Ιταλία Σικελία

ArisAthens

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ευχαριστώ @Samion και @paskalis, και οι δυο έχετε δικιο, απλά Samion θα ήθελα να δω πράγματα και μέρη και από τις δυο πλευρές του νησιού και, paskalis. το budget μας δυστυχώς δεν μας βγάζει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να κανουμε όλο τον γυρο του νησιού, γι' αυτό επιλέξαμε κάποια μέρη.
Τελικά, μετά τις 3 νυχτες στο Παλερμο με ενα day trip σε Τσεφαλου κ ενα μπανιο σε Mondello, προσανατολίζομαι σε 3 στην Ορτίτζια με σκοπό να νοικιάσουμε κανενα σκουτερ κ να κινηθουμε προς Noto, Avola(?), Marinelli, και 1 στην Ταορμινα.
Ερώτηση: η κίνηση με μηχανή/σκουτερ ειναι ευκολη;
Για τρένα ή λεωφορεία πρεπει να βγαλουμε εισιτηρια μερες πριν, δεδομένου ότι πρόκειται για μέσα Αυγούστου;
Ευχαριστώ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ @Samion και @paskalis, και οι δυο έχετε δικιο, απλά Samion θα ήθελα να δω πράγματα και μέρη και από τις δυο πλευρές του νησιού και, paskalis. το budget μας δυστυχώς δεν μας βγάζει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να κανουμε όλο τον γυρο του νησιού, γι' αυτό επιλέξαμε κάποια μέρη.
Τελικά, μετά τις 3 νυχτες στο Παλερμο με ενα day trip σε Τσεφαλου κ ενα μπανιο σε Mondello, προσανατολίζομαι σε 3 στην Ορτίτζια με σκοπό να νοικιάσουμε κανενα σκουτερ κ να κινηθουμε προς Noto, Avola(?), Marinelli, και 1 στην Ταορμινα.
Ερώτηση: η κίνηση με μηχανή/σκουτερ ειναι ευκολη;
Για τρένα ή λεωφορεία πρεπει να βγαλουμε εισιτηρια μερες πριν, δεδομένου ότι πρόκειται για μέσα Αυγούστου;
Ευχαριστώ
παντα γνωμες λεμε. Mondello γιατι? υποψη ειναι αστικη παραλια πολης 800.000. δηλ θα γινεται το χαος.(φωτο: 11/8/2021). μπανιο τσεφαλου.
επισης τα τραινα ειναι πιο αργα απο το δικο μας..για Κατανια 3+ ωρες. κλεισε αν ειστε σιγουροι. οπως κ σκουτερ καλη ιδεα. Marinelli για ειδικους λογους οκ, Νοτο, Ταορμινα υπεραρκετα για το χρονο που εχετε. σκιπ την Κατανια.
spiaggia2-1024x683.jpg
 

ArisAthens

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Τρόμαξα λίγο με τη φωτο @Samion, μάλλον θα την αποφύγουμε. Nαι, και Κατάνια σκιπ ουτως ή άλλως
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
παντα γνωμες λεμε. Mondello γιατι? υποψη ειναι αστικη παραλια πολης 800.000. δηλ θα γινεται το χαος.(φωτο: 11/8/2021). μπανιο τσεφαλου.
επισης τα τραινα ειναι πιο αργα απο το δικο μας..για Κατανια 3+ ωρες. κλεισε αν ειστε σιγουροι. οπως κ σκουτερ καλη ιδεα. Marinelli για ειδικους λογους οκ, Νοτο, Ταορμινα υπεραρκετα για το χρονο που εχετε. σκιπ την Κατανια.
View attachment 395023
Omg!
Εκτός από Cefalu, καμιά πρόταση για παραλία (γενικά στο νησι) χωρίς αυτό το επίπεδο συνωστισμου τον Αυγουστο?
 

kiker80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
17
Η μοναδική ταλαιπωρία σε αυτό το ταξίδι ήταν ο κυκλοθυμικός καιρός!!! Από το γυαλί ηλίου και το κοντομάνικο άλλαζες σε μπουφάν – αδιάβροχο ομπρέλα και κάπου να κρυφτείς!!!
Κατάνια
Μια μικρή πόλη με όμορφες γωνιές, μαύρους δρόμους( φτιαγμένους από λάβα) όμορφη αρχιτεκτονική μπαρόκ. Νόστιμο και οικονομικό φαγητό. Καφές 0,70 εως 1,30 ευρώ. Εκπληκτική πίτσα από 4 ευρώ. Μέσα στην ψαραγορά ( μην φανταστείς καμιά τεράστια) υπάρχουν μαγαζιά που πωλούν παραδοσιακά τυριά και αλλαντικά . Στη Via Plebiscito υπάρχει μια παραδοσιακή tratoria η οποία ανοίγει το βράδυ και βγάζει την ψησταριά στο πεζοδρόμιο με παραδοσιακά κρέατα(+ άλογο) και ψαρικά.
Αίτνα & Ταορμϊνα
Καθηλωτική Αίτνα!!! Όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά. Εάν θες να περπατήσεις και να ανέβεις σε μερικούς κρατήρες ξεκίνα νωρίς πριν σκάσουν «μύτη» τα τουριστικά και δεν βρίσκεις να παρκάρεις. Για τους πεζοπόρους με χάρτες που θα χρειαστούν σήμα να ξέρετε ότι δεν πιάνει σε αυτό το υψόμετρο!
Μαγευτική Ταορμινα
Αμφιθεατρική θυμίζει νησιά του Ιονίου σε αρχιτεκτονική και θάλασσες.
Συρακούσες
Θέλει αρκετό χρόνο για να την γυρίσεις όλη, μαζί με την Ορτυγία και τα αρχαία στην είσοδο της πόλης . Τον καλύτερο καφέ τον ήπιαμε μπροστά από το σιντριβάνι της Άρτεμις . Εκπληκτική θέα
Νότο
Επίσης έντονο το μπαρόκ. Μέσα στα σοκάκια υπάρχουν δρόμοι στρωμένοι με λουλούδια.
Μόντικα η επιβλητική & Ραγκούζα
Όταν φτάνεις στην πόλη παθαίνεις ένα δέος με τον τρόπο που είναι χτισμένη. Εδώ μπήκαμε στο τρενάκι και κάναμε έναν γύρω 40 λεπτά (5 ευρώ/άτομο) γιατί τα παιδιά δεν άντεχαν άλλο περπάτημα!! Οπωσδήποτε να δοκιμάσετε ζεστή σοκολάτα διότι φημίζεται η περιοχή για την παραγωγή της . Ωραία λεμονάδα μας σέρβιραν δίπλα στον ναό του Αγ. Γεωργίου.
Μετακίνηση
Για όσους μετακινηθούν με αυτοκίνητο , προσοχή στο που θα παρκάρετε, ειδικότερα στις τουριστικές περιοχές . Κατεβάζετε μια εφαρμογή στο κινητό( δηλώνετε πινακίδα) μέσω στίγματος δηλώνετε η θέση στάθμευσης ,η πληρωμή γίνεται στην εφαρμογή και παρκάρετε στις μπλε περιοχές. Επίσης υπάρχουν ηλεκτρονικά μηχανήματα που πληρώνεις δηλώνοντας επίσης την πινακίδα. Για τις εθνικές οδούς μπαίνοντας παίρνεις εισιτήριο και βγαίνοντας πληρώνεις το αντίτιμο.
20220507_143107.jpg 20220508_125117.jpg 20220508_170453.jpg 20220507_143208.jpg 20220507_094402.jpg
 
Last edited:

Eliza travelover

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπερα στο καλύτερο ταξιδιωτικό φόρουμ.. σε 10 μέρες φεύγω γαι Σικελία και ναπολη . Θα μείνω κατανια 6 μέρες και θα κάνω ημερήσιες εκδρομές σε Συρακούσες και ταορμινα .. οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε παρα πολύ.. θα ταξιδεψω μόνη μου .. επίσης μια ερώτηση από ναπολη θα φύγω με λεωφορείο της ιταμπας αργά το βράδυ καιβθα είμαι νωρίς το πρωί στην κατανια . Έχει κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία με μεγάλο ταξίδι με λεωφορείο στην ιταλια ? Είναι ασφαλές?
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Καλησπερα στο καλύτερο ταξιδιωτικό φόρουμ.. σε 10 μέρες φεύγω γαι Σικελία και ναπολη . Θα μείνω κατανια 6 μέρες και θα κάνω ημερήσιες εκδρομές σε Συρακούσες και ταορμινα .. οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε παρα πολύ.. θα ταξιδεψω μόνη μου .. επίσης μια ερώτηση από ναπολη θα φύγω με λεωφορείο της ιταμπας αργά το βράδυ καιβθα είμαι νωρίς το πρωί στην κατανια . Έχει κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία με μεγάλο ταξίδι με λεωφορείο στην ιταλια ? Είναι ασφαλές?
Καλησπέρα! Πριν ένα μήνα γύρισα από Σικελία! Μου άρεσαν πάρα πολύ Ορτυγία συρακουσες ταορμινα αιτνα. Τα υπόλοιπα... Οχι...τετοια βρωμιά δεν ξέρω αν έχω ξαναδεί σε μέρος... Παντού σκουπίδια...τιθεται και θέμα παιδείας δηλαδή..Οι δρόμοι κακοί και συνέχεια έργα.. Ευτυχώς δεν είχε κίνηση...
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα και από εμένα.Σκέφτηκα να καταχραστώ το ποστ της Δημητρούλας και να αντλήσω πληροφορίες κι εγώ για την Σικελία.Στις 19 Σεπ πετάω από Αθήνα για Κατάνια με επιστροφή στις 23/9 από Παλέρμο.Σκέφτομαι για δύο διανυχτερεύσεις στην Κατάνια (19-20) και Παλέρμο (21-22) ώστε να κάνω μια γρήγορη βόλτα συνολικά και να επανέλθω πιο επισταμένα σε δευτέρη φάση στην Σικελία.Όποτε θα ήθελα αν είναι δύνατον από τους γνώστες της περιοχής τις προτάσεις τους είτε εδώ είτε σε π.μ. για τα must see καθώς και τι προτείνετε για τις μετακινήσεις επειδή σκέφτομαι την 20/9 να νοικιάσω αυτοκίνητο,να μετακινηθώ στο Παλέρμο με συγκοινωνία και εκεί να ξανανοικιάσω αυτοκίνητο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Καλησπέρα και από εμένα.Σκέφτηκα να καταχραστώ το ποστ της Δημητρούλας και να αντλήσω πληροφορίες κι εγώ για την Σικελία.Στις 19 Σεπ πετάω από Αθήνα για Κατάνια με επιστροφή στις 23/9 από Παλέρμο.Σκέφτομαι για δύο διανυχτερεύσεις στην Κατάνια (19-20) και Παλέρμο (21-22) ώστε να κάνω μια γρήγορη βόλτα συνολικά και να επανέλθω πιο επισταμένα σε δευτέρη φάση στην Σικελία.Όποτε θα ήθελα αν είναι δύνατον από τους γνώστες της περιοχής τις προτάσεις τους είτε εδώ είτε σε π.μ. για τα must see καθώς και τι προτείνετε για τις μετακινήσεις επειδή σκέφτομαι την 20/9 να νοικιάσω αυτοκίνητο,να μετακινηθώ στο Παλέρμο με συγκοινωνία και εκεί να ξανανοικιάσω αυτοκίνητο.
Σχετικά με τα must see έχουν γραφεί αρκετά πράγματα που μπορείς να βρεις εύκολα στην αναζήτηση. :)
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σχετικά με τα must see έχουν γραφεί αρκετά πράγματα που μπορείς να βρεις εύκολα στην αναζήτηση. :)
Ναι προφανως 😃
Το εννοω σε σχεση με το χρονο οπως τον εχω μοιρασει,τι προλαβαινω και τι οχι καθως και κυριως με τις μετακινησεις.
 

Copacabana

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Καλησπέρα στην καλύτερη παρέα και καλό μήνα
Επιτέλους έφτασε η περίοδος που θα κάνουνε τις καθιερωμένες καλοκαιρινές μας διακοπες
Το πρόγραμμα φέτος λέει Σικελια με αναχώρηση στις 6/9 μετά από προσεκτική μελέτη στο φόρουμ το πρόγραμμα που διάλεξαμε ήταν το εξής
Άφιξη Παλερμο (2 διανυκτέρευσεις) μετά Ταορμινα (2 Δ.Ν.) Ορτυγια-Συρακούσες (2 Δ.Ν.) και επιστροφή από Κατανια ,έχουμε κλείσει airbnb σε κεντρικα σημεία ώστε να μην χρειαζόμαστε μεταφορικό μέσο για τα περισσότερα από τα αξιοθέατα που έχουμε σκοπό να δούμε ο προβληματισμος που έχω αφορά κυρίως την διαδρομή Παλερμο-Ταορμινα που είναι σχεδόν 4,5 ώρες με τρένο η λεωφορείο κάτι που να σας πω την αλήθεια δεν το υπολόγισα σωστά γιατί νόμιζα ότι ήταν το πολύ ένα 3ωρο.... η απορία μου είναι η εξής,αξίζει να πάρουμε Τρένο για Ταοριμνα (βλέποντας εάν έχω καταλάβει καλά όλη την Βόρεια πλευρά του Νησιού καθώς το δρομολόγιο κινείται παραθαλάσσια η το λεωφορείο το οποίο διασχίζει το κέντρο του νησιού? Οι ώρες πανω-κατω είναι ιδιες
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα στην καλύτερη παρέα και καλό μήνα
Επιτέλους έφτασε η περίοδος που θα κάνουνε τις καθιερωμένες καλοκαιρινές μας διακοπες
Το πρόγραμμα φέτος λέει Σικελια με αναχώρηση στις 6/9 μετά από προσεκτική μελέτη στο φόρουμ το πρόγραμμα που διάλεξαμε ήταν το εξής
Άφιξη Παλερμο (2 διανυκτέρευσεις) μετά Ταορμινα (2 Δ.Ν.) Ορτυγια-Συρακούσες (2 Δ.Ν.) και επιστροφή από Κατανια ,έχουμε κλείσει airbnb σε κεντρικα σημεία ώστε να μην χρειαζόμαστε μεταφορικό μέσο για τα περισσότερα από τα αξιοθέατα που έχουμε σκοπό να δούμε ο προβληματισμος που έχω αφορά κυρίως την διαδρομή Παλερμο-Ταορμινα που είναι σχεδόν 4,5 ώρες με τρένο η λεωφορείο κάτι που να σας πω την αλήθεια δεν το υπολόγισα σωστά γιατί νόμιζα ότι ήταν το πολύ ένα 3ωρο.... η απορία μου είναι η εξής,αξίζει να πάρουμε Τρένο για Ταοριμνα (βλέποντας εάν έχω καταλάβει καλά όλη την Βόρεια πλευρά του Νησιού καθώς το δρομολόγιο κινείται παραθαλάσσια η το λεωφορείο το οποίο διασχίζει το κέντρο του νησιού? Οι ώρες πανω-κατω είναι ιδιες
Για μένα σε αυτο το πρόγραμμα το ιδανικο θα ήταν αν αλλαζετε την σειρα κ απο Παλερμο πηγαινατε Συρακκουσες κ απο εκει μετά Ταορμίνα. Ετσι σπατε τις ώρες μετακίνησης καλύτερα.
Εμείς από Ταορμίνα πήγαμε Cefalu (& μετά Παλέρμο) με τρένο και από Παλέρμο στην Κατανια με λεωφορείο, οποτε ουσιαστικά είδαμε κ τις δύο διαδρομές.
Το τρένο απο Παλερμο πηγαινει Μεσσίνα οπου αλλάζεις κ παίρνεις το τρενο για Ταορμινα -giardini naxos και μετά με λεωφορειο ανεβαινεις στην Ταορμινα. Με το τρένο βλέπεις την παραθαλασσια διαδρομή ( την βορεια πλευρα εως Μεσσινα- αν κ μεσολαβουν κ αρκετα τουνελ-κ ολη την ΝΑ επειτα) ενώ το λεωφορείο περνάει από την περιοχή της Έννα. Κ τα δύο έχουν ενα ενδιαφερον...κυριως φυση βλέπεις, οποτε πλέον θα υπολογιζα με βαση την λιγοτερη ταλαιπωρία, αναμονη, κοστος κλπ (και τα δυο ταξίδια ήταν ανετα κ οι συγκοινωνιες συνεπεις). Βεβαια αν θελεις να εχεις την αισθηση οτι ειδες το μισο νησι διαλεξε το τρενο, αλλά λογω αρκετών αλλαγων μου φαίνεται λιγο πιο κουραστικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom