Σκόπελος Σκοπελος

Zogiaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γειά σας. Με το αγόρι μου θα πάμε Σκόπελο μέσα Ιουλίου χωρίς μεταφορικό και ήδη έχω διαβασει ότι είναι δύσκολο. Βέβαια έχω κοιτάξει τα δρομολόγια του κτελ, που πάει σχεδόν σε όλες τις παραλίες, και είναι αρκετά συχνά. Επίσης βρήκα και κάποια mini bus αλλά δεν εχω καταλάβει ακριβώς τα δρομολόγια που κάνουν. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για το ΚΤΕΛ (σε αφήνει μακριά από τις παραλίες; έχει πολύ κόσμο; κτλ.) και για τα minibus. Ευχαριστώ πολύ
 

Colubra

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,
Με το αγόρι μου και αλλο ένα ζευγαράκι θα παμε Σκόπελο 6-11 Αυγούστου. Οι 5 μερες θεωρείτε είναι πολλες; Επίσης το budget ποσο θα βγει στον καθένα; Εγω σκεφτομουν να παρω μαζί μου 200€. (Το ξενοδοχείο και τα μεταφορικά ειναι ηδη πληρωμένα). Τελος σκεφτόμαστε να νοικιασουμε αμαξι. Ξερετε κανα καλό μαγαζι για ενοικιαση αμαξιου σε σχετικά οικονομικες τιμες;
Τελικά οι 5 μέρες ήταν πολλές ή αρκετές για να ευχαριστηθείς το νησι; Επίσης θυμάσαι στο περίπου πόσο κόστισε στο άτομο το όλο ταξίδι εκεί ;

Γειά σας. Με το αγόρι μου θα πάμε Σκόπελο μέσα Ιουλίου χωρίς μεταφορικό και ήδη έχω διαβασει ότι είναι δύσκολο. Βέβαια έχω κοιτάξει τα δρομολόγια του κτελ, που πάει σχεδόν σε όλες τις παραλίες, και είναι αρκετά συχνά. Επίσης βρήκα και κάποια mini bus αλλά δεν εχω καταλάβει ακριβώς τα δρομολόγια που κάνουν. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για το ΚΤΕΛ (σε αφήνει μακριά από τις παραλίες; έχει πολύ κόσμο; κτλ.) και για τα minibus. Ευχαριστώ πολύ
Θα μπορούσες να μου πεις αν η μετακίνηση τελικά ήταν εύκολη χωρίς κάποιο μέσο; Ή αν μπορούσε κάποιος να πάει στις παραλίες με τα πόδια μόνο (κοντινές μιλώντας) και γενικά οι τιμές του νησιού αν άξιζαν;
 
Last edited by a moderator:

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Θα μπορούσες να μου πεις αν η μετακίνηση τελικά ήταν εύκολη χωρίς κάποιο μέσο; Ή αν μπορούσε κάποιος να πάει στις παραλίες με τα πόδια μόνο (κοντινές μιλώντας) και γενικά οι τιμές του νησιού αν άξιζαν;
Ήμασταν πέρυσι Σκόπελο και μέναμε στη χώρα. Εμείς προσωπικά το θεωρήσαμε must το να έχεις μεταφορικό μέσο. Δεν ξέρω τι παίζει με τα ΚΤΕΛ αλλά έχει πολλές παραλίες που και με το αμάξι θες ένα εικοσάλεπτο και παραπάνω σε κάποιες. Από τιμές μας φάνηκε ακριβό σαν νησί κυρίως στο φαγητό.
 

Colubra

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Update ταξιδιού για όσους είχαν τις ίδιες απορίες με μένα:)
5 μέρες ταξιδιού.
Το νησί ήταν πανέμορφο και κατάλληλο για ζευγάρι ( δεν είδα και πολλές παρέες,να σας πω την αλήθεια). Η μετακίνηση χωρίς μέσο,ήταν κουραστική, ΑΛΛΑ αν είστε σε καλή φυσική κατάσταση και δεν έχετε πρόβλημα με το πολύ περπάτημα τότε είναι ότι πρέπει.
Οι τιμές των ταβερνών ήταν σχετικά καλές, βασικά είναι ανάλογα το budget του καθενός.
ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
Μην καθίσετε στην ταβέρνα ........ στην παραλία του Πανόρμου. Ήταν απ'τις χειρότερες ταβέρνες που έχουμε φάει. Μεγάλη καθυστέρηση,μέτριο προς κακό φαγητό και πολλές μύγες και μέλισσες πάνω στα φαγητά.
200 με 300 ευρώ πιστεύω, μπορούν να καλύψουν τον καθένα για το ταξίδι του στην Σκόπελο!
 
Last edited by a moderator:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Θα πάω Σκόπελο με 2 φίλους 17-23 Αυγ. Λέμε και για Αλόννησο 2 μέρες αλλά διαβάζω ότι δεν έχει νυχτερινή ζωή, άρα φοβόμαστε ότι φέτος με πανδημία θα είναι ακόμα πιο νέκρα. Συνεπώς θα κοιτάξουμε για μονοήμερη.
Τι επιλογές υπάρχουν από Σκόπελο και τι προτείνετε?
Καραβάκι που σε γυρίζει σε 2-3 παραλίες? Καράβι για κάπου συγκεκριμένα π.χ. Χώρα, για να πάμε μόνοι μας σε κάποια κοντινή παραλία, φαγητό και μετά πίσω? Καραβάκι που σε πάει σε τίποτα απομακρυσμένες παραλίες/σπηλιές/κλπ?
 

Sofiapap123

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας,σκοπεύουμε να πάμε Σκόπελο αλλά δε ξέρουμε αν είναι καλύτερα να κατέβουμε γλώσσα η στην χώρα,και που είναι καλύτερα να βρούμε ξενοδοχείο...στην αριστερή πλευρα κοντά στις παραλίες η καλύτερα στην χώρα? Και πόσο μεγάλες είναι οι αποστάσεις απο την χώρα μέχρι της " καλές παραλίες"?
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Μόλις γύρισα από Σκόπελο..
Μη κάνετε το λάθος και πάτε παρέα αν ψάχνετε "παιχνίδι" ;)
Μόνο ζευγάρια (νεαρής ηλικίας δε λέω) και οικογένειες με παιδιά.
Εντάξει το ψιλοξέραμε αυτό οπότε τουλάχιστον ευχαριστηθήκαμε τις παραλίες.

Εν συντομία, καταπράσινο νησί (πεύκα μέχρι το κύμα) που σε παρέπεμπε σε ηπειρωτική Ελλάδα, τιρκουάζ νερά σε όλες τις γνωστές παραλίες, όμορφη χώρα αμφιθεατρικά χτισμένη. Όμως, παλιομοδίτικα μαγαζιά στο λιμάνι (που παραπέμπουν σε παλιότερες δεκαετίες), κυρίως "τουριστικά", ελάχιστα μαγαζιά για ποτό (στη χώρα) και φαντάζομαι σε άλλα μέρη ακόμα λιγότερα. Συνεπώς εννοείται μένεις χώρα και αν θες Γλώσσα, καλύτερα εκδρομή.

Τώρα για παραλίες, έχουν ειπωθεί όλες (Καστάνι, Μηλιά, Πάνορμος, κλπ), όλες φοβερά νερά αλλά ως απαιτητικός όλο και κάτι θα βρω να με χαλάει :p
π.χ. Καστάνι, απαράδεκτος δρόμος να κατέβεις. Με τέτοιο μέρος και συμπαθητικό beach bar, ρίξτε βρε λίγο τσιμέντο/άσφαλτο!!
Γλυστέρι, επίσης προσοχή ο δρόμος και ενώ έχει καλό beach bar, έπαιζε κουραστικά δυνατά μουσική (ενώ ήταν μετά τις 5μμ και χωρίς πολύ κόσμο) και δε σε άφηνε να ηρεμήσεις.
Στάφυλος ωραίο μέρος αλλά πολύ "στενή" η παραλία, δεν έχεις την άπλα σου. Βελάνιο ακριβώς δίπλα μεγάλη παραλία (με αρκετούς γυμνιστές όπως έχει ξαναναφερθεί).
Λημνονάρι προσοχή ο δρόμος και υπομονή για παρκάρισμα.

Ένα μέρος που δε το είχα διαβάσει σε παλιά posts εδώ στο forum και το ανακάλυψα τυχαία σε posts από social media, δυστυχώς όταν έφευγα, είναι ο Αμάραντος. Τσεκάρετε φωτο στο google!

Από φαγητό δοκιμάσαμε στη Κυρατσό τέρμα στο λιμάνι, καλές σχετικά μερίδες και γευστικό.
Για πίτσα, είχα διαβάσει σε post εδώ για το Πίτσα Πλατεία (δίπλα στον πλάτανο) και το Pizza Gousto. Το πρώτο φάγαμε, οκέυ ήταν, αν και φαίνεται τουριστικό κάπως. Για το δεύτερο δε ξέρω δε πήγαμε.
Φάγαμε όμως στο Pizza La Tana και μας άρεσε πολύ! Πίτσα σε ξυλόφουρνο και ωραίος χώρος. Είναι εκτός "λιμανιού" αλλά περπατήσιμη απόσταση.

Φθηνά γενικά δε θα το έλεγα. Το να πιω μια μπύρα 5€ στο "Βράχο" επειδή έχει θέα, δε μου κάθεται καλά. Ή σε παραλία να πληρώσω μέχρι και 4 ευρώ ένα αναψυκτικό.

Για τις σκοπελίτικες πίτες, πέρασα από τον "Μιχάλη" ένα πρωί κατά τις 11.30πμ και μας λέει ότι δέχεται μόνο παραγγελίες για παραλαβή από τις 13.00-13.30 και μετά! Μου έκανε (αρνητική) εντύπωση να μη μπορώ να αγοράσω να φάω το πρωί (τι να πω, μπορεί ο άνθρωπος να έχει απίστευτα πολλή δουλειά). Πάντως, άκουγα για τις περίφημες σκοπελίτικες πίτες αλλά μόλις τις είδα δε ξετρελάθηκα (ένα ξερό, φουλ στη λαδίλα πράμα) και δε δοκίμασα καν! Περί ορέξεως..

Τέλος, για τα καραβάκια για τις μονοήμερες στην Αλόννησο, πήραμε ένα που γράφει "με γυάλινη καρίνα" (εντάξει εδώ γελάει ο κόσμος, απλά έχει κάτι μικρά τζαμάκια που δε βλέπεις κάτι), στα 25€. Σε πάει πρώτα λιμάνι, έχεις κανά δίωρο και προλαβαίνεις να ανέβεις Παλιό Χωριό (εννοείται επιβάλλεται για βόλτα και γλυκάκι/καφέ με θέα), μετά μας πήγε Αγ. Δημήτριο για μπάνιο (δε ξετρελάθηκα με την παραλία), και μετά στο Λεφτό Γυαλό για μπάνιο, όπου είναι φοβερά!! Τώρα για θαλάσσιο πάρκο και φώκιες, απλά τα πουλάνε μαρκετίστικα. Εμείς σταθήκαμε τυχεροί και με το που φεύγαμε από Αγ. Δημήτριο είχε εμφανιστεί μια φώκια (ο Μπίλυ μας είπανε) που έπαιζε με τους λουόμενους, οπότε την είδαμε λίγο από μακρυά. Αλλά γενικά δεν υπάρχουν φώκιες πλέον.
Δε ρωτήσαμε τα υπόλοιπα καραβάκια τι πρόγραμμα έχουν, αλλά φαντάζομαι παρόμοιο.

Ρωτήστε απορίες και αν γνωρίζω ευχαρίστως να απαντήσω.
 

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους στο forum. Φέτος 21-28 Αυγούστου θα πάμε με την οικογένεια στη Σκόπελο. Δωμάτιο έχουμε κλείσει ήδη! Μεταφορικό μέσο θα έχουμε οπότε πιστεύω θα προλάβουμε να το γυρίσουμε το νησί!
Θα ήθελα μια χάρη από όσους μπορούν, ξέρουν και θέλουν να βοηθήσουν.
Έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί σχετικά με το νησί εδώ στο φόρουμ αλλά θα ήθελα ένα update σχετικά με το φαγητό μιας και τα περισσότερα σχετικά με αυτό έχουν πολύ καιρό που γράφτηκαν και πολύ πιθανό κάτι να έχει αλλάξει. Θα ήθελα μια βοήθεια λοιπόν σχετικά με τα value for money μέρη για φαγητό!!!
Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!! Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
511
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Να ρωτήσω κάτι ακόμα.Διάβασα ότι στο Χόβολο είναι πολύ δύσκολη η πρόσβαση με τα πόδια.Πηγαίνει μήπως κάποιο καραβάκι?
 

lenakor

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Καλησπέρα σας!! Πηγαίνω αύριο Σκόπελο με το αγόρι μου για 4 ημέρες και θα ήθελα να μου προτείνετε καποια μαγαζιά για φαγητό αν μπορείτε.
Γενικά έχω διαβάσει όλα τα υπόλοιπα στο forum και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ ειδικά στις παραλίες.
Σας ευχαριστώ πολύ!!😁
 

MariaTr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Είμαστε τώρα Σκόπελο, για τις παραλίες ισχύουν όσα είπαν οι παραπάνω.. Το λιμνοναρι άρεσε πολύ στα πιτσιρίκια γιατί έχει έξω άμμο, το χοβολο γραφικό άρεσε σε όλους μας και είναι εύκολα προσβάσιμο ακόμα και από παιδάκια.
Φαγητό φάγαμε στην πλατεία στο νέο κλήμα καλό και οικονομικό και καφέ - γλυκό στο μανταλάκι στο νέο κλήμα.
Στο λιμνοναρι η πρώτη ταβέρνα ήταν καλή σε ο,τι δοκιμάσαμε και είχε δωρεάν ξαπλώστρες εφόσον έτρωγες εκεί. Τέλος άξιζε ο αη-γιαννης για απογευματινή βόλτα.. Το νησί το αγαπήσαμε για όποια άλλη πληροφορία θέλετε, ρωτήστε..
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
511
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Είμαστε Σκόπελο παιδιά και η κατάσταση είναι απελπιστική από τις τσούχτρες.Η νότια πλευρά πλευρά του νησιού είναι κατακλυσμενη από χιλιάδες,αμέτρητες μικρές διαφανείς καφετί τσούχτρες σε σημείο να κάθεται όλος ο κόσμος έξω και οι λίγοι τολμηροί να βγαίνουν έξω από τη θάλασσα ο ένας μετά τον άλλον χοροπηδώντας...
Μια από αυτούς ήμουν κι εγώ,πήγαμε πρώτη μέρα στο Σταφύλο και είπα θα μπω και θα προσέχω γύρω μου...Ε δεν πρόλαβα να κολυμπήσω ένα λεπτό με τσίμπησε μια,δεν φαίνονται καν είναι μικρές αλλά τσουχτερές...Είναι απλωμένες σαν χαλί πάνω στην επιφάνεια της θάλασσας πόσο κρίμα...
Η πλευρά προς τη Χώρα δεν έχει τσούχτρες προς το παρόν,αλλά δεν έχει και καλές παραλίες.
Οπότε αν δεν κλείσατε ακόμα,σκεφτείτε το.
Εμείς πηγαίνουμε κάθε μέρα σε διαφορετική παραλία από τις καλές,τις ξακουστές,Μηλια,Καστανι,Βελανιο κλπ,βγάζουμε φωτογραφίες και επιστρέφουμε στο Γλυστερι που είναι μέτριο αλλά έχουν βάλει δίχτυ για τις τσούχτρες και κολυμπάμε χωρίς φόβο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom