Κένυα Σαφάρι στη Κένυα

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
Ένα καλο γραφείο για σαφαρι στη Κένυα είναι το twiga-tours (τουίγκα = η καμηλοπάρδαλη στα σουαχίλι). Μασάι Μάρα και λίμνη Νακούρου είναι τα πιο διαδεδομένα (στη Νακούρου θα χορτάσεις και φλαμίνγκο!), το Αμποτσέλι επίσης επιβάλλεται για να ατενίσεις το Κιλιμάντζαρο. Θα πρότεινα Ζανζιβάρη και Στον Τάουν (που προστατεύεται απ' την Ουνέσκο) αντί Μομπάσας. Πετάς απο Ναιρόμπι με την precision air (1 ώρα & 40’ Precision Air Services Limited) και ένα πολύ καλό και κεντρικό ξενοδοχείο στην Στον Τάουν το Tembo House (Welcome to Tembo House Hotel). Για lodge στο Μασάι Μάρα προτείνω το Mara Sopa Lodge (SopaLodges | Kenya I Masai Mara) και στη Νακούρου το Lake Nakuru Lodge (The Lake Nakuru Lodge).
Καλό Ταξίδι και μην ξεχάσεις και ένα δείπνο στο ίσως υπερκτιμημένο εστιατόριο carnivore στο Ναϊρόμπι (το καημένο το κροκοδειλάκι!)

και ενα τοπικό άσμα που θα το ακούσεις και θα το βρεις παντου σε cd σε Κένυα και Ζανζιβάρη

Jambo Bwana ... και hakuna matata (no problem)

 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Ένα καλο γραφείο για σαφαρι στη Κένυα είναι το twiga-tours (τουίγκα = η καμηλοπάρδαλη στα σουαχίλι). Μασάι Μάρα και λίμνη Νακούρου είναι τα πιο διαδεδομένα (στη Νακούρου θα χορτάσεις και φλαμίνγκο!), το Αμποτσέλι επίσης επιβάλλεται για να ατενίσεις το Κιλιμάντζαρο. Θα πρότεινα Ζανζιβάρη και Στον Τάουν (που προστατεύεται απ' την Ουνέσκο) αντί Μομπάσας. Πετάς απο Ναιρόμπι με την precision air (1 ώρα & 40’ Precision Air Services Limited) και ένα πολύ καλό και κεντρικό ξενοδοχείο στην Στον Τάουν το Tembo House (Welcome to Tembo House Hotel). Για lodge στο Μασάι Μάρα προτείνω το Mara Sopa Lodge (SopaLodges | Kenya I Masai Mara) και στη Νακούρου το Lake Nakuru Lodge (The Lake Nakuru Lodge).
Καλό Ταξίδι και μην ξεχάσεις και ένα δείπνο στο ίσως υπερκτιμημένο εστιατόριο carnivore στο Ναϊρόμπι (το καημένο το κροκοδειλάκι!)

και ενα τοπικό άσμα που θα το ακούσεις και θα το βρεις παντου σε cd σε Κένυα και Ζανζιβάρη

Jambo Bwana ... και hakuna matata (no problem)

_VWBND1ggF8[/media] - ‪Jambo Bwana‬‏

Εεεεπ!!! Που έχεις χαθεί εσύ με τις ωραίες ιστορίες? :roll:
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!.... και για το τραγούδι... μου έφτιαξε τη διάθεση!!! :D
 
Last edited by a moderator:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Vario ό,τι θες για Ζανζιβάρη εδώ είμαι. Δυστυχώς από το εσωτερικό δεν ξέρω και πολλά διότι όπως γνωρίζεις καλά είμαι των εξωτικών!!!!
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
Δεν το έχω κάνει ακόμα το ταξίδι, αλλά επειδή το ψάχνω εδώ και μερικούς μήνες, οι πληροφορίες οι δικές μου λένε για Μασάι Μάρα, Αμποσέλι, Λίμνη Νακούρου, και όσον αφορά στο κομμάτι της επικοινωνίας και εξυπηρέτησης μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος από το safaris.gr (μέλος του argo-platinum.gr).

Δεν ξέρω εάν κάνει να πω και όνομα agent εδώ, ούτε εάν μου επιτρέπεται ακόμα να στέλνω μηνύματα, ωστόσο πιστεύω οτι ο ίδιος θα επικοινωνήσει μαζί σας όντας ο ειδικός σε αυτό τον προορισμό.

Είναι κάπως exclusive το γραφείο, αλλά για πληροφορίες έστω θα βοηθήσει.

Η καλύτερη εποχή πάντως είναι Αύγουστος-Σεπτέμβριος νομίζω για να πέσεις πάνω και στη Μετανάστευση (great migration).

Το ψήνω πολύ αυτό το ταξίδι και μάλιστα το έχω σκεφτεί ακόμα και ως κομμάτι γαμήλιου ή προ-γαμήλιου (πρότασης)...:roll:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Δεν το έχω κάνει ακόμα το ταξίδι, αλλά επειδή το ψάχνω εδώ και μερικούς μήνες, οι πληροφορίες οι δικές μου λένε για Μασάι Μάρα, Αμποσέλι, Λίμνη Νακούρου, και όσον αφορά στο κομμάτι της επικοινωνίας και εξυπηρέτησης μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος από το safaris.gr (μέλος του argo-platinum.gr).

Δεν ξέρω εάν κάνει να πω και όνομα agent εδώ, ούτε εάν μου επιτρέπεται ακόμα να στέλνω μηνύματα, ωστόσο πιστεύω οτι ο ίδιος θα επικοινωνήσει μαζί σας όντας ο ειδικός σε αυτό τον προορισμό.

Είναι κάπως exclusive το γραφείο, αλλά για πληροφορίες έστω θα βοηθήσει.

Η καλύτερη εποχή πάντως είναι Αύγουστος-Σεπτέμβριος νομίζω για να πέσεις πάνω και στη Μετανάστευση (great migration).

Το ψήνω πολύ αυτό το ταξίδι και μάλιστα το έχω σκεφτεί ακόμα και ως κομμάτι γαμήλιου ή προ-γαμήλιου (πρότασης)...:roll:
To ταξίδι πραγματοποιήθηκε τελικά Ιούνιο... Ωστόσο, και να μπορούσαμε Ιούλιο-Αύγουστο από θέμα αδειών, θα ήταν πολύ πιο ακριβά τα πάντα :(... Πήγαμε Μασάϊ Μάρα, Νακούρου και Αμποσέλι... Είναι και τα 3 υπέροχα και διαφορετικά μεταξύ τους... Το Μασάϊ Μάρα είναι η κλασική εικόνα σαβάνας που έχεις στο μυαλό σου για Αφρική. Το Πάρκο Νακούρου έχει πολύ πυκνή βλάστηση, δάσος με πανύψηλα δέντρα σα ζούγκλα και φυσικά η λίμνη με τα χιλιάδες ροζ φλαμίνκος πολύ εντυπωσιακή. Το Αμποσέλι επίσης εντυπωσιακό σκηνικό στη σκιά του Κιλιμάτζαρο... σκονισμένο, σε αποχρώσεις καφέ και κόκκινες που θυμίζουν έρημο.
Αν έχεις χρόνο και χρήμα για να βάλεις και 4ο πάρκο δες το Τσάβο... το είδα από ψηλά όταν προσγειωνόμασταν στην Μομπάσα... απέραντες καταπράσινες εκτάσεις με ποτάμι και λίμνες μέσα...
Εμείς αντί 4ου πάρκου επιλέξαμε διαμονή στην ακτή και για να μειωθεί το μπάτζετ αλλά και για να δούμε μία διαφορετική πλευρά της χώρας... όχι κλασικά στην Μομπάσα που πάνε όλα τα γκρουπ όπου η παραλία δεν λέει τίποτα... αλλά στην diani beach 40-50χιλ. έξω από την Μομπάσα...απλά τα σπάει!
a2.bp.blogspot.com__CRtWOp3781w_TYYpNR0gj0I_AAAAAAAAA_c_2D2kCy73ddcfe6c6ecb877675d32b6ec49c2ef.jpg


Αφιερώσαμε και κάποιες ώρες να δούμε την Μομπάσα όμως γιατί είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα. Γενικά οι εναλλαγές των τοπίων στην Κένυα είναι κάτι μοναδικό.
Το πρακτορείο που χρησιμοποιήσαμε ήταν το AFRICAN HORIZONS African Safari & Tours | Travel to Africa. το οποίο ήταν άψογο. Απολύτως επαγγελματικό, αξιόπιστο και το φθηνότερο σε σχέση με όσα άλλα είχα ψάξει για τις ίδιες ακριβώς παροχές. Γενικώς να προσέξεις όποιο πρακτορείο κι αν διαλέξεις να συμπεριλαμβάνεται στην KATA Kenya Assosciation of Travel Agents - Home.
Μια χαρά είναι για γαμήλιο, ειδικά αν βάλεις και ακτή... Αν πας έχω να σου προτείνω και πολύ ιδιαίτερο εστιατόριο μέσα σε σπηλιά!
Επίσης, ρίξε αν θες ματιά στην ιστορία που ξεκίνησα να γράφω για να μπάινεις στο κλίμα ;):
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/30596-kenya-h-%EC%E1%FD%F1%E7-%EA%E1%EB%EB%EF%ED%DE.html
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
Πολύ καλές και χρήσιμες (και φρέσκες) πληροφορίες!

Ποιο έκανες με το εν λόγω πρακτορείο; το simba; τους ζήτησες επιπλέον τις ημέρες στην παραλία και στο συγκεκριμένο μέρος που λες; θέλω να πω σου προσφέρουν σαν επέκταση την επιλογή της παραλίας ή το εξατομίκευσαν πλήρως βάσει της επιθυμίας σου;

Να υποθέσω περίπου 1500 το άτομο συν τα αεροπορικά σας για Ναϊρόμπι;
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
Η Κένυα Κωνσταντίνει είναι φοβερό μέρος για Σαφάρι σε αντίθεση με πιο τουριστικοποιημένα τουρς σε Ν Αφρική ειδικά. Η κατάσταση φυσικά είναι πιο πρωτόγονη, φοβερή ταλαιπωρία στους δρόμους, αλλά αυτό ακριβώς είναι η περιπέτεια για μένα... Φρόντισε αν είναι δυνατόν να παραμείνεις όσο το δυνατόν στην περιοχή των πάρκων αμποσέκι και σερεγκέτι (μόλς παρακάτω στην τανζανια, ζήτα το από γραφείο) όπου θα δεις και τα περισσότερα ζώα. Ο κρατήρας του του Γκόρ Γκόρο είναι εντωπωσιακός.
Κατά τα άλλα, σημαντικό σε ένα σαφάρι είναι να έχεις δικό σου οδηγό. Όταν είχα πάει με την σύζυγο το 2005, είχαμε ζητήσει να έχουμε δικό μας τζιπ με οδηγό, ο οποίος φυσιολογικά ακολουθούσε τις δικές μας ορέξεις. Όταν του είπαμε πως θα αφήναμε τιπ 80 δολλαρια μας πήγε σε μέρη που δεν μπορείς να φανταστείς (εκτός διαδρομής και προγράμματος). Φυσικά ρόλο σε αυτό παίζει και η εμπειρία του οδηγού και η ικανότητα του να βρίσκει που συχνάζουν τα ζώα. Μας πήγε χαρακτηριστικά σε ένα μέρος όπου αυτός γνωριζε που κυνηγούν λιοντάρια και είδαμε με τα μάτια μας λιοντάρι να καταδιώκει και να σκοτώνει ελάφι (μπροστά έτρεχε το ελαφι, πίσω το λιοντάρι και πιο πίσω εμείς με το τζιπ). Γυρίσαμε απίστευες σκηνές με βίτεο και φωτογραφίες που μόνο σε ντοκυμαντέρ του National geographic μπορείς να βρεις!

All in all, στο Ναιρόμπι πρόσεχε λιγάκι. Δεν είναι η ασφαλέστερη πόλη στο κόσμο. Μην τρομοκρατηθείς, απλά να είσαι λίγο ξύπνιος και να μην φοράς ακρινά ρολόγια, κοσμήματα κτλ. Αμα μπορεσεις στο ΝαΙΡΌΜΠΙ, πήγαινε στο εστιατόριο καρνιβόρε για να φας εξαιρετικο κροκόδειλο και βουβάλι. Ειδικά το πρώτο, δεν έχεις ξαναφάει τέτοιο πράμα.

Για Μομπάσα... μην το χάσεις!! Τοπίο από άλλο κόσμο, όπως φυσικά και όλη η αφρικάνικη ήπειρος. Δυνατό Μουσουλμανικό στοιχείο και αυτό φαίνεται παντού.


Αυτό πάντως που θα σε εντυπωσιάσει είναι τα ξενοδοχεία τους. Αρκετά σου θυμίζουν κάτι από παλιά βρετανική αυτοκρατορία όσον αφορά την φιλοσοφία τους, το σέρβις, το φαγητό, τις συνήθειες...

Ο κόσμος εμένα με σκλάβωσε. >Δεν σου λέω γιατί, θα το δεις μόνος σου. θα σας πω απλά μία ιστορία που μου έτυχε στα φανάρια του Ναιρόμπι.Στο κόκκινο, μου χτυπάει το τζζάμι η πλανώδια με τα ξύλινα σκαλιστά handicrafts και το ανοίγω. 5 δολλάρια παίρνεις 3 μου λέει. Μου τα δίνει και βγάζω 20δόλλαρο και της το δίνω..... και τσακ ανάβει πράσινο! Ο οδηγός που δεν είχε δει πίσω τι γινόταν ξεκινάει και φεύγει! Κοιτάω πίσω και τι αν δω... βλέπω την γυναίκα να τρέχει σαν τρελλή να με φτάσει μέσα στο δρόμο... για να μου δώσει τα ρέστα!!! Και σας ρωτάω...
θα συνέβαινε αυτό εδώ???
Τέτοια τιμιότητα στην ζωή μου, ειδικα από πάμφτωχους ανθρώπους δεν ξανάδα.

Υ.Γ. μαντέψτε την κατάληξη της ιστορίας :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Η Κένυα Κωνσταντίνει είναι φοβερό μέρος για Σαφάρι σε αντίθεση με πιο τουριστικοποιημένα τουρς σε Ν Αφρική ειδικά. Η κατάσταση φυσικά είναι πιο πρωτόγονη, φοβερή ταλαιπωρία στους δρόμους, αλλά αυτό ακριβώς είναι η περιπέτεια για μένα... Φρόντισε αν είναι δυνατόν να παραμείνεις όσο το δυνατόν στην περιοχή των πάρκων αμποσέκι και σερεγκέτι (μόλς παρακάτω στην τανζανια, ζήτα το από γραφείο) όπου θα δεις και τα περισσότερα ζώα. Ο κρατήρας του του Γκόρ Γκόρο είναι εντωπωσιακός.
Κατά τα άλλα, σημαντικό σε ένα σαφάρι είναι να έχεις δικό σου οδηγό. Όταν είχα πάει με την σύζυγο το 2005, είχαμε ζητήσει να έχουμε δικό μας τζιπ με οδηγό, ο οποίος φυσιολογικά ακολουθούσε τις δικές μας ορέξεις. Όταν του είπαμε πως θα αφήναμε τιπ 80 δολλαρια μας πήγε σε μέρη που δεν μπορείς να φανταστείς (εκτός διαδρομής και προγράμματος). Φυσικά ρόλο σε αυτό παίζει και η εμπειρία του οδηγού και η ικανότητα του να βρίσκει που συχνάζουν τα ζώα. Μας πήγε χαρακτηριστικά σε ένα μέρος όπου αυτός γνωριζε που κυνηγούν λιοντάρια και είδαμε με τα μάτια μας λιοντάρι να καταδιώκει και να σκοτώνει ελάφι (μπροστά έτρεχε το ελαφι, πίσω το λιοντάρι και πιο πίσω εμείς με το τζιπ). Γυρίσαμε απίστευες σκηνές με βίτεο και φωτογραφίες που μόνο σε ντοκυμαντέρ του National geographic μπορείς να βρεις!

All in all, στο Ναιρόμπι πρόσεχε λιγάκι. Δεν είναι η ασφαλέστερη πόλη στο κόσμο. Μην τρομοκρατηθείς, απλά να είσαι λίγο ξύπνιος και να μην φοράς ακρινά ρολόγια, κοσμήματα κτλ. Αμα μπορεσεις στο ΝαΙΡΌΜΠΙ, πήγαινε στο εστιατόριο καρνιβόρε για να φας εξαιρετικο κροκόδειλο και βουβάλι. Ειδικά το πρώτο, δεν έχεις ξαναφάει τέτοιο πράμα.

Για Μομπάσα... μην το χάσεις!! Τοπίο από άλλο κόσμο, όπως φυσικά και όλη η αφρικάνικη ήπειρος. Δυνατό Μουσουλμανικό στοιχείο και αυτό φαίνεται παντού.


Αυτό πάντως που θα σε εντυπωσιάσει είναι τα ξενοδοχεία τους. Αρκετά σου θυμίζουν κάτι από παλιά βρετανική αυτοκρατορία όσον αφορά την φιλοσοφία τους, το σέρβις, το φαγητό, τις συνήθειες...

Ο κόσμος εμένα με σκλάβωσε. >Δεν σου λέω γιατί, θα το δεις μόνος σου. θα σας πω απλά μία ιστορία που μου έτυχε στα φανάρια του Ναιρόμπι.Στο κόκκινο, μου χτυπάει το τζζάμι η πλανώδια με τα ξύλινα σκαλιστά handicrafts και το ανοίγω. 5 δολλάρια παίρνεις 3 μου λέει. Μου τα δίνει και βγάζω 20δόλλαρο και της το δίνω..... και τσακ ανάβει πράσινο! Ο οδηγός που δεν είχε δει πίσω τι γινόταν ξεκινάει και φεύγει! Κοιτάω πίσω και τι αν δω... βλέπω την γυναίκα να τρέχει σαν τρελλή να με φτάσει μέσα στο δρόμο... για να μου δώσει τα ρέστα!!! Και σας ρωτάω...
θα συνέβαινε αυτό εδώ???
Τέτοια τιμιότητα στην ζωή μου, ειδικα από πάμφτωχους ανθρώπους δεν ξανάδα.

Υ.Γ. μαντέψτε την κατάληξη της ιστορίας :)
Για πες! Ποια ήταν η κατάληξη??? :)
Υ.Γ. Μόνο σε μένα δεν άρεσε ο κροκόδειλος??? (Μπλιαξ!!!)
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
Σε ευχαριστώ πολύ vario για το pm, σίγουρα θα πάμε, το πότε δεν ξέρω, αλλά (παρόλο που μου δημιούργησε σκέψεις η περιπετειούλα στο Ναϊρόμπι για το έτερο ήμισυ - εγώ έχω ταξιδέψει μόνος σε ζόρικα μέρη, για εκείνη προσέχω) δεν το χάνω τέτοιο ταξίδι και νομίζω οτι σίγουρα θα απευθυνθώ και στο πρακτορείο που λες για όλο το πακέτο.

Απαντάω εδώ γιατί ακόμα δεν μου επιτρέπεται να στείλω pm..
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
Για πες! Ποια ήταν η κατάληξη??? :)
Υ.Γ. Μόνο σε μένα δεν άρεσε ο κροκόδειλος??? (Μπλιαξ!!!)


Κατάληξη... τα κατάφερε και μας έφτασε στα επόμενα φανάρια μολις μας έπιασε κόκκινο! Μου προσέφερε τα 15 δολ που είχα ρέστα και φυσιολογικά τα αρνήθηκα...τόσο τρέξιμο έκανε η γυναίκα.. τα άξιζε. Μόνο και μόνο για την τιμιότητα της

Για τον κροκόδειλο φίλε τι να σου πω//Περί ορέξεως...:p
Πάντως μιλάς με ένα άνθρωπο που του αρέσουν όλα τα παράξενα..σαλιγκάρια, βατραχοπόδαρα, ταρταρ, καγκουρώ, κροκόδειλος, ζέπρα.... μόνο κατσαρίδες στην σχάρα δεν έφαγα όταν μου πρόσφεραν!! Αν και τα αντίστοιχα θαλασσινά..όλοι τα τρώμε!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ψαχνω για σαφαρι κενυα 6ημερο αυγουστο, κλασικα μονη μου χωρις να εχω ενημερωσει τον φιλο μου:haha:. (στην συναντηση θα ηθελα παρακαλω παρακινησεις για επισκεψη στην αφρικη :D)

που λετε εχω αρχισει να στελνω πυρετωδως :haha: μειλ για τιμες και εστειλα σε πρακτορειο με πολλα και καλα σχολια
για πριβε σε αμποσελι, μασαι μαρα και νακουρου 6ημερο με 4x4 και διανυκτερευσεις σε mara sopa lodge, flamingo hill camp και kibo safari camp (φανταζομαι ή παρομοια αναλογα την διαθεσιμοτητα, γιατι δεν εχω στειλει ακομα διευκρινιστικες ερωτησεις) 1450 το ατομο.
επειδη ειμαι παντελως ασχετη πως σας φαινεται σαν τιμη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom