Κένυα Τανζανία Σαφάρι. Κένυα - Τανζανία

Μηνύματα
245
Likes
893
Φωτογραφία του ψηλού παρακαλώ,η των μουτρωμένων κυριών τελοσπάντων.
Μην επαναπαύεσαι,παρακολουθούμε ανελειπώς!!

Αχ, και νομίζω ότι έχω μιάκαταπληκτική φωτογραφία τού..ψηλού, που τη μεγένθυσή της την είχε επί μήνες στη βιτρίνα του το "Τράβελ Πλάν".....
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μοναδική αφήγηση!
Από αυτές που αφήνουν τη φαντασία να οργιάζει και να σου δημιουργούν την επιθυμία να κλείσεις ταξίδι τώρα αμέσως!
Σας ευχαριστούμε για τις μοναδικές εικόνες που μας μεταφέρετε.

 
Μηνύματα
245
Likes
893
Μοναδική αφήγηση!
Από αυτές που αφήνουν τη φαντασία να οργιάζει και να σου δημιουργούν την επιθυμία να κλείσεις ταξίδι τώρα αμέσως!
Σας ευχαριστούμε για τις μοναδικές εικόνες που μας μεταφέρετε.

Xαίρομαι που κατάφερα να ...φωτογραφίσω με λόγια, όσα είδαν τα μάτια.
Σας ευχαριστώ κι εγώ για τα καλά σας λόγια.
Φιλικα
Στέλλα
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Πανεμορφες εικονες απο τη μαυρη ηπειρο,μετατρεπονται μαστορικα σε γραπτο λογο.!!
Χαιρόμαι που. τελικά, αποκομίζετε, έστω και χλωμές, εικόνες, από όσα είδαν τα μάτια.
Σού εύχομαι από καρδιάς να βρεθείς κιεσύ εκεί, σύντομα. Θα με θυμηθείς....
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Σε όλους, όσοι είχατε την καλωσύνη και την υπομονή να διαβάσετε τα κείμενά μου, εύχομαι να βρεθειτε σύηντομα στούς προορισμούς που ο καθένας ονειρεύεται.
Και μήν ακούσω για χρήματα. Με λίγη νοικοκυρωσύνη στη διαχείριση τών οικονομιών σας, θα τακαταφέρετε μιά χαρά. Θαρρείτε πως έγώ διέθετα πολλά χρήματα? Καθόλου. Απλώς, μανουβράριζα έτσι τα έξοδά μου, που να μπορώ κάθε μήνα να αποταμιεύω κάτι. ΄Αλλοτε μικρό κι άλλοτε μεγάλο. Και βέβαια, μέ έσωζαν τα δώρα Πάσχα και
Χριστουγέννων, μαζί με το επίδομα αδείας. ΄Ηταν η βασική μαγιά. Γιά δοκιμάστε το κι εσείς!!!
Με τίς ευχές μου
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Eμείς ευχαριστούμε Στέλλα.
Μη έχοντας κρατήσει καμμια γραπτή σημείωση στα λίγα μου ταξίδια, ευχαριστιέμαι διπλά τις αφηγήσεις σου, που με ξαναπάνε σε μέρη μαγικά .
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Eμείς ευχαριστούμε Στέλλα.
Μη έχοντας κρατήσει καμμια γραπτή σημείωση στα λίγα μου ταξίδια, ευχαριστιέμαι διπλά τις αφηγήσεις σου, που με ξαναπάνε σε μέρη μαγικά .

χαίρομαι γι αυτό. Είναι πολύ ευχάριστο να σού θυμίζουν όμορφες στιγμές από τα ΄ταξίδια σου.. Σεγυρίζουν πίσω σ' αυτα που είδες και χάρηκες...
Σ' ευχαριστώ
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Μοναδική αφήγηση!
Από αυτές που αφήνουν τη φαντασία να οργιάζει και να σου δημιουργούν την επιθυμία να κλείσεις ταξίδι τώρα αμέσως!
Σας ευχαριστούμε για τις μοναδικές εικόνες που μας μεταφέρετε.

Εύχομαι, και στά...δικά σας!!!
Σ' ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Η άφιξη στο Νγκόρο Νγκόρο Λοτζ
Στο Νγκόρο Νγκόρο φτάνουμε απογευματάκι. Ο ήλιος δεν είναι ακόμα στη δύση του, αλλά το κρύο έχει αρχίσει να γίνεται εκτάκτως τσουχτερό. Βρισκόμαστε 144 χιλιόμετρα μακριά από τον τελευταίο μας σταθμό στην περιοχή της Σερονέρα και σε ύψος 2.300 μέτρων πάνω από τη θάλασσα. Ο συμπαθέστατος καταυλισμός –ξύλινα σπιτόπουλα με μυτερές στέγες και χαρούμενα κουρτινάκια στα παράθυρα- βρίσκεται κυριολεκτικά στο χείλος του κρατήρα. Το δε εστιατόριο έχει μια τεράστια τζαμαρία –θαυμάσιο μπελβεντέρε- πάνω στην κατηφοριά, προς το παλιό ηφαίστειο, που, από δω ψηλά, μονάχα τις πολυάριθμες λίμνες του μπορεί να μας επιδείξει. Το πραγματικό βάθος του κρατήρα είναι 610 μέτρα –πολλοί το θέλουν εννιακόσια τόσα- και η διάμετρός του 20 χιλιόμετρα. Μιλάμε, όχι πια για κρατήρα, αλλά για μιαν απέραντη κοιλάδα, θεόκλειστη ολούθε και με τη ζούγκλα να οργιάζει μονάχα στις απότομες πλαγιές της, ενώ ο πυθμένας της είναι αυθεντικότατη αφρικάνικη στέππα.
Αυτό το τεράστιο «στόμα της φωτιάς» βρίθει εκατοντάδων χιλιάδων ζώων και εκατομμυρίων πουλιών όλων των ειδών. Ανάμεσά τους, και σε τεράστιο αριθμό, τα εξωτικά φλαμίνγκος, που δημιουργούν ένα θέαμα κομματάκι εξωπραγματικό και σίγουρα ονειρικό, στα μάτια των ασυνήθιστων σε τέτοια χρώματα ευρωπαίων. Στην πραγματικότητα αυτός είναι ο μεγαλύτερος παρθένος κρατήρας στον κόσμο.

Το Νγκόρο Νγκόρο υπήρξε ενεργό ηφαίστειο πριν περίπου οκτώ εκατομμύρια χρόνια. Ο κώνος του γκρεμίστηκε στην τελευταία έκρηξη κι έτσι δημιουργήθηκε ένα ρήγμα – καζάνι 311 τετραγωνικών χιλιομέτρων. Εδώ μέσα, έχουμε μια καταπληκτική χλωρίδα και μια μόνιμη πανίδα, γι΄ αυτό δεν συντρέχουν ανάγκες οποιαδήποτε μετακίνησης των ζώων. Διότι σε τούτο το ευλογημένο μέρος βρέχει συνεχώς. Κι έτσι μπορεί να συντηρηθεί άνετα όλος ο πληθυσμός των λογής ζωντανών, που γεννιούνται και πεθαίνουν, δίχως ποτέ να χρειαστεί να μεταναστεύσουν, έστω και εποχικά. Η ύπαρξη μεγάλων και μικρών λιμνών, τα πυκνά κι άγρια δάση των κλιτύων, μαρτυρούν αυτήν την εύνοια της φύσης. Νερό και δάσος φτιάχνουν έναν πραγματικό παράδεισο, όχι μονάχα για τα ζώα και τα πουλιά, αλλά και για τους ανθρώπους.
Αφήνω κάτω τα μπαγκάζια μου, φορώ μια χοντρή ζακέτα και σπεύδω στο χείλος του τεράστιου αυτού φυσικού πηγαδιού. Ένα λεπτό πούσι κρέμεται σαν φίνα μεταξωτή κουρτίνα πάνω από τα μέρη που υπάρχει νερό εκεί κάτω. Από τόσο ψηλά δεν διακρίνω λεπτομέρειες. Άλλωστε το ξενοδοχείο μας είναι χτισμένο σ΄ ένα ύψωμα και το βάθος του κρατήρα από δω είναι γύρω στα δύο χιλιόμετρα. Τι να δω πια, και μάλιστα μούχρωμα! Το μόνο που νοιώθω είναι ένας φυσικός φόβος. Ένα δέος ίσως θα ʽπρεπε να πω. Και δεν ξέρω από πού προέρχεται. Είναι υποκειμενικό –λόγω της δικής μου προσωπικής λαχτάρας- ή έτσι αισθάνονται όλοι; Δεν κάνεις διάολε κάθε μέρα σουλάτσο στον πάτο ενός ηφαιστείου, έστω και σβησμένου εδώ και οκτώ εκατομμύρια χρόνια!! Πώς να το κάνουμε δηλαδή; Επηρεάζεσαι…
Στο Λοτζ, παθαίνουμε το χουνέρι της ζωής μας. Κατ΄ αρχήν δεν έχουμε θέρμανση, ενώ έξω η θερμοκρασία φλερτάρει ασύστολα με το μηδέν. Ευτυχώς έχουμε ζεστό νερό. Ή μάλλον καυτό νερό. Αλλά η μπανιέρα διαθέτει δύο χωριστές, μα τελείως χωριστές βρύσες, μια για το κρύο, μια για το καυτό. Και το χειρότερο, δεν διαθέτει καν «τηλέφωνο». Πώς στο καλό λούζονται εδώ? Καί πόση ώρα άραγε, χρειάζεται κανείς, να ...λουτροκοπανηθεί με ένα ποτήρι; Πώς στο καλό μπορεί κάποιος να πλυθεί με τέσσερα δάκτυλα νερό, όταν χρειάζεται μισό κουβά κάθε φορά; Και όταν χρειάζεται να γεμίσει το ποτήρι, και μάλιστα στις σωστές αναλογίες, ζεστού και κρύου, από δύο βρύσες που δεν έχουν καθόλου πίεση!
Τα καταφέραμε, και μην ρωτάτε πώς και πόση ώρα μας πήρε. Λουσμένες και κατακάθαρες τρέχουμε στο λόμπυ για να ζεσταθούμε. Στο μπαρ και το ρεστοράν καίνε δύο πελώρια τζάκια. ΄Υστερα από το ψοφόκρυο στις καλύβες μας και στα «μπάνια του ποτηριού», ένα αλκοολούχο απεριτίφ, πλάι στη φωτιά, μας βοηθάει να συνεφέρουμε κομματάκι. Τα δόντια μας ακόμα χτυπούν. ΄Όμως είμαστε ευτυχείς που τελικά κάναμε αυτό που θέλαμε, παρά τις δυσκολίες.
Το δείπνο είναι ευχάριστο. Και καθώς έχουμε πια ζεστοκοπηθεί, απολαμβάνουμε την όμορφη ατμόσφαιρα και χαλαρώνουμε, αναμασώντας τις εντυπώσεις της μέρας. Ήταν και σήμερα γεμάτη.
«Ας πιούμε στην εξέλιξη των ειδών» λέω, σηκώνοντας το ποτήρι μου. «Ευτυχώς δεν είμαστε πλέον Αυστραλοπίθηκοι! Μήτε Ηοmus Erectus! Πρόποση, λοιπόν, στον Homus Sapiens Sapiens. Αύριο ξεκινάμε, πρωί πρωί για το «σαφάρι της καρδιάς μου»…
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Έξοχο!!!! Θα τα παρατήσω όλα και θα πάω, κι ας λούζομαι και με δαχτυλήθρα!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχει δικιο η Rosa..τη δαχτυληθρα μας και βουρ :lol: αν και πιστευω οτι θα εχουν αλλαξει κατα πολυ τα δεδομενα οσον αφορα στα λοτζ της περιοχης.

Πρεπει να ειναι απο τα πιο εντυπωσιακα πραγματα αυτη η βολτα στην καλντερα του Νγκορο Νγκορο! Φανταζομαι οτι βριθει απο ζωη αυτο το θαυμα του κοσμου και περιμενω το 'σαφαρι της καρδιας'..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.....μπραβο ....περιμενουμε συνεχεια.... και ασε το νερο να τρεχει........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.145
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom