Σιγκαπούρη Στάση στο αεροδρόμιο της Σινγκαπούρης...

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις πληροφορίες!
Μου πε ενας φίλος πως πρέπει να δηλώσεις τα πακέτα τσιγάρων που θα έχεις μαζί σου και να πληρώσεις ένα ποσό γι αυτά! Ισχύει?!
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Για τα τσιγάρα νομίζω είναι από κάποια ποσότητα και πάνω και για αλκοόλ και από το πρώτο ml, αλλά αυτό μόνο αν βγεις από τον transit χώρο και μόνο για αυτά που κουβαλάς μαζί σου. Για ένα πακέτο, πόσο μάλλον αν είναι ανοικτό δε νομίζω να ασχοληθεί κανείς ακόμα και αν είναι από το πρώτο τσιγάρο.

Οπότε αν βάλεις τα πολλά στην checked in βαλίτσα εφ' όσον έχεις ή αφήσεις την βαλίτσα καμπίνας στην (τσιμπημένη) υπηρεσία προσωρινής αποθήκευσης στο αεροδρόμιο πριν βγεις, δεν έχεις πρόβλημα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οπότε αν βάλεις τα πολλά στην checked in βαλίτσα εφ' όσον έχεις ή αφήσεις την βαλίτσα καμπίνας στην (τσιμπημένη) υπηρεσία προσωρινής αποθήκευσης στο αεροδρόμιο πριν βγεις, δεν έχεις πρόβλημα.
Όλα τσιμπημένα έως πολύ τσιμπημένα είναι στο Changi αλλά αυτή η υπηρεσία είναι πολύ χρήσιμη και (προσωπικά) δεν την βρήκα τόσο ακριβή, μάλλον νορμάλ μου φάνηκε το κόστος (πάντα για αεροδρόμιο και πάντα σε σύγκριση με αντίστοιχες υπηρεσίες άλλων αεροδρομίων).
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Όλα τσιμπημένα έως πολύ τσιμπημένα είναι στο Changi αλλά αυτή η υπηρεσία είναι πολύ χρήσιμη και (προσωπικά) δεν την βρήκα τόσο ακριβή, μάλλον νορμάλ μου φάνηκε το κόστος (πάντα για αεροδρόμιο και πάντα σε σύγκριση με αντίστοιχες υπηρεσίες άλλων αεροδρομίων).
Όλα τσιμπημένα, αλλά τα tour στην πόλη για όσους έχουν transfer είναι δωρεάν. Να είμαι προετοιμασμενος για κάποια χρέωση που δεν αναγράφουν? Κάποια παγίδα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όλα τσιμπημένα, αλλά τα tour στην πόλη για όσους έχουν transfer είναι δωρεάν. Να είμαι προετοιμασμενος για κάποια χρέωση που δεν αναγράφουν? Κάποια παγίδα?
Όχι, τα τουρ είναι δωρεάν και (τουλάχιστον αυτό που κάναμε εμείς) πολύ καλά. Η ξεναγός ήταν εξαιρετική και μας έδωσε πολλές πληροφορίες και όχι μόνο τουριστικού περιεχομένου. Η διάρκεια του τουρ ήταν περίπου 2.5-3 ώρες.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι οι θέσεις είναι με προτεραιότητα για πελάτες της singapore/silk οπότε με άλλες αεροπορικές (συμπεριλαμβανομένης scoot) μπορεί να φας άκυρο. Βέβαια, τι είχες, τι έχασες και με το μετρό γίνεται να κατέβεις κέντρο.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι οι θέσεις είναι με προτεραιότητα για πελάτες της singapore/silk οπότε με άλλες αεροπορικές (συμπεριλαμβανομένης scoot) μπορεί να φας άκυρο. Βέβαια, τι είχες, τι έχασες και με το μετρό γίνεται να κατέβεις κέντρο.
Εκανα ονομαστική κράτηση με στοιχεία πτήσης και μου έστειλαν voucher και για τους 3. Δεν νομίζω να φάω άκυρο σε αυτή τη περίπτωση. Δεν έχει βάση αυτό που λες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι οι θέσεις είναι με προτεραιότητα για πελάτες της singapore/silk οπότε με άλλες αεροπορικές (συμπεριλαμβανομένης scoot) μπορεί να φας άκυρο. Βέβαια, τι είχες, τι έχασες και με το μετρό γίνεται να κατέβεις κέντρο.
Καμμία προτεραιότητα στους πελάτες της Singapore/Silk. Καμμία κράτηση εκ των προτέρων. Ναι, με Singapore πετούσαμε αλλά ούτε ξέραμε αν υπάρχει τέτοια υπηρεσία, κλείσαμε το τουρ, ρωτήσαμε αν μπορούμε ν'αφήσουμε κάπου τα σακκίδια, μας υπέδειξαν, μπήκαμε στην ουρά όσων περίμεναν (ανεξαρτήτως πτήσεων ή εταιρειών), τα παραδώσαμε και φύγαμε κανονικά με το τουρ.

Αλλά και με όποιον άλλο τρόπο θέλεις να πας στην πόλη, πάλι μπορείς ν'αφήσεις την αποσκευή σου.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
578
Likes
2.341
Θα σου πρότεινα να μην πας με μετρο αλλά να χρησιμοποιησεις grab (μιση τιμη σε σχεση με το ταξι). Θα κερδισεις πολυτιμο χρονο. Και γυρνας πισω στο αεροδρομιο αργοτερα με μετρο. Αλλα στο πηγαινε καλυτερα grab, εμενα μου πηρε 12 σιγκαπουριανα, αν θυμαμαι καλα. Απλα ρωτα καποιον στο αεροδρομιο να σου πει πού σταματανε τα grab ταξι (οχι στο ιδιο μερος με τα κανονικα).
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μπορείς να καλέσεις grab από τηλέφωνο με όχι σιγκαπουριανή sim?
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Θα μετακινηθείς με μετρό που είναι η πιο φθηνή λύση,εχε στο νου σου ότι βγαίνοντας θα περάσεις από ένα immigration office,δε ξέρω πόσο ουρά θα έχει την ώρα που θα φτάσεις το πρωι...από κει και πέρα οπωσδήποτε να δεις το βραδυ το show με τα φώτα και μουσική από το Marina Bah Sands,το έχουν δυο φορές με διαφορά μισής ώρας,( δε θυμάμαι ακριβή ώρα).Να δοκιμάσεις παγωμένο καφέ που πίνουν πάρα πολύ,εάν θέλεις φθηνό φαγητό θα πας στη Chinatown και θα φας στο People’s Park food center,είναι η πιο φθηνή επιλογή με πάρα πολλά μαγαζάκια εκ των οποίων κάποια βραβευμένα με αστέρι Michelin. Εννοειται ότι θα κανεις μια βόλτα στο Clarke quay +Boat quay και να καταλήξεις στο εκθαμβωτικό Marina bay Sands.Αφου μπεις μέσα στο ξενοδοχειο (αν θες μπορείς με ένα σχετικά υψηλό αντίτιμο να ανέβεις στο observation deck για να απολαυσεις τη θεα)θα βγεις από πίσω του και θα βρεις το εκπληκτικό Gardens by the bay! Εαν θέλεις να δεις και κάποιες γειτονιές (πάντα με το μετρό ) θα σου πρότεινα την Ινδική συνοικία Little India ή τον πολύχρωμο δρόμο Haji Lane (στάση μετρό Bugis).Γενικα στις ωρες που έχεις θα δεις αρκετά πράγματα !
Oλα αυτα που αναφέρεις είναι σε στάσεις Μετρό?!
Επίσης πόσες ωρες χρειάζονται για να μπορέσεις να τα προλάβεις?!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom