Σκύρος Σκύρος

rovespieros

Member
Μηνύματα
68
Likes
34
Φαγητο
Εφαγα σε πολλα αλλα μην χασετε
  1. Στεφανος στα Μαγαζια
  2. Αγ. Πετρος στον Αγ. Πετρο
  3. Μανωλιά διπλα στο βενζιναδικο στην ΕΛΙΝ
 

rovespieros

Member
Μηνύματα
68
Likes
34
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ κτελ
ΣΚΥΡΟΣ - ΜΩΛΟΣ
ΔΕ-ΤΕ-ΠΑ 6.45, 7.45, 10, 12.30,14.15,16.15,18.45,20,23.
ΤΡ -ΠΕ-ΣΑ-ΚΥ ελλατωμενα καπως
το αντιστροφο υπολογιστε ενα τεταρτο αργοτερα......
 

uninot

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Λοιπόν παιδιά τελικά τώρα ξεμπερδέψαμε με το πλάνο αδειών μας, οπότε δεν υπήρχε πλέον διαθεσιμότητα σε πολλα ξενοδοχεία κι έτσι "δυστυχώς" έκλεισα στο Skyros palace 7-12/8 (85€/δίκλινο) γιατί συνδύαζε περισσότερα από τα πράγματα που ζητουσαμε. Το Ammos όντως ακριβούτσικο (110€) αν και έχω ακούσει τα καλύτερα από όποιον έχει πάει στο νησί. Τέλος πάντων θα δούμε.
Ερωτήσεις προς τους γνώστες:
* Η παραλία στα Γυρίσματα έχει κάποια διαφορά με τα Μαγαζιά/Μώλο?
* Είναι αρκετά πιθανό να έχει βορειάδες? Κ αν ναι, παλεύεται η κατάσταση ή θα πέσει πισίνα?
* Τέλος, για αλογάκια Σκυριανά που προτείνετε να πάμε να τα ευχαριστηθούμε (έχει ψύχωση ο γιός μας -18μ- όπως σας είχα γράψει)

Rovespieros πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου , ευχαριστούμε!
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Λοιπόν παιδιά τελικά τώρα ξεμπερδέψαμε με το πλάνο αδειών μας, οπότε δεν υπήρχε πλέον διαθεσιμότητα σε πολλα ξενοδοχεία κι έτσι "δυστυχώς" έκλεισα στο Skyros palace 7-12/8 (85€/δίκλινο) γιατί συνδύαζε περισσότερα από τα πράγματα που ζητουσαμε. Το Ammos όντως ακριβούτσικο (110€) αν και έχω ακούσει τα καλύτερα από όποιον έχει πάει στο νησί. Τέλος πάντων θα δούμε.
Ερωτήσεις προς τους γνώστες:
* Η παραλία στα Γυρίσματα έχει κάποια διαφορά με τα Μαγαζιά/Μώλο?
* Είναι αρκετά πιθανό να έχει βορειάδες? Κ αν ναι, παλεύεται η κατάσταση ή θα πέσει πισίνα?
* Τέλος, για αλογάκια Σκυριανά που προτείνετε να πάμε να τα ευχαριστηθούμε (έχει ψύχωση ο γιός μας -18μ- όπως σας είχα γράψει)
Ήμουν πριν ένα μήνα περιπού στην Σκύρο για έναν γάμο. Όσοι έμειναν στο Skyros palace έμειναν απολύτως ικανοποιημένοι. Τώρα στα Γυρίσματα (όπου η περιοχή έχει πάρει το όνομα της απο τον αέρα) αν δεν φυσάει πολύ είναι καλά. Στον Μώλο πιστεύω πως είναι πιο οργανωμένα και καθαρά. Αν έχει Βοριάδες εκεί πας για μπάνιο προς Πεύκο. Με αλογάκια λυπούμε δεν ασχολήθηκα για να έχω κάποια γνώμη.
 

uninot

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Ήμουν πριν ένα μήνα περιπού στην Σκύρο για έναν γάμο. Όσοι έμειναν στο Skyros palace έμειναν απολύτως ικανοποιημένοι. Τώρα στα Γυρίσματα (όπου η περιοχή έχει πάρει το όνομα της απο τον αέρα) αν δεν φυσάει πολύ είναι καλά. Στον Μώλο πιστεύω πως είναι πιο οργανωμένα και καθαρά. Αν έχει Βοριάδες εκεί πας για μπάνιο προς Πεύκο. Με αλογάκια λυπούμε δεν ασχολήθηκα για να έχω κάποια γνώμη.
Ευχαριστω burtonitsa!!:)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
καρεφλου.
εχει ομως 1.5 χλμ χωματοδρομο....
Κι ομως ακόμα κι εκεί βρήκαμε κι άλλους :D
Η Σκύρος μάλλον έπαψε να είναι το κρυμμένο διαμαντάκι (που φαντασιωνόμουν)ΛΟΛ
Πήγαμε 7-14 Ιουλίου και είχε τοσο κόσμο όσο μπορει να αντέξει (κατά τη γνωμη μου παντα) το νησί.
Γενικά το νησί τα σπάει. Έχει αρκετές παραλίες έτσι ώστε να μην βαρεθείς για μια εβδομάδα. Ομπρέλες - ξαπλώστρες έχει μόνο σε Μαγαζιά, Μώλο και Γυρίσματα. Ομως αν έχει αέρηδες προτιμήστε την δυτική πλευρα για μπάνιο. Πεύκος, Αγιος Φωκάς, Αγιος Πέτρος, Λιμανάκι, Ασπους όλες μία και μία! Σε καμμια παραλία βέβαια δεν ήμασταν μόνοι μας, αλλα παντού ήταν ήρεμα και
κουλ :cool:.
Η Σκύρος είναι γαστρονομικος παράδεισος. Γενικά θα φάτε πολύ καλά, όμως εξαιρετικά θα φάτε στον Στέλιο στα Γυρισματα, στις Μουριες (στον δρόμο για Καλαμίτσα), στον Αγιο Πετρο (μεγαλη η χάρη του ;)). Δοκιμάστε κατσικάκι μαγειρευτό που είναι ντόπιο και οπωσδήποτε λαδόπιτα με ξυνοτύρι. Επίσης μην φοβηθητε τα τηγανιτα εδεσματα, είναι προσεγμένα τα "τηγάνια" τους.
Τωρα που τα ξαναθυμαμαι οι άνθρωποι είναι πολύ "δυνατοι" στην κουζινα.
Επίσης παγωτο και αμυγδαλωτα στην Φαλταϊνα και για το τέλος αφήνω την καλύτερη αστακομακαρονάδα που έχω φάει εβερ και δεν ήταν άλλη από του Στέλιου. Ομως το μυστικό είναι να βάλετε τον Μανώλη (το γιο του Στέλιου) να σας καθαρίσει τον αστακο πανω από τα μακαρόνια την ωρα του σερβιρίσματος.
Παω τωρα να κλαψω σε μια γωνίτσα...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Α και τωρα που το θυμηθηκα να πάτε στον Αγιο Παντελεημονα για θέα, κατα προτιμηση ττην ωρα του ηλιοβασιλέματος.
 

olgad

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
στην ταβερνα μουριες απεναντι εχουν μια φαρμα με αλογακια σκυριανα, οπου νομιζω μπορεις να τα επισκεφτεις..
για φαγητο δεν ξερω αν αναφερθηκε, και δεν ξερω αν λειτουργει ακομα, η ταβερνα ο παππους και εγω ειναι φοβερη.. ειχε μαλιστα δυο μαγαζια ένα μεσα στη χωρα και ένα στην καλαμιτσα που λεγοταν "ο παππους κι εγω στη θαλασσα"..
εχω παει σκυρο 2 φορες, το καλοκαιρι του 2010 και του 2011.. μου αρεσει πολυ.. αλλα μαλλον λογω και φθηνων αεροπορικων, έχει παψει να ειναι κ αυτη ένας ήρεμος προορισμος ῾κρυμμενο διαμαντακι῾οπως το ονομασε η emouli.. (διαψευστε με σας παρακαλω, μακαρι να κανω λαθος και να παραμεινει ενα νησι που δεν γινεται χαμος)
 

FaJo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Να ευχαριστήσουμε αρχικά για τις πληροφορίες που μας δώσατε
και αφού επιστρέψαμε να γράψουμε κι εμείς τις δικές μας εντυπώσεις για το νησί.
Τελικά η μετακίνηση χωρίς μέσο στις περιοχές Σκύρος - Μώλος - Μαγαζιά - Λιναριά είναι εφικτή αφού υπάρχει κτελ με σχετικά συχνά δρομολόγια (με εξαίρεση καποιες μέρες) και τα κτελ είναι απόλυτα ακριβή στην ώρα τους. Υπάρχει κτελ και για κάποιες άλλες παραλίες του νησιού (Καλαμίτσα, Πεύκο...) αλλά τα δρομολόγια είναι αρκετά σπάνια και όχι καθημερινά. Η κατάβαση από τη Χώρα στα Μαγαζιά/Μώλο είναι εύκολη και όμορφη να την περπατήσει κανείς. Για ανάβαση όντως όπως ειπώθηκε παραπάνω δεν προτείνεται...
Η Χώρα ήσυχη με αρκετά μέρη να κάτσεις αλλά έρημη πριν τις 6 καθώς όλοι είναι στις παραλίες. Στην χωρα αξίζει κανεις να επισκεφθεί την πλατεία Μπρούκ και να πιεί καφέ στο Ανατολικός Άνεμος κοντα σε αυτή. Αξίζει επίσης να περπατήσεις τα σοκάκια και να ανέβεις σε ενα απο τα πιο ψηλα μερη της χωρας κοντά στο κάστρο όπου έχει απίστευτη θέα. Έυκολα θα βρεθείτε στην κεντρική πλατεία της Χώρας η οποία σφύζει απο ζωη το βράδυ. Με βάση όσα ειδαμε βέβαια καταλήξαμε οτι το νησί δεν διαθέτει πολύ έντονη νυχτερινή ζωή αλλα είναι ωραίο να βλέπεις άτομα διαφόρων ηλικιών το βράδυ στη Χώρα να κάθονται στα σκαλάκια και στα παγκάκια της πλατείας. Άλλωστε οπως επίσης συμπεράναμε η πλειοψηφία των κατοικων της Σκύρου ειναι ιδιαίτερα φιλικοί και φιλόξενοι.
Στο Μώλο για φαγητό κάτσαμε στην Κοκαλένια, ωραίο μέρος με φιλικό προσωπικό και στις Ιστορίες του μπαρμπα όπου είχε καλό φαγητό και ήταν γενικά όμορφο μαγαζί αλλά διέθετε αγενέστατο προσωπικό (το να πάρεις κατεψυγμένα ψάρια θεωρείται υποτιμητικό και άξιο να ειρωνευτούν τους πελάτες).
Σκυριανά αλογάκια μπορείτε να δείτε στο κτήμα Μουριές στο Καλικρί κοντα στην Καλαμίτσα ή στην Αμάντα (κάπου προς αεροδρόμιο μας είπαν) αλλά είναι δύσκολη η πρόσβαση αν δεν έχετε μέσο αφού το κτελ μπορεί να σας αφήσει στο δρόμο για Καλικρί αλλά κανα 20λεπτο μακριά και το ταξί από Μώλο για Μουριές θέλει 10 ευρώ (20 πήγαινε-έλα). Κανα δυο μπορείτε να δείτε όταν κατεβείτε το μονοπάτι από Χώρα προς Μώλο. Επισυνάπτω και το πρόγραμμα με τα δρομολόγια των κτελ.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom