Ιταλία Σικελία

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Λοιπον, προς το παρον εχω κλεισει 2 διαμονες Catania, την ημερα αφιξης κ την ημερα αναχωρησης, 2 στην Taormina απο τις οποιες η μια θα αφιερωθει στην Αιτνα, και 1 Συρακουσα-Ορτιγια..μενουν αλλες 2 διαμονες, κ σκεφτομαι αφου θα ειμαι μεγαλη πεμπτη Συρακουσα, να κινηθω εκει γυρω για το πασχα, ισως Ragusa ή Noto, κ να αφησω τελειως Παλερμο κ λοιπη Σικελια για αλλη φορα..θα χαρω να διαβασω την αποψη σας..
Κάντο όπως το λες. Άσε το Παλέρμο για άλλη φορά.

Αξίζει η διαμονή Ταορμίνα;
Αξίζει, είναι το πιο κοσμικό μέρος στο νησί. Είναι χτισμένη αμφιθεατρικά και έχει οπτική επαφή με την θάλασσα.
 

linaadamaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!
Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στη Σικελία για δύο τον Ιούλιο και σημαντική παράμετρος για το αν τελικά θα επιλέξουμε το νησί είναι η μετακίνηση εκεί. Συγκεκριμένα, θα έχουμε διαθέσιμες 9 μερες και θα θέλαμε να επισκεφθούμε μεγάλο μέρος του νησιού. Ωστόσο, ψάχνοντας, διαπιστώνω ότι για ένα αυτοκίνητο το κόστος ξεκινά από 110€ περίπου τη μέρα( κόστος απαγορευτικό για 9 ημέρες 😂) και δεν έχω καταλήξει αν τελικά η συγκοινωνίες εξυπηρετούν ή σε περιορίζουν υπερβολικά στο νησί. Ιδανικά θα θέλαμε να επισκεφθούμε Συρακούσες, Νότο, την νοτιοδυτική πλευρά του νησιού και να καταλήξουμε Παλέρμο. Θα βοηθούσαν πολύ οι προτάσεις σας!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
H αλήθεια είναι ότι και εμείς που κοιτάμε για Αύγουστο, η τιμή για ένα 10ήμερο με φουλ ασφάλεια έρχεται όσο να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο. Από όσο έχω ψαχτεί για τα τουριστικά μέρη εξυπηρετούν οι συγκοινωνίες, προφανώς δεν είναι τόσο γρήγορο και τόσο ξεκούραστο αλλά έρχεται αρκετά πιο οικονομικά.
Εμείς σκεφτόμαστε να κινηθούμε κυρίως με τρένο οπότε από το site της trenitalia παίρνεις μια ιδεά για τις συνδέσεις, την συχνότητα, το κόστος κλπ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Μην κανετε πολυ σφιχτο προγραμμα γιατι τα τρενα εχουν και ξαφνικες ακυρωσεις η καθυστερησεις εκει, αλλα εμεις βολευτηκαμε μια χαρα. Πρεπει να ειστε καπως χαλαροι στις ωρες, μια ωρα πανω μια κατω να μη χαλαει ο κοσμος.
 

Elenimil

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Διαβάζω τα σχόλια σας για Σικελία και καταλαβαίνω πως χρειάζεται αυτοκίνητο για μεγαλύτερη άνεση λόγω των αποστάσεων. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πού μπορούμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο διαδικτυακά χωρίς να χρειάζεται εγγύηση ή πιστωτική κάρτα. Φεύγουμε για Κατάνια σε λίγες μέρες..
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλησπέρα! Διαβάζω τα σχόλια σας για Σικελία και καταλαβαίνω πως χρειάζεται αυτοκίνητο για μεγαλύτερη άνεση λόγω των αποστάσεων. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πού μπορούμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο διαδικτυακά χωρίς να χρειάζεται εγγύηση ή πιστωτική κάρτα. Φεύγουμε για Κατάνια σε λίγες μέρες..
Χωρίς εγγύηση μέσω χρημάτων ή πιστωτικής κάρτας δεν νομίζω πως γίνεται... Εσύ θα σου νοίκιαζες?
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.383
Καλησπέρα σε όλους!
Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στη Σικελία για δύο τον Ιούλιο και σημαντική παράμετρος για το αν τελικά θα επιλέξουμε το νησί είναι η μετακίνηση εκεί. Συγκεκριμένα, θα έχουμε διαθέσιμες 9 μερες και θα θέλαμε να επισκεφθούμε μεγάλο μέρος του νησιού. Ωστόσο, ψάχνοντας, διαπιστώνω ότι για ένα αυτοκίνητο το κόστος ξεκινά από 110€ περίπου τη μέρα( κόστος απαγορευτικό για 9 ημέρες 😂) και δεν έχω καταλήξει αν τελικά η συγκοινωνίες εξυπηρετούν ή σε περιορίζουν υπερβολικά στο νησί. Ιδανικά θα θέλαμε να επισκεφθούμε Συρακούσες, Νότο, την νοτιοδυτική πλευρά του νησιού και να καταλήξουμε Παλέρμο. Θα βοηθούσαν πολύ οι προτάσεις σας!!
Το ίδιο περίπου πρόγραμμα κάναμε κι εμείς το καλοκαίρι του 2019 και δεν χρειάστηκε αμάξι. Από το αεροδρόμιο της Κατάνια πήραμε λεωφορείο για Συρακούσες, έκανε 1 ώρα περίπου. Από Συρακούσες για Νότο πας ευκολα με τρένο. Αν ακυρωθεί κάτι μη σκας ,άραξε και περίμενε το επόμενο (Είναι λίγο Ικαρία η φάση😁) Από Συρακούσες 2 νομίζω λεωφορεια τη μέρα για Παλέρμο με διάρκεια ταξιδιού 3 ώρες. Πουθενά δεν είχαμε κλείσει νωρίτερα, όλα τα εισιτήρια τελευταία στιγμή σε γκισέ. Και οπωσδήποτε αγαπημένο Cefalu μια ώρα τρένο από Παλέρμο! Καλά να περάσετε!
 

lemontree

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Παιδια, γυρισα απο Σικελια και εχω να πω οτι ηταν ενα υπεροχο ταξιδι!! Σολο τραβελ, απο τις καλυτερες αποφασεις! Ταορμινα ονειρο, Συρακουσα η πολη δεν λεει κατι αλλα η Ορτιγια πανεμορφη, Νοτο πολυ ομορφη πολη αξιζει να την δεις μια μερα, κ Ραγουσα πανεμορφη η παλια πολη! Ολες οι διαδρομες λεωφορειο το οποιο ειναι ανετο με καλες συνδεσεις, αλλα και με τρενο παλιο και καινουριο..Κατανια οκ, για μια μερα, δεν θα καθομουν παραπανω..βρωμικη πολη αλλα εχει καποιες ομορφιες..διαμονες κυριως σε χοστελ, τα οποια ηταν αξιοπρεπει..αυτα..αν μπορω να βοηθησω καπου ρωτηστε..καλη συνεχεια
 

kiker80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
17
Πόσο τέλεια!!! Φεύγουμε και εμείς την επόμενη Παρασκευή οικογενειακός!!!!
Έχω τόσες ερωτήσεις να σου κάνω!!!
PLF ΄;; Περιορισμοί;;
φαγητό νόστιμό ;;;
υπάρχει κάποια εφαρμογή στο κινητό που χρησιμοποίησες και σε βοήθησε;;
 

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά του Πάσχα
Και εγώ γύρισα χτες και να ευχαριστήσω το forum που δίνει τόσες σημαντικές πληροφορίες. Εμείς νοικιάσαμε αυτοκίνητο από Κατάνια το οποίο με 2 οδηγούς και πλήρη ασφάλεια κόστισε 490 ευρώ. Πήγαμε από Κατάνια, Παλέρμο, Τσεφαλού, Ταορμίνα, Αίτνα, Συρακούσες/Ορτιγία, Νότο, Ραγκούσα χλμ. περίπου 850. Κόστος βενζίνης 90 ευρώ (περίπου 1,75 κόστιζε το λίτρο). Η φύση της Σικελίας μοιάζει με την ελληνική φύση, και τα σοκάκια των πόλεων μοιάζουν με την Κέρκυρα. Ακόμα και αν αυτή η περιγραφή δεν σας ψήνει, για μένα κανένα ταξίδι δεν πάει χαμένο. Ολες οι πόλεις που είδαμε είχαν την ατμόσφαιρά τους. Μ'αρεσαν οι αγορές (ψαραγορα/κρεαταγορα) Κατάνια Παλέρμο Ορτιγία. Μπορεί κάποιος να φάει θαλασσινά σε καλές τιμές. Κατάνια, Παλέρμο ζωντανές πόλεις με ωραία μπαράκια και εστιατόρια. Η Ορτιγία έχει κάτι κοσμοπολίτικο. Απίστευτη η θέα της Ραγκούσας από μακρυά. Πέρα από καθεδρικούς , δεν πρόλαβα να δω τίποτε από ελληνικά/ρωμαϊκά θέατρα και ναούς. Μια βόλτα νομίζω ότι αξίζει στην Σικελία.
 

lemontree

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Φαγητο πιτσα-μακαροναδα, οχι κατι σπουδαιο..το aranchino μου αρεσε πολυ κ γενικως προτιμουσα μαγαζια με ντοπιους οπου εφαγα ωραιες πιτσες..site για τρενο trenitalia και λεωφορειο SAT. Δεν χρησιμοποιησα καποια εφαρμογη, γενικα δεν ειχα καμια δυσκολια πουθενα. Θα κανετε ανετες οικογενειακες διακοπες πιστευω! Καλη διασκεδαση!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φαγητο πιτσα-μακαροναδα, οχι κατι σπουδαιο..το aranchino μου αρεσε πολυ κ γενικως προτιμουσα μαγαζια με ντοπιους οπου εφαγα ωραιες πιτσες..
κριμα. η κουζινα δεν εχει καμμια σχεση με πιτσες. κορυφαιο το στριτ φουντ στο Παλερμο κ βεβαια το ψαρι που κυριαρχει.
φαγητό νόστιμό ;;;
πεντανοστιμο. αρκει να μεινετε μακρια απο πιτσεριες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom