Σπουδές εδώ ή Αγγλία ?

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σας, παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για σπουδές στην Αγγλία, αλλά μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων. Έχω ένα σχετικά υψηλό επίπεδο γνώσης της γλώσσας και στόχος μου είναι το LSE. Πόσο περίπου πρέπει να πάρω έτσι ώστε να γίνω δεκτός
Γεια σου και καλώς όρισες. Εννοείς ότι στόχος σου είναι να μπεις στο London school of economics? Κάνεις IB?
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
63
Likes
312
Μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων δεν μπορείς να γίνεις δεκτός σε ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία. Αυτό που χρειάζεται για να σε δεχτούν ως προπτυχιακό φοιτητή είναι να έχεις καλό μέσο όρο, δηλαδή να το απολυτήριο του λυκείου να έχει υψηλό βαθμό, ειδικά αν θες να πας στο LSE. Επίσης, είναι απαραίτητο να δώσεις κάποια τεστ πάνω στην αγγλική γλώσσα και όχι μόνο. Καλά πανεπιστήμια θέλουν αρκετά υψηλούς βαθμούς σε αυτά τα τεστ. Ένα από τα τεστ αυτά είναι το IELTS.
 

ioanniszxe

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σου και καλώς όρισες. Εννοείς ότι στόχος σου είναι να μπεις στο London school of economics? Κάνεις IB?
όχι αποφάσισα να ακολουθήσω το πρόγραμμα του γενικού λυκείου και στοχεύω μέσω αυτού να πάω στην αγγλία.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχεις A-Levels ή ΙΒ. Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν τα admissions για ξένους φοιτητές.

Σαν μεταπτυχιακός απόφοιτος του LSE θα σου πρότεινα να λάβεις σοβαρα υπόψη το οτι θα πας σε ένα πανεπιστήμιο που 50% του φοιτητικό σώματος αποτελείται απο μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Αν πάλι αυτός είναι ο στόχος σου, τότε επικοινώνησε με το admissions department και ρώτα τους τι ακριβώς πρέπει να κάνεις, και (σημαντικότερα) πως να κάνεις μια πιθανόν αίτηση πιο ανταγωνιστική.

Καλή τύχη!
 

ioanniszxe

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχεις A-Levels ή ΙΒ. Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν τα admissions για ξένους φοιτητές.

Σαν μεταπτυχιακός απόφοιτος του LSE θα σου πρότεινα να λάβεις σοβαρα υπόψη το οτι θα πας σε ένα πανεπιστήμιο που 50% του φοιτητικό σώματος αποτελείται απο μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Αν πάλι αυτός είναι ο στόχος σου, τότε επικοινώνησε με το admissions department και ρώτα τους τι ακριβώς πρέπει να κάνεις, και (σημαντικότερα) πως να κάνεις μια πιθανόν αίτηση πιο ανταγωνιστική.

Καλή τύχη!
οκ ευχαριστώ, έχω χρόνο ακόμη να προετοιμαστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom