Σιγκαπούρη Στάση στο αεροδρόμιο της Σινγκαπούρης...

Liapap

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Καλημέρα. Το Universal Studios είναι όμορφο αλλά ακριβό αν το συνδυάσεις με το Express Pass το οποίο θεωρώ απαραίτητο για να προλάβεις να κάνεις αρκετά rides χωρίς να σε φάνε οι ώρες αναμονής. Μπορείς όμως να κάνεις αρκετά πράγματα εκτός Universal στο Sentosa, βόλτες, "παραλίες" και ξεχωριστά rides πχ waterpark, skywalk, έχει και ένα παλιό οχυρό και πολλά άλλα. Εμάς επίσης μας άρεσε για τον μικρό και το Maritime Experiential Museum.
Νομίζω πως μετά τα Gardens by the Bay και τα τριγύρω, το Sentosa είναι μια καλή (δεύτερη όμως) λύση για 12ωρο χασομέρι στη Σιγκαπούρη.
Σας ευχαριστώ πολύ !! Και γνωρίζεται αν υπάρχει χώρος τοποθετήσεις αποσκευών μέσα στο αεροδρόμιο με φύλαξη ;; Να της αφήσουμε αυτές τις 12 ώρες ;
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Δεν το γνωρίζω, αλλά Changi είναι, σίγουρα θα έχει. Επίσης μην παραλείψετε να αφιερώσετε χρόνο στο ίδιο το αεροδρόμιο και ειδικά το Jewel, είναι προορισμός από μόνο του.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σας ευχαριστώ πολύ !! Και γνωρίζεται αν υπάρχει χώρος τοποθετήσεις αποσκευών μέσα στο αεροδρόμιο με φύλαξη ;; Να της αφήσουμε αυτές τις 12 ώρες ;
Ναι, όταν βγείς έξω, στο ισόγειο, τέρμα δεξιά όπως κοιτάς προς τα έξω. Δεν είναι φτηνό.
 

erodios

Member
Μηνύματα
77
Likes
196
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα σας ,
Σύντομα θα επισκεφτώ το βιετναμ και έχουμε μια στάση 12 ώρες στη Σιγκαπούρη
Σκεφτόμουν να πάμε στο νησί σεντοσα
Γνωρίζει κανεις να μου πει πληροφορίες και αν αξίζει ; Ποσο κοστίζουν τα εισητηρια και αν έχει επισκεφτεί κάποιος το universal studios ?
Με 12 ώρες αναμονή στο Changi δεν βλέπω για ποιον λόγο να μην δηλώσεις συμμετοχή σε κάποια από τις τέσσερις περιηγήσεις που προσφέρει δωρεάν το αεροδρόμιο:
Free Singapore Tour | Singapore Changi Airport
Για πρώτη φορά και με την προϋπόθεση ότι σε εξυπηρετούν οι ώρες της συγκεκριμένης περιήγησης, θα πρότεινα το City Sights Tour. Απλώς θα πρέπει να παραμείνεις στην Transit περιοχή τού αεροδρομίου (δεν πρόκειται να βαρεθείς) μέχρι την ώρα έναρξης της περιήγησής σου (θα περάσεις από τον έλεγχο διαβατηρίων μαζί με τον υπεύθυνο συνοδό του γκρουπ) και να αφήσεις την επίσκεψή σου στο Jewel για μετά το τέλος της περιήγησης, αφού οι επιβάτες διέλευσης επιτρέπεται να βγουν από το αεροδρόμιο μόνο μία φορά κατά τη διάρκεια της περιόδου παραμονής τους.
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Φτάνουμε 8:20 πρωί. Με 4 ώρες και 50 λεπτά transfer, σκέφτομαι να βγω να πάω με ταξί κατευθείαν στο ενυδρείο στο sentosa. Λέτε προλαβαίνω?
Έχω παει ξανά και θέλω απλά 2 καθαρές ώρες στο ενυδρείο να το δει η δεκάχρονη κόρη μου. Επιστροφή ξανά με τάξι στο αεροδρόμιο που θα μας περιμένει με τις χειραποσκευες η σύζυγός... Και θα κρατάει τον πιλότο αν προκύψει κάτι αργούμε .. Χαχαχχα
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Εγώ θα το έλεγα οριακό, αγχωτικό και επιπλέον θα είναι 3 το πρωί για τον οργανισμό σας, δε νομίζω ότι θα το ευχαριστηθεί(τε). Αλλά περί ορέξεως!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Εγώ θα το έλεγα οριακό, αγχωτικό και επιπλέον θα είναι 3 το πρωί για τον οργανισμό σας, δε νομίζω ότι θα το ευχαριστηθεί(τε). Αλλά περί ορέξεως!
Εννοείτε αγχωτικό... Προφανώς και αν δούμε ότι είναι κουρασμένη λόγω ώρας το αφήνουμε.
Το μόνο που με καθησυχάζει είναι ότι θα περιμένει ένα άτομο με τις βαλίτσες στο αεροδρόμιο. Οπότε δεν θα χάσουμε χρόνο για τίποτα άλλο. 30 λεπτά να πάμε 30 να γυρίσουμε με το ταξί και 2 ώρες καθαρές μέσα στο ενυδρείο.. Αν ξεκινήσω με ταξί 70-80 λεπτά πριν την αναχώρηση του αεροπλάνου θεωρώ προλαβαίνω...
Δεν το έχω ρισκάρει ποτέ σε transfer.. Όσο μεγαλώνω οριμαζω... Χαχαχχα.. Μη σου πω ότι προλαβαίνω και 2 τρενάκια στην universal....
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
542
Likes
2.298
Φτάνουμε 8:20 πρωί. Με 4 ώρες και 50 λεπτά transfer, σκέφτομαι να βγω να πάω με ταξί κατευθείαν στο ενυδρείο στο sentosa. Λέτε προλαβαίνω?
Έχω παει ξανά και θέλω απλά 2 καθαρές ώρες στο ενυδρείο να το δει η δεκάχρονη κόρη μου. Επιστροφή ξανά με τάξι στο αεροδρόμιο που θα μας περιμένει με τις χειραποσκευες η σύζυγός... Και θα κρατάει τον πιλότο αν προκύψει κάτι αργούμε .. Χαχαχχα
Αν φτάσεις χωρίς καθυστέρηση αρχικά.
Αν δεν είναι busy το αεροδρόμιο από κόσμο που περιμένει να δείξει διαβατήριο για να βγει έξω.
Πρέπει να δεις και τι ώρα ανοίγει το ενυδρείο.
Δεν θα το έκανα με τιποτα αλλά δεν είναι κ αδύνατο αν όλα πάνε ρολόι. Το μιση ωρα ταξι μπορει να γινει 40 λεπτα, δεν θα βασιζομουν τοσο στην εκτιμηση των μαπς.

Θα αποφάσιζα ανάλογα τις συνθήκες επιτόπου. Μπορεί η τρανσιτ πτήση να χει κ καθυστέρηση κ να είσαι κ άνετος.

Το οτι θα ειναι ατομο με τις βαλιτσες δεν αλλαζει απολυτως τιποτα. Ιδιο χρονο θα χρειαστεις στο αεροδρομιο φευγοντας κ γυρνωντας, ειναι δεν ειναι. Προφανως κ δεν θα μπορει να κανει τιποτα αν καθυστερησετε, αν βασιζεσαι για καποιο λογο σε αυτο.

Το να ξεκινησεις 70 λεπτα πριν την αναχωρηση του αεροπλανου με ταξι απο Σεντοσα μαλλον το λες για αστειο.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Το ενυδρείο ανοίγει στις 10. Αν είσαι πρώτος στην πόρτα να μετρήσει το δίωρο εκείνη τη στγμή και φύγεις στις 12 και έχεις 1 ώρα και 10 λεπτά μέχρι την αναχώρηση της επόμενης πτήσης. Θα πρέπει να έχεις περάσει το gate τουλάχιστον 15 λεπτά πριν, οπότε 55 λεπτά διαθέσιμα. Με 30 λεπτά την διαδρομή μένουν 25.

Ε τώρα αν νομίζεις ότι σε 25 λεπτά μπορείς να βγεις από το ενυδρείο, να περπατήσεις ως τη πιάτσα, να βρεις ταξί, να μπεις στο αεροδρόμιο, να βρεις την πύλη και να περάσεις έλεγχο ασφαλείας, τι να πω κάνε το.

Κατά την άποψή μου θα πεθάνεις στο άγχος και με τη παραμικρή στραβή, ακόμα και 5 λεπτών το έχασες.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.639
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ούτε εγώ θα το έκανα...διάβασες τι πάθαμε εμείς με τη βίζα στο Changi? Καλύτερα να έχεις χρόνο μπροστά σου για να μη ρισκάρεις το κυρίως ταξίδι άσε που το αεροδρόμιο αυτό είναι από μόνο του τέτοιο αξιοθέατο που του αξίζει ο χρόνος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom