Σκύρος Σκύρος - Καλοκαίρι 2017

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Μόλις γύρισα! Μπορείς να μπεις στο www.sne.gr να κλείσεις (και να πληρώσεις) τα εισιτήρια και πας εκείνη την ώρα στο λιμάνι με τον κωδικό που θα σου δώσει το σύστμα και στα εκτυπώνουν.
Εκεί θα σου δώσουν και το έντυπο για τον κορώνα που πρέπει να συμπληρώσεις.
Εναλλακτική , αν και δεν το έχω κάνει, να κάνεις τηλεφωνική κράτηση και να πληρώσεις εκεί.

Φανταστικό νησί η Σκύρος, μπήκε κατευθείαν στα αγαπημένα μου νησιά!

Ευχαριστώ. Εν τω μεταξύ το Αλκυον έχει κλείσει, αλλά έχει ανοίξει άλλο γραφείο στη θέση του που κάνει την ίδια δουλειά και είναι πάλι στο κέντρο για όποιον ενδιαφέρεται.Το έψαξα.

Χαίρομαι που σου άρεσε το νησί. Ελπίζω να προλάβουμε να πάμε πριν πλακώσουν πολλοί, μπας κι είναι πιο ήσυχες οι διακοπές φέτος. Απο παραλίες ήταν κρύα τα νερά ή νορμάλ για την εποχή;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Και μένα μου άρεσε πάρα πολύ η Σκύρος, είχα πάει πέρσι του Αγίου Πνεύματος και από τότε την εκθειάζω παντού! Ωραίες παραλίες, φιλόξενοι κάτοικοι, ωραίο φαγητό, και η χώρα θυμίζει και Κυκλαδες
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Ευχαριστώ. Εν τω μεταξύ το Αλκυον έχει κλείσει, αλλά έχει ανοίξει άλλο γραφείο στη θέση του που κάνει την ίδια δουλειά και είναι πάλι στο κέντρο για όποιον ενδιαφέρεται.Το έψαξα.

Χαίρομαι που σου άρεσε το νησί. Ελπίζω να προλάβουμε να πάμε πριν πλακώσουν πολλοί, μπας κι είναι πιο ήσυχες οι διακοπές φέτος. Απο παραλίες ήταν κρύα τα νερά ή νορμάλ για την εποχή;
Κοίτα κρύα δεν ήταν αλλά μια δροσιά την είχαν! Αναλόγως πόσο αντέχεις
Το μουσείο πολύ καλό! Γενικά το νησί είχε πολύ λίγο κόσμο και ειδικά οι παραλίες ήταν απόλαυση!
Κάναμε και κατάδυση και έχω να προτείνω, ειδικά σε όποιον δεν έχει κάνει ποτέ, να το δοκιμάσει στη Σκύρο. Πολύ εξυπηρετικό το παιδί που έχει το καταδυτικό, ήρεμος με υπομονή και με καλή διάθεση!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Γενικά το νησί είχε πολύ λίγο κόσμο και ειδικά οι παραλίες ήταν απόλαυση!
Μακάρι να έχει λίγο κόσμο. Και διακοπές και κρατάμε και αποστάσεις ευκολότερα. Χαίρομαι που λέτε όλοι εδώ τόσο καλά λόγια για Σκύρο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χαίρομαι που λέτε όλοι εδώ τόσο καλά λόγια για Σκύρο!
Είμαι σίγουρος ότι θα την ευχαριστηθείτε τη Σκύρο.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, το βλέπεις και σ' αυτό το νήμα, αλλά το χαμε συζητήσει και στη μεγάλη ιστορία μου για τα νησιά, και με τη πρώτη ευκαιρία θα τη ξανα-τιμήσω. :)
Ιδιαίτερα δε αυτός ο χαρακτήρας, λίγο από Κυκλάδες - λίγο από Σποράδες είναι μοναδικός. Όπως επίσης το γεγονός ότι είναι μεν νησί, αλλά δε στηρίζεται απόλυτα στο τουρισμό και κρατάει το ξεχωριστό χαρακτήρα του.
Σημαντικο κεφάλαιο και η γαστρονομία του η οποία αξίζει να τονιστεί άλλη μια φορά. Μη παραλείψετε την αστακομακαρονάδα (προτιμότερα στη Λιναριά) , αλλά και τα υπόλοιπα εστιατόρια που αναφέρω, θα ενθουσιαστείτε πραγματικά!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Λοιπόν ας γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από το νησί.

Στα καλύτερα του νησιού θα βάλω κι εγώ το γαστρονομικό κομμάτι. Τρως καλά παντού σχεδόν αλλά οι αγαπημένες μου ταβέρνες θα έλεγα πως είναι οι "Μουριές" και ειδικά το εκπληκτικό κατσίκι λεμονάτο που το μαγειρεύουν καλύτερα από τις άλλες ταβέρνες που δοκίμασα στο νησί, ο "Στέλιος" στα Γυρίσματα με τα εκπληκτικά θαλασσινά και όχι μόνο αλλά και το πολύ καλό σέρβις και φυσικά ο "Ασημενός" στους Ασπούς με τα φρέσκα ψάρια. Όχι πως και στα υπόλοιπα εστιατόρια δεν φάγαμε καλά.

Τώρα στο θέμα των αξιοθεατων. Φυσικά για μένα άχαστο το Λαογραφικό Μουσείο Φαλτάιτς τόσο σε ποικιλία εκθεμάτων όσο και σε ενδιαφέρον. Σε τόσο μικρό νησί να γίνονται τέτοιες προσπάθειες είναι αξιέπαινο. Το νησί έχει ιστορικό και αρχαιολογικό ενδιαφέρον και φυσικά και Αρχαιολογικό Μουσείο. Εννοείται πως θα θαυμάσει κανείς την πανοραμική θέα από το Κάστρο, αλλά και το εσωτερικό του. Άλλο πανέμορφο είναι το υπόσκαφο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου στα Πουριά και όποιος θέλει δίπλα σχεδόν θα κάτσει στο Μύλο στο καφέ-μπαρ-εστιατόριο πάνω στη θάλασσα....

Η χώρα είναι γραφική και με επιλογές για βράδυ και σε μπαράκια και σε εστιατόρια....

Οι παραλίες πολλές και για διάφορα γούστα, ευτυχώς αρκετές είναι μεγάλες και εύκολα κρατάς αποστάσεις.

Γενικά το νησί αν και δεν είναι στα τοπ των ομορφότερων ή γραφικότερων της χώρας μας για τα δικά μου γούστα, έχει μια δική του ομορφιά, συνδυάζει πολλά πράγματα και αξίζει οπωσδήποτε επίσκεψη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χαίρομαι που ακούγονται πολύ καλά λόγια για τη Σκύρο.
@alma ήμουν σίγουρος ότι θα σου αρέσει, χωρίς απαραίτητα να είναι κάτι το εντυπωσιακό.
Το νησί είναι κυριότερα αυθεντικό σε όλα του κι αυτό είναι το γνώρισμα και το χαρακτηριστικό του.
Σέβεται τον τουρισμό και τον κόσμο που φτάνει εκεί, χωρίς όμως να εκμεταλλεύεται και να εξαρτάται αποκλειστικά απ' αυτόν.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα. :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Χαίρομαι που ακούγονται πολύ καλά λόγια για τη Σκύρο.
@alma ήμουν σίγουρος ότι θα σου αρέσει, χωρίς απαραίτητα να είναι κάτι το εντυπωσιακό.
Το νησί είναι κυριότερα αυθεντικό σε όλα του κι αυτό είναι το γνώρισμα και το χαρακτηριστικό του.
Σέβεται τον τουρισμό και τον κόσμο που φτάνει εκεί, χωρίς όμως να εκμεταλλεύεται και να εξαρτάται αποκλειστικά απ' αυτόν.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα. :)

Αυτό μου άρεσε πολύ. Έχει μεν τουρίστες(μάλιστα κάθε μέρα αυξάνονταν και δεν το περίμενα)αλλά έχει και παραγωγή μελιού, τυριών κλπ. και πολλές ταβέρνες δεν είναι μόνο για τουρίστες αλλά δεν κλείνουν ούτε το χειμώνα(π.χ. ο Στέλιος στα Γυρίσματα).
Όταν πήγαμε είχε λίγο κόσμο και βρήκαμε διαμονή σε πολύ καλύτερες τιμές από ότι άκουγες άλλες χρονιές και μάλιστα έβρισκες και πληθώρα καταλυμάτων αλλά κάθε μέρα ο κόσμος αυξανόταν και χτυπούσαν τηλέφωνα για κρατήσεις, ενώ σε καταλύματα με μισοάδεια πάρκινγκ τις πρώτες μέρες, μετά ήταν γεμάτα και τα πάρκινγκ και τα δωμάτια. Ακόμα και γκρουπ είδαμε και πούλμαν από διάφορες περιοχές.Το ένα ήταν από Θεσσαλονίκη.Και αυτοκίνητα με πινακίδες από διάφορες χώρες π.χ. Γερμανία, Βέλγιο, Βουλγαρία κλπ....
Τις τελευταίες μέρες ήταν κάπως έτσι η πλατεία το βράδυ...

DSC03500 (2).JPG


Να συμπληρώσω ότι συνδυάζεται με ένα κομμάτι της Εύβοιας, μιας και φεύγει από Κύμη το πλοίο, οπότε μπορεί κανείς να αφιερώσει μια μέρα στην γύρω περιοχή και να δει λιμάνι Κύμης, άνω Κύμη, Χηλή κλπ....Και φοβερό ψάρι και στην Κύμη!
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@psilos3 Καλησπερα! Τα 5 βράδια είναι πολλά ; Λέμε φέτος να πάμε προς τα εκεί. Οι παραλιες έχουν αμμουδιά η είναι με βότσαλο και πέτρες ;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
@psilos3 Καλησπερα! Τα 5 βράδια είναι πολλά ; Λέμε φέτος να πάμε προς τα εκεί.
Μια χαρά είναι! Να γυρίσετε το νησί με την ησυχία σας!!!Έχει πολλά να δείτε και να κάνετε....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα! Τα 5 βράδια είναι πολλά ; Λέμε φέτος να πάμε προς τα εκεί.
Καλώς τον. Ωραία επιλογή,νησάρα η Σκύρος.
Όχι, δε μου φαίνονται πολλά, ειδικά αν αποζητάτε και λίγο τη χαλάρωση. Μόνο αν τη προσεγγίζετε ίσως με αμάξι από την Αθήνα και βάλετε μια διανυκτέρευση στην Εύβοια.
Οι παραλιες έχουν αμμουδιά η είναι με βότσαλο και πέτρες ;
Και τα δύο. Όπως επίσης θα δεις παραλίες γυμνές αλλά και αυτές με πεύκο.
Το νησί είναι 50-50, ενδιάμεσα Σποράδες & Κυκλάδες.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα σε όλους την άλλη εβδομάδα λέμε να πάμε 5 μέρες Σκύρο. Τα δωμάτια που βρίσκω είναι στα Μαγαζιά και στα Γυρίσματα 70ευρω .Διάβασα εδώ πως στα Γυρίσματα πιάνει αέρας οπότε λέμε για Μαγαζιά/Μωλο. Συμφωνείτε?
Με το πάρκινγκ στο νησί τι παίζει.?Χώρα παραλίες είναι οκ βρίσκεις κάτι ή παιδεύεσαι?
Κατά τα άλλα όπως πάντα θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για φαγητό βόλτες κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom