Σας έχουν κλέψει ποτέ;

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
εμένα μου σπάσανε δυο φορές τα τζάμια σε δυο διαφορετικά αμάξια στη Θεσσαλονίκη --- οκ την πρώτη φορά πήγα γυρεύοντας έχοντας αφήσει μέσα ένα μπουφάν, άλλα τη δεύτερη η ζημιά έγινε για το ματάκι στον καθρέφτη ... ξήλωσαν ολο τον καθρέφτη !!!

Απο τότε ούτε χαρτάκι απο διόδια δν αφήνω μέσα !! :)
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Στην ακαδημιας πριν 20 χρονια την ωρα που ανεβαινα στο λεωφορειο.Πηραν το πορτοφολι ,λιγα χρηματα και τα υπολοιπα ταυτοτητα ,προσωπικα χαρτια τα εβαλαν σε φακελο και τα πεταξαν στη χαριλαου τρικουπη οπου και βρεθηκαν.Το βρηκε μια κυρια και με εντοπισε με το τηλεφωνο του γυμναστηριου
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Στο ενα και μοναδικο ταξιδι που βγηκα δεν ειχα καποιο περιστατικο.Αυτο ομως που μου εμεινε ηταν το συναισθημα (απεριγραπτο) που ενιωσα οταν βγαινοντας απο την τουαλετα, του (θεικου ως προς την βροση) olympia στην πραγα, εκανα την κινηση να πιασω το πορτοφολι(ειχα μεσα λεφτα ταξιδιου +καρτα αναληψης + διαβατηριο) απο την πισω τσεπη του παντελονιου και διαπιστωσα αερα!!Τα 5-10 δευτερολεπτα μεχρι να φωτισω οτι το ειχα βαλει στην εσωτερικη του μπουφαν(λιγο πριν ειχα κατεβει απο τραμ) δεν περιγραφονται......
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Ευτυχώς (φτύνω στο κόρφο μου, που λένε...) δεν έχω βρεθεί σε τέτοια άσχημη φάση κλοπής, σε κανένα από τα ταξίδια μου στο εξωτερικό..(σε αντίθεση με την Αθήνα, που μου έχουν κλέψει το πορτοφόλι μου..)
έχω ξεχάσει όμως κανα δυό φορές τσάντες με ψιλοπράγματα-αναμνηστικά σε ταξί ή μετρό και στην Ιταλία και στην Ουάσιγκτον..:(
Εκεί όμως που έπαθα τον απόλυτο πανικό ήταν σε πολυκατάστημα στη Νέα Υόρκη,στο century 21, όταν διαπίστωσα ότι έλειπε το πορτοφόλι μου το οποίο είχε βέβαια, πιστωτικές, ταυτότητα, δολλάρια, ευρώ και τηλέφωνα χρήσιμα αν έχανα το κινητό !!!έχασα τον έλεγχο του μυαλού μου και μερικά λεπτά αργότερα, αφού με μεγάλη προσπάθεια κατάθερα να συγκεντρωθώ, τρέχω στο ταμείο και βλέπω τον ταμία και έναν Ιταλό πελάτη (που σημειωτέον με είχε βοηθήσει να διαλέξω ένα ανδρικό πουκάμισο !!!...:bleh:) να είναι σε χειρότερη κατάσταση από εμένα..πανικόβλητος !!!πλησίαζε η ώρα να κλείσει το κατάστημα και είχε βρεθεί ο ταμίας μ΄ένα πορτοφόλι (το δικό μου ) πάνω στο ταμείο..φίλησα το ταμία απ΄τη χαρά μου, φίλησα και τον Ιταλό (άλλο που δεν ήθελα δηλ..) με φίλησαν κι αυτοί και τέλος καλό..ουφ !!!όταν το σκέφτομαι κρύος ιδρώτας με λούζει, ακόμα και τώρα..:lol:
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Διαπιστώνω κι εγώ ότι Βαρκελώνη και Ρώμη είναι οι πόλεις των...ελαφροχέρηδων!!!

Προσωπικά, δόξα τω Θεώ, δεν είχα (ακόμα) κάποιο περιστατικό.

Έχοντας όμως πάει στη Βαρκελώνη με το Παν/μιο, τη 1 μέρα έκλεψαν από το 1 παιδί της παρέας την κάμερα (μέσα στο βαγόνι του μετρό, επωφελούμενοι από το στριμωξίδι την ξεκρέμασαν από τον ώμο του) και την άλλη μέρα, ο ΊΔΙΟΣ ξέχασε το τσαντάκι του στον πάγκο του μετρό κι όταν το διαπιστώσαμε, το τραίνο είχε ήδη ξεκινήσει και δε μπορούσε να βγει να το πάρει.Όταν επιστρέψαμε, το τσαντάκι είχε κάνει φτερά φυσικά. Ευτυχώς, δεν είχε πολλά χρήματα μέσα, αλλά στενοχωρήθηκε γιατί είχε εκεί τα γυαλιά της μυωπίας τα οποία ήταν φρεσκοαγορασμένα λίγο πριν το ταξίδι κι ακριβοπληρωμένα, αλλά το κυριότερο, το παιδί δε μπορούσε να χαρεί τα αξιοθέατα μετά, αφού δεν πολυέβλεπε χωρίς τα γυαλιά.Ούτε κάμερα για φωτογραφίες είχε και την άλλη μέρα τον έπιασε και κρυολόγημα κι όλο φτερνιζόταν και το χειρότερο??? Τον έπιασε και διάρροια κι όλο έψαχνε για τουαλέττα... Όπως καταλαβαίνετε, η εκδρομή αυτή του έμεινε αξέχαστη!!!
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διαπιστώνω κι εγώ ότι Βαρκελώνη και Ρώμη είναι οι πόλεις των...ελαφροχέρηδων!!!

Προσωπικά, δόξα τω Θεώ, δεν είχα (ακόμα) κάποιο περιστατικό.

Έχοντας όμως πάει στη Βαρκελώνη με το Παν/μιο, τη 1 μέρα έκλεψαν από το 1 παιδί της παρέας την κάμερα (μέσα στο βαγόνι του μετρό, επωφελούμενοι από το στριμωξίδι την ξεκρέμασαν από τον ώμο του) και την άλλη μέρα, ο ΊΔΙΟΣ ξέχασε το τσαντάκι του στον πάγκο του μετρό κι όταν το διαπιστώσαμε, το τραίνο είχε ήδη ξεκινήσει και δε μπορούσε να βγει να το πάρει.Όταν επιστρέψαμε, το τσαντάκι είχε κάνει φτερά φυσικά. Ευτυχώς, δεν είχε πολλά χρήματα μέσα, αλλά στενοχωρήθηκε γιατί είχε εκεί τα γυαλιά της μυωπίας τα οποία ήταν φρεσκοαγορασμένα λίγο πριν το ταξίδι κι ακριβοπληρωμένα, αλλά το κυριότερο, το παιδί δε μπορούσε να χαρεί τα αξιοθέατα μετά, αφού δεν πολυέβλεπε χωρίς τα γυαλιά.Ούτε κάμερα για φωτογραφίες είχε και την άλλη μέρα τον έπιασε και κρυολόγημα κι όλο φτερνιζόταν και το χειρότερο??? Τον έπιασε και διάρροια κι όλο έψαχνε για τουαλέττα... Όπως καταλαβαίνετε, η εκδρομή αυτή του έμεινε αξέχαστη!!!
Έλα πες την αλήθεια, πλάκα κανείς..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τυχαιο που ξεθαψατε αυτο το θεμα 2 μερες πριν παω Ισπανια?Μη με αγχωνετε τωρα....
Τοιχο τοιχο θα πηγαινω:D
Εχω αγορασει ενα μπουφαν με εσωτερικη τσεπη...που να σκαω στη ζεστη δε θα το βγαζω
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τυχαιο που ξεθαψατε αυτο το θεμα 2 μερες πριν παω Ισπανια?Μη με αγχωνετε τωρα....
Τοιχο τοιχο θα πηγαινω:D
Εχω αγορασει ενα μπουφαν με εσωτερικη τσεπη...που να σκαω στη ζεστη δε θα το βγαζω
Μαδρίτη είναι καλύτερα από Βαρκελώνη don't worry, θέλει προσοχή ωστόσο όπως παντού.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Φανταζομαι οτι ειδικα αν κυκλοφορεις και μονη ..χρειαζεται μεγαλυτερη προσοχη.
Καλα δεν εχω σκοπο να παρω πολλα χρηματα μαζι μου (δε θα εχω εξαλλου :D) και καμια απολυτως καρτα .Οποτε μπορουν να βαλουν στο ματι τους (για να μην πω τιποτα αλλο) το πορτοφολι ..αν καποιος το παρει.Διαβατηρια θα τα αφησω στο σπιτι της φιλης μου ...χεχεχε θυμηθηκα τωρα αυτο τον γκαντεμη που μας ανοιξε το αυτοκινητο στο Κοπα Κοπανα και εμεις επειδη την ειχαμε ψυλιαστει τη δουλεια οτι κλεβουν εκει...ειχαμε αδειασει εντελως το οχημα,πλην ενος ΠΛΑΣΤΟΥ 20ρικου ..το οποιο και πηρε !!!
Ε ρε Π@#$στη ....παρτα στα μουτρα!!!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Διαπιστώνω κι εγώ ότι Βαρκελώνη και Ρώμη είναι οι πόλεις των...ελαφροχέρηδων!!!

Προσωπικά, δόξα τω Θεώ, δεν είχα (ακόμα) κάποιο περιστατικό.

Έχοντας όμως πάει στη Βαρκελώνη με το Παν/μιο, τη 1 μέρα έκλεψαν από το 1 παιδί της παρέας την κάμερα (μέσα στο βαγόνι του μετρό, επωφελούμενοι από το στριμωξίδι την ξεκρέμασαν από τον ώμο του) και την άλλη μέρα, ο ΊΔΙΟΣ ξέχασε το τσαντάκι του στον πάγκο του μετρό κι όταν το διαπιστώσαμε, το τραίνο είχε ήδη ξεκινήσει και δε μπορούσε να βγει να το πάρει.Όταν επιστρέψαμε, το τσαντάκι είχε κάνει φτερά φυσικά. Ευτυχώς, δεν είχε πολλά χρήματα μέσα, αλλά στενοχωρήθηκε γιατί είχε εκεί τα γυαλιά της μυωπίας τα οποία ήταν φρεσκοαγορασμένα λίγο πριν το ταξίδι κι ακριβοπληρωμένα, αλλά το κυριότερο, το παιδί δε μπορούσε να χαρεί τα αξιοθέατα μετά, αφού δεν πολυέβλεπε χωρίς τα γυαλιά.Ούτε κάμερα για φωτογραφίες είχε και την άλλη μέρα τον έπιασε και κρυολόγημα κι όλο φτερνιζόταν και το χειρότερο??? Τον έπιασε και διάρροια κι όλο έψαχνε για τουαλέττα... Όπως καταλαβαίνετε, η εκδρομή αυτή του έμεινε αξέχαστη!!!
Εγω παντως αυτη τη Βαρκελωνη (οποτε παω ) την φοβαμαι πολυ...!!!
Τωρα αναφορικα με τη Ρωμη αυτα τα ειχα ακουσει κ γω...προσεχαμε ιδιαιτερα ..αλλα δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα ..ισως μας ετυχε εμας..βεβαια δεν πολυπηραμε και μετρο ..πιο πολυ περπατουσαμε.Τωρα υπηρχε και ενα συγκεκριμενο λεωφορειο (δε θυμαμαι αριθμο) το οποιο πηγαινε Αγιο Πετρο και ειχε φημη και καλα οτι εκλεβαν μεσα.Ειχαμε μπει μεσα με τις τσαντες σφιχταγκαλιασμενες ..καποια στιγμη μας φανηκε οτι ηταν μια κοπελια (ψιλοχαμινι εμοιαζε) που ειχε κατσει πανω απο το κεφαλι μας και μας κοιταζε επιμονα ...ισως ηταν ιδεα μας ..τεσπα ..δε συνεβη τιποτα.

Και μια πληροφορια :
στο Εμπορικο Κεντρο του Αγιου Δημητριου Athens Metro Mall υπαρχει καταστημα με τσαντες ,ειδη ταξιδιου (πρεπει να ειναι στο ισογειο ..δε θυμαμαι καλα) οπου πουλαει μικρα τσαντακια που φοριουνται κατω απο τα ρουχα....ειχαμε κανει παλια μια τετοια κουβεντα ..που φυλαμε τα λεφτα μας στα ταξιδια κλπ
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Και μια πληροφορια :
στο Εμπορικο Κεντρο του Αγιου Δημητριου Athens Metro Mall υπαρχει καταστημα με τσαντες ,ειδη ταξιδιου (πρεπει να ειναι στο ισογειο ..δε θυμαμαι καλα) οπου πουλαει μικρα τσαντακια που φοριουνται κατω απο τα ρουχα....ειχαμε κανει παλια μια τετοια κουβεντα ..που φυλαμε τα λεφτα μας στα ταξιδια κλπ[/quote]


Ναι,αυτό το τσαντάκι είναι πολύ χρήσιμο. Είχε ο αδερφός μου στο στρατό ένα. Μ'αυτό κοιμόταν και μ'αυτό ξυπνούσε. Γιατί υπήρχε ένας στο θάλαμο ο οποίος τους είχε βουτήξει ό,τι είχαν και δεν είχαν..Κινητά,λεφτά,φανέλες (?), μέχρι και τα λουκέτα από τις τσάντες τους..
Επίσης, ο μπαμπάς μου είχε φτιάξει 1 αυτοσχέδιο τσαντάκι για τα ταξίδια τους στο εξωτερικό (κάπου 1985). Είχε πάρει 1 παιδικό μου πορτοφολάκι (Hello Kitty παρακαλώ :bleh: ) , του είχε περάσει 1 παραμάνα και του είχε καρφιτσώσει 1 κορδόνι κι έτσι το κρεμούσε στο λαιμό μέσα από τα ρούχα.Αν και γενικά,παλιότερα υπήρχε μεγαλύτερη ασφάλεια. Έχουν γυρίσει κάπου 20 χώρες και δεν είχαν ούτε 1 κρούσμα κλοπής.Ούτε οι γονείς μου, ούτε κανείς από το γκρουπ.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το τσαντάκι πουλιέται και στο αεροδρόμιο αλλά δεν είμαι σίγουρη..Επίσης, το έχω δει και στο Πλάισιο της Πάτρας. Στην Αθήνα δε ξέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom