Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.378
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βουλγαρία, Τουρκία, Ρουμανία, Ουκρανία, Ουγγαρία, Αυστρία, Γερμανία, Ιταλία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ισλανδία, Ισπανία, Μάλτα, Περού. Και τώρα που τις μετράω βγαίνουν 13 και θα βάλω το Βατικανό για λίγες μέρες μέχρι να πάω Σαν Μαρίνο για να γίνουν 14 και να μη με κυνηγάει το γκαντεμονούμερο :haha: Ακούς @frenchman ;;;; :xalara:

Θα ήθελα να πάω σε όλες τις χώρες, γιατί πιστεύω οτι δεν υπάρχει χώρα που δεν έχει να μου δώσει κάτι! Επειδή αυτό το κόβω ακατόρθωτο, εννοείται οτι μπαίνουν προτεραιότητες σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα μου και φυσικά υπάρχουν χώρες που έχω πάει παραπάνω απο μία φορά και θα ξαναπάω σίγουρα, γιατί έχουν πολύ "ψωμί" και είναι εύκολα προσβάσιμες απο Ελλάδα!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Βουλγαρία, Τουρκία, Ρουμανία, Ουκρανία, Ουγγαρία, Αυστρία, Γερμανία, Ιταλία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ισλανδία, Ισπανία, Μάλτα, Περού. Και τώρα που τις μετράω βγαίνουν 13 και θα βάλω το Βατικανό για λίγες μέρες μέχρι να πάω Σαν Μαρίνο για να γίνουν 14 και να μη με κυνηγάει το γκαντεμονούμερο :haha: Ακούς @frenchman ;;;; :xalara:

Θα ήθελα να πάω σε όλες τις χώρες, γιατί πιστεύω οτι δεν υπάρχει χώρα που δεν έχει να μου δώσει κάτι! Επειδή αυτό το κόβω ακατόρθωτο, εννοείται οτι μπαίνουν προτεραιότητες σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα μου και φυσικά υπάρχουν χώρες που έχω πάει παραπάνω απο μία φορά και θα ξαναπάω σίγουρα, γιατί έχουν πολύ "ψωμί" και είναι εύκολα προσβάσιμες απο Ελλάδα!
Το Βατικανό μετράει αν περάσεις απλά απ' έξω και δεν μπεις μέσα? Άμα είναι έτσι 14 λοιπόν! Νενικήκαμεν!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Συμφωνώ όμως ότι άλλο είναι ένα τριήμερο σε μια πόλη, άλλο ένα δεκαήμερο σε μια χώρα. Μετράει διαφορετικά.
Πολύ σωστό! Προσωπικά αν είναι μια χώρα που αγαπώ σαν την Πορτογαλία, θα βάλω 14-15 μέρες σε κάθε ταξίδι και με 2 ταξίδια, έχω περάσει ένα μήνα στην χώρα.
Και γενικά ποτέ δεν μου άρεσαν τα ταξίδια σαν αυτά που διαφημίζουν κάποια πρακτορεία(ή πολλοί αναγράφουν στα σόσιαλ τους για να φανούν περισσότερο) τύπου 7 μέρες, 12 πόλεις.
Ειδικά αν πάω πρώτη φορά σε μια χώρα προτιμώ να περάσω 10-15-20 μέρες να δω αρκετά μέρη της, παρά να πάω 2 βράδια σε μια πρωτεύουσα και να λέω πως είδα την χώρα.
Νομίζω πως όσο πιο πολλά μέρη μιας χώρας δει κανείς, τόσο πιο εμπεριστατωμένη είναι η άποψη του για την εν λόγω χώρα.
Εκτός αν μιλάμε για εξαιρετικά μικρά κρατίδια....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Χαλαρωστε καλε, δεν δινουμε εξετασεις εντρυφησης στουν κουλτουρα ενος τοπου για να "μετραμε" αν ειναι 10ημερο η 2ημερο το ταξιδι. Εδω ζουνε μεταναστες Ελληνες χρονια σε μια χωρα και νιωθουν στην απ' εξω η δεν παιρνουν μυρωδια γιατι ζουν σε γκετα μεταναστων. Σιγα μη γινει καποιος ειδικος και γνωρισει εναν τοπο η τους κατοικους του σε μια βδομαδα ωστε να υπερτερει απο τον ταξιδιωτη που εμεινε λιγο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γυρω στις 80... Νοερά.. Στην πραγματικότητα καμιά10αριά και κατι..
Σε 36 , αλλά έχω ένα στόχο.

Πάντα το "κοντέρ" των χωρών να δείχνει μεγαλύτερο νούμερο από ότι το κοντερ της ηλικίας.
Eνδιαφέρουσες απόψεις :lol:

47 για μένα. Κολλημένο κοντέρ εδώ και 1.5 περίπου χρόνο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Ατερμονη συζητηση. Επαναλαμβανεται ετησιως..
Έτσι είναι και κάθε χρόνο παρανοείς αυτά που λένε οι άλλοι. Το "όπως τις μετράω εγώ" είναι προφανές ότι δεν αναφερόταν στο "ποιες χώρες του ΟΗΕ θεωρώ ότι είναι χώρες" αλλά στο "από τις χώρες του ΟΗΕ που επισκέφθηκα ποιες θεωρώ ότι είδα επαρκώς ώστε να τις προσμετρήσω". Άντε και του χρόνου να στο ξαναεξηγήσουμε :haha: .

Το uk με 2πλασιες "υποπεριοχες" απο την ελλαδα που ειναι απειρως δυσκολοτερο να ταξιδεψεις.
Δε χρησιμοποιεί τη δυσκολία πρόσβασης ως κριτήριο, είναι ξεκάθαρο από τις προδιαγραφές που θέτει, αλλά πρέπει κάποιος να τις διαβάσει πρώτα.

.αλλο θυμαμαι ειχε 10+ υποπεριοχες στην ελβετια.
Εντελώς καμία σχέση (ούτε μισή ντουζίνα δεν είναι), θυμάσαι λάθος (ΚΑΙ φέτος, αλλά μη χαλάσουμε την παράδοση).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom