Σιγκαπούρη Στάση στο αεροδρόμιο της Σινγκαπούρης...

Μηνύματα
15
Likes
10
Υπάρχει και δωρεάν τουρ από το αεροδρόμιο για τους επιβάτες που περιμένουν transfer. Ψαξτο στο site του αεροδρομίου, πρέπει να έχεις κάνει κράτηση
Ητανε σε αναστολη λογο κοβιντ νομιζω δεν ξανακοιταξα η αληθεια ειναι να δω αν τα εχουν ξεκινησει παλι
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Δεν υπάρχει το δωρεάν τουρ στην πόλη πια. Επίσης βγαίνεις και μείον τα καπνικά σου ( συμπεριλαμβανομένου του ηλεκτρονικού τσιγάρου που είναι πολύ παράνομο εδώ , δηλαδή σου πετάνε 80€ στο καλάθι των αχρήστων) αν κάνεις την απόπειρα να βγεις στη χώρα. Αυτά!
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν υπάρχει το δωρεάν τουρ στην πόλη πια. Επίσης βγαίνεις και μείον τα καπνικά σου ( συμπεριλαμβανομένου του ηλεκτρονικού τσιγάρου που είναι πολύ παράνομο εδώ , δηλαδή σου πετάνε 80€ στο καλάθι των αχρήστων) αν κάνεις την απόπειρα να βγεις στη χώρα. Αυτά!
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Στη δικιά μου μαύρη λίστα μπήκε σίγουρα η Σιγκαπούρη. Τώρα αν μπήκα εγώ στη δικιά της ούτε που με νοιάζει! Και δεν ήταν καν δικό μου το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Προσωπική μου άποψη, αν έχετε ενα δεκάωρο μεταξύ των πτήσεων, κάντε μόνοι σας τη βολτα στη Σιγκαπούρη, θα χαρειτε περισσοτερο καθαρο χρονο στην πολη. Δεν εχω δοκιμασει τα τουρ του Changi αλλα εχω παει δυο φορες στην πολη με 10 ωρο layover κ θα σας πω τι εκανα την πρωτη (γιατι τη δευτερη πηγα στοχευμενα, εχοντας ηδη μια πρωτη εμπειρια). Βεβαια προαπαιτουμενο ειναι να εχετε layover σε νορμαλ ωρες και αντοχη στη ζεστη.

1. Περνατε απο το jewel, να το δειτε χωρις φως (στο τελος θα το δειτε κ φωτισμενο).

2. Χωρις χασιμο χρονου, παιρνετε grab, επιλεγοντας μεσω του app να σας παει στο haji lane.

3. Κανετε τη βολτα σας σε μια πολυ ενδιαφερουσα για μενα συνοικια με πολλα να ανακαλυψετε, και την πιο χιπ πλευρα κ την πιο πολιτισμικη. Εχει παντου επιγραφες για να σας κατατοπισουν ιστορικα. Αν ειστε γυναικα με αποψη στα ρουχα, εχει υπεροχες κ προχωρημενης αισθητικης μπουτικ σε υπερβολικα καλες τιμες που δεν θυμιζουν σινγκαπουρη.

4. Με τα ποδια πατε στη μικρη ινδια. (Συγγνωμη για τα ορθογραφικα κ την ελλειψη τονισμου αλλα γραφω απο μια μπακατελα). Κανετε βολτα, αν θελετε κανετε μια γρηγορη επισκεψη στο heritage center (εχει εισοδο 8 sg) αλλα μονο αν εχετε ανεση χρονου κ αν ας ενδιαφερει βεβαια. Καταληγετε στο γνωστο ναο και παιρνετε απο εκει grab (αν εχετε sim, αλλιως ταξι) και πατε στο gardens by the bay. Μπορειτε να παρετε κ μετρο αλλα εδω μας ενδιαφερει η εξοικονομιση χρονου κ το grab θα σας παρει γυρω στα 6 ευρω για αυτη τη διαδρομη.

Εδω να παω οτι την chinatown την απεκλεισα γιατι δεν μου εβγαινε χρονικα. Δεν ηθελα κ να τρεχω τοσο πολυ, με ενοιαζε να προλαβω απλως ο,τι προλαβω αλλα να το ζησω κιολας, οχι να αγχωνομαι. Δεν το μετανιωσα και μου καθισε καλυτερα στη δευτερη επισκεψη.

5. Καλυτερα να εχετε επιλεξει απο πριν τι θελετε να δειτε στους κηπους, αν θελετε να πατε σε καποιο απο τα σημεια που θελουν εισοδο. Σιγουρα γνωριζετε οτι το βραδυ γινεται light show, ομως σας προτεινω να το παραλειψετε για ενα αλλο light show που θα σας πω μετα.

6. Ανεβαινετε λεβελ κ παιρνετε τη γεφυρα που θα σας παει μεσα στο marina bay sands και επειδη δεν σας παει στο υπογειο αλλα στο επομενο λεβελ, απολαμβανετε το θεαμα, χαζευετε μεσα εξω το κτιριο κ τις λεπτομερειες του (π.χ. καλλυμα απο μικρα τετραγωνα μεταλλου που κινουνται με τον αερα κ δινουν αναγλυφη υφη σε μια δισδιαστατη επιφανεια).

7. Ειναι σιγουρα καλυτερα το ηλιοβασιλεμα αλλα οποιαδηποτε ωρα κ αν βρεθειτε μεσα στο marina bay sands και θελετε να νιωσετε large, μην πληρωσετε για να ανεβειτε στο ντεκ. Καλυτερα πληρωστε στο ισογειο την ελαχιστη καταναλωση και ανεβειτε στο skybar.

8. Βγειτε απο το κτιριο κ ξεκινηστε μια βολτα γυρω γυρω ολη τη μαρινα. Καθιστε σε καποια καφετερια για να τσιμπησετε κατι. Δικια μου αγαπημενη, η alter ego, ειναι λιγο χιπστερικη αλλα ο,τι πρεπει για να δροσιστειτε μετα απο τον καυσωνα που θα εχετε φαει.

9. Ολοκληρωστε το γυρο φτανοντας ξανα κατω απο το marina bay sands και αναλογα το χρονο σας (στοχος σας ειναι 7.45 να ειστε στο event plaza):

Α. Μπειτε στο μουσειο artsience (αφου φτυσετε το εργο το anish kapoor που ειναι απ εξω, εχω κατι προσωπικα με τον καλλιτεχνη). Δεν θυμαμαι τις ωρες λειτουργιας του, δειτε το πριν.

Β. Ανεβειτε στο skybar για ηλιοβασιλεμα οπως ειπαμε πριν

Γ. Δεν εχετε αλλο χρονο οποτε περνατε αυτοματα στο επομενο βημα:

10. Καθεστε σε καλο σημειο στο event plaza εξω απο το shoppers mall και με το που παει ακριβως 8, απολαμβανετε το spectra light show, με την υπεροχη μουσικη επενδυση του. Μην το δειτε πριν σε κανα γιουτουμπ, κριμα ειναι. Το show παιζει ξανα και στις 9 και νομιζω τα ΣΚ αλλη μια φορα ακομα πιο αργα.

11. Φευγετε, ανεβαινετε στην helix bridge, βγαζετε καμια φωτο στα διαφορα deck που εχει, προχωρατε, απολαμβανετε τις μικρες λεπτομερειες κ εκπληξεις τις διαδρομης (αναλογως το χρονο σας παντα) και σιγα σιγα φτανετε στο clarke quay. Βλεπετε το ΥΠΕΡΟΧΟ εσωτερικα (δεν θα προλαβετε αυτη τη φορα) αλλα και εξωτερικα asian civilizations museum (εχουν επιλεξει να στεγασουν το μουσειο σε αποικιοκρατικο κτιριο). Προσοχη, τα μαγαζακια στην ακρογραμμη ειναι τουριστικα. Μην κατσετε παρα μονο σε ενα απο τα πολυ αρχικα. Παροτι τουριστικα, εχει αερα, δεν ειναι σαν τα πιο χωμενα μεσα. Που και παλι, εχουν μια αισθητικη, ο τροπος που δομηθηκαν ειναι συγκεκριμενος για να θυμιζει τα παλια εμπορικα σταντ του περασμενου αιωνα. Εξαλλου καποιες φορες ενα σημειο αξιζει, κ ας ειναι 'τουριστικο'. Τρωτε λοιπον σε ενα απο τα ακριανα μαγαζακια, τα πρωτα που θα συναντησετε. Οκ, δεν ειναι φθηνα, αλλα ενα στοποβερ κανετε, αξιζει ενα φαγητο σε αυτη την ατμοσφαιρα.

12. Το μετρο ειναι 5 λεπτα κ πολλα λεω με τα ποδια. Προς τη σταση, θα δειτε κ ενα αγαλμα ανθρωπομορφης κοτας του Μποτερο. Παιρνετε το μετρο κ πατε αεροδρομιο. Υπολογιστε μια ωρα για τη διαδρομη. Μπορει να ειναι κ αρκετα πιο γρηγορη αλλα αυτο εξαρταται απο τους χρονους αναμονης που θα πετυχετε. Εχει κ αλλαγη γραμμης.

13. Φτανετε στο αερδρομιο κ πατε να δειτε φωτισμενο το jewel. Προσοχη, πριν τον ελεγχο του διαβατηριου, μετα δεν γινεται.

14. Στο public space του terminal 1 (πριν τον ελεγχο και παλι) θα δειτε την ενδιαφερουσα εγκατασταση kinetic rain.

15. Και καπου εδω τελειωνει η πρωτη γευση απο τη Σινγκαπουρη.

Τα παραπανω εχουν νοημα οπως προειπα αν εχετε αρκετο χρονο κ σε φυσιολογικες ωρες, για παραδειγμα να φτανει η πτηση σας το αργοτερο μεχρι 2.30 το μεσημερι κ να φευγει το νωριτερο 1. Για μικροτερα λαιοβερ, παρτε τα τουρ του αεροδρομιου ή κινηθειτε πολυ στοχευμενα, π.χ. μια βολτα στους κηπους κ τη μαρινα.

Υ.Γ: To spectra light show εχει σταματησει προσωρινα λογω του ιου.
Πολύ ενδιαφέρουσα η ανάρτηση.. Σε layover 15 ωρών φαντάζομαι τα προλαβαίνουμε έτσι;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.281
Πολύ ενδιαφέρουσα η ανάρτηση.. Σε layover 15 ωρών φαντάζομαι τα προλαβαίνουμε έτσι;
Δεν γνωριζω τους ρυθμους σας, ούτε τι ώρες μεσα στη μερα ή νυχτα ειναι το layover σας. Ξεκινηστε κ ο,τι προλαβετε θα ελεγα.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Αυτό μπήκα να ποστάρω αλλά και κάτι άλλο τέλειο . Αν κατεβάσεις το app VisitSingapore και πας στο πεδίο singaporewards και επιλέξεις το Singapore River Dining Cruise μπορείς να κάνεις βόλτα στο ποτάμι με καραβάκι και να φας δωρεάν, ισχύει μέχρι 01.01.2024, αν κάποιος έχει μεγάλο stopover από 26.12.2023 μπορεί να κάνει κράτηση. Είναι μια ενέργεια που ξεκίνησε το 2023 ως προώθηση της χώρας στους transit επισκέπτες μετά τον covid.
(btw εννοείται όλα τα free που προσφέρει αυτή η χώρα δεν πληρώ τις προϋποθέσεις (ώρες και ημερομηνίες) να τα χαρώ αλλά παρόλα αυτά τα ανακαλύπτω, τουλάχιστον ας επωφεληθεί κανένας συμφορουμίτης)
 

Liapap

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Καλησπέρα σας ,
Σύντομα θα επισκεφτώ το βιετναμ και έχουμε μια στάση 12 ώρες στη Σιγκαπούρη
Σκεφτόμουν να πάμε στο νησί σεντοσα
Γνωρίζει κανεις να μου πει πληροφορίες και αν αξίζει ; Ποσο κοστίζουν τα εισητηρια και αν έχει επισκεφτεί κάποιος το universal studios ?
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλησπέρα σας ,
Σύντομα θα επισκεφτώ το βιετναμ και έχουμε μια στάση 12 ώρες στη Σιγκαπούρη
Σκεφτόμουν να πάμε στο νησί σεντοσα
Γνωρίζει κανεις να μου πει πληροφορίες και αν αξίζει ; Ποσο κοστίζουν τα εισητηρια και αν έχει επισκεφτεί κάποιος το universal studios ?
Καλημέρα. Το Universal Studios είναι όμορφο αλλά ακριβό αν το συνδυάσεις με το Express Pass το οποίο θεωρώ απαραίτητο για να προλάβεις να κάνεις αρκετά rides χωρίς να σε φάνε οι ώρες αναμονής. Μπορείς όμως να κάνεις αρκετά πράγματα εκτός Universal στο Sentosa, βόλτες, "παραλίες" και ξεχωριστά rides πχ waterpark, skywalk, έχει και ένα παλιό οχυρό και πολλά άλλα. Εμάς επίσης μας άρεσε για τον μικρό και το Maritime Experiential Museum.
Νομίζω πως μετά τα Gardens by the Bay και τα τριγύρω, το Sentosa είναι μια καλή (δεύτερη όμως) λύση για 12ωρο χασομέρι στη Σιγκαπούρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom