Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κακως. Ημουν πολυ λαθος. Εποχες ΠΑΣΟΚ :D , θα ξαναβρισκα δουλεια. Τεραστιο λαθος. Μην το κανει κανεις, δεν επιστρεφουν τα 20.
Καλά, αν αρχίσουμε να κοιτάμε πίσω τι θα κάναμε εκ των υστέρων, άσε.
Εμένα ο άλλος επί Σημίτη μου την είπε που δεν είχα λεφτά για Ρώμη..
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
αλλα ολοι θαυμαζαν τους Ερασμιτες
Ομοίως εγώ δούλευα για μεγάλη εταιρία που έστελνε συνέχεια κόσμο στο εξωτερικό για εκθέσεις...τι Παρίσια, τι Σάο Πάολο τι Χονγκ Κονγκ...εγώ φρόντιζα να ετοιμαστούν όλα τα γραφειοκρατικά για τις εκθέσεις, να πληρωθούν έξοδα κλπ αλλά έμενα πίσω επειδή είχα 2 μικρά παιδιά και δεν γινόταν να λείπω για τόσες μέρες, γύριζαν τα καινάρια μας ψόφια από την κούραση από την ταλαιπωρία του ταξιδιού και έπαιρναν κ ρεπό....τι να σας πω σκέτη λύπηση ήταν ( τα νεύρα μου)
off topic είμαστε εδώ και ώρα όπου νάναι θα μας την πουν :rolleyes:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το νημα, ωστόσο δε θα τοποθετηθώ αναλυτικά γιατί (προνομιούχος γαρ :haha:) βρίσκομαι σε ταξίδι.

Μη σας κάνει πάντως εντύπωση, ζούμε σε μια κοινωνία που ακόμα θεωρείται είδος πολυτελείας, από άτομα μάλιστα που δε στερούνται ανεσεων. Αντε να επιχειρηματολογησεις τώρα εσύ για το πως καταφέρνεις αυτά που καταφέρνεις σε όσους σε σχολιάζουν άλλοτε με καλή πρόθεση και συχνότερα κακοπροαιρετα... Θα επανέλθω επί τούτου.

Η δε περιοδος του κορονοιου δεν με εχει χαλασει διολου- απλα ανεβασε τη δυσκολια της πιστας. Αρκει που ειμαστε στο παιχνιδι.
Έχεις δώσει την ατάκα της χρονιάς, παρακαλώ να γίνει pin!
Ο χαμένος τα παίρνει όλα. ;)
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Κάπου αναφέρθηκε για τη σειρά των χωρών που επισκέπτεται κάποιος, με την υπόνοια πως κάποιες επιλογές είναι ακριβώς το αντίθετο του mainstream. Να πω εδώ πως δεν υπάρχει κανόνας που πρέπει να ακολουθήσουμε ως προς το τι πρέπει να δει κανείς πρώτα και τι μετά. Και επειδή το έχω ακούσει κι εγώ υπό μορφή κριτικής πως πρώτα έκανα κάποια ταξίδια στη Λατινική Αμερική ή την Ασία και μετά πήγα σε ευκολότερους προορισμούς όπως π.χ. η διπλανή Βουλγαρία, να πω το εξής : Καθένας έχει τις προτεραιότητες του.

Οι λόγοι που κάποιοι επιλέξαμε μακρυνότερους προορισμούς πρώτα μπορεί να είναι πάρα πολλοί. Άλλος έχει την Κούβα ή την Ουρουγουάη υψηλότερα στην ταξιδιωτική του λίστα από ότι την Ολλανδία. Άλλος προτιμάει να πάει νεότερος σε μακρινούς προορισμούς, γιατί αργότερα έχοντας παιδιά θεωρεί ευκολότερο να πηγαίνει Ευρώπη. Και κάποιος άλλος όταν έχει πολύ χρόνο προτιμάει να τον αφιερώνει σε μακρινότερες χώρες. Τα ταξίδια πρέπει να τα κάνουμε για εμάς, επιλέγοντας μέρη που μας ελκύουν. Κάποτε σε ταξιδιωτικό περιοδικό διάβασα έναν περίπου στο στυλ "Ποιές πρέπει να είναι οι πρώτες 10 χώρες που θα δείτε στη ζωή σας". Καμία από τις επιλογές του αρθρογράφου, δεν ταίριαζε στη σειρά που τις είχα επισκεφτεί εγώ. Και αμφιβάλλω αν θα βρίσκονταν και πολλοί άλλοι να ταυτιστούν με τις επιλογές του. Η δική μου γνώμη είναι η εξής: Ταξιδέψτε για εσάς. Κι αν θέλετε να πάτε πρώτα στην Αρμενία και μετά στη Γερμανία, πρώτα στην Τιφλίδα και μετά στη Βιέννη, δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό.

Όσο για τις καταμετρήσεις που πολύ σωστά ανέφερε η @underwater πως πολλοί κάνουν για να κομπάσουν, ας το κάνουν. Προσωπικά ελάχιστα με αγγίζει, όπως ελάχιστα με αγγίζει που παλιά συμφοιτήτρια που είχαμε κοινή αγάπη για τη γυμναστική, κοίταζε να δει τι θα φάμε οι άλλοι που γυμναζόμαστε και προσέχαμε τη διατροφή μας , απλώς δεν μετρούσαμε τις θερμίδες όσο εκείνη και μας έλεγε "Καλά τόσο μεγάλη μπάρα δημητριακών θα φας σήμερα;" ή "καλά μόνο δύο φορές γυμνάστηκες αυτή τη βδομάδα;". Και το ίδιο ισχύει σε όλα. Άλλος κομπάζει που έχει μόνο ακριβά ρούχα από πολυτελή υφάσματα κι άλλοι ντύνονται από φαστ φάσιον. Άλλος που έχει μεγαλύτερο σπίτι, ενώ οι γνωστοί του ζουν σε διαμερίσματα.

Έχω φίλους που είναι σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση από μένα και μερικοί έχουν κάνει λιγότερα ταξίδια. Όμως τα χρήματα που έχουν ξοδέψει είναι ασύγκριτα περισσότερα γιατί από τη Μόσχα ως τη Σαντορίνη μένουν μόνο σε πεντάστερα ή σε κότερο. Ούτε ζηλεύω, ούτε φυσικά θα κρίνω τον τρόπο που ταξιδεύουν. Έχουν τα χρήματα και τα ξοδεύουν με τον τρόπο που θέλουν. Αν δεν αντέχουν να ταξιδέψουν με χαμηλό προυπολογισμό ή δεν επιθυμούν να πάνε σε φτωχά μέρη, όπως έχω πάει εγώ, καλά κάνουν. Ταξίδι είναι όχι καταναγκαστικά έργα.
 
D

Delmem38110

Guest
Φιλη συναδελφοςμπηκε στα 40 τωρα παλι στο πανεπιστημιο, μαζεψε λεφτα για να παρει αδεια χωρις αποδοχες 6 μηνες και θα παει Ερασμους στα γεραματα για να ξεπερασει το ιδιο τραυμα :D.
ποσό τυχερή είναι η φίλη σου που μπορεί και παίρνει άδεια χωρίς αποδοχές.......
παρά πολύ τυχερή... οι μισοί Έλληνες μπορούν να το κάνουν και αισθάνονται τυχεροί οι άλλοι μισοί απλά θαυμάζουν.

Μη σας κάνει πάντως εντύπωση, ζούμε σε μια κοινωνία που ακόμα θεωρείται είδος πολυτελείας, από άτομα μάλιστα που δε στερούνται ανεσεων. Αντε να επιχειρηματολογησεις τώρα εσύ για το πως καταφέρνεις αυτά που καταφέρνεις σε όσους σε σχολιάζουν άλλοτε με καλή πρόθεση και συχνότερα κακοπροαιρετα... Θα επανέλθω επί τούτου.
ας είναι καλά η κυρία Ράιαν και οι υπόλοιπες....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.760
ποσό τυχερή είναι η φίλη σου που μπορεί και παίρνει άδεια χωρίς αποδοχές.......
παρά πολύ τυχερή... οι μισοί Έλληνες μπορούν να το κάνουν και αισθάνονται τυχεροί οι άλλοι μισοί απλά θαυμάζουν.
Τυχερη? Διεκδικησε τα προνομια της σε μαχες σε αρενες που ουτε απ' εξω δεν θα περνουσαν πολλοι. Δεν λεγεται τυχη αυτο.
 
D

Delmem38110

Guest
Τυχερη? Διεκδικησε τα προνομια της σε μαχες σε αρενες που ουτε απ' εξω δεν θα περνουσαν πολλοι. Δεν λεγεται τυχη αυτο.
έχεις την τάση να μεγεθύνεις καταστάσεις και προσωπικά βιώματα.
πάνε να δουλέψεις σε κάνα εργοστάσιο να χτυπήσεις δωδεκάωρο με αποδοχές εξάωρου η να σκουπίζεις σκάλες από το πρωί μέχρι το βραδυ και δώσε εκεί τη μάχη να σου πω μπράβο.
δεν μίλησα προσωπικά για την φίλη σου ούτε την ξέρω την κοπέλα ούτε εσένα και καλά να περάσει στο 6μηνο της. αλλά αυτό το εξάμηνο για ερασμους στον ιδιωτικό τομέα είναι άγνωστη λέξη.
ξέφυγα από το νήμα αλλά δεν μπορούσα να μην απαντήσω. τέλος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.760
έχεις την τάση να μεγεθύνεις καταστάσεις και προσωπικά βιώματα.
πάνε να δουλέψεις σε κάνα εργοστάσιο να χτυπήσεις δωδεκάωρο με αποδοχές εξαωρου
Απο τι συμπεραινεις οτι δεν το εχω κανει ΚΑΙ αυτο? Επειδη παω ταξιδια?
Στειλε κανεναν αλλον. Δεν μιλαμε για μενα.
Εσυ κολλησες και χαρακτηρισες ατομα που δεν γνωριζεις και βγαζεις προσωπικη πικρια. Χαλαρωσε.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Απο τι συμπεραινεις οτι δεν το εχω κανει ΚΑΙ αυτο? Επειδη παω ταξιδια?
Στειλε κανεναν αλλον. Δεν μιλαμε για μενα.
και πάλι αν και αναφέρομαι στο άτομο σου, δεν μιλάω προσωπικά για σένα.
μακάρι να κάνεις πάρα πολλά ταξίδια και να περνάς πάντα καλά όπως είμαι σίγουρος ότι περνάς.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Κάπου αναφέρθηκε για τη σειρά των χωρών που επισκέπτεται κάποιος, με την υπόνοια πως κάποιες επιλογές είναι ακριβώς το αντίθετο του mainstream. Να πω εδώ πως δεν υπάρχει κανόνας που πρέπει να ακολουθήσουμε ως προς το τι πρέπει να δει κανείς πρώτα και τι μετά. Και επειδή το έχω ακούσει κι εγώ υπό μορφή κριτικής πως πρώτα έκανα κάποια ταξίδια στη Λατινική Αμερική ή την Ασία και μετά πήγα σε ευκολότερους προορισμούς όπως π.χ. η διπλανή Βουλγαρία, να πω το εξής : Καθένας έχει τις προτεραιότητες του.

Οι λόγοι που κάποιοι επιλέξαμε μακρυνότερους προορισμούς πρώτα μπορεί να είναι πάρα πολλοί. Άλλος έχει την Κούβα ή την Ουρουγουάη υψηλότερα στην ταξιδιωτική του λίστα από ότι την Ολλανδία. Άλλος προτιμάει να πάει νεότερος σε μακρινούς προορισμούς, γιατί αργότερα έχοντας παιδιά θεωρεί ευκολότερο να πηγαίνει Ευρώπη. Και κάποιος άλλος όταν έχει πολύ χρόνο προτιμάει να τον αφιερώνει σε μακρινότερες χώρες. Τα ταξίδια πρέπει να τα κάνουμε για εμάς, επιλέγοντας μέρη που μας ελκύουν. Κάποτε σε ταξιδιωτικό περιοδικό διάβασα έναν περίπου στο στυλ "Ποιές πρέπει να είναι οι πρώτες 10 χώρες που θα δείτε στη ζωή σας". Καμία από τις επιλογές του αρθρογράφου, δεν ταίριαζε στη σειρά που τις είχα επισκεφτεί εγώ. Και αμφιβάλλω αν θα βρίσκονταν και πολλοί άλλοι να ταυτιστούν με τις επιλογές του. Η δική μου γνώμη είναι η εξής: Ταξιδέψτε για εσάς. Κι αν θέλετε να πάτε πρώτα στην Αρμενία και μετά στη Γερμανία, πρώτα στην Τιφλίδα και μετά στη Βιέννη, δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό.

Όσο για τις καταμετρήσεις που πολύ σωστά ανέφερε η @underwater πως πολλοί κάνουν για να κομπάσουν, ας το κάνουν. Προσωπικά ελάχιστα με αγγίζει, όπως ελάχιστα με αγγίζει που παλιά συμφοιτήτρια που είχαμε κοινή αγάπη για τη γυμναστική, κοίταζε να δει τι θα φάμε οι άλλοι που γυμναζόμαστε και προσέχαμε τη διατροφή μας , απλώς δεν μετρούσαμε τις θερμίδες όσο εκείνη και μας έλεγε "Καλά τόσο μεγάλη μπάρα δημητριακών θα φας σήμερα;" ή "καλά μόνο δύο φορές γυμνάστηκες αυτή τη βδομάδα;". Και το ίδιο ισχύει σε όλα. Άλλος κομπάζει που έχει μόνο ακριβά ρούχα από πολυτελή υφάσματα κι άλλοι ντύνονται από φαστ φάσιον. Άλλος που έχει μεγαλύτερο σπίτι, ενώ οι γνωστοί του ζουν σε διαμερίσματα.

Έχω φίλους που είναι σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση από μένα και μερικοί έχουν κάνει λιγότερα ταξίδια. Όμως τα χρήματα που έχουν ξοδέψει είναι ασύγκριτα περισσότερα γιατί από τη Μόσχα ως τη Σαντορίνη μένουν μόνο σε πεντάστερα ή σε κότερο. Ούτε ζηλεύω, ούτε φυσικά θα κρίνω τον τρόπο που ταξιδεύουν. Έχουν τα χρήματα και τα ξοδεύουν με τον τρόπο που θέλουν. Αν δεν αντέχουν να ταξιδέψουν με χαμηλό προυπολογισμό ή δεν επιθυμούν να πάνε σε φτωχά μέρη, όπως έχω πάει εγώ, καλά κάνουν. Ταξίδι είναι όχι καταναγκαστικά έργα.
Ναι εγω το ανεφερα ως εντυπωσιακο γιατι ειχε ξεκινησει τα ταξιδια του με Ν. Αφρικη και Ουγκαντα η συγκεκριμενη λιστα και μαλιστα ειχε επισκεφτει χωρες της Αφρικης και της Ασιας και της Λ. Αμερικης χωρις να εχει παει καν Ευρωπη. Αλλο να πας μερικες χωρες της Ευρωπης και μετα να θες να πας κατι πιο μακρινο και μετα να ξαναγυρισεις Ευρωπη. Μου φανηκε εντυπωσιακο επειδη καποιος που δεν εχει φυγει ποτε απο Ελλαδα ειναι πιθανο να φοβαται να παει Ν. Αφρικη, Λ. Αμερικη και αλλες χωρες που δεν θυμαμαι χωρις προηγουμενη ταξιδιωτικη εμπειρια εκτος Ελλαδας.

Απο κει και περα προφανως και απ' οπου θελει ξεκιναει ο καθενας. Αν θελει ξεκινα απο Τσιμπουτι, Μεξικο, Κολομβια, Ινδια, Αιτη, Πουερτο Ρικο, Χιλη, Μπαχρειν, Ταιτη κ.λ.π.. Που την ειδες την κριτικη? Απλα μου φανηκε ενδιαφερον ή εντυπωσιακο δεν θυμαμαι τι επιθετο χρησιμοποιησα. Δικαιωμα του καθενος να ξεκιναει απ' οπου θελει, δικαιωμα μου και εμενα να εντυπωσιαζομαι. Δεν καταλαβαινω που ενοχληθηκες, καμμια κριτικη δεν ασκησα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Απο κει και περα προφανως και απ' οπου θελει ξεκιναει ο καθενας. Αν θελει ξεκινα απο Τσιμπουτι
Τσιμπου-τί; νομίζω ότι Τζιμπουτί είναι σωστό αν και δεν θυμάμαι καν που είναι (πάντως σίγουρα πολύ καλό για αρχή)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom