Αυστρία Κροατία Σερβία Σλοβενία Σερβία - Κροατία - Σλοβενία - Αυστρία οδικώς

Hijack

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέος στην παρέα σχετικά μιας και μολονότι συχνά-πυκνά ψάχνω και διαβάζω θέματα του forum δεν έχει τύχει να γράψω κάτι.

Ξεθάβω αυτό το topic γιατί θέλω τη βοήθειά σας σε κάτι. Δύο φίλοι ξεσηκώθηκαν να για road trip Σλοβενία. Ξεκινάμε από Θεσσαλονίκη οπότε μιλάμε για κοντά 2500 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα. Για όσους έχουν περάσει ή έχουν πάει προς εκείνα τα μέρη, έχετε κάποια συμβουλή; Πόσο περίπου είναι το κόστος στα βενζινάδικα, αν είναι ασφαλές ταξίδι και οτιδήποτε θα ήταν χρήσιμο για κάποιους rookies του είδους...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Hijack, γεια σου.
Το καλοκαίρι του 2012 κάναμε ένα οδικό ταξίδι στην Ιταλία και Αυστρία μέσω Σερβίας. Δε συναντήσαμε κανένα πρόβλημα σε όλη τη διαδρομή. Διανυκτέρευση κάναμε στο Ζάγκρεμπ (ξεκινήσαμε από Βέροια).
Στο δρόμο υπάρχουν πολλά βενζινάδικα όπου μπορείς να σταματήσεις για καφέ και φαγητό.
Η βενζίνη ήταν κάπως πιο φθηνή, αλλά όχι πολύ μεγάλες διαφορές 1,48 με 1.50 ευρώ.
Δεν είχαμε καθόλου καθυστερήσεις στα σύνορα. Ταξιδεύαμε με ταυτότητες νέου τύπου. Απλά κοίταζαν τις ταυτότητες και μας επέτρεπαν να περάσουμε. Ποτέ δεν μας έλεγξαν τις αποσκευές.
 

Hijack

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα chris, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..

Πήγατε από Βέροια μέσω Σκοπίων, Σερβία και μετά Κροατία ή υπάρχει κάποια καλύτερη διαδρομή, γιατί κι εμείς από Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσουμε.. Δε χρειάστηκε διαβατήριο για τις χώρες αυτές; Νόμιζα πως η ταυτότητα ισχύει μόνο για ΕΕ -τώρα θα μου πεις η Τουρκία είναι στην ΕΕ, αλλά τέλοσπάντων..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα chris, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..

Πήγατε από Βέροια μέσω Σκοπίων, Σερβία και μετά Κροατία ή υπάρχει κάποια καλύτερη διαδρομή, γιατί κι εμείς από Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσουμε.. Δε χρειάστηκε διαβατήριο για τις χώρες αυτές; Νόμιζα πως η ταυτότητα ισχύει μόνο για ΕΕ -τώρα θα μου πεις η Τουρκία είναι στην ΕΕ, αλλά τέλοσπάντων..
Ναι, από Σκόπια, Σερβία, Κροατία.
 

Hijack

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ chris. Οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία (π.χ. κόστος μεταφορικών κτλ) ή συμβουλή σου έρθει στο μυαλό θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη..

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι :clap:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Hijack, γεια σου.
Τα διόδια στα Σκόπια ήταν 3 ευρώ, στη Σερβία και Κροατία νομίζω από 15 ευρώ (δε θυμάμαι καλά) και στη Σλοβενία η κάρτα για μια εβδομάδα 15 ευρώ.
Για τα καύσιμα υπολογίζεις ανάλογα πόσο καταναλώνει το αυτοκίνητό σου.
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Παιδιά εώς άνθρωπος που έχω ταξιδέψει άπειρες φορές στα βαλκάνια και για τουρισμό και για επάγγελματικούς λόγους θα γράψω λίγα πράγματάκια για τους δρόμους.

1. Δεν υπάρχει κανένας απολύτος λόγος για όποιον θέλει να πάει στην βόρεια Ευρώπη να πάει με το πλοίο μέσω Ηγουμενίτσας. Ο δρόμος μέσω Σερβίας,Κροατίας,Σλοβενίας είναι ασφαλέστατος καί σαφώς μια πολύ οικονομικότερη λύση απο το πλοίο.

2.Στα σύνορα περνάς και με ταυτότητα νέου τύπου.Για τα αυτοκίνητα φυσικά πράσινη κάρτα.Δίπλωμα νέου τύπου δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ. (και να μου ζητούσαν,δεν έχω !)

3.Στούς συνοριακούς σταθμούς οι έλενχοι είναι τυπικοί και ξέμπερδέυεις γρήγορα σχετικά. Μοναδική εξαίρεση κάνα δυο φορές (απο τις δεκάδες που έχω περάσει αυτά τα σύνορα) στα σύνορα Σερβίας-Κροατίας κανένας περίεργος Κροάτης αστυνόμικος που μόλις δεί οτι είσαι απο Ελλάδα ( Οι Κροάτες δέν μας συμπαθούν και πολύ) μπορεί να σου κάνει καμιά ερώτηση παραπάνω,του στύλ : που πάς; .... πόσες μέρες θα κάτσεις στην Κροατία ; ή μπορέι να σου ανοίξει το φόρτ μπαγκάζ και να δει τις αποσκευές σου.

4.Εάν θέλει να κάνει κάποιος διανυκτέρευση σε Βελιγράδι,Ζάγκρεμπ ή λιουμπιάνα να ενημερώσω ότι και οι τρείς πόλεις είναι ασφαλέστατες. ( Προσωπικά κυκλοφoρω με πολύ μεγαλύτερη άισθηση ασφάλειας ξημερώματα στο Βελιγράδι απο ότι στην Αθήνα,στο Λονδίνο ή στο Βερολίνο)

5.Σε όλο το δρόμο υπάρχουν Βενζινάδικα πολλά απο τα οποία προσφέρουν και καφέ,φαγητό,τουαλέτα.Μπορείς να πληρώσεις σε ευρώ αλλά συμφέρει πιο πολύ με κάρτα ή με τοπικό νόμισμα.Προσωπικά λόγω βέβαια του ότι είμαι και εξοικειωμένος δεν βάζω ποτέ καύσιμα απο τα βενζινάδικά που είναι πάνω στο δρόμο αλλά μπαίνω συνήθως σε κάποιο χωριό ή πόλη λόγω του ότι η τιμές είναι συνήθως λίγο χαμηλότετες και φυσικά για να βρώ να φάω κάτι καλύτερο απο το φαί που θα μου προσφέρει το βενζινάδικο της εθνικής οδού.(π.χ σχεδόν πάντα βάζω αέριο απο αυτό το βενζινάδικο και μετά μπαίνω στην πόλη vranje για φαγητό EKO) η τιμή στο αέριο είναι σε όλες τις χώρες 10 με 20 λεπτά πιο φθηνά απο Ελλάδα.


Και κλείνοντας να πώ οτι οι χώρες των Βαλκανίων κρύβουν πολλές ομορφίες και είναι κρίμα να μην τις ανακαλύπτουμε λόγω ανόητων προκαταλύψεων. Επίσης είναι και πολύ οικονομικές και στα ξενοδοχεία και στην εστίαση.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.578
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ Για Σερβία πας μέσω Σκοπίων ή μέσω Βουλγαρίας ; Πες λίγα και γιαυτήν την διέλευση.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
προσοχη-απο γεναρη και μετα 3-4 φορες που περασα στα διοδια στα σκοπια δεν περνανε πλεον ευρω-η δηναρια η καρτα
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
καρτα χρεωστικη,πιστωτικη;καποιος περιορισμος στις πιστωτικες;
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Λοιπόν ο πιο σύντομος δρόμος για να πάς Σερβία είναι οδικώς μέσω Σκοπίων ακουλουθόντας τον δρόμο Ε-75. Θα περάσεις δηλαδή απο το συνοριακό σταθμό Εύζωνοι-Γευγελή. Τον συνοριακό σταθμό αυτόν καθημερινά τον περνάνε χιλάδες Έλληνες για να πάνε κατά κύριο λόγω στα καζίνα της Γεύγελης και κατά δεύτερο για να φουλάρουν φθηνότερα καύσιμα στα πρατήρια που υπάρχουν μετά τα σύνορα. Ο έλενχος είναι τελείως τυπικός και διαρκεί ελάχιστα λεπτά.

Για να διασχίσει κανέις ολόκληρη την χώρα των Σκοπίων και να φθάσει στα σύνορα Σκοπίων-Σερβίας θα χρειαστεί περίπου δύο ώρες και είκοσι λεπτά η απόσταση είναι περίπου 200 χιλιόμετρα. Στο δρόμο Ε-75 υπάρχουν πολλά βενζινάδικα με φαγητό,καφέ τουαλέτα που δέχονται όλες τις πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες. Δυο πολύ καλές εταιρίες με πολλά βενζινάδικα κατα μήκος του δρόμου είναι η lukoil http://www.lukoil.com.mk/mk/home και η makpetrol .. -

Εάν εξαιρέσει κανείς τα πρώτα 30 περίπου χιλιόμετρα στα Σκόπια ο δρόμος είναι πάρα πολύ καλός με δύο λωρίδες κυκλοφορίας ανα κατεύθυνση με όριο ταχύτητας τα 120 χιλιόμετρα. Θα δεί κανείς αυτοκίνητα να κινούνται ακόμη και με 180 πάνω σε αυτον τον δρόμο γιατί η παρουσία της αστυνομίας είναι σπάνια.Προσωπική μου συμβουλή είναι να φυλάς τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά . Εγω επιλέγω μια ταχύτητα κοντά στα 130.


Συμβουλή για να μην μπλέκει κανείς με πιστωτικές κάρτες στα διόδια: Ακριβώς με το που περνάς τα σύνορα Ευζώνων- Γευγελής και μπαίνεις στην χώρα των Σκοπίων στο αριστερό σου χέρι υπάρχουν κάτι μαγαζάκια το ένα απο αυτά είναι ανταλακτήριο με σχεδόν πάντα σταθερή ισοτιμία 1 ευρώ 61,10 δινάρια. Χαλάς λοιπόν ένα δεκάευρο και πληρώνεις τα διόδια.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
εχει αστυνομια και δεν ειναι σπανια-σκοπια ειναι πιο φτηνη η βενζινη απο σερβια 1.35 χθες φουλαρα-εχει ελενχος δεν ειναι τυπικος γινετε χαμος στα αφορογητα για τσιγάρα k ποτά kazino και πεφτει και πέφτει καλο ψαχτήρι έλεγχος αυτήν την εποχή-χάσιμο χρόνου να βγείς από εθνική δεν αξίζει αέρα βγαίνει το βελιγράδι -σύνορα servias skopia ένα μισάωρο χαλαρά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom