Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.126
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα! Συμφωνώ σε αρκετά σημεία με τα όσα εχει

Καλησπέρα!! Μια μικρή παρατήρηση σε όσα γράφεις, καλοπροαίρετα φυσικά και χωρίς καμία διάθεση για παρεξήγηση. Προσωπικά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία του ανταγωνισμού για το πόσες χώρες έχω επισκεφτεί, ούτε θα έβλεπα ανταγωνιστικά κάποιον που αγαπάει τα ταξίδια ή ενδεχομένως να έχει ταξιδέψει περισσότερο απο εμένα ! Νομίζω ότι ενας ανθρωπος που είναι ανταγωνιστικός απέναντι σε άλλους καθετί ασήμαντο η σημαντικό για εκεινον αποτελεί αφορμή αναταγωνισμου. Επομένως σχετίζεται καθαρά με τον ανθρωπο. Αποκτάει ενδιαφέρον όμως για κάποιον ταξιδιώτη να κοιτάζει τους χάρτες, τις προτιμήσεις άλλων συνταξιδιωτών οπως είπε ο Γιωργος και να παίρνεις ιδέες για νέους προορισμούς.
Εννοείται ότι είναι ζήτημα ανθρώπου, δεν το συζητώ!
Βέβαια υπάρχουν άτομα που μπορεί να βγάλουν ανταγωνισμό σε κάποιες μόνο πτυχές της ζωής τους και όχι σε όλες (πχ έχω φίλη που δεν βγάζει κανενός είδους ανταγωνισμό πουθενά πέρα από το οικονομικό-έχει ένα κόλλημα με το πόσα χρήματα βγάζει ο καθένας, αν βγάζει περισσότερα ή λιγότερα από εκείνη κλπ κλπ).
Τα ταξίδια λοιπόν έχω διαπιστώσει ότι αποτελούν μια "ευαίσθητη χορδή" για πολλούς ανθρώπους (οι οποίοι δεν είναι ντε και καλά κακοπροαίρετοι).
Από εκεί και πέρα είναι το πώς το βλέπει ο καθένας και σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι εγώ κατέχω την απόλυτη αλήθεια. Αλλά έχω δει στην πράξη ότι η "εμμονή" πολλών ατόμων με το κυνήγι "πινέζων" τους δημιουργεί συχνά στρες, τους στερεί τον αυθορμητισμό ("όχι, δεν θα κάτσω 5 μέρες στη Βιέννη, θα προσθέσω μονοήμερες σε Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα για να πινάρω 3 χώρες και όχι μία", "όχι, δεν θα ξαναπάω Τουρκία και ας μου άρεσε πολύ, θα πάω Ιρλανδία για να προσθέσω μια ακόμα χώρα") και ενίοτε τα κάνει να νιώθουν μειονεκτικά.
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Εννοείται ότι είναι ζήτημα ανθρώπου, δεν το συζητώ!
Βέβαια υπάρχουν άτομα που μπορεί να βγάλουν ανταγωνισμό σε κάποιες μόνο πτυχές της ζωής τους και όχι σε όλες (πχ έχω φίλη που δεν βγάζει κανενός είδους ανταγωνισμό πουθενά πέρα από το οικονομικό-έχει ένα κόλλημα με το πόσα χρήματα βγάζει ο καθένας, αν βγάζει περισσότερα ή λιγότερα από εκείνη κλπ κλπ).
Τα ταξίδια λοιπόν έχω διαπιστώσει ότι αποτελούν μια "ευαίσθητη χορδή" για πολλούς ανθρώπους (οι οποίοι δεν είναι ντε και καλά κακοπροαίρετοι).
Από εκεί και πέρα είναι το πώς το βλέπει ο καθένας και σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι εγώ κατέχω την απόλυτη αλήθεια. Αλλά έχω δει στην πράξη ότι η "εμμονή" πολλών ατόμων με το κυνήγι "πινέζων" τους δημιουργεί συχνά στρες, τους στερεί τον αυθορμητισμό ("όχι, δεν θα κάτσω 5 μέρες στη Βιέννη, θα προσθέσω μονοήμερες σε Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα για να πινάρω 3 χώρες και όχι μία", "όχι, δεν θα ξαναπάω Τουρκία και ας μου άρεσε πολύ, θα πάω Ιρλανδία για να προσθέσω μια ακόμα χώρα") και ενίοτε τα κάνει να νιώθουν μειονεκτικά.
Καταλαβαίνω τι λες απόλυτα! Προσωπικά μπορεί να τύχει να κάνω και τα δυο για διαφορετικους λόγους. Έχω πάει σε κάποιες χώρες λόγου χάριν στην Ιταλία 8-9 φορές, τη Σκωτία 3, το Λονδίνο 2, την Τουρκία 4, στην ελβετια 4 φορες και θα ξανά πάω στις γιορτες γιατί μου αρέσουν τα μέρη αυτά και καθε φορά επιστρέφω με διαφορετική εμπειρία και ανακαλύπτω κάτι που δεν το είχα δει την προηγούμενη φορά. Από την άλλη έχει τύχει να βρεθώ στην Κοπεγχαγη και να κάνω μια μονοήμερη στο Μαλμε επειδή ήταν πολύ κοντά, είχα μείνει ήδη 3 βραδιά στην κοπεγχαγη και θεώρησα ενδιαφέρον το γεγονός να δω κάτι ακόμα! Τα ταξίδια είναι πηγή ζωντάνιας και δημιουργικότητας για εμένα και καθε κουβεντα γύρω από αυτά είναι καθόλα απολαυστική και ενδιαφέρουσα! Σε καμία περίπτωση ανταγωνιστική όμως!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
Καλα, δεν εχετε βρεθει σε επαγγελματικο χωρο με κοντρα για το ποιος εχει περισσοτερες περγαμηνες, περισσοτερη προυπηρεσια, σε παρεες με επιδειξη ποιος εχει καλυτερο σπιτι η αυτοκινητο η και ακριβοτερες τσαντες και παπουτσια?
Νομιζω οτι ειναι πολυ συνηθισμενο σε μικροκοινωνιες που δεν συνδεονται οι ανθρωποι φιλικα και εχουν αναγκη απο μια ταυτοτητα.
Εσεις μονο στις χωρες ειδατε ανταγωνισμο? Δεν εχετε δει στο ποιος εχει περισσοτερα μιλια, ποιος ειναι gold, ποιος κλεινει διηπειρωτικα (παλιοτερα ειχαν αναφερθει μαλιστα παραπονα για την αναφορα σε αυτο το θεμα), ποιος αγοραζει η οχι πτησεις "απο τα καλαθια". Νομιζω οτι ειναι συμπτωμα των μικροκοινωνιων και ενας τροπος να βρει κανεις μια "θεση".
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Η αλήθεια είναι, ότι με λίγες εξαιρέσεις είναι η χρονολογική σειρά αυτη! Τις εγραψα πλέον με τη σωστή σειρά!
Η σειρα που τα εγραψες εσυ κομπλε ειναι, δεν μου φανηκε κατι παραξενο. Του απο κατω σου ειναι εντυπωσιακο που εχει ξεκινησει απο Αφρικη, Ασια, Λατινικη Αμερικη και μετα επιασε Ευρωπη, αν βεβαια η σειρα ειναι χρονολογικη. Οταν το δει θα μας απαντησει. Εκτος αν ειχε ταξιδεψει και πριν το 2004 οποτε οκ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κι έρχομαι τώρα εγώ η party pooper να πω μερικές σκέψεις πάνω σε αυτό το-ανάλαφρο κατά τα άλλα-thread. :p

Όταν είχα πρωτομπεί σε αυτό το φόρουμ 10+ χρόνια πριν είχα ταξιδέψει σε κάμποσες χώρες για την ηλικία μου, τις οποίες "επιδείκνυα" με χαρά, λίγο επειδή θεωρούσα τον εαυτό μου περήφανο για αυτό μου το "επίτευγμα", λίγο επειδή ήθελα να νιώσω κατά κάποιον τρόπο αποδεκτή σε μια κοινότητα πολυταξιδεμένων.

Σε αυτά τα χρόνια ο αριθμός των χωρών που έχω επισκεφτεί υπερδιπλασιάστηκε, την ίδια στιγμή όμως σταμάτησα να τον αναφέρω δημόσια. Ο λόγος ήταν οι συνειδητοποιήσεις που έκανα μεγαλώνοντας. Έχω ταξιδέψει περισσότερο από το μέσο άνθρωπο όχι επειδή είμαι φοβερή και τρομερή, αλλά απλά επειδή είμαι πιο προνομιούχα από το μέσο άνθρωπο. Και δε νιώθω το οποιοδήποτε δέος προς οποιοδήποτε άτομο έχει ταξιδέψει περισσότερο από μένα, καθότι απλά αναγνωρίζω ότι είναι πιο προνομιούχο από μένα (το οποίο προνόμιο μπορεί να έχει να κάνει με το οικονομικό, με τον ελεύθερο χρόνο, με το background και με πολλά άλλα πράγματα ή συνδυασμούς αυτών).

Έχω βρεθεί πολλές φορές σε συζητήσεις ταξιδιωτών που αναφέρονται σε λίστες και αριθμούς άλλων ταξιδιωτών, άλλες φορές με περιέργεια, άλλες με ζήλεια, άλλες προσπαθώντας να ανακαλύψουν το "μυστικό". Για μένα δεν υπάρχει κανένα φοβερό μυστικό. Το γεγονός είναι ότι ο μέσος άνθρωπος δε μπορεί να κάνει πέντε διηπειρωτικά το χρόνο αν έχει απλά έναν καλούτσικο μισθό και 22 ημέρες άδεια το χρόνο. Πόσο μάλλον αν πληρώνει νοίκι, αν έχει παιδιά που πηγαίνουν σχολείο, αν χρηματοδοτεί ο ίδιος τις σπουδές του.-

Το να μπαίνουμε σε συγκρίσεις και να προσπαθούμε να "ανταγωνιστούμε" τους αριθμούς και τις λίστες άλλων ανθρώπων μόνο κακό κάνει στην ψυχική μας υγεία. Και νομίζω ότι η απαρίθμηση χωρών-αν βάλουμε στην άκρη τον αρχικό ενθουσιασμό-δεν προάγει τίποτα άλλο πέρα από τον ανταγωνισμό. Ξέρω άτομα που έχουν επισκεφτεί λιγότερες χώρες από μένα, αλλά τα θεωρώ πιο ουσιαστικούς-ες ταξιδιώτες-ισσες και νιώθω ότι έχω να "πάρω" πράγματα από τις εμπειρίες τους. Αντίστοιχα γνωρίζω και άτομα που έχουν ταξιδέψει σε περισσότερες χώρες από μένα, αλλά βρίσκω τα ταξίδια τους επιφανειακά (πάντα βάσει του δικού μου τρόπου σκέψης). Ας ταξιδέψουμε όσο περισσότερο μπορούμε, με όποιο τρόπο μπορούμε, χωρίς συγκρίσεις και ανταγωνισμούς.
Γιατί αυτή η μανία να κατασκευάζουμε με το λόγο μας ένα σκιάχτρο και μετά να του επιτιθόμαστε; Ποιος μίλησε για ανταγωνισμούς, συγκρίσεις κλπ;

Αντί άλλης απάντησης, παραθέτω ένα απόσπασμα από: Συνέντευξη μέλους - taver
12. Σε πόσες χώρες έχεις ταξιδέψει ως σήμερα;

Για τους περισσότερους ταξιδιώτες, αυτή η ερώτηση είναι κόκκινο πανί, και κάποιου είδους ιδιότυπο εισιτήριο συμμετοχής σε διαγωνισμό για τον "πιο ταξιδεμένο". Κανείς δε θέλει να τον περάσουν για αριθμολάγνο επιδειξία, για κάποιον που ταξιδεύει μόνο και μόνο για να μετρήσει σημαιάκια, και αν κάποιος γνωρίζει απευθείας την απάντηση συνάγεται στερεοτυπικά ότι ανήκει σ’ αυτή την κατηγορία.

Για μένα δεν είναι κακό να μετράς και να κρατάς στατιστικά, κρατάω άλλωστε ένα σωρό απ’ αυτά έτσι κι αλλιώς. Μεμπτό (αν υπάρχει κάτι μεμπτό στα ταξίδια του άλλου) είναι να επιλέγεις ταξίδια και προορισμούς όχι για τις νέες εμπειρίες που έχουν να σου δώσουν αλλά για τα νέα σημαιάκια που θα προσθέσεις στο χάρτη σου. Μάλιστα, οι περισσότεροι ταξιδιώτες σε κάποια φάση περνάνε από αυτή την κατηγορία. Πέρασα κι εγώ κάποτε από κει. Θεωρώ πως προσωπικά το έχω ξεπεράσει, και νομίζω πως, έχοντας επισκεφθεί τις ίδιες χώρες ξανά και ξανά, καταρρίπτω πια εύκολα τέτοιες αιτιάσεις. Αν πάλι σε 10,20,30 χρόνια βρεθώ να είμαι ένα βήμα από το να έχω πάει σε όλες τις χώρες του κόσμου, που δεν το νομίζω, ίσως το ξανασκεφτώ κι αρχίσω να πηγαίνω και κάποια ταξίδια «για το σημαιάκι».
Υ.Γ. Ο αριθμός των χωρών που έχει ταξιδέψει κανείς συναρτάται πρωτίστως με την ηλικία. Κάποιος που έχει πολλά χρόνια πίσω του, είναι πιο πιθανό μέσα σ' αυτά τα χρόνια να βρήκε την ευκαιρία να κάνει ένα ταξίδι, παρά κάποιος νεότερος. Ο αριθμός των χωρών είναι βλέπετε γνησίως αύξων ως προς το χρόνο, ποτέ δε μειώνεται για τον ίδιο ταξιδιώτη.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.126
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γιατί αυτή η μανία να κατασκευάζουμε με το λόγο μας ένα σκιάχτρο και μετά να του επιτιθόμαστε; Ποιος μίλησε για ανταγωνισμούς, συγκρίσεις κλπ;

Αντί άλλης απάντησης, παραθέτω ένα απόσπασμα από: Συνέντευξη μέλους - taver
Δεν διαφωνώ κατά βάση με όσα παραθέτεις στη συνέντευξή σου και δεν καταλαβαίνω αν προσπαθείς να φωτίσεις κάποια άλλη οπτική του ζητήματος. Είπα ότι έχω σταματήσει να γράφω δημόσια αριθμούς για τους λόγους που ανέφερα, όχι ότι δεν ξέρω σε πόσες χώρες έχω πάει, ή ότι θα το κρατήσω επτασφράγιστο μυστικό αν το φέρει η κουβέντα σε ιδιωτική συζήτηση.

Κανείς δε μίλησε για ανταγωνισμούς και συγκρίσεις στο παρόν thread, συμφωνώ. Αλλά επειδή η απαρίθμηση χωρών (την οποία και η ίδια έχω κάνει στο παρελθόν) είναι ένα ζήτημα που με έχει προβληματίσει είπα να μοιραστώ τις σκέψεις μου. Κανένα σκιάχτρο, καμία επίθεση, απλά food for thought.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Νομίζω σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ, όπου όλοι παρακολουθούμε τις ταξιδιωτικές συνηθειες των άλλων, μαζεύουμε στατιστικά, συγκρίνουμε τις ταξιδιωτικές μας συνήθειες με άλλα μέλη που θαυμάζουμε ή όχι, μετράμε τις δυνατότητές μας αλλά και της κοινότητας.. και στο θέμα που μιλάμε συγκεκριμένα για το πόσες χώρες έχουμε πάει, δεν μου φαίνεται καθόλου άσχημο να λέει ο κάθε ένας που έχει πάει. Από την άλλη αν γνωρίσω κάποιο νέο άτομο σε ένα καφέ και ένα από τα πρώτα πράγματα που θα μου πει είναι "ξέρεις έχω πάει σε 50 χώρες", δεν θα μου κάνει την καλύτερη εντύπωση γιατί πρώτα, πρώτα ένα ταξιδεμένο άτομο θα έπρεπε να έχει πολύ σημαντικότερα πράγματα να μοιραστεί και να παρουσιάσει για τον εαυτό του από την καταγραφή ενός αριθμού. Είναι σαν να λες, "έχω πάει σε τόσες χώρες, είμαι σπουδαίος ταξιδιώτης, αλλά πάμε παρακάτω γιατί δεν με ενδιαφέρει να μιλήσω και πολύ γι'αυτό"...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ο αριθμός των χωρών που έχει ταξιδέψει κανείς συναρτάται πρωτίστως με την ηλικία.
Ο αριθμός των.χωρών εξαρτάται από την οικονομική δυνατότητα και τον διαθέσιμο χρόνο και σίγουρα δευτερευόντως από την ηλικία.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με το μέλος @underwater 100%. Το θέμα έχει λίγο εσάνς «ποιος την έχει μεγαλύτερη (την λίστα)».
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
Από την άλλη αν γνωρίσω κάποιο νέο άτομο σε ένα καφέ και ένα από τα πρώτα πράγματα που θα μου πει είναι "ξέρεις έχω πάει σε 50 χώρες", δεν θα μου κάνει την καλύτερη εντύπωση
Πρεπει να υπαρχει και ενα μερος στην κολαση για τους "εγω παντως δεν ειμαι τουριστας. Ειμαι ταξιδευτης".
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.126
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πρεπει να υπαρχει και ενα μερος στην κολαση για τους "εγω παντως δεν ειμαι τουριστας. Ειμαι ταξιδευτης".
Ένα ακόμα πράγμα που έλεγα πριν 10 χρόνια, πέρα από το να απαριθμώ χώρες! :haha:
 
D

Delmem38110

Guest
Ο αριθμός των.χωρών εξαρτάται από την οικονομική δυνατότητα και τον διαθέσιμο χρόνο και σίγουρα δευτερευόντως από την ηλικία.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με το μέλος @underwater 100%. Το θέμα έχει λίγο εσάνς «ποιος την έχει μεγαλύτερη (την λίστα)».
.....και είναι όπως τα αυτοκίνητα για τους άντρες, όσο μεγαλύτερο τόσο μικρότερη.
θα συμφωνήσω απόλυτα και με σένα και με την underwater, και κυρίως στο οικονομικό πρωτίστως, (εκτός και αν είσαι νέος/α η αναίσθητος/η και δεν σε ενδιαφέρει που θα κοιμηθείς, που θα ξυπνήσεις τι θα φας ούτε ποια σύνορα θα περάσεις. το έχω κάνει και δεν αναπολώ εκείνες τις μέρες) στην οικογενειακή κατάσταση μετά, (δεσμευμένος/η η όχι) και τέλος στον χρόνο που πολύ λίγοι έχουν διαθέσιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom