Ιταλία Σικελία

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πολλυυυ ήρεμα και τα δύο μέρη..μάλλον Ραγκούσα...για δύο ώρες πήγα και στα δύο...να πάρεις σοκολατεςςςςςςςς
πολυ ηρεμα? πολεις των 75.000 κ 55.000 κατοικων? θυμιζω ειναι κ οι 2 μεγαλυτερες απο Χανια, Λαμια πχ. στη δε 1η παρολο που βρηκα τρομερη κινηση την προτιμω. ψηφιζω Ραγκουζα-ιστορικο κεντρο.
 

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
πολυ ηρεμα? πολεις των 75.000 κ 55.000 κατοικων? θυμιζω ειναι κ οι 2 μεγαλυτερες απο Χανια, Λαμια πχ. στη δε 1η παρολο που βρηκα τρομερη κινηση την προτιμω. ψηφιζω Ραγκουζα-ιστορικο κεντρο.
Προφανώς αυτή ήταν η δική μου προσωπική αίσθηση..δεν μέτρησα τους κατοίκους..εξαιρετικά ήρεμα μέρη τα βρήκα και τα δύο..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μπορει να μου πει κάποιος απο ποοο σημείο της Κατανια βλέπεις την Αίτνα;
Φαίνεται σχεδόν από παντού.
IMG-bde49dfc61e3111191ada10df40f73c7-V.jpg

Ιδιαίτερα εντυπωσιακή η εικόνα από τις κεντρικές πλατείες piazza Universita και del Duomo, στο βάθος της via Etna. Aν θες να βγάλεις φωτογραφίες πχ πρέπει να πας σε ψηλά σημεία. Πχ, στη ταράτσα του Museuo Diocesano
Terrazze Panoramiche | Museo Diocesano
ή στο πάρκο Villa Bellini. Εδώ έχει μερικά σημεία συγκεντρωμένα
A Guide to the Five Most Dazzling Views in Catania

Ή βρίσκεις δωμάτιο με θέα, χωρίς τον γερανό :mad:

IMG-e07d3fa86cc7507cced8fb2f69e4b489-V.jpg


IMG-8846293f22c3bbe3a3b1913a727cb742-V.jpg
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
39
Likes
29
Ενα θα πω και θα επιστρέψω με περισσότερη Σικελια κάποια στιγμη. Cinisi89 B&B . Μείναμε το τελευταίο βραδυ γιατι ειναι κοντα στο αεροδρόμιο στο Παλέρμο, ο,τι καλύτερο με μια γλυκιά γιαγιά κι εναν γλυκο παππούλη που μας φρόντισαν σαν παιδια τους που μας έφτιαξαν το πιο τέλειο πρωινό και που μας μετέφεραν στο αεροδρόμιο την ώρα που κανονίσαμε. Μια βίλα μπαρόκ γεμάτη βιβλία και έπιπλα μιας άλλης εποχής χαμένη σε εναν κήπο με φοίνικες . ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμπειρία και ήμασταν οι πρώτοι Έλληνες που είχαν . Την αγαπώ !!
 

Attachments

Basilis63

Member
Μηνύματα
25
Likes
209
Σκέπτομαι το καλοκαιρι να κανω με το αυτοκινητο μου ενα road trip νοτια Ιταλια και Σικελια. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο ασφαλες ειναι να εχω το δικο μου αυτοκινητο ειδικά στην Σικελία?
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Σκέπτομαι το καλοκαιρι να κανω με το αυτοκινητο μου ενα road trip νοτια Ιταλια και Σικελια. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο ασφαλες ειναι να εχω το δικο μου αυτοκινητο ειδικά στην Σικελία?

Μια χαρά είναι οι άνθρωποι εκεί ... Το λέω με βεβαιώτητα μιας και στη Σικελία ήμουν πέρυσι για 12 μέρες !!!
Ωστόσο Παντού σε όλον τον κόσμο υπάρχουν κακοποιά στοιχεία ...
Καλό θα είναι στα σημεία που νοικιάζεις (για διαμονή) να έχουν προστατευμένο χώρο στάθμευσης και να προσέχεις που παρκάρεις δημόσια ...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Συμφωνώ! Μια χαρά είναι κανένα πρόβλημα. Προσοχή θέλει στο parking, κυρίως για να μην φας κλήση και στις ZLT.
 

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλησπέρα στη παρέα, φέτος με την κοπέλα μου αποφασίσαμε για της καλοκαιρινές μας διακοπές να πάμε Σικελία, μιας και το Αιγαίο μας πέφτει μακριά και το Ιόνιο σχεδόν το εξαντλήσαμε...Οπότε έχουμε 7 βράδια για να περιηγηθούμε στο νησί, με ένα πρόχειρο πρόγραμμα που βγάλαμε σκεφτήκαμε τις 2 πρώτες μέρες να μείνουμε Παλέρμο, 1 μέρα Τσεφαλου, 1 μέρα Ταορμινα, 2 μέρες Συρακούσες, 1 μέρα Παλέρμο και την επόμενη επιστροφή στα πάτρια εδάφη Λαμβάνοντας υπόψη πως θα μετακινηθούμε με τρένα, το πρόγραμμα σας φαίνεται βατό η θα ταλαιπωρηθούμε καλοκαιριατικα;; Υπάρχει σαν σκέψη να κόψουμε κάποια πόλη, αλλά όσο βλέπω φωτογραφίες από το νησί θέλω να προσθέσω αντί να κόψω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκέπτομαι το καλοκαιρι να κανω με το αυτοκινητο μου ενα road trip νοτια Ιταλια και Σικελια. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο ασφαλες ειναι να εχω το δικο μου αυτοκινητο ειδικά στην Σικελία?
πολυ μα πολυ πιο ασφαλες απο Αθηνα Θεσσαλονικη, Πατρα. εκει πραγματικα προσεχε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
@Turin Αυτο που θα αλλαζα θα ηταν η σειρα των πολεων, ωστε να μην αλλαξετε 2 φορες ξενοδοχειο στο Παλερμο. Δηλαδη μολις φτασετε φευγετε με τρενο Τσεφαλου, μετα Ταορμινα, μετα Συρακουσες και τις 2 τελευταιες μερες στο Παλερμο που η πολη απαιτει προγραμμα για να δεις τα αξιοθεατα και να τη νιωσεις λιγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom