Μαλαισία Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη-Κουάλα Λουμπούρ

kype

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
7 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

Σήμερα το πρόγραμμα έλεγε επίσκεψη στο Sentosa Island το οποίο βρίσκεται σε απόσταση περίπου 15-20 λεπτά από τη Σιγκαπούρη. Οι τρόποι για να μεταβείς στο νησί αρκετοί: α)Το τρένο Sentosa Express β)Ταξί και γ)Με το τελεφερίκ.Εμείς τελικά επιλέξαμε το τελεφερίκ. Πήραμε αρχικά το μετρό και κατεβήκαμε στη στάση Harbourfront Mrt Station όπου σε 5 λεπτά ήμασταν στο Faber Peak, από εκεί που θα παίρναμε το τελεφερίκ για το νησί.Το νησί Σεντόζα έχει πάρα πολλά αξιοθέατα να δεις,ενδεικτικά αναφέρω τα: α) Universal Studios β)Sentosa Merlion γ)Madame Tussauds Singapore δ)Adventure Cove Waterpark ε)S.E.A. Aquarium στ)Sentosa 4D Adventureland ζ)Trick Eye Museum η)Wings of Time και πολλά άλλα τα οποία μπορούν να τινάξουν τον προυπολογισμό σου στα ύψη! Πριν ακριβώς το ταξίδι,στο πλάνο που είχα κάνει,είχα πει στον εαυτό μου ότι στα 4 πάρκα(ζωολογικό,πάρκο πουλιών και τα 2 σαφάρι) όπως επίσης και στο sentosa island θα πληρώσω κάτι παραπάνω διότι είναι τα μοναδικά ακριβά σχετικά αξιοθέατα της Σιγκαπούρης!Φυσικά,μπορείς να αράξεις άμα θες και στις 2 μεγάλες παραλίες του νησιού Palawan Beach και Siloso Beach και να μην πληρώσεις απολύτως τίποτα πέρα ίσως από κάνα κοκτέιλ-αναψυκτικό. Οσον αφορά τα αξιοθέατα έχει διάφορα πακέτα προσφορών,κάποια πιο οικονομικά αλλά βλέπεις λίγα πράγματα και κάποια πιο ακριβά(ιδίως αυτά που εμπεριέχουν εισιτήριο για τα Universal Studios) Εμείς κλείσαμε το πακέτο απεριορίστων διαδρομών με τελεφερίκ σε συνδυασμό μετα Universal Studios και το S.E.A. Aquarium,το μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο ενυδρείο της Νοτιοανατολικής Ασίας στην τσουχτερή τιμή των 130 δολαρίων Σιγκαπούρης!Ο καιρός ηλιόλουστος και καθαρός τη συγκεκριμένη μέρα, με τη θερμοκρασία να είναι κοντά στους 32 βαθμούς και τον ήλιο να μην αστειεύεται.Η διαδρομή με το τελεφερίκ πολύ ευχάριστη,διάρκειας περίπου 15 περίπου λεπτών,με πολύ όμορφη θέα από ψηλά,ιδίως όταν πλησιάζαμε στο νησί και βλέπαμε το πολύχρωμο vibe του από ψηλά!Πρώτη στάση στο όμορφο Merlion Park όπου εκεί δεσπόζει ένα τεράστιο και πανύψηλο λιοντάρι άγαλμα,το μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο λιοντάρι στη Σιγκαπούρη. Κατευθυνθήκαμε έπειτα στις παραλίες Siloso και Palawan για να πάρουμε μια γεύση και προσωπικά μετάνιωσα που δεν είχα πάρει το μαγιό μαζί μου διότι οι παραλίες ήταν πολύ όμορφες με λευκή άμμο άπειρους φοίνικες και πολλά μπαράκια και τα νερά πολύ καθαρά.Αλλά εγώ ήθελα Universal Studios ως κινηματογραφόφιλος.:bleh: Ουρές δε συναντήσαμε πουθενά,μπήκαμε απευθείας στο χώρο των στούντιο και ξεκινήσαμε την περιπλάνησή μας εκεί.Ενιωθα σαν μικρό παιδί,ενθουσιασμένος που έβλεπα τόσα θεματικά πάρκα από Jurassic Park,Μούμια,Hollywood,New York,Μαδαγασκάρη και άλλα. Η περιπλάνηση στα στούντιο κράτησε πάνω από 5 ώρες,καλό σχετικά χρονικό διάστημα για να δεις τα περισσότερα πάρκα.Αν και για να τα γυρίσεις όλα αναλυτικά θεωρώ ότι θέλεις 2 περίπου γεμάτα οχτάωρα!Αμέσως μετά,τελευταία στάση, το μεγαλύτερο ενυδρείο της Ν.Ασίας το οποίο είναι τεράστιο και πολύ εντυπωσιακό όπου βλέπεις κάθε λογής ψαριών,καρχαριών,δελφινιών και πολλών άλλων θαλάσσιων πλασμάτων.Μας άρεσε πολύ και σαφέστατα είναι πολύ ανώτερο από το ενυδρείο που είχα δει στο Ντουμπάι πριν κάποιους μήνες.


View attachment 229208 View attachment 229209 View attachment 229210 View attachment 229211 View attachment 229212 View attachment 229213 View attachment 229214 View attachment 229215 View attachment 229216 View attachment 229217 View attachment 229218 View attachment 229219 View attachment 229220 View attachment 229221 View attachment 229222 View attachment 229223 View attachment 229224 View attachment 229226 View attachment 229227 View attachment 229229 View attachment 229231 View attachment 229232 View attachment 229234 View attachment 229235 View attachment 229236 View attachment 229237 View attachment 229239 View attachment 229240 View attachment 229241 View attachment 229242 View attachment 229244 View attachment 229245 View attachment 229246 View attachment 229247 View attachment 229248 View attachment 229249 View attachment 229251
Καλησπέρα !πρόκειται να ταξιδέψουμε με την παρεα μου τον επόμενο μήνα στη σιγκαπουρη και προσπαθούμε ν κάνουμε έναν προγραμματισμό και προυπολογίσμο. ...σχετικά με το νησί Σεντόζα μήπως θυμάσαι τι αλλα πακέτα υπάρχουν πέρα απ αυτό που αγοράσατε εσείς ή που μπορώ να τα βρω ;;
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα !πρόκειται να ταξιδέψουμε με την παρεα μου τον επόμενο μήνα στη σιγκαπουρη και προσπαθούμε ν κάνουμε έναν προγραμματισμό και προυπολογίσμο. ...σχετικά με το νησί Σεντόζα μήπως θυμάσαι τι αλλα πακέτα υπάρχουν πέρα απ αυτό που αγοράσατε εσείς ή που μπορώ να τα βρω ;;
Δυστυχώς δε θυμάμαι,το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν πολλά και διαφορετικά πακέτα! Ρίξε μια ματιά εδώ: https://store.sentosa.com.sg/main/packages
 

kype

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το νησί Σεντόζα α)Ποιος είναι ο διαχωρισμός μεταξύ των πακέτων για το τελεφερίκ και από που το περνούσε κάθε φορά ; έχω μπει στη σελίδα του νησιού αλλά έχω μπερδευτεί λίγο !β) επίσης πέρα απ τα Universal Studios και το ενυδρείο έχεις να προτείνεις κάποια άλλη δραστηριότητα στο νησί γτ όπως είπα έχω μπερδευτεί με τη σελίδα ; Τέλος, λίγο άσχετο αλλά εχετε να προτείνετε κάποια κάρτα sim για σιγκαπουρη ή /και κουαλα λουμπουρ για δεδομένα κυρίως( ψάχνοντας στο γκουγκλ διάβασα κάτι για sim που χρησιμοποιουνται σε σιγκαπουρη ,μαλαισια , ταυλάνδη ,ινδονησια) ;
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Σε ευχαριστώ πολύ!Έχει και μεγάλη συνέχεια η ιστορία μου χεχε.Την Scoot θα την προτιμώ πλέον για τις εξορμήσεις μου στην Ασία αλλά και μέσω Σίδνευ για να πάω Ν.Ζηλανδία που το χω καημό και σκέφτομαι να το πραγματοποιήσω μέσα στο 2019



Tον Αύγουστο που κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι στο Μπαλί,σίγουρα θα περάσω και για ένα ακόμα διήμερο τριήμερο από Σιγκαπούρη
Σε ευχαριστώ πολύ! Το βασικό εισιτήριο που είχα κλείσει με μία χειραποσκευή και ένα σάκο ώμου ήταν 310 ευρώ με επιστροφή!Αν θες να προσθέσεις βαλίτσα 20 κιλών και φαγητό και για τις 2 πτήσεις να υπολογίσεις γύρω στα 114 ευρώ παραπάνω. Ομως, 2 ημέρες πριν την πτήση μου για Σιγκαπούρη μου στείλανε ένα email από την εταιρεία ότι γίνεται δημοπρασία για θέση business class. Μπορούσα να συμμετέχω βάζοντας ελάχιστο ποσό τα 120 ευρώ. Αν δεν κέρδιζα,ούτε γάτα ούτε ζημιά,αυτά τα 120 δε θα τα πλήρωνα και θα ήμουν σε απλή θέση.Εγώ όμως πόνταρα 150 ευρώ και μια μέρα πριν το ταξίδι,εστάλη ξανά email ότι κέρδισα θέση business class με αυτά τα εξτρά 150 ευρώ.Αυτομάτως δηλαδή το εισιτήριό μου πήγε από τα 310+150= 460 ευρώ! Στην επιστροφή δε συμμετείχα σε καμιά δημοπρασία,ήμουν όμως τόσο κουρασμένος που από τις 11 ώρες πτήσεις τις 8,5 περίπου κοιμόμουν,οπότε ούτε πείνασα,ούτε κατάλαβα τη διαδρομή. Πάντως οι θέσεις έχουν αρκετά καλό χώρο για να βάζεις τα πόδια σου,τα αεροπλάνα είναι ολοκαίνουρια,πεντακάθαρα,μεγάλα και προσωπικά απόλαυσα πολύ περισσότερο αυτό το ταξίδι παρά αυτό με την Turkish για Ντουμπάι Αμπού Ντάμπι οπου και οι θέσεις δεν ήταν βολικές,ούτε ιδιαίτερο χώρο είχα για να απλώνω τα πόδια μου.

Για περισσότερες πληροφορίες ώστε να ενημερώνεσαι για τυχόν προσφορές στο σάιτ τους εδώ:

http://www.flyscoot.com/en/greece?u...gclsrc=aw.ds&dclid=CJrO1YDLjNkCFRoX4AodcNEPVA
Μόλις διάβασα την εμπειρία σου από το υπέροχο αυτό ταξίδι.Πρόκειται να ταξιδέψω κι εγώ για Πουκέτ-Κο Λάντα με scoot τον Φεβρουάριο.Η αλήθεια είναι οτι δεν είχα σκοπό να μείνω Σιγκαπούρη γιατί έτσι κι αλλιώς έχω διαμορφώσει την πτήση επιστροφής έτσι ώστε να έχω αναμονή στη Σιγκαπούρη 12 ώρες κ απλά να εκμεταλλευτώ αυτές τις ώρες που πιστεύω φτάνουν για να πάρουμε μια πολύ καλή γεύση έστω κεντρικά,Marina bay και τέτοια...Η αλήθεια είναι οτι επηρεάστηκα κάπως με την εμπειρία σου κ μετάνιωσα λιγάκι που δεν κανόνισα να μείνω κ 1-2 βράδια Σιγκαπούρη..Επειδή όμως και η αδερφή μου ενδιαφέρεται για Σιγκαπούρη ήθελα να σε ρωτήσω πότε έκλεισες εσύ το εισιτήριό σου κ το βρήκες τόσο οικονομικό?Πόσο καιρό πρίν?
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Το είχα κλείσει γύρω στο δίμηνο πριν ταξιδέψω αλλά δεν παίζει σημασία! Η Scoot ακόμα και μια βδομάδα πριν την πτήση μπορεί να κατεβάσει τις τιμές.Πολύ απλά θέλει παρακολούθηση η συγκεκριμένη εταιρεία διότι οι τιμές αυξομειώνονται συνεχώς. Η Σιγκαπούρη είναι μια καταπληκτική,κοσμοπολίτικη, υπερσύγχρονη science fiction πόλη-κράτος που είναι κάτι πολύ παραπάνω από ένα απλό ταξιδιωτικό stopover κατά τη γνώμη μου
 
Μηνύματα
61
Likes
8
2 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

Καλησπέρα κι από μένα. Πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία ως νέο μέλος στο φόρουμ. Μετά από αρκετά ταξίδια σε Ευρώπη και Ελλάδα με εξαίρεση μία βδομάδα σε Ντουμπάι και Αμπου Ντάμπι,πήρα τη μεγάλη απόφαση για ένα μακρινό ταξίδι,που αλλού,Νοτιοανατολική Ασία.Εχοντας ακούσει και διαβάσει τόσα για τις χώρες εκεί,γρήγορα αντιλήφθηκα ότι έπρεπε σύντομα να ζήσω κι εγώ από κοντά όλα αυτά τα οποία μαγεύει τόσους και τόσους ταξιδιώτες.Το ερώτημα φυσικά, σε ποια/ποιες απ'όλες?:bleh: Θυμάμαι,όταν ήμουν μικρότερος και άκουγα τη λέξη "Σιγκαπούρη",αισθανόμουν ένα θαυμασμo ,ένα δέος(ούτε η Αρχαία Ολυμπία να ήταν),ένα κάτιτις τέλοςπάντων και έλεγα μέσα μου ότι κάποτε θα ήθελα να ταξιδέψω εκεί χωρίς φυσικά τότε να γνωρίζω απολύτως τίποτα για το τι εστί η συγκεκριμένη πόλη-κράτος!Από Σεπτέμβριο είχε αρχίσει να στριφογυρίζει στο κεφάλι μου ο συγκεκριμένος προορισμός και προσπαθούσα να συλλέξω πληροφορίες διότι ήθελα το συγκεκριμένο ταξίδι να το κανονίσω μόνος μου(ποτέ ξανά με ταξιδωτικό πρακτορείο!!),και να χω παρέα μου ένα φιλαράκι.Διαβάζοντας δεξιά κι αριστερά, η πλειοψηφία συνηγορούσε ότι η Σιγκαπούρη είναι ένα φανταστικό stopover,δεν αξίζει για πάνω από 2-3 μέρες,ότι έχει λίγα πράγματα να δεις κτλ κτλ.Διάβασα όμως μια ιστορία ενός παιδιού από το travelstories που πήγε εκεί(δε θυμάμαι το όνομά του :bleh:) που υποστήριζε ότι είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό stopover. Μετά από πολύ ψάξιμο για το συγκεκριμένο προορισμό,άρχισα να αντιλαμβάνομαι και εγώ ότι έχει πραγματικά πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις οπότε κατέληξα στις 7 νύχτες (ήθελα άλλες 3 αν με ρωτάτε). Ο συνδυασμός με έναν ακόμα προορισμό ήταν must αλλά μιας και είχαμε το πολύ 4 νύχτες ακόμα,απορρίψαμε Ταυλάνδη και Μπαλί που σίγουρα ήθελε περισσότερες και καταλήξαμε στην πολύ κοντινή Κουάλα Λουμπούρ. Τα αεροπορικά εισιτήρια κλείστηκαν με τη FlyScoot 160 ευρώ Αθήνα-Σιγκαπούρη και 148,17 Σιγκαπούρη- Αθήνα με χειραποσκευή και έναν μεγάλο σάκο ώμου!Τζάμπα πράμα δηλαδή:haha:! Εξαιρετική αεροπορική εταιρεία με ολοκαίνουρια αεροπλάνα,πεντακάθαρους χώρους και εξυπηρέτηση πρωτοκλασάτη. Ημερομηνία αναχώρησης 2 Ιανουαρίου 2018 με απευθείας πτήση διάρκειας 11 ωρών η οποία ήταν πολύ άνετη. Σε αυτό φυσικά βοηθήσε και το γεγονός ότι 2 μέρες πριν το ταξίδι δέχθηκα στο email μου προσφορά δημοπρασίας για business class όπου με χαμηλότερη τιμή τα 120 ευρώ μπορούσα να ποντάρω.Πόνταρα 150 ευρώ και την επόμενη μέρα δέχθηκα απάντηση ότι κέρδισα θέση business(scootbiz):xalara: Ωραία ξεκινάει το ταξίδι είπα μέσα μου.Ο φίλος μου φοβήθηκε την εν λόγω εταιρεία ως άγνωστη και προτίμησε να πετάξει με Qatar 850 ευρώ με επιστροφή όπου το σκυλομετάνιωσε διότι ούτε άνετο ταξίδι μου είπε είχε,ούτε τα καθίσματα της πολυδιαφημισμένης Qatar ήταν αντάξια του ονόματός της. Από το Ελ.Βενιζέλος λοιπόν αναχώρηση στις 11:30 το πρωί για Σιγκαπούρη και ώρα άφιξης 04:55 την επόμενη μέρα (6 ώρες μπροστά)
πολυ ωραία η ιστορία σου με βοήθησε πολυ να κανω ενα πλάνο περιμένουμε και την επομενη απο το μπαλι!!!!!
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Σε ευχαριστώ πολύ και καλά να περάσετε(που θα περάσετε)!Μέσα στο Νοέμβριο θα γράψω ιστορία για Μπαλί-Μαλδίβες που ήμουν τώρα το Σεπτέμβριο!
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Σε ευχαριστώ πολύ και καλά να περάσετε(που θα περάσετε)!Μέσα στο Νοέμβριο θα γράψω ιστορία για Μπαλί-Μαλδίβες που ήμουν τώρα το Σεπτέμβριο!
Ελπίζω σύντομα γιατι 20 Νοεμβρίου παω μπαλι Σιγκαπούρη και φτιάχνω προγράμμα ανυπομονώ για την ιστορία σου
 

Giorgos@1

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Καλησπέρα.

Έχω κλείσει στο ίδιο ξενοδοχείο για μέσα Φεβρουαρίου 2020.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις αν δέχονται πληρωμή στο ξενοδοχείο σε ευρώ ???

Σε ευχαριστώ
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα.

Έχω κλείσει στο ίδιο ξενοδοχείο για μέσα Φεβρουαρίου 2020.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις αν δέχονται πληρωμή στο ξενοδοχείο σε ευρώ ???

Σε ευχαριστώ
Νομίζω πως όχι! Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις μέσω email με το κατάλυμα και να τους ρωτήσεις
 

Giorgos@1

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Νομίζω πως όχι! Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις μέσω email με το κατάλυμα και να τους ρωτήσεις
Ρώτησα και τελικά μου είπαν ότι δεν δέχονται ευρώ. Συνήθως σε χώρες που δεν έχουν ευρώ, δεχονται πληρωμη του ξενοδοχείου σε ευρώ. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, πάντως. Είχα κλείσει για 8 μέρες και τελικά το επεκτεινα σε 13- ήμερο, μετά από αυτό που γράφεις ότι θα ήταν καλύτερα να είχες κάποιες μέρες παραπάνω!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Συνήθως σε χώρες που δεν έχουν ευρώ, δεχονται πληρωμη του ξενοδοχείου σε ευρώ.
Δεν ισχύει αυτό, παρά μόνο σε χώρες γεωγραφικά κοντά στην ευρωζώνη και σε κάποια ξενοδοχεία μόνο (και σχεδόν πάντα, με ληστρική ισοτιμία). Κάθε χώρα έχει το νόμισμα της, που είναι το μόνο που πρέπει να περιμένετε ότι θα είναι σίγουρα δεκτό (εκτός αν η συμφωνία/κράτησή σας με το ξενοδοχείο προβλέπει συγκεκριμένα κάτι άλλο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom