοτημενα μονοπατια.
Στην Ελλάδα έχουμε πολλά χιλιόμετρα σηματοδοτημένων μονοπατιών απλά μάλλον δεν είναι τόσο διαδεδομένα. Αλλά στα ''ψηλά βουνά μας'' γενικά υπάρχουν πάρα πολλά και πανέμορφα μονοπάτια με μεγάλη ποικιλία στο τεχνικό τους επίπεδο και γενικά για όλα τα γούστα!!
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Χίλια μπράβο και από εμένα, για την ιστορία , τις φωτογραφίες και το κουράγιο σου!!!
Κάτι που μου αρέσει πολύ στο φόρουμ είναι ότι μαθαίνεις για ταξιδιωτικούς προορισμούς που ούτε καν γνώριζες την υπαρξή τους. ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ευχαριστούμε πολύ!
Πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερη εμπειρία, θέλω κι εγώ να το κάνω κάποια στιγμή! :)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Κοιτουσα πληροφοριες για το Ε4 το οποιο δεν το ηξερα και φαινεται ενδιαφερον
Να σκεφθείς ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο και σημαντικότερο μονοπάτι στην Ελλάδα, επειδή είναι διευρωπαικό. Παρόλα αυτά δεν το γνώριζες. Για το camino όμως ήξερες. Αυτό κάτι λέει. Τι λεέι? Κατά την γνώμη μου ότι δεν υπάρχει επαρκής προβολή του.
Όσο για την τωρινή κατάστασή του? Μία ακόμη πονεμένη ιστορία, στην χώρα -πανηγύρι Ψάξε καλά πριν κάνεις κάποιο κομμάτι του.

Δεν ξερω γιατι δεν το εκμεταλλευομαστε και εμεις στην Ελλαδα για να προσελκυσουμε τουρισμο. Θα μου πεις πρεπει να βρουμε και κανενα λειψανο αγιου, αλλα και απο αυτα εχουμε πολλα.
Δεν είναι ανάγκη να έχει θρησκευτικό ενδιαφέρον απαραίτητα.
Σκέψου ένα μονοπάτι να αρχίζει από Ναύπακτο, να συνεχίζει στα ορεινά της, να διασχίζει Άγραφα, Αργιθέα, Νότια Πίνδο(με παρακλάδι για Τζουμέρκα) και να καταλήγει Μέτσοβο. Δεν θα ήταν φανταστικό?:xalara:

Στην Ελλάδα έχουμε πολλά χιλιόμετρα σηματοδοτημένων μονοπατιών απλά μάλλον δεν είναι τόσο διαδεδομένα.
Ότι έγραψα και προηγουμένως για το Ε4. Δεν είναι πολύ γνωστά λόγω ελλιπούς προβολής. Επίσης σε πολλά υπάρχουν προβλήματα λόγω έλλειψης συντήρησης.:(
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
(δυο νουμερα μεγαλύτερα, όχι ένα αλλα δυο !!!
που πρέπει το παπούτσι να είναι τουλάχιστον 1,5 νούμερο μεγαλύτερο
Σε αυτά που λέτε θέλω να προσθέσω το εξής. Όταν πάτε να αγοράσετε ορειβατικά η πεζοπορικά παπούτσια να θυμάστε ότι καταρχάς πρέπει να βρείτε ποιό είναι το νούμερο στην συγκεκριμμένη εταιρεία της οποίας τα παπούτσια σκέπτεσθε να αγοράσετε. Διότι δεν φοράτε απαραίτητα σε όλες στις εταιρείες το ίδιο νούμερο. Οι φόρμες των παπαουσιών διαφέρουν σε τέτοιο σημείο που είναι πολύ πιθανόν σε άλλη να φοράτε μισό η ένα νούμερο πάνω, σε άλλη μισό η ένα νούμερο κάτω, από αυτό που συνήθως φοράτε στα αστικά παπούσια.
Έχει παρατηρηθεί ακόμη και στην ίδια εταιρεία οι φόρμες να αλλάζουν από μοντέλο σε μοντέλο και να φοράς άλλο νούμερο στο ένα και άλλο νούμερο σε κάποιο άλλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom