Γενικά Σκιάθος ή Πάρος;

FakePlasticTrees

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους.
Κατ' ευθείαν στο ψητό: ήμαστε 4 άτομα (αγόρια), οι δυο μας 18 και οι άλλοι δύο 19. Μόλις τελειώσαμε πανελλήνιες οι μεν, και φυσικά το καλοκαίρι επιβάλλει νησάκι. Μετά λοιπόν από πολύωρη έρευνα καταλήξαμε σε Σκιάθο ή Πάρο. Απ' ότι έχω καταλάβει η Σκιάθος είναι πιο όμορφη και σε γενικές γραμμές έχει περισσότερα να κάνεις και να δεις, και όντας μικρότερη, σε ενθαρρύνει περισσότερο να τη γυρίσεις. Η Πάρος δε, μαζεύει περισσότερα άτομα της ηλικίας μας. Δεν αμφιβάλλω ότι και τα δυο νησιά έχουν έντονη νυχτερινή ζωή, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω η Πάρος κατέχει ένα προβάδισμα. Συγκεκριμένα λοιπόν, ιδού τα ερωτήματα μου:
i) Η Σκιάθος μαζεύει γενικά άτομα κάτω των 20 ετών;
ii) Όσον αφορά τη νυχτερινή ζωή των δύο νησιών... ακούω ότι στη Πάρο είναι πολύ στριμωγμένα τα κλαμπάκια... ισχύει; Επιπλέον, αθροιστικά (όσον αφορά δηλαδή τη ποικιλία) ποιο νησί προσφέρει περισσότερες επιλογές στο πως θα τη βγάλεις τελοσπάντων τη βραδιά σου;
iii) Ε, και τέλος, πιο απ' τα δύο θα προτείνετε; Επιχειρηματολογώντας πάντα!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Υ.Γ. Μιλάμε για 19-24 Ιουλίου. Και όταν λέω Πάρο εννοώ Νάουσα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γεια σε όλους.
Κατ' ευθείαν στο ψητό: ήμαστε 4 άτομα (αγόρια), οι δυο μας 18 και οι άλλοι δύο 19. Μόλις τελειώσαμε πανελλήνιες οι μεν, και φυσικά το καλοκαίρι επιβάλλει νησάκι. Μετά λοιπόν από πολύωρη έρευνα καταλήξαμε σε Σκιάθο ή Πάρο. Απ' ότι έχω καταλάβει η Σκιάθος είναι πιο όμορφη και σε γενικές γραμμές έχει περισσότερα να κάνεις και να δεις, και όντας μικρότερη, σε ενθαρρύνει περισσότερο να τη γυρίσεις. Η Πάρος δε, μαζεύει περισσότερα άτομα της ηλικίας μας. Δεν αμφιβάλλω ότι και τα δυο νησιά έχουν έντονη νυχτερινή ζωή, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω η Πάρος κατέχει ένα προβάδισμα. Συγκεκριμένα λοιπόν, ιδού τα ερωτήματα μου:
i) Η Σκιάθος μαζεύει γενικά άτομα κάτω των 20 ετών;
ii) Όσον αφορά τη νυχτερινή ζωή των δύο νησιών... ακούω ότι στη Πάρο είναι πολύ στριμωγμένα τα κλαμπάκια... ισχύει; Επιπλέον, αθροιστικά (όσον αφορά δηλαδή τη ποικιλία) ποιο νησί προσφέρει περισσότερες επιλογές στο πως θα τη βγάλεις τελοσπάντων τη βραδιά σου;
iii) Ε, και τέλος, πιο απ' τα δύο θα προτείνετε; Επιχειρηματολογώντας πάντα!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Υ.Γ. Μιλάμε για 19-24 Ιουλίου. Και όταν λέω Πάρο εννοώ Νάουσα.
Λοιπόν, επείδη όπως τα γράφεις μου φαίνεται ότι ψήνεσαι πιο πολύ για Πάρο, θα πρότεινα Πάρο (εκεί είχα πάει και εγω πριν μια 10ετία που τελείωσα το σχολείο)
Τώρα έχω να πω τα εξή:
1. Ηλικίες :στην Πάρο θα δεις όλους τους συμμαθητές σου, τα παιδιά από το φροντιστήριο και αυτούς που θα γνωρίσεις του χρόνου όταν με το καλό περάσεις στην σχολή σου, δηλαδή στην Νάουσα δεν είναι ο μέσος όρος 18, είναι όλοι 18 :)
Στην Σκιάθο θα βρείς και 1-2 έτος Παν/μιου :bleh:
2. Παραλίες : Της σκιάθου είναι σαφώς ανώτερες σε σχέση με της Πάρου και όχι τόσο πνιγμένες στον κόσμο (Τα Λαλάρια & οι Κουκουναριές θεωρούνται από τις καλύτερες στον κόσμο)
3. Γενικά το νησί: Η Σκιάθος είναι σαφώς μικρότερο και αν εξαιρέσεις ότι κάθε μέρα μπορείς να πάς και σε άλλη παραλία από όσο θυμάμαι δεν είχε τίποτα άλλο ιδιαιτερο π.χ χωριά να δεις κλπ. Δηλαδή πηγαίναμε παραλία και μετα απόγευμα βραδάκι στην Χωρα. Γενικά όμορφο νησί με πολύ πράσινο, αλλά πολύ μικρή Χώρα και όχι τόσο γραφική όσο οι Κυκλαδίτικες
Η Πάρος έχει πολλά ωραία μέρη και χωριά από όσο έχω ακούσει , γιατί όπως είπα και πριν στα 18 πήγα που σημαίνει χωρίς αυτοκίνητο άρα πήγα σε αυτά που πηγαίναν όλοι (Πούντα, Μοναστηρι, Κολυμπήθρες). Επίσης είναι πολύ πιο γραφική.(πχ. το λιμανάκι στην Νάουσα) αλλά παραλιακά τουλάχιστον εντελώς ξερή
4. Νυχτερινή Ζωή: Η Πάρος (τότε) είχε φοβερά μπαράκια και 4-5 κλάμπ, αν και δεν είναι το στυλ μου το κλάμπ, διασκεδάζαμε κάθε μέρα μέχρι το πρωι!
Στην Σκιάθο υπάρχει μια πλευρά που είναι τα γνωστά μπαράκια με τις μαξιλάρες από την μία πλευρά για χαλαρά και από την άλλη κάποια κλάμπ. Να πω την αλήθεια δεν με ξετρέλαναν (ίσως γιατι δεν ήμουν πια 18 :))
Σαφώς μεγαλύτερη ποικιλία έχει η Πάρος
Για πιο πολλές πληροφορίες
http://www.travelstories.gr/search.php?searchid=3213052
http://www.travelstories.gr/search.php?searchid=3213049
Καλά να περάσετε όπου κι αν πάτε!!!!:clap::clap::clap:
Υ.Γ. Νομίζω το καλοκαίρι που τέλειωσα το σχολείο ήταν το τελευταίο εντελώς ξέγνοιαστο της ζωής μου...
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Τα 2 νησιά είναι πολύ διαφορετικά, αφού το ένα είναι καταπράσινο και το άλλο είναι ένα τυπικό ξερό κυκλαδονήσι.

Από διασκέδαση θα βρείτε άφθονη στην πόλη της Σκιάθου, στα διαβόητα σκαλάκια με πολλά μπαράκια και τρελή νεολαία.

Πλεονέκτημα της Σκιάθου είναι οι τρομερά συχνές συγκοινωνίες και το μικρό μέγεθος του νησιού.

Οι Κουκουναριές είναι από τις ομορφότερες παραλίες στην Ελλάδα, καλύτερες από οποιαδήποτε της Πάρου.

Προτείνω λοιπόν Σκιάθο!!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Παρος και ξερο ψωμι! Ειδικα αν εισαι κοντα στην Αθηνα.
Αν εισαι απο Θεσσαλια μερια μια χαρα και η Σκιαθος!
Νομιζω οτι οι προδιαγραφες της Παρου για αυτο που ψαχνεις στην υπεροχα ανεμελη και ενθουσιωδη ηληκια που εισαι και με την παρεα που εχεις ειναι καλυτερες. Σκιαθο πας και με ζευγαρακια για να καταλαβεις. Νομιζω η Παρος ειναι πιο ξεφρενη. Απο παραλιες και μπανιο θα σε ικανοποιησουν και οι δυο. Σαφως η Σκιαθος ειναι πιο πρασινη και πιο μικρη.
και 5 μερες πανω απο 5 παραλιες δεν θα γυρισεις αν συνδυασεις και τα ξενυχτια δηλαδη, αφου θα αραζεις ξαπλωστρα, μεχρι να συνερθεις θα εχει ερθει η ωρα για τα απογευματινα σφηνακια. Μη σου πω οτι αν πας Παρο θα εισαι ολες τις μερες στο Puda Bar.
Καλα θα περασεις οπου κι αν πας!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι Κουκουναριές είναι από τις ομορφότερες παραλίες στην Ελλάδα, καλύτερες από οποιαδήποτε της Πάρου.
Οι Κουκουναριές είναι απ' τις πιο υπερτιμημένες παραλίες της Ελλάδας, ειδικά σε συνδυασμό με τη γεμάτη κουνούπια και ολίγον βρωμερή λιμνοθάλασσα ακριβώς πίσω απ' την παραλία όπου βρίσκονται και πολλά ξενοδοχεία/νοικιαζόμενα. Όποιος επιλέξει αυτή την περιοχή για διαμονή, δε νομίζω να χαρεί τις διακοπές του.
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Οι Κουκουναριές είναι απ' τις πιο υπερτιμημένες παραλίες της Ελλάδας, ειδικά σε συνδυασμό με τη γεμάτη κουνούπια και ολίγον βρωμερή λιμνοθάλασσα ακριβώς πίσω απ' την παραλία όπου βρίσκονται και πολλά ξενοδοχεία/νοικιαζόμενα. Όποιος επιλέξει αυτή την περιοχή για διαμονή, δε νομίζω να χαρεί τις διακοπές του.
Τι να σου πω, εγώ όταν πήρα τον περασμένο (ή προπερασμένο) Σεπτέμβριο έπαθα την πλάκα μου με την παραλία αυτή. Ενώ κάνεις το μπάνιο σου μυρίζεις το άρωμα από το πεύκο και απολαμβάνεις το πράσινο, χώρια η απίθανη λευκή άμμος και τα πράσινα νερά!

Δεν έχω μείνει εκεί, για μπάνιο μόνο πήγα. Το βράδυ μπορεί να έχει κουνούπια, τι να πω. Άλλωστε είναι ανούσιο να μείνεις εκεί και όχι στην πόλη, ειδικά εφόσον οι αποστάσεις είναι τόσο μικρές στο νησί...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.706
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom