Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν το πιστευω. Η Θρακη παει Τουρκια για ψωνια, η Μακεδονια στη Βουλγαρια για βενζινη και στα Σκοπια για φθηνα σφραγισματα και καζινο, τα Δωδεκανησα απεναντι στα τουρκικα παραλια για παζαρια. Ολα αυτα σε τακτικη βαση.
Επιπλεον απιστευτο brain drain απο πολεις της επαρχιας για δουλεια στο εξωτερικο, ε δεν θα πανε καπου καπου οι γονεις κι οι φιλοι να τους βλεπουν?
Απορω γιατι συνδυαζετε την εξοδο απο τη χωρα με διακοπες. Για μεγαλο μερος του πληθυσμου ειναι πρακτικη αναγκη.
Κρίνοντας από τη δική μου εμπειρία επαρχίας, και αν εξαιρέσεις της ηλικίες κάτω από 40 που μεγάλωσαν στην εποχή των φθηνών πτήσεων, ελάχιστοι έχουν ταξιδέψει. Στους νεότερους, είναι περίπου 50-50, γιατί υπάρχει και θέμα ανεργίας/βιοπορισμού για πολλούς.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
θα ρωτήσω τον κύκλο μου, πού και ποσάκις έχουσιν πάει - έτσι για μιαν εσφαλμένη στατιστική.

σταυ τθνεδ (sic)· θα κομπλάρει με το πόνημά μου μέχρι κι ο Τζώρτζ Γκάλλοπ*!

* κι ας έχει να φανεί στα πέριξ από τον Ιούλιο του 84.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
θα ρωτήσω τον κύκλο μου, πού και ποσάκις έχουσιν πάει - έτσι για μιαν εσφαλμένη στατιστική.
Υποψιάζομαι ότι ο κύκλος σου δεν περιλαμβάνει καθόλου αγρότες, ψαράδες, κλπ που εν γένει ταξιδεύουν λιγότερο.

Επίσης, δεν έχω λάβει υπόψη τα ταξίδια των Εν Ελλάδι μεταναστών στις χώρες προέλευσής τους, με αυτά ίσως ανεβαίνει ο μέσος όρος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Κρίνοντας από τη δική μου εμπειρία επαρχίας, και αν εξαιρέσεις της ηλικίες κάτω από 40 που μεγάλωσαν στην εποχή των φθηνών πτήσεων, ελάχιστοι έχουν ταξιδέψει. Στους νεότερους, είναι περίπου 50-50, γιατί υπάρχει και θέμα ανεργίας/βιοπορισμού για πολλούς.
Στη δικη μου επαρχια στους γαμους πας Σκοπια η Βουλγαρια για φτηνοτερο ραμμενο νυφικο αντι για νοικιασμενο στη Θεσσαλονικη. Η για ορχηστρες χαλκινων στο γλεντι.
Ακομη και σε batchelor εξω απο τα συνορα εχω παει. (Δεν βαζω καν οσους πηγαινοερχονται για "το αισθημα").
Για πολλους νομους τα βαλκανια και η Τουρκια ειναι "πιο κοντα" απο τη Θεσσαλονικη για οικονομικους λογους.
Η εμπειρια μου επισης απο Δ. Πελοποννησο ειναι πως ειδικα για τους μεγαλυτερους, ενα βραδυ σε φθηνο τοτε πλοιο για Ιταλια ηταν αστεια υποθεση. Γι αυτο και τοσοι γιατροι με σπουδες στην Ιταλια στην περιοχη, οσοι δασκαλοι με σπουδες στα βαλκανια για τους βορειους σε καθε σοι.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
875
Likes
1.939
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Κάποιοι άνθρωποι και ειδικά γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν φύγει όχι εξωτερικο, ούτε καν από τα χωριά τους (οι άντρες λόγω στρατού κάπου θα ταξίδεψαν εντός συνόρων). Είναι και αυτή μια στατιστική παράμετρος.
 

EKAR

Member
Μηνύματα
16
Likes
162
36 χωρες. ......Ιταλία-Σαν Μαρίνο-Γαλλία-Ισπανία-Πορτογαλία-Βατικανό
-Ανδόρα - Γιβραλταρ - Μαρόκο - Αγγλία - Βέλγιο- Ολλανδία- Λουξεμβούργο- Ελβετία- Γερμανία- Μονακό- Αυστρία- Κροατία- Σερβία- Σκόπια- Βουλγαρία- Ρουμανία- Σλοβενία- Πολωνία- Τσεχία- Σλοβακία- Τουρκία- Κυπρος και κατεχόμενα - Ισραήλ- Παλαιστίνη- Ιορδανία - Ηνωμένα αραβικά εμιράτα- Ταϊλάνδη- Ιαπωνία- Καναδάς- ΗΠΑ
 

dimitrastav

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κορσική
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν
39 χώρες. Σε πολλές από αυτές επανειλημμένα. Γιουγκοσλαβία (ναι ήταν διαφορετική χώρα παρόλο που η γεωγραφία παραμένει η ίδια), Ουγγαρία, Αυστρία, Τουρκία, Ιταλία, Σαν Μαρίνο, Γαλλία, Ρουμανία, Σερβία, Αλβανία, Ελβετία, Βέλγιο, Γερμανία, Ιρλανδία, Ολλανδία, Αγγλία, Δανία, Σουηδία, Εσθονία, Φινλανδία, Βόρεια Μακεδονία, Μαυροβούνιο, Βοσνία, Ισπανία, Αίγυπτος, Ισραήλ, Μαρόκο, Κίνα, Ινδονησία, Ταϊλάνδη, Λάος, Μακάο, Χονγκ Κονγκ (έχει δική του διοίκηση, διαφορετικό νόμισμα από την Κίνα και δεν χρειάζεται βίζα όπως η Κίνα), Μεξικό, Κατάρ, Mονακό, Τανζανία, Αλβανία, Ελλάδα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την Αλβανία την εχεις γράψει 2 φορές.

Και όχι, η Γιουγκοσλαβία δε μετράει ξεχωριστά (αν ήταν, θα μέτραγα κι εγώ τη Σοβιετική ένωση). Χωρίζουμε τον κόσμο με βάση τα σημερινά σύνορα και μετράμε έτσι.
 

dimitrastav

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κορσική
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν
Την Αλβανία την εχεις γράψει 2 φορές.

Και όχι, η Γιουγκοσλαβία δε μετράει ξεχωριστά (αν ήταν, θα μέτραγα κι εγώ τη Σοβιετική ένωση). Χωρίζουμε τον κόσμο με βάση τα σημερινά σύνορα και μετράμε έτσι.
Σύμφωνοι για την Αλβανία. Άρα είναι 38.
Αλλά για το άλλο δεν θα συμφωνήσω. Ο ίδιος γεωγραφικός χώρος με άλλη πολιτειακή κατάσταση είναι άλλη χώρα. Φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσεις ότι η πρώην ΕΣΣΔ.με τις χώρες που περιελάμβανε τότε, όπως αυτές είναι σήμερα, δεν έχουν καμία σχέση.

Επίσης πιο πάνω είδα τη βόρεια Ιρλανδία να την υπολογίζουμε ξεχωριστά; Αν ναι τότε επιστρέφουμε στις 39 αισίως.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom