Σε δρόμους βαλκανικούς και ευρωπαΐκούς, live!!

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δήμο καλωσηρθες κι ας αργησες:) έχω την εντυπωση μαλλον τη βεβαιοτητα-30 μερες ήταν αυτες-οτι φετος βαλθηκες να μας κανεις να ζηλεψουμε για τα καλα...χαρηκα που διαβασα την αναφορα σου στο ταξιδι έστω και έτσι περιεκτική και συντομη...μου δωσες ιδεες για καποια μερη που δεν έχω παει αλλα και βρήκα πολλα κοινα με τις δικες μας διαπιστωσεις απο το καλοκαιρινο μας ταξιδι μια και πηγαμε σε αρκετα ιδια μερη....
Η διαδρομη βελιγραδι -θεσσαλονικη εμας μας πηρε οχτω με οχτωμισι ωρες αλλα ηρθαμε χωρις παρακαμψεις ,με κανα δυο ολιγολεπτες στασεις μονο,και με ελαχιστη κινηση στο δρομο
παρεπιπτοντως ,μια και παρακολουθει το θεμα και η Ιβανα,μου επιτρεπεις να την ευχαριστησω και δημοσια γιατι με οσα ειχε γραψει στο φορουμ για το βελιγραδι ,μας βοηθησε πολύ να γνωρισουμε αυτη την υπεροχη πολη και να περασουμε πολύ ωραια.
 

Stealth

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Να πω την αληθεια τωρα λιγο στεναχωρεθηκα. Εδω και πολυ καιρο λεω να παω ταξιδι με το αυτ/το στην αγγλια και πιστεψε δεν το εχω ψαξει απλα το εχω ξεψαχνηση(αν υπαρχει τετοια λεξη). Εχω δει κιριολρκτικα τα παντα,εχω βγαλει πολλες φοτοτυπιες απο το Bloca,εχω βγαλει βενζινες,που ακριβως θα μεινω Αυστρια και στο Galaia στην Γαλλια και τελοσ Λονδινο. Εβγαλα και το προγραμμα στο gps μου και τα κοιταω σχεδον καθε μερα.Αλλα υπολογιζα μεχρι Βιεννη απο Θεσ/νικη γυρω στο 15 ωρο maximum εκτος συγλονιστικου απροοπτου. Αν ειναι οπως τα λες απο Θεσ/νικη-Βελιγραδι 12 ωρες τοτε βγαινω εκτος προγραμματος οχι λιγο αλλα κατα παρα πολυ οποτε εκει εχουμε προβλημα. Τωρα οσο αφορα αλλες πληροφοριες δεν νομιζω οτι εχω αλλες ερωτησης σχετικα με το θεμα γιατι το εχω ψαξει πολυ και ανθρωποι οπως εσυ μας βοηθατε πολυ.
Καλησπερα σε ολους,

Φιλε, εγω, μολις γυρισα οδικως απο Λονδινο, (Λουτον) μεσω Μαγχης, Γαλλιας, Βελγιου, Γερμανίας (διανυκτερευση στη Φρανκφουρτη), Αυστρια (καφε στη Βιεννη) , Ουγγαρια, (Διανυκτερευση στη Βουδαπέστη), Σερβια, Σκοπια, (Θεσσαλονικη διανυκτερευση) Αθηνα.

Ειναι φανταστικη διαδρομη, ξεκουραστη (για μενα με το αυτοματο ντιζελ Σααμπ με cruise control) και Παρασκευη εφυγα απο Λουτον, Κυριακη νωρις το απογευμα ημασταν Θεσσαλονικη. Δεν κρατησα ωρες αλλα ειναι ευκολο και δεν θελει σκεψη... ΚΑΝΤΟ...
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Καλησπερα σε ολους,

Φιλε, εγω, μολις γυρισα οδικως απο Λονδινο, (Λουτον) μεσω Μαγχης, Γαλλιας, Βελγιου, Γερμανίας (διανυκτερευση στη Φρανκφουρτη), Αυστρια (καφε στη Βιεννη) , Ουγγαρια, (Διανυκτερευση στη Βουδαπέστη), Σερβια, Σκοπια, (Θεσσαλονικη διανυκτερευση) Αθηνα.

Ειναι φανταστικη διαδρομη, ξεκουραστη (για μενα με το αυτοματο ντιζελ Σααμπ με cruise control) και Παρασκευη εφυγα απο Λουτον, Κυριακη νωρις το απογευμα ημασταν Θεσσαλονικη. Δεν κρατησα ωρες αλλα ειναι ευκολο και δεν θελει σκεψη... ΚΑΝΤΟ...

Δεν μπορω να σπου πω ποσο πολυ θελω και τα εχω ψαξει ολα τελεια. Εγω σπουδαζα στο Λουτον!!!!! 2000-2005
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Καλησπερα σε ολους,

Φιλε, εγω, μολις γυρισα οδικως απο Λονδινο, (Λουτον) μεσω Μαγχης, Γαλλιας, Βελγιου, Γερμανίας (διανυκτερευση στη Φρανκφουρτη), Αυστρια (καφε στη Βιεννη) , Ουγγαρια, (Διανυκτερευση στη Βουδαπέστη), Σερβια, Σκοπια, (Θεσσαλονικη διανυκτερευση) Αθηνα.

Ειναι φανταστικη διαδρομη, ξεκουραστη (για μενα με το αυτοματο ντιζελ Σααμπ με cruise control) και Παρασκευη εφυγα απο Λουτον, Κυριακη νωρις το απογευμα ημασταν Θεσσαλονικη. Δεν κρατησα ωρες αλλα ειναι ευκολο και δεν θελει σκεψη... ΚΑΝΤΟ...
Θα ηθελα επισης να μαθω ποσα λιτρα βενζινη χωραει το αυτ/το σου και ποσα λεφτα εφαγες , μονο σε diesel(και εγω diesel εχω),για να δω αν τα εχω βγαλει σωστα. Μιας και εκανες το ταξιδι αυτο θα σου πω το προγραμμα μου να μου πεις αν βγαινει ,οσο αφορα τα χιλιομετρα και την διανυκτερευση. Αρκει απλα να σκεφτεις οτι στης 16/11/11 ξεκινησα απο θεσσαλονικη για αθηνα ξημερωματα με τα Ντεμπη κλειστα,εφτασα αθηνα 7 το πρωι(ξεκινησα 1 το βραδυ απο θεσ/νικη) εκανα την δουλεια μου το πρωι και εφυγα κατα της 2 και εφτασα παλι πισω στης 9 το βραδυ και ολα αυτα με μονο 2 ωρες υπνο(πολυ ταλαιπωρια) οποτε πιστευω οτι με καλο υπνο και σωστο το 12ωρο οδηγησης το εχω ευκολα. Λοιπον τωρα στο θεμα- Εχοντας λοιπον οσα εχω πει παραπανω ξεκιναω απο Θεσ/νικη 5 το πρωι και μετα απο 15-16 ωρες υπολογιζω να ειμαι Βιεννη (Αυστρια) για διανυκτερευση (1250χλμ). Την επομενη μερα επισης πρωι πρωι απο Αυστρια-Galais(Γαλλια)(1300χλμ) διανυκτερευση και την επομενη με το τρενο Euro tunnel Αγγλια. Το δυσκολο ειναι στην επιστροφη γιατι δεν ξερω αν μπορω να κανω με την μια Λονδινο-Βιεννη η ακομη και βουδαπεστη ωστε να μην κανω μονο μια διανυκτερευση αλλα να κατσω και μια μερα. Εσυ το εχεις κανει εχεις δει ποιες πιθανοτητα ειναι οι δυσκολιες οποτε μαλλον εισαι πιο αρμοδιος να μου πει την γνωμη του. Οσο πιο αναλυτικα σου τα ειπα γιατι αν στα ελεγα σε σχεση με αυτα που εχω μαζεψει τοτε θα εγραφα 5 σελιδες!
 

Stealth

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Λοιπον.

Απο ντιζελ χαλασα περιπου 5 φορες Χ 60 ευρα = 300 . 7 λιτρα / 100 χλμ καιει περιπου το μπριμπρικι μου...

Μετα, οσον αφορα τη Βιεννη να διανυκτερευσεις , μπορει να το χεις σε 15 ωρες, αλλα, μπορει και να σου τυχουν διαφορα, οπως συνορα Σκοπιων, να εχει εργα στο δρομο, ή κανα ατυχημα (ολα αυτα μου ετυχαν εμενα :shock:). Αλλα αν ολα ειναι οκ, βγαινει.

Το Βιεννη - Καλέ, πιθανοτατα δε θα βγει γιατι στη Γερμανια, εχει εργα σε πολλα σημεια (!!!) και μερικη ωρα (ες) θα τη φας σημειωτον... Οποτε ισως θα ηταν καλυτερα να κανεις σταση Βρυξελλες ( εχει και ωραιο φαγητο - Γκραν Πλας, και να φας Μοσχαρισια μπριζολα και μετα φρεσκια βαφλα του δρομου).

Το Γιουροτουννελ, κλεισε εισητηρια απο νωρις, ή πηγαινε με καραβι, γιατι ΑΝ πας τελευταια στιγμη εχει 170 λιρες...

Αυτο που λες για την επιστροφη , ΔΕΝ προτεινεται... Δε θα σου βγει. Ειναι προτιμοτερο να πας Φρανκφουρτη για διανυκτερευση και μπυρες, και στην επιστροφη να κανεις σταση στη Βιεννη ή τη Βουδαπεστη για καφε ή και φαγητο...

Παντως γενικα βγαινει πολυ ωραιο ταξιδι...

Με το καλο οταν γυρισεις να μας γραψεις και εντυπωσεις...
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
καποιος που χρησιμοποιει γκαζι για καυσιμο τί παίζει απο Σκοπια και πανω;
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Δεύτερη μέρα του ταξιδιού μας προς την Κεντρική Ευρώπη σήμερα!
Χθες διανυχτερεύσαμε κοντά στη Θεσσαλονίκη και νωρίς σήμερα ξεκινήσαμε. Οι διαδικασίες στα Ελληνοσκοπιανά και τα Σερβοσκοπιανά σύνορα, απλές και σύντομες. Οι δρόμοι σε Σκόπια υποφερτοί με το μεγαλύτερο μέρος των περίπου 180 χμ. αυτοκινητόδρομος, όχι καλής ποιότητας, αλλά αυτοκινητόδρομος. Εξαίρεση το κομμάτι (περίπου 70 χμ) στο υπέροχο, σαν τοπίο, φαράγγι του Αξιού (Βαρδάρη). Τα διόδια 3 φορές από πείπου 1 ΕΥΡΩ. Ευρώ παίρνουν παντού. Στη Σερβία, στην αρχή κάτι τα έργα, κάτι το στενό κομμάτι στην επείσης υπέροχη κοιλάδα του Μοράβα (συνολικά περίπου 95 χμ) ο δρόμος στενός και με πολύ κίνηση.Στη συνέχεια και μέχρι το Nove Sad (περίπου 460 χμ) που φτάσαμε απόψε αυτοκινητόδρομος αρκετά καλής κατάστασης. Διόδια πληρώσαμε στη Σερβία 2 ΕΥΡΩ, μετά τη NIS πήραμε κάρτα και πληρώσαμε στο Βελιγράδι για περίπου 230 χμ 7,5 ΕΥΡΩ και άλλα 2,5 ΕΥΡΩ στη συνέχεια. Οι βενζίνες στα Σκόπια περίπου 1,15 ΕΥΡΩ και στη Σερβία από 1,25-1,38 ΕΥΡΩ.
Σήμερ ήμουν στο τιμόνι περίπου 12 ώρες και όπως καταλαβαίνετε είμαι ψόφιος. Η ζέστη φρικτή. Μπήκαμε το μεσημέρι για να δούμε λίγο τη Nis αλλά φύγαμε λόφω φοβερής ζέστης. Νωρίτερα στο Veles στα Σκόπια δεν βρήκαμε να παρκάρουμε. Γινόταν ένας χαμός!
Α! Σκόπια και Σερβία ευρωπαϊκή ώρα (1 ώρα πίσω).
Τα λέμα αύριο (μάλλον)
Καληνύχτα από το Novi Sad!!
Υπαρχη μηπως περιπτωση να θυμασαι τιμες πετρελαιου????
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
εννοεις το ντιζελ;

αν ναι, οι τιμες τώρα, αυτη την στιγμη είναι 1,26-1,3 για Δ2 και 1.35 ως 1.4 για ευροντιζελ
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
εννοεις το ντιζελ;

αν ναι, οι τιμες τώρα, αυτη την στιγμη είναι 1,26-1,3 για Δ2 και 1.35 ως 1.4 για ευροντιζελ
Δ2????? Και πια ειναι η διαφορα του ντιζελ που βαζουμε ελλαδα με αυτο που λες ευροντιζελ????
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
το ευροντίζελ είναι "αναβαθμισμένη" έκδοση του Δ2 το οποίο χρησιμοποιούνταν παλιά σε όλη την Ευρώπη, και σε σχέση με το δεύτερο είναι ποιοτκα καλύτερο, πιο καθαρό, λιγότερα λιπαρό (δεν βλάπτει τόσο την μηχανή) και με λιγότερη ποσότητα θαιάφιου. Άρα λιγότερη ρυπανση.

Σε αρκετές χώρες Ευρώπης είναι εκτός χρήσης, όπως και στην Ελλάδα.

Υπάρχει και Δ5 το οποίο είναι το καλύτερο, βρίσκεται στα βενζινάδικα ΝΙS και MOL στην Σερβία και λογικά είναι το ακριβότερο.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Δήμο φοβερό ταξίδι..Πάντα τέτοια σου εύχομαι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom