Σίκινος Σικινος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ! Έψαχνα για Σάββατο οπότε μάλλον άκυρο.
Πέρυσι είχε για Σάββατο όμως, όπως μπορείς να δείς εδώ.
Κι εγώ για Σάββατο το θέλω, τι να πω, λίγες μέρες έμειναν ας περιμένουμε.

Όσο για τα νησιά και το πήγαινε-ελα, δε ξέρω, σκέφτομαι όμως κάποιον που δε μιλάει ελληνικά και θέλει να έρθει Ελλάδα το καλοκαίρι ανεξάρτητα, χωρίς πρακτορείο. Δε ξέρω πόσο εύκολα θα έβγαζε άκρη.
Γιατί μπορεί να βγάλει άκρη αυτός που μιλάει Ελληνικά νομίζεις... :haha: :haha: :haha:
Τι είμαστε, καμια νησιώτικη χώρα να πρέπει να τα έχουμε όλα εγκαίρως, δε μπορώ να σε καταλάβω;
Τι θέλετε δηλαδη να οργανώνεστε από νωρίς και να κλείνετε φθηνότερα εισιτήρια και διαμονές; Αυτά είναι για τους πτωχούς. Ασε που τελευταία στιγμή είναι καλύτερα, δες το σαν εκπληξη.

Διαχρονικά όποιος θέλει να επισκεφθεί ανεξάρτητα τα νησιά το καταφέρνει. Και παλαιότερα που δεν υπήρχε το openseas (που τα έχει όλα) έβλεπες στο πλοίο για Σίκινο ή για Ηρακλειά πχ ξένους τουρίστες από κάθε γωνιά της γης.
Αν έχεις μέρες και μπατζετ στη διάθεση σου ναι, διαχρονικά γίνεται.
Αν όμως μετράς το κάθε τι δεν είναι εύκολο, όταν δε μπορείς να προγραμματίσεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν έχεις μέρες και μπατζετ στη διάθεση σου ναι, διαχρονικά γίνεται.
Αν όμως μετράς το κάθε τι δεν είναι εύκολο, όταν δε μπορείς να προγραμματίσεις.
Νομίζω οι μέρες είναι το πρόβλημα για τις μετακινήσεις και τότε κάθε μπάτζετ φτάνει. Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν είναι φυσιολογικό κάθε νησάκι να έχει τη σύνδεση που μας βολεύει, όποτε μας βολεύει. Αν οι μέρες είναι λίγες και το μπάτζετ είναι συγκεκριμένο, πας και σε συγκεκριμένες επιλογές.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν είναι φυσιολογικό κάθε νησάκι να έχει τη σύνδεση που μας βολεύει, όποτε μας βολεύει. Αν οι μέρες είναι λίγες και το μπάτζετ είναι συγκεκριμένο, πας και σε συγκεκριμένες επιλογές.
Προφανώς και δε μίλησα για το τι μας βολεύει και τι όχι, κάτι που άλλωστε είναι και τελείως υποκειμενικό για το καθένα μας.
Αυτό που σχολιάζω αφορά μόνο και μόνο τη καθυστέρηση ανακοίνωσης του προγράμματος των ακτοπλοϊκών εταιρειών, καθώς και οι πολύ υψηλές τιμές σε συγκεκριμένα πάντα δρομολόγια.
Δε μιλάω μόνο για μικρές εταιρείες, αλλά και για κολοσσούς.
Είναι ανεπίτρεπτο για παράδειγμα να θέλεις να οργανώσεις ταξίδι τον Ιούνιο, να είναι τέλη Μαΐου και να μη ξέρεις τα δρομολόγια, κάτι που δε συμβαίνει μόνο τώρα λόγω της περίεργης κατάστασης αλλά γενικά, καθώς το παρακολουθώ πριν το 2015.
Είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες εταιρείες για πολύ συγκεκριμένα δρομολόγια θέτοντας τη τιμή στα ύψη, επειδή μπορούν.

Δυστυχώς είμαστε κάποιοι που πρέπει να τα οργανώσουμε όλα πολύ νωρίς καθώς το μπατζετ είναι συγκεκριμένο.
Τα τελευταία χρόνια βασίζομαι στο -κατά προσέγγιση- πλάνο των ακτοπλοϊκών της προηγούμενης χρονιάς...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.172
Likes
5.270
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Και αν πρεπει να συνδυάσεις αεροπλανα και πλοια ,εκει να δεις πικρες που τρως ,οταν η αγαπημενη Αιγαιου ακυρωνει τη πτηση ενα μηνα πριν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προφανώς και δε μίλησα για το τι μας βολεύει και τι όχι, κάτι που άλλωστε είναι και τελείως υποκειμενικό για το καθένα μας.
Αυτό που σχολιάζω αφορά μόνο και μόνο τη καθυστέρηση ανακοίνωσης του προγράμματος των ακτοπλοϊκών εταιρειών, καθώς και οι πολύ υψηλές τιμές σε συγκεκριμένα πάντα δρομολόγια.
Δε μιλάω μόνο για μικρές εταιρείες, αλλά και για κολοσσούς.
Είναι ανεπίτρεπτο για παράδειγμα να θέλεις να οργανώσεις ταξίδι τον Ιούνιο, να είναι τέλη Μαΐου και να μη ξέρεις τα δρομολόγια, κάτι που δε συμβαίνει μόνο τώρα λόγω της περίεργης κατάστασης αλλά γενικά, καθώς το παρακολουθώ πριν το 2015.
Είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες εταιρείες για πολύ συγκεκριμένα δρομολόγια θέτοντας τη τιμή στα ύψη, επειδή μπορούν.

Δυστυχώς είμαστε κάποιοι που πρέπει να τα οργανώσουμε όλα πολύ νωρίς καθώς το μπατζετ είναι συγκεκριμένο.
Τα τελευταία χρόνια βασίζομαι στο -κατά προσέγγιση- πλάνο των ακτοπλοϊκών της προηγούμενης χρονιάς...
Από τη συζήτηση πιο πάνω εγώ κατάλαβα αυτό που έγραψα. Προφανώς αυτά που γράφεις εδώ ισχύουν.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Και αν πρεπει να συνδυάσεις αεροπλανα και πλοια ,εκει να δεις πικρες που τρως ,οταν η αγαπημενη Αιγαιου ακυρωνει τη πτηση ενα μηνα πριν.
Γενικότερα, αν δε μένεις Αθήνα (ή κοντά στην Αθήνα) και θες νησί, κλάφτα Χαράλαμπε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
edit Βλέπω ότι τα δρομολόγια έχουν ανακοινωθεί μόνο για Ιούνιο, όπως για όλα αυτού του είδους τα πλοία, οπότε @mikrh tsopana εσύ που θέλεις για Ιούλη ίσως προστεθούν επιπλέον δρομολόγια.
Ευχαριστώ. Ήθελα να το κλείσω μέχρι τα μέσα Ιούνη, πρώτον για να κανονίσουμε και τη διαμονή, δεύτερον για να κλείσω και το εισιτήριο για Ελλάδα, το οποίο για ακόμη μια φορά θα το χρυσοπληρώσω και τρίτον για να κλείσω το εισιτήριο για Σαντορίνη, αν εξακολουθεί μέχρι τότε να είναι φθηνό. Θα το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά θα δώσω προτεραιτότητα σε άλλες επιλογές.

Εντωμεταξύ δεν καταλαβαίνω γιατί βάζουν δρομολόγιο Παρασκευή και όχι Σάββατο όταν ήδη υπάρχει δρομολόγιο άλλης εταιρείας την Παρασκευή....

υγ. Παρατήρησα τελευταία ότι όταν επισημαίνομαι σε κάποιο μήνυμα, δε μου βγάζει ειδοποίηση., ενώ παλιά ναι. Συμβαίνει και σε σας;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Υπάρχει καμιά πρόταση για φαγητό? Πέρα από το οινοποιϊο δεν βλέπω πολυ καλές κριτικές στα υπόλοιπα.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Προ 7 ετών με τη σύζυγο τρώγαμε στο Μελτέμι στην παραλία της Αλοπρόνοιας δίπλα στο λιμάνι. Ικανοποιητικότατο φαγητό και μερίδες και οι τιμές τοτε πολύ τίμιες. Πλέον δεν γνωρίζω πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.416
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Υπάρχει καμιά πρόταση για φαγητό? Πέρα από το οινοποιϊο δεν βλέπω πολυ καλές κριτικές στα υπόλοιπα.
Καλησπέρα. Πέρυσι που είχαμε πάει είχαμε κάτσει στην Κάπαρη και ηταν αρκετά καλό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Όποιος πήγε ή πάει τώρα Επισκοπή, ας γράψει εδώ αν έχουν βγει οι σκαλωσιές ή όχι, για να ξέρει όποιος ενδιαφέρεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom