Ιταλία Σικελία

Konnos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
ναι. οτι απλα δεν λεει τιποτε.
μην χαραμισετε τη διαμονη σας εκει. μεινετε Τσεφαλου, Ταορμινα, στα χαιλαιτς του νησιου κ με ευκολη συγκοινωνια.
Καλησπέρα. Μέχρι να διαβάσω την τελευταία πρόταση του μηνύματος, έλεγα: Καλά το πάει off the beaten track κτλ., αλλά χωρίς όχημα το πιο πιθανό είναι να περιοριστείτε στο Τράπανι. Και στις παραλίες που λες δεν ξέρω τι ευχέρεια πρόσβασης θα έχετε. Ψάξτο λίγο πριν κλείσεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Τσεφαλου ήταν η αρχική ιδέα, οπότε κλείνουμε προς τα εκεί.
Τώρα για την ανατολική πλευρά θα το ψάξουμε λίγο ακόμα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει τρόπος (πέρα από αυτοκίνητο) να μεταβούμε από Νοτο σε Marzamemi?
Σε περίπτωση που τελικά νοικιάσουμε αυτοκίνητο (από Συρακούσες), βγαίνει σε μια μέρα να πάρουμε γεύση από Noto, Marzameni & Ragusa ή θα είναι σκότωμα οπότε να περιοριοριστουμε στα 2 πρώτα?
 

chrisp3154

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Καλησπέρα. Είμαι στο τσακ να κλείσω 6 βράδια στη Σικελία με άφιξη Κατάνια και αναχώρηση από Παλέρμο.

Το πρώτο βράδυ είναι αναγκαστικά Κατάνια λόγω ώρας άφιξης και το τελευταίο λογικά Παλέρμο.
Στα ενδιάμεσα σκέφτομαι 2 βράδια Ταορμίνα και 2 βράδια Cefalu. Η μετακίνηση θα γίνει εξολοκλήρου με τα ΜΜΜ.

Πως σας φαίνεται το πλάνο? Στο Cefalu γενικά αξίζει η διανυκτέρευση? Ψάχνω για να δω αν έχει ζωή το βράδυ και δε βρίσκω κάτι. Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Καλησπέρα. Είμαι στο τσακ να κλείσω 6 βράδια στη Σικελία με άφιξη Κατάνια και αναχώρηση από Παλέρμο.

Το πρώτο βράδυ είναι αναγκαστικά Κατάνια λόγω ώρας άφιξης και το τελευταίο λογικά Παλέρμο.
Στα ενδιάμεσα σκέφτομαι 2 βράδια Ταορμίνα και 2 βράδια Cefalu. Η μετακίνηση θα γίνει εξολοκλήρου με τα ΜΜΜ.

Πως σας φαίνεται το πλάνο? Στο Cefalu γενικά αξίζει η διανυκτέρευση? Ψάχνω για να δω αν έχει ζωή το βράδυ και δε βρίσκω κάτι. Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό?
Εξαιρετικο προγραμμα. Καρααξιζει η Cefalu, μην κανεις απλο περασμα. Εχει ζωη οπως ενα χαλαρο ελληνικο νησι. Καθολου ασχημα.
Το Παλερμο θα ηθελε αλλη μια μερα, γιατι εχει αξιοθεατα Αν μπορουσες να την κλεψεις απο καπου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στα ενδιάμεσα σκέφτομαι 2 βράδια Ταορμίνα και 2 βράδια Cefalu.
καντα 3+3 η καλυτερα 2+4. εχεις ορεξη κατακαλοκαιρο να γυρνας σε μεγαλουπολεις? παραλια κ διακοπες. αν επιμενεις να δεις πολεις τοτε εντελως σκιπ Κατανια, οτι ωρα κ να φτανεις απο Αθηνα πηγαινε απευθειας Ταορμινα κ κανε 1 η 2 ημερησιες μετα προς Παλερμο απο cefalu, οπου κ παλερμο δεν υπαρχει λογος να μεινεις, οι πτησεις φευγουν αργα, προλαβαινεις ανετα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Την Τρίτη το απόγευμα θα είμαι Κατάνια. Πού θα φάμε νόστιμο street food;
street food οπως το οριζουν η ιστορια κ οι ντοπιοι δεν ειναι βεβαια πιτσα η μπεργκερς και σε αυτο δεν ειναι η Κατανια κορυφη αλλα η πρωτευουσα του νησιου. παρολα αυτα μπορεις να βρεις arancina αριστης ποιοτητας κ scacciata. θα πηγαινα στο Savia που λενε οτι ξεχωριζει στην πολη. δεν εχω παει.
 

ArisAthens

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Καλησπέρα παιδιά, είμαι newbie εδω και ετοιμαζω ταξίδι για Σικελία τον Αυγουστο 7 νυχτες. Πεταμε προς Παλέρμο και επιστρεφουμε από Κατάνια. Εχω κλεισει 3 νυχτες στο Παλερμο, οπου καποια μερα θα παμε κ Τσεφαλου αυθημερόν κ μια αλλη Mondello.
Το θεμα μου ειναι για τις αλλες 4 βραδιες ανατολικά. Δεν σκεφτομαστε να κλεισουμε αυτοκινητο για ολες τις μερες αλλα για οταν χρειαστει να δουμε πολλά σε μια μερα. Προσανατολιζομαι στο να μεινουμε 2 βραδια Συρακουσες, οπου απο εκει μια μερα να παμε Noto, Ragusa, Marianelli που εχει μια γυμνιστικη παραλία και δεν ξερω αν εχει κατι αλλο που αξιζει να επισκεφθει κανεις στην περιοχη. Δεν ξερω βεβαια κ αν βγαινει αυτο σε μια μερα, με αυτοκινητο φυσικα.
Κ μετά τις Συρακουσες, 2 βραδια Ταορμινα με σκοπο να παμε και Castelmola.
Θεωρειτε ότι είναι doable το προγραμμα ή σκότωμα; Ό,τι σχόλια και προτάσεις ευπρόσδεκτα, βλέπω ότι ο @Samion είναι expert στην περιοχή :), ευχαριστώ!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θεωρειτε ότι είναι doable το προγραμμα ή σκότωμα;
σιγα τον εξπερτ. μια γνωμη θα πω οπως ολοι. τον αυγουστο με πολυ πιθανο να εχετε καυσωνα θα γυρνατε τοσο πολυ? μιλας για μεγαλες αποστασεις κ μεγαλες πολεις. Παλερμο 800.000, μονο να πας κ να γυρισεις Cefalu η Mondello θελεις μια μερα στο καθενα. στο τελος τι θα εχεις δει? θα αναθεωρουσα ολο το προγραμμα, θα εμενα στη μια πλευρα απο τις 2. γνωμη μου παντα, καποιος σιγουρα θα σου προτεινει κατι αλλο.
κ πριν το κανεις σκεψου τι θα προτεινες σε ενα φιλο σου ξενο που σε ρωταει που να παω 7 μερες στην Πελοποννησο. (η Σικελια ειναι λιγο μεγαλυτερη κ με 5πλασιο πληθυσμο).
 

paskalis

Member
Μηνύματα
84
Likes
228
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Με επτά διανυκτερεύσεις γυρίζεις όλο το νησί. Αντέγραψε τα προγράμματα ταξιδιωτικών. Οι Συρακούσες είναι για λίγες ώρες, όχι διανυκτέρευση. Παλέρμο δύο διανυκτερεύσεις, μια Αγκριτζεντο, μια Κεφάλου, μια Ταορμίνα και δύο Κατάνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom