Σκύρος Σκύρος

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Γυρίσαμε κι εμείς από δεκαήμερες διακοπές στη Σκύρο 18-28/8 και οι εντυπώσεις μας έχουν ως εξής:



Τη Χώρα την είδαμε ελάχιστα και μόνο βράδι, γιατί λόγω των δραστηριοτήτων μας, δε βόλεψε. Από το λίγο λοιπόν που την είδαμε, σε γενικές γραμμές μας άρεσε. Θυμίζει Κυκλάδες, είναι πολύ ζωντανή και τα μαγαζιά της προσεγμένα. Το αρνητικό που βρήκαμε είναι η ηχορύπανση στην κεντρική πλατεία από τα διάφορα μπαράκια και φαγάδικα, τα οποία είναι δίπλα δίπλα και παίζουν το κάθενα τη δική του μουσική σε απίστευτα ντεσιμπέλ. Αποτέλεσμα, μια χάβρα που ουδεμία διάθεση σου προκαλεί να προτιμήσεις τα εν λόγω μαγαζιά όσο καλοφτιαγμένα κι αν είναι.
Συμφωνώ ότι η κεντρική πλατεία της Χώρας δεν ήταν ό,τι καλύτερο..Εκεί όμως (στη Χώρα) πέρασα τα πιο όμορφα βράδια της διαμονής μου στο νησί. Είτε στην πλατεία Μπρουκ χαζεύοντας τη θέα, την απόλυτη ηρεμία, το σκοτάδι, το φεγγάρι είτε περπατώντας για ώρες στα σκοτεινά σοκάκια της Χώρας μακριά από την κεντρική πλατεία, είτε στα παγκάκια ψηλά στο Κάστρο, πάλι χαζεύοντας το φεγγάρι να καθρεφτίζεται στη σκοτεινή, ήρεμη θάλασσα. Εικόνες που θα με συντροφεύουν τον χειμώνα!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Στο δρόμο προς Ρένες, συναντήσαμε το παρακάτω έργο ανώνυμου καλλιτέχνη, το οποίο μάλλον χαρακτηρίζει και τα αποτελέσματα της φετινής ψαριάς μας.

Αγνό ψαροντουφεκάκι ε? :)

Από βυθό τι έλεγε?
Από κίνηση & συμπεριφορά σκαφών?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αγνό ρηχό ψαροντουφεκάκι. :)

Ο βυθός γενικά ωραίος ήταν (όχι όπως στα Δωδεκάνησα όμως), αν και σε πάρα πολλά σημεία υπάρχουν μεγάλα κομμάτια με ποσειδωνία και αμμούδες (άρα βαρετά). Σε κάποια σημεία έχει πολλές θαλάσσιες ανεμώνες ή αγαλίπες όπως τις λένε οι ντόπιοι. Όμως, έχει και ωραία ξεράκια για βολτάρισμα. 'Αλλα με περισσότερη και άλλα με λιγότερη ζωή. Γενικά ήταν αρκετά ψαρεμένο το μέρος.

Από σκάφη τίποτα στα σημεία που βουτήξαμε.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μια χαρά! Τουλάχιστον γλιτώσατε από καπεταναίους της συμφοράς και καμικάζι με τζετ-σκι!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Διαβάζοντας τις τόσες πληροφορίες, το μόνο που δεν έχω καταλάβει αν το νησί θυμίζει το κλασικό γαλάζιο-λευκό και άγονα τοπία που έχουν τα νησιά των Κυκλάδων ή θυμίσει Βόρειο Αιγαίο με κεραμοσκεπές και έντονη βλάστηση.
Τελικά σε τι πλησιάζει εμφανισιακά;
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Διαβάζοντας τις τόσες πληροφορίες, το μόνο που δεν έχω καταλάβει αν το νησί θυμίζει το κλασικό γαλάζιο-λευκό και άγονα τοπία που έχουν τα νησιά των Κυκλάδων ή θυμίσει Βόρειο Αιγαίο με κεραμοσκεπές και έντονη βλάστηση.
Τελικά σε τι πλησιάζει εμφανισιακά;
Κυκλαδες στην αρχιτεκτονική και στο νότιο τμήμα, Βόρειο Αιγαίο στο βόρειο τμήμα,
 

Jazzination

Member
Μηνύματα
11
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα και από μένα!
Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα στο υπέροχο φόρουμ σας καταλήξαμε εγώ με τον φίλο μου να επισκευτούμε την Σκύρο για 5 μερούλες, αρχές Αυγούστου.
Οι πληροφορίες που έχετε δώσει είναι εξαιρετικά χρήσιμες και θα τις τιμήσουμε δεόντως!!! :clap:
Επειδή προς το παρόν θέλουμε να κλείσουμε δωμάτιο μια συμβουλή θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη... έχω βρει paradise hotel με 48, alemar houses με 65 (εδώ ξετρελάθηκα!) και το afendra hotel με 62,5..
Θα είμαστε με αυτοκίνητο οπότε η μετακίνηση δεν θα είναι πρόβλημα. Για το Afendra έχει ακούσει κανείς τίποτα; Δεν βρήκα πουθενά σχόλια, οι φωτό του είναι καλές...

Κλείνω προς το Alemar γενικά, ειδικά αν ρίξει και λιγάκι την τιμή...:innocent:
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
για το Afendra μπορείς να μπεις στο fb και να δεις φωτογραφίες όπως επίσης και στο booking.
νομίζω όμως οτι όλα έχουν site.
 

dorini

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τις δημοσιεύσεις και νομίζω ότι η Σκύρος θα είναι ο επόμενος προορισμός μας!
Η ερώτησή μου είναι κυρίως προς το μέλος agalipas αλλά και προς όποιον άλλον γνωρίζει.
Σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε το νησί προς το τέλος Ιουλίου. Επειδή θα έχουμε ένα μικρό διαβολάκι 3 ετών μαζί μας, ψάχνουμε για κάτι ισόγειο που να βγαίνει σε κήπο, αυλή κτλ για να έχει πρόσβαση ο μικρός και να είναι και δίπλα στη θάλασσα βεβαίως βεβαίως. Και να είναι σε μέρος που έχει κάποια κίνηση, δηλαδή εστιατόρια, καφέ, κτλ. Η ερώτησή μου είναι αν πάμε εκεί χωρίς να έχουμε κλείσει κάποιο κατάλυμα, θα βρούμε κάτι; Θα υπάρχει διαθεσιμότητα εκείνη την εποχή; Ή αν γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάλληλο κατάλυμα για εμάς; Προσανατολίζομαι προς Μαγαζιά, μετά από τις δημοσιεύσεις που διάβασα. Θα έχουμε αμάξι μαζί μας.

Ευχαριστώ πολύ!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Καλημέρα σε όλους!
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τις δημοσιεύσεις και νομίζω ότι η Σκύρος θα είναι ο επόμενος προορισμός μας!
Η ερώτησή μου είναι κυρίως προς το μέλος agalipas αλλά και προς όποιον άλλον γνωρίζει.
Σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε το νησί προς το τέλος Ιουλίου. Επειδή θα έχουμε ένα μικρό διαβολάκι 3 ετών μαζί μας, ψάχνουμε για κάτι ισόγειο που να βγαίνει σε κήπο, αυλή κτλ για να έχει πρόσβαση ο μικρός και να είναι και δίπλα στη θάλασσα βεβαίως βεβαίως. Και να είναι σε μέρος που έχει κάποια κίνηση, δηλαδή εστιατόρια, καφέ, κτλ. Η ερώτησή μου είναι αν πάμε εκεί χωρίς να έχουμε κλείσει κάποιο κατάλυμα, θα βρούμε κάτι; Θα υπάρχει διαθεσιμότητα εκείνη την εποχή; Ή αν γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάλληλο κατάλυμα για εμάς; Προσανατολίζομαι προς Μαγαζιά, μετά από τις δημοσιεύσεις που διάβασα. Θα έχουμε αμάξι μαζί μας.

Ευχαριστώ πολύ!
καλημέρα και καλως ήρθες Dorini,
σ'ευχαριστώ που επιλέγεις το νησί μας για τις διακοπές σου, σύμφωνα με αυτά που ζητάς τα Μαγαζιά είναι η περιοχή που θα σας καλύψει πλήρως αλλά απο την άλλη αφού έχετε αυτοκίνητο θα σου πρότεινα να μην θυσιάσεις μια καλή διαμονή εκτός των μαγαζιών γιατί οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες. Επιπλέον να σε ενημερώσω οτι διαθεσιμότητα θα υπάρχει απλά την σημερον ημέρα με τόσες επιλογές που μας δίνονται για την εκ των προτέρων ανεύρεση και διαπραγμάτευση δωματίων θεωρώ οτι το καλύτερο είναι να κλείσετε εκ των προτέρων για να αποφύγετε και την ταλαιπωρία. Επίσης θα σας έλεγα να δείτε και μια καλή εναλλακτική λύση που θα μπορούσε να είναι η Λιναριά το κεντρικό λιμάνι που έχει μεταμορφωθεί σε ένα πανέμορφο λιμανάκι με όλα τα κομφορ.
 

dorini

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σ' ευχαριστώ πολύ agalipas!
Θα κάνω την έρευνά μου και θα σου πω αν χρειαστώ άλλες πληροφορίες. Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια.
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους.....Νέο μέλος στην παρέα...Προγραμματίζω τις διακοπές μου στο διάστημα μεταξύ 18-24 αυγούστου και είμαστε ζευγάρι στην ηλικία των 30...Θα ήθελα να με βοηθήσετε παρακαλώ πολύ για το νησί της Σκύρου...Που είναι καλύτερα να μείνει κανείς στη Χώρα η στα Γυρίσματα???Και κατα πόσο είναι εύκολο το πάρκινγκ στη Χώρα?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.Θέλω πολύ να επισκευτώ το νησί αλλά ακόμα αμφιταλαντεύομαι με τις τιμές των καταλυμάτων αλλά και στο πού να μείνω...Επίσης αν έχετε να προτείνεται κάποιο κατάλυμα μέσα στη Χώρα θα ήταν επιθυμητό:playball:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom