Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Απλα μου φανηκε ενδιαφερον ή εντυπωσιακο δεν θυμαμαι τι επιθετο χρησιμοποιησα. Δικαιωμα του καθενος να ξεκιναει απ' οπου θελει, δικαιωμα μου και εμενα να εντυπωσιαζομαι. Δεν καταλαβαινω που ενοχληθηκες, καμμια κριτικη δεν ασκησα.
Δεν έγραψα πουθενά πως ενοχλήθηκα. Εννοείται πως ΔΕΝ ενοχλήθηκα με οτι έγραψες εσύ.Αν κατάλαβες κάτι τέτοιο δεν ήταν πρόθεση μου. Άλλωστε με αφορμή αυτή τη συζήτηση έγραψα πως γενικά επικρατεί η αντίληψη πως πρέπει να δούμε κάποιες χώρες με συγκεκριμένη σειρά, υπάρχουν ακόμη και τέτοια άρθρα σε ταξιδιωτικά περιοδικά. Τα ανέφερα απλώς με αφορμή αυτό που γράφτηκε.:)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έως τώρα έχουμε πάει στις εξής χώρες με την σειρά που τις γράφω:

- Αγγλία
- Πολωνία
- Ιταλία
- Ρουμανία
- Σλοβακία
- Τσεχία
- Αυστρία

Σύντομα θα προστεθεί άλλη μια. Έτσι για την κουβέντα, SOS χώρες σίγουρα Σκανδιναβία και Σκοτία για το άμεσο μέλλον.

Σημείωση: Ξεκινήσαμε να ταξιδεύουμε το 2017.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Τσιμπου-τί; νομίζω ότι Τζιμπουτί είναι σωστό αν και δεν θυμάμαι καν που είναι (πάντως σίγουρα πολύ καλό για αρχή)
Ναι το είδα, δίκιο έχεις. Αλλά σαν γνήσιος Πασόκος δεν θα αναλάβω την ευθύνη θα την μεταθέσω στον Βασίλη που ξεκάθαρα αν ακούσεις το τραγούδι του λέει "Ο Γουίλι ο νέγρος θερμαστής από το Τσιμπουτί". Τα παράπονά σου στον μαλάκα τον Βασίλη εγώ δηλώνω αθώος.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Όταν μπήκα πρώτη φορά στο αεροπλάνο μόνη μου (έκανε εράσμους η φίλη μου στην Κοπεγχάγη το μακρινό 2012 και πήγα να την επισκεφθώ) ,αποφάσισα να βάλω τον εξής στόχο μέχρι πριν τα 30 μου να έχω πάει σε 30 χώρες, άλλωστε ήδη είχα πάει σε 5 χώρες οπότε μου βγαιναν τα μαθηματικά (ή και όχι).
Κλασσικοί στόχοι των ελαφρών άρθρων που πετυχαίνεις στο ίντερνετ σωρηδόν , παρόμοιοι με το ''100 ταινίες που πρέπει να δεις πριν τα 30'' , ''10 νησιά που πρέπει να πας πριν τα 25'' και άλλα τέτοια που σήμερα τα θεωρώ μεγάλη βλακεία.
Τώρα λοιπόν που πλησιάζω τα πρώτα -άντα δεν έχω επιτύχει το στόχο μου αλλά έχω πάψει να στεναχωριέμαι , όχι γιατί είμαι κοντά αλλά γιατί αναλογίστηκα τα ταξίδια που έχω κάνει και όχι τις χώρες που έχω επισκεφθεί. Η πλειοψηφία τους είναι ταξίδια της φιλίας και τι εννοώ μ αυτό;
Άνθρωπος μιας γενιάς με μεγάλο κύμα μετανάστευσης, έχω τους τρεις απ τους καλύτερους μου φίλους σε τρεις χώρες της Ευρώπης εδώ και μια 7ετία, τα ταξίδια λοιπόν που κάνουμε είναι κυρίως συναντήσεις μας σε άλλες χώρες για τριήμερα και τετραήμερα. Παρόλο που δεν ζούμε πια ''μαζί'' προσπαθούμε να ζούμε κάποιες φορές το χρόνο κοινές εμπειρίες. Αυτό δεν σημαίνει ότι έπαψα να λαχταρώ την εξερεύνηση νέων χωρών και μου εύχομαι να μην σταματήσει ποτέ.
Οι χώρες που έχω πάει είναι 24 και ο στόχος μου πλέον είναι να πάω και εκτός Ευρώπης!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
22 χώρες μέχρι στιγμής και ελπίζω να γίνουν 23 τον Μάρτιο 🙂🙂

Ισπανία
Γαλλία
Μονακό
Ιταλία
Σαν Μαρίνο
Βατικανό
Τουρκία
Γερμανία
Αυστρία
Πολωνία
Σκωτία
Ιρλανδία
Πορτογαλία
Κύπρο
Μάλτα
Κούβα
Ελβετία
Βέλγιο
Ολλανδία
Σερβία
Ουγγαρία
Σλοβακία
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Εκανα το πρωτο μου ταξιδι εκτος ελλαδας,στα 20 μου με την αγαπημενη μου βεσπα.Ειχα φτασει Αμβουργο οδικως.

Εχω επισκευθει τις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες με την βεσπουλα.Βασικα ολες,εκτος Ισλανδιας (εαν ειναι,δεν ξερω κ ολας)Ιρλανδιας,Κυπρου και αυτο που καταλαβα ειναι πως αεροπορικως-ταξιδι δεν μου βγαινει.Ο αγαπημενος μου τροπος ειναι οδικως και με βεσπα,οποτε χαιρομαι που ολοι οι προορισμοι ειναι κατ αυτον ταξιδεμενοι.

Με το ιδιο μεσο πηγα Αφρικη τρεις χωρες.

Δεν τις εχω μετρησει ολες τις χωρες,γιατι δεν ειμαι τυπος που "καταγραφω" γενικα,εκτος των φωτογραφιων και βιντεο.

Ονειρο μου ειναι να στειλω την βεσπα Αμερικη,να πεταξω κ γω ταξιδευοντας οπου μπορεσω,οχι απαραιτητα το κλασικο μοτοταξιδι Αργεντινη-Αλασκα.

Τοτε θα ξαναεπιστρεψω να γραψω στο νημα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έως τώρα έχουμε πάει στις εξής χώρες με την σειρά που τις γράφω:

- Αγγλία
- Πολωνία
- Ιταλία
- Ρουμανία
- Σλοβακία
- Τσεχία
- Αυστρία

Σύντομα θα προστεθεί άλλη μια. Έτσι για την κουβέντα, SOS χώρες σίγουρα Σκανδιναβία και Σκοτία για το άμεσο μέλλον.

Σημείωση: Ξεκινήσαμε να ταξιδεύουμε το 2017.
Στην παραπάνω λίστα παρακαλώ να προστεθούν η Γερμάνια και η Γαλλία :D

- Αγγλία
- Πολωνία
- Ιταλία
- Ρουμανία
- Σλοβακία
- Τσεχία
- Αυστρία
- Γερμάνια
- Γαλλία
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όπως είπε κι η @Marinetta εγώ είχα βάλει στόχο μέχρι τα 30 να έχω δει αρκετα την Ευρώπη και μετά τα 30 να ξεχυθώ Ασία και Λατινική Αμερική. Είχα πάει σε 15-20 χώρες όταν έγινα μέλος εδώ στο αγαπημένο μας φορουμ,στα 26 μου. Στα 37 μου πλέον δηλώνω αρκετα ικανοποιημένη. Όχι ότι έχει σημασία ο αριθμός, αλλά έχω επισκεφτεί 61 χωρες. Νιώθω ταξιδιωτικά πλήρης και έχω επίγνωση πως είμαι πολύ μακριά από το μέσο όρο.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
23 !!
Ισπανία
Γαλλία
Μονακό
Ιταλία
Σαν Μαρίνο
Βατικανό
Τουρκία
Γερμανία
Αυστρία
Πολωνία
Σκωτία
Ιρλανδία
Πορτογαλία
Κύπρο
Μάλτα
Κούβα
Ελβετία
Βέλγιο
Ολλανδία
Σερβία
Ουγγαρία
Σλοβακία
Ρουμανία (new entry 😛)

 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Έχω πατήσει το ποδαράκι μου σε 24. Τώρα, το τι είδα σε αυτές και πόσα άπειρα μου μένουν ακόμα να δω σε καθεμία είναι άλλη ιστορία...

Γαλλία
Γερμανία
Ισπανία
Ιταλία
Βουλγαρία
Βέλγιο
Κύπρο
Ισραήλ
Νορβηγία
Σουηδία
Δανία
Ολλανδία
Πορτογαλία
Αυστρία
Ουγγαρία
Τσεχία
Βιετνάμ
Κούβα
Βολιβία
Φινλανδία
Ιράν
ΗΠΑ
Ινδία
Αγγλία (Σκωτίας συμπεριλαμβανομένης)

Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι υπάρχουν ήπειροι που δεν έχω πατήσει ακόμα το πόδι μου - βλ. Αφρική.
 
Last edited:

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
κυπρος-βουλγαρια-ρουμανια-σερβια-σκοπια-αλβανια -μαυροβουνιο-κροατια-βοσνια-ουγγαρια -πολωνια -τουρκια-αυστρια -γερμανια-γαλλια -βελγιο-σουηδια-δανια-αγγλια-ολλανδια-ισπανια-ανδορρα-λιχνεσταιν-λουξεμβουργο-αγ.μαρινος- αραβικα εμιρατα -αμερικη βοστωνη-ταιλανδη-μαλτα-ελβετια-ιορδανια-ιταλια-σλοβακια--τσεχια-νορβηγια ..............και συνεχιζουμε διαθεση να υπαρχει και φυσικα να βρουμε το χρημα........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom