Σλοβενία Σλοβενία

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα. Ψάχνω πληροφορίες για το πώς μπορώ να πάω να πάω Λουμπλιάνα από Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η πιο βολική επιλογή από άποψη ταλαιπωρίας; Βέβαια δε θα ήθελα να δαπανήσω όλα τα χρήματά μου σε αεροπορικά...
 

Vasilis135

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA
Παίδες συμφέρει για Σλοβενία καλύτερα ακτοπλοϊκώς για Ιταλία και μετά τρένο, ή οδικώς μέσω Σερβίας και μετά πάλι τρένο?

Καλησπέρα. Ψάχνω πληροφορίες για το πώς μπορώ να πάω να πάω Λουμπλιάνα από Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η πιο βολική επιλογή από άποψη ταλαιπωρίας; Βέβαια δε θα ήθελα να δαπανήσω όλα τα χρήματά μου σε αεροπορικά...
To ίδιο ψάχνω κι εγώ αγαπητέ...με σιγουριά μπορώ να σου πω, πώς έχει ένα σωρό πρακτορεία από Θεσσαλονική για Βελιγράδι 10 ώρες ταξίδι με 40 ευρώ το εισιτήριο αν δεν κάνω λάθος.Ένα απλό γκουγκλάρισμα αρκεί να το βρείς.Από Βελιγράδι μετά για Λιουμπλιάνα αν υπάρχει κάποιο τρένο δεν ξέρω...
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Γνωμες για ενδεικτικο προγραμμα στη Σλοβενια. Υπογραμμιζω οτι δεν με ενδιαφερει η λιμνη Bled, καθως και ολες οι λιμνες η τα σπηλαια.
Αφιξη Βιεννη πρωι. Λεωφορειο για Λουμπλιανα, αφιξη απογευμα. Υπολοιπο μερας στη Λουμπλιανα
Δευτερη μερα ολη Λουμπλιανα.
Τριτη μερα ημερησια με τρενα Skofjia Loca και Kranj. Απογευμα Λουμπλιανα.
Τεταρτη μερα αναχωρηση για Maribor και διανυκτερευση εκει.
Πεμπτη μερα αναχωρηση για Βιεννη και απογευματινη πτηση για Αθηνα.
Ειναι ενταξει? Πρoτεινετε 2 βραδια Maribor για επισκεψη στο Ptuj? Ειναι κατι διαφορετικο απο τις παραπανω μικρες πολεις που δεν πρεπει να παραλειψω?
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ρώτησα τον φίλο που μένει εκεί και μου ανέφερε κι αυτός το Ptuj ως την παλαιότερη πόλη της Σλοβενίας και άξια επισκέψεως. Το Kranj δεν τον εντυπωσίασε τόσο. ΑΦού έχεις το πρώτο βραδάκι Λιουμπλιάνα και μια ολόκληρη μέρα, μπορείς να δεις σχεδόν τα πάντα στην Λιουμπλιάνα που είναι τόσο μαζεμένη. Δεν έχω πάει Μάριμπορ αλλά ο φίλος λέει ότι αξίζει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Το Maribor θα μπει οπωσδηποτε για να σπασει η διαδρομη προς Βιεννη. Αν ειχε βολικη ωρα πτησης απο Βενετια, θα επελεγα αυτην στη μεταβαση, αλλα φτανει αργα το απογευμα.
Το θεμα ειναι πως οι μικρες αυτες πολεις μου φαινονται παρομοιες σε μεγαλο βαθμο και μου φαινεται υπερβολικη μια παραταση για μια απο ιδια περιπου εικονα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Το Maribor θα μπει οπωσδηποτε για να σπασει η διαδρομη προς Βιεννη. Αν ειχε βολικη ωρα πτησης απο Βενετια, θα επελεγα αυτην στη μεταβαση, αλλα φτανει αργα το απογευμα.
Το θεμα ειναι πως οι μικρες αυτες πολεις μου φαινονται παρομοιες σε μεγαλο βαθμο και μου φαινεται υπερβολικη μια παραταση για μια απο ιδια περιπου εικονα.
Σύμφωνα με τoν φίλο Skofjia Loca καλύτερη από Ptuj αν το δίλημμα ήταν μία εκ των δύο. Επίσης όντως το Μάριμπορ και το Ptuj αρκετά παρόμοια και μεταξύ των δύο κερδίζει το Μάριμπορ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Σύμφωνα με τoν φίλο Skofjia Loca καλύτερη από Ptuj αν το δίλημμα ήταν μία εκ των δύο. Επίσης όντως το Μάριμπορ και το Ptuj αρκετά παρόμοια και μεταξύ των δύο κερδίζει το Μάριμπορ.
Ευχαριστουμε τον φιλο σου ολοψυχα!
Φαινονται πολυ γραφικες ολες βεβαια.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Paefstra καθοτι πτουι και σκοφια λοκα τα επισκεφτηκα και τα δυο το καλοκαιρι, αναμεσα στα δυο σιγουρα προτεινω τη σκοφια λοκα.
Ειναι και πιο κοντα στη Λουμπλιανα.Αντι για Μαριμπορ,αν εχει δρομολογια προτεινω Κλανγκερφουρτ στην Αυστρια που ειναι ομορφο και αν μπορεις βολτα στην κοντινη λιμνη.Υπαρχει και miniature park εκει, αν σ αρεσουν αυτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Paefstra καθοτι πτουι και σκοφια λοκα τα επισκεφτηκα και τα δυο το καλοκαιρι, αναμεσα στα δυο σιγουρα προτεινω τη σκοφια λοκα.
Ειναι και πιο κοντα στη Λουμπλιανα.Αντι για Μαριμπορ,αν εχει δρομολογια προτεινω Κλανγκερφουρτ στην Αυστρια που ειναι ομορφο και αν μπορεις βολτα στην κοντινη λιμνη.Υπαρχει και miniature park εκει, αν σ αρεσουν αυτα.
Τo miniature park καθολου στα πλανα, αλλα ειχα σκεφτει ενα σπασιμο της διαδρομης στο Graz, μονο που τα λεωφορεια δεν βολευουν και τοσο.
Ευχαριστω για την πληροφορια περι Skofja Loca το σκεφτομαι. Το Ptuj ειναι σαν μικρογραφια του Maribor, δεν νομιζω να μπω στον κοπο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Μαριμπορ οπωσδηποτε, το αγαπω, ειναι μικρουλι, γραφικο και με ωραιους ανθρωπους. Αμα εχει και ηλιο τοτε ειναι πανεμορφο.

IMG_4907.JPG


Την πεμπτη μερα, μπορεις να βαλεις και το Graz, ειναι μιση ωρα δρομος απο Μαριμπορ και απο εκει μετα να παρεις Flixbus για αεροδρομιο Βιεννης απευθειας. Εαν παιρνεις την πτηση των 6+ το απογευμα της Aegean τα προλαβαινεις.

Εαν θες να φυγεις απο Μαριμπορ για Βιεννη, χρησιμοποιησε το prevoz.org , ειναι εταιρεια minibus, σε παιρνει απο το σημειο που θελεις και σε παει κεντρο Βιεννης με 15 ευρω και αεροδρομιο Βιεννης με 20.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Μαριμπορ οπωσδηποτε, το αγαπω, ειναι μικρουλι, γραφικο και με ωραιους ανθρωπους. Αμα εχει και ηλιο τοτε ειναι πανεμορφο.

View attachment 284730

Την πεμπτη μερα, μπορεις να βαλεις και το Graz, ειναι μιση ωρα δρομος απο Μαριμπορ και απο εκει μετα να παρεις Flixbus για αεροδρομιο Βιεννης απευθειας. Εαν παιρνεις την πτηση των 6+ το απογευμα της Aegean τα προλαβαινεις.

Εαν θες να φυγεις απο Μαριμπορ για Βιεννη, χρησιμοποιησε το prevoz.org , ειναι εταιρεια minibus, σε παιρνει απο το σημειο που θελεις και σε παει κεντρο Βιεννης με 15 ευρω και αεροδρομιο Βιεννης με 20.
Μου τα χαλασαν πολυ τα δρομολογια της flixbus. Δεν εχει πολλα για και απο Λουμπλιανα αυτη τη στιγμη Τριτες και Τεταρτες , ενω εχει τις υπολοιπες μερες και δεδομενου οτι η πτηση ειναι Τριτη και εφοσον διατηρηθει αυτο το προγραμμα θα παμε πρωτα Maribor που εχει δρομολογιο σε λιγο νορμαλ ωρα. Μαλλον θα δω και την εταιρεια που προτεινεις, καθως εκλεισα πτηση την πιο ακαταλληλη μερα δηλαδη Τριτη. Θα το σκφτω αν γινει σταση γα 2-3 ωρες στο Graz. Αλλα αξιζει για 2-3 ωρες??
Η εταιρεια που προτεινεις εφοσον φευγει απο αεροδρομιο και εχει συντομα μετα την πτηση (με Aegean πρωι πρωι φτανουμε) θα μου εξοικονομησει χρονο αναμονης στη Βιεννη
Ευχαριστω.
Edit: την τσεκαρα, καταπληκτικες ωρες απο και προς Λουμπλιανα! Με εσωσε γιατι δεν εχεις καθολου κενους χρονους! Αν εβρισκα και τη μεταφραση στα αγγλικα θα ημουν Κυρια. Εχει και δεν βρισκω το κουμπι απο το κινητο?
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Απ'ότι βλεπω δεν εχει Αγγλικα, και εγω όταν το ειχα χρησιμοποιησει ,μου ειχαν κλεισει για εμενα φιλοι μου Σλοβενοι.

Οσο για το Graz, εαν τυχον βοηθαει ο καιρος, αξιζει η βολτα, στον δρομο σου ειναι. Ειναι μικρο και αυτο, οσο και το Μαριμπορ. Και εαν δεν βγαλεις ακρη με το site τοτε κλεινεις το flixbus απο Graz για αεροδρομιο και ησυχαζεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom