Σαν σήμερα (ταξιδιωτική έκδοση)

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Η αλήθεια είναι πως δεν το'χουν με το bbq. Μέχρι να ανακαλύψουν τη χάρη της προβατίνας ή του σουβλιστού αμνοεριφίου και να μάθουν να ψήνουν το χταπόδι εφόσον το παραγουλιάσουν και όχι ζωντανό όπως βγαίνει από τη θάλασσα θέλουν πολλά μαθήματα.....
Επειδη δεν το εχουν κοπανησει ειναι ετσι? Και το καταλαβες απο την φωτο ή το ηξερες? Γιατι εγω ουτε που το σκεφτηκα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Επειδη δεν το εχουν κοπανησει ειναι ετσι? Και το καταλαβες απο την φωτο ή το ηξερες? Γιατι εγω ουτε που το σκεφτηκα.
Το ήξερα. Στην Ν.Κορέα όπως και στην Ιαπωνία φυσικά τα τρώνε ωμά και ζωντανά ακόμα.
Έδωσα πολλά μαθήματα τα καλοκαίρια στη Gujora beach (ο παράδεισος του ψαροντουφεκά!) σε έκπληκτους Κορεάτες που τους τραβούσα από τη μύτη όταν με έβλεπαν να ψήνω το χταπόδι που μόλις είχα πιάσει. Οι ίδιοι σαν λαός δεν ασχολούνται τόσο με το ερασιτεχνικό ψάρεμα. Σπάνια είδα κάποιον με καλάμι να ψαρεύει και ακόμα σπανιότερα κάποιον ψαροντουφεκά παρόλο που οι θάλασσες τους βράζουν απο ψάρια και θαλασσινά Γενικότερα σε αυτές τις χώρες τα ψάρια και τα θαλασσινά τα πουλάνε κυρίως ζωντανά ώς απόδειξη φρεσκάδας (ή αποξηραμένα) και τα διατηρούν σε τεράστιες γυάλες τύπου ενυδρείου από το οποίο πας και διαλέγεις ποιο θέλεις να αγοράσεις. Επι τόπου στο καθαρίζουν στο ξαντεριάζουν και στο δίνουν στη σακούλα που συνεχίζει και σπαρταράει μέχρι να πας σπίτι.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Το ήξερα. Στην Ν.Κορέα όπως και στην Ιαπωνία φυσικά τα τρώνε ωμά και ζωντανά ακόμα.
Έδωσα πολλά μαθήματα τα καλοκαίρια στη Gujora beach (ο παράδεισος του ψαροντουφεκά!) σε έκπληκτους Κορεάτες που τους τραβούσα από τη μύτη όταν με έβλεπαν να ψήνω το χταπόδι που μόλις είχα πιάσει. Οι ίδιοι σαν λαός δεν ασχολούνται τόσο με το ερασιτεχνικό ψάρεμα. Σπάνια είδα κάποιον με καλάμι να ψαρεύει και ακόμα σπανιότερα κάποιον ψαροντουφεκά παρόλο που οι θάλασσες τους βράζουν απο ψάρια και θαλασσινά Γενικότερα σε αυτές τις χώρες τα ψάρια και τα θαλασσινά τα πουλάνε κυρίως ζωντανά ώς απόδειξη φρεσκάδας (ή αποξηραμένα) και τα διατηρούν σε τεράστιες γυάλες τύπου ενυδρείου από το οποίο πας και διαλέγεις ποιο θέλεις να αγοράσεις. Επι τόπου στο καθαρίζουν στο ξαντεριάζουν και στο δίνουν στη σακούλα που συνεχίζει και σπαρταράει μέχρι να πας σπίτι.
Εεε και στην Ελλαδα πουλανε ψαρια ζωντανα ισως δεν ειναι τοσο διαδεδομενο οσο εκει αλλα και εδω βρισκεις στα νησια! Στην Αθηνα δεν εχω πετυχει αλλα στην Ροδο οταν ημουν παιδακι θυμαμαι πετυχαινα ειτε μονος ειτε πιο συχνα με τον πατερα μου! Ή πρωι πρωι στην λαικη που γινοταν κατω απο το σπιτι μας ειτε οποια ωρα να 'ναι αλλα μεχρι μεσημερι στον Αι Γιαννη ειτε στην Ιξια διπλα στην θαλασσα ειχε παρκαρισμενες καροτσες με ψαρια που σπαρταραγανε! Και παιρναμε ο,τι σπαρταραγε. Αλλοτε μαριδα, αλλοτε κουτσομουρα, αλλοτε μπαρμπουνι! Στα μικρα νησια ακομα πιο συχνα το βλεπεις! Εγω δεν ψαρευω αλλα αρκετοι απο τους φιλους μου ψαρευουν, Οποτε μεγαλωμενος σε νησι εχω εικονες απο ψαρια που σπαρταρανε απο ψαραδες που βγαζουνε χταποδια και τα βαρανε στα βραχια, απο κοσμο παρατεταγμενο με τα καλαμια του και αλλα τετοια, ομολογω ομως πως δεν ηξερα την λεξη παραγουλιαζω, απο τα συμφραζομενα την καταλαβα! Καμμια φορα πολυ πιο σπανια μπορει να ειχε βγαλει ο ψαρας και κανενα ροφο τεραστιο ή κανεναν ξιφια μιλαμε τωρα για ψαρια πενηντα κιλα μπορει και παραπανω. Τα εκοβε φιλετα και πηγαινε ο κοσμος και ψωνιζε! Αποξηραμενα ψαρια παντως δεν εχω πετυχει.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Το χταπόδι αυτό ήταν από τα καλύτερα που έχω φάει πάντως! :xalara:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
2 Μαρτίου 2019 - Ho Chi Minh City - Βιετνάμ

857.jpg


Reunification Palace

858.jpg


War Remnants Museum

859.jpg


Notre-Damn Basilica

860.jpg


Βράδυ της ίδιας μέρας, σε ένα παραδοσιακό εστιατόριο:

861.jpg


Στο roof top Bar του Sunland hotel

862.jpg


Στη Bùi Viện street

863.jpg
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αχ! Herrengasse !!!
Με έστειλες τώρα πολλά χρόνια πίσω! Μερικά τετράγωνα πιο κάτω ήταν το σπίτι της γιαγιάς μου που δυστυχώς μετά τον θάνατό της πουλήθηκε μιας και κανένας μας δεν σκόπευε να το χρησιμοποιήσει ως μόνιμη κατοικία....
Κρίμα. Σίγουρα όμως οι αναμνήσεις παραμένουν.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
03/03/1992 Μπραζίλια, Βραζιλία – πριν 29 χρόνια

Στο βάθος το μέγαρο της βουλής. Το γλυπτό στην επιφάνεια του νερού είναι μπροστά στο μέγαρο της κυβέρνησης και συμβολίζει τις 5 ηπείρους.

Η πρωτεύουσα τότε ήταν ακόμη σχετικά νεόκτιστη και δεν υπήρχαν έξω από το βασικό σχέδιό της (σχήμα αεροπλάνου) άλλες οικιστικές περιοχές όπως φαίνονται σήμερα στο Google Earth.


DSCN2750 (2).JPG


Να πω εδώ για τους νεότερους που δεν τα πρόλαβαν ότι οι φωτογραφίες με τις αναλογικές μηχανές είχαν κάποιο αξιόλογο κόστος. Αγορά φιλμ, εμφάνιση, εκτύπωση. Αρκετές στάσεις από τις 24 ή 36 χαλούσαν από κακό χειρισμό της μηχανής ενώ άλλες είχαν ελαττώματα στο φωτισμό την εστίαση στα πρόσωπα κλπ. Αξιοποιήσιμες ήταν το 50-60% και αυτό ανέβαζε το κόστος της καθεμιάς. Κάθε μέρα στο ταξίδι βγάζαμε 4-5 το πολύ φωτογραφίες. Γι αυτό και δεν σπαταλούσαμε στάσεις για φωτογράφιση αποκλειστικά τοπίων, ήταν πολυτέλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom